K. Zs. 2022.08.04 19:47 Frissítve: 2022.08.12 12:26

EURÓPA-LIGA, 2022–2023 – PROGRAM, EREDMÉNYEK

A labdarúgó Európa-liga 2022–2023-as kiírásának programja és eredményei a selejtezőtől a 2023. május 31-i budapesti döntőig. A győztes a Bajnokok Ligája következő kiírásának csoportkörébe kerül (a mostani címvédő, az Eintracht Frankfurt mintájára). Az orosz csapatokat országuk Ukrajna ellen indított háborúja miatt kizárták.

A 2023. májusi döntő helyszíne, a budapesti Puskás Aréna (Fotó: Szabó Miklós)

 

EURÓPA-LIGA-SELEJTEZŐ

A selejtező rendje a tavaly kialakítotthoz hasonló: a korábbi négy lépés helyett ezúttal is kettőben bonyolítják le. Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) – hogy könnyebben követhető legyen, a másik két sorozathoz (Bajnokok Ligája, Európa-konferencialiga) képest hol tart a versengés, illetve érzékeltetendő, hogy a csapatok többsége a másik két sorozat korábbi fordulóiból érkezik – az első fordulót harmadiknak nevezi, a másodikat pedig negyediknek/playoffnak, ennél maradunk mi is.

EL-SELEJTEZŐ, 3. FORDULÓ
BAJNOKI ÁG
  1. mérk. 2. mérk. Össz.
Malmö (svéd)–Dudelange (luxemburgi) 3–0 2–2 5–2
Shamrock Rovers (ír)–Skupi (északmacedón) 3–1 2–1 5–2
Linfield (északír)–FC Zürich (svájci) 0–2 0–3 0–5
Olympiakosz (görög)–Slovan (szlovák) 1–1 2–2 3–3 – 11-esekkel 4–3
Maribor (szlovén)–HJK (finn) 0–2 0–1 0–3
FŐ ÁG
AEK Larnaca (ciprusi)–Partizan (szerb) 2–1 2–2 4–3
Fenerbahce (török)–Slovácko (cseh) 3–0 1–1 4–1
Az első mérkőzéseket augusztus 4-én, a visszavágókat augusztus 9-én és 11-én játsszák le.

RÉSZTVEVŐK (14 CSAPAT)

• 2 CSAPAT, AMELY ITT KEZDI A SZEREPLÉSÉT
(az UEFA-országrangsor 16. helyén álló szerb bajnokság ezüstérmese – a kupagyőztes a bajnok lett – és a 17. helyezett Csehország kupagyőztese)
Partizan Beograd
(szerb)
Slovácko (cseh)

• 2 KIESŐ A BL-SELEJTEZŐ 2. FORDULÓJÁBÓL, A NEM BAJNOKI ÁGRÓL
AEK Larnaca
(ciprusi)
Fenerbahce (török)

• 10 KIESŐ A BL-SELEJTEZŐ 2. FORDULÓJÁBÓL, A BAJNOKI ÁGRÓL
Dudelange
(luxemburgi)
HJK (finn)
Linfield (északír)
Malmö (svéd)
Maribor (szlovén)
Olympiakosz Pireusz (görög)
Shamrock Rovers (ír)
Shkupi (északmacedón)
Slovan Bratislava (szlovák)
FC Zürich (svájci)

EL-SELEJTEZŐ, 4. FORDULÓ (PLAYOFF)
FERENCVÁROSI TC–Shamrock Rovers (ír)
Dnipro-1 (ukrán)–AEK Larnaca (ciprusi)
Gent (belga)–Omonia (ciprusi)
Austria Wien (osztrák)–Fenerbahce (török)
FC Zürich (svájci)–Hearts (skót)
HJK (finn)–Silkeborg (dán)
Malmö (svéd)–Sivasspor (török)
Apollon Limassol (ciprusi)–Olympiakosz (görög)
Pjunik (örmény)–Sheriff Tiraspol (moldovai)
Ludogorec (bolgár)–Zalgiris Vilnius (litván)
Az első mérkőzéseket augusztus 18-án, a visszavágókat augusztus 25-én játsszák le.

RÉSZTVEVŐK (20 CSAPAT)

• 7 CSAPAT, AMELY ITT KEZDI A SZEREPLÉSÉT
(az UEFA-országrangsor 8-13. helyezettjeinek kupagyőztese, vagy ha a kupagyőztes a Bajnokok Ligájában indul, akkor az adott ország 3. helyezettje)
Austria Wien (osztrák)
Dnipro-1 (ukrán)
Gent (belga)
Hearts (skót)
Omonia (ciprusi)
Silkeborg (dán)
Sivasspor (török)

• A 7 TOVÁBBJUTÓ A 3. FORDULÓBÓL
AEK Larnaca (ciprusi)
Fenerbahce (török)
HJK (finn)
Malmö (svéd)
Olympiakosz Pireusz (görög)
Shamrock Rovers (ír)
FC Zürich (svájci)

• A 6 KIESŐ A BL-SELEJTEZŐ 3. FORDULÓJÁBÓL, A BAJNOKI ÁGRÓL
Apollon Limassol
(ciprusi)
FERENCVÁROS (magyar)
Ludogorec (bolgár)
Pjunik (örmény)
Sheriff Tiraspol (moldovai)
Zalgiris Vilnius (litván) 

 

A 32-ES TÁBLA CSAPATAI

• 12 CSAPAT, AMELYIK ITT KEZDI A SZEREPLÉSÉT
(a spanyol, az olasz, az angol és a német bajnoki 5. helyezett, a francia bajnoki 4. helyezett, az UEFA-országrangsor 1–7. helyezettjeinek kupagyőztesei – illetve, ha az érintett klub BL-induló, akkor az érintett ország bajnoki rangsorának következő helyezettje)

Arsenal (angol)
Manchester United (angol)
Real Betis (spanyol)
Real Sociedad (spanyol)
Lazio (olasz)
Roma (olasz – az Európa-konferencialiga 2022-es győztese)
Union Berlin (német)
Freiburg (német)
Nantes (francia)
Rennes (francia)
Braga (portugál)
Feyenoord (holland)

• 10 CSAPAT a BL-selejtező vesztesei közül
• • 4 a BL-playoff bajnoki ágáról
• • 2 a BL-playoff ligaágáról
• • 4 a BL-selejtező 3. fordulójának ligaágáról
Midtjylland
(dán)
Monaco (francia)
Sturm Graz (osztrák)
Union Saint-Gilloise (belga)

• 10 CSAPAT – AZ EL-SELEJTEZŐ PLAYOFFJÁNAK GYŐZTESEI

KULCSDÁTUMOK
  Sorsolás Játéknapok
Selejtező, 3. forduló
augusztus 4. és 11.
Selejtező, rájátszás augusztus 2. augusztus 18. és 25.
Csoportkör augusztus 26. szeptember 8. és november 3. között
Nyolcaddöntő február 24. 2023. március 9. és március 16.
Negyeddöntő 2023. március  17. április 13. és április 20.
Elődöntő március 17. május 11. és május 18.
Döntő május 31. (Budapest, Puskás Aréna)
2022.08.13 23:30:21

Európa-liga MALONYAI PÉTER

NS-VÉLEMÉNY. A nap jelszava a fenntarthatóság.

2022.08.11 20:12:08

Európa-liga NSO

Remekül kezdett Török László legénysége, Asani duplázott, a második félidőben azonban csak a norvégok szereztek gólt.

2022.08.11 18:48:47

Európa-liga DUDUCZ TIBOR (összefoglaló), HARMATH ÁKOS (percről percre)

A dunaszerdahelyiek két 1–0-s vereséggel búcsúztak a nemzetközi kupaporondtól – Kalmár Zsolt nélkül.

2022.08.11 18:40:53

Európa-liga CSINTA SAMU (összefoglaló), BACSKAI JÁNOS (percről percre)

Ugyan gyorsan gólt szerzett a Sepsiszentgyörgy, de hárommal válaszolt a svéd ellenfél, a Djurgarden.