El: hibátlan maradt az Arsenal, Szalaiék is győztek

2022.10.13. 20:51
Saka gólja győzelmet ért az Arsenalnak (Fotó: AFP)
A labdarúgó Európa-liga csoportkörének 4. fordulójában Bukayo Saka góljával az Arsenal legyőzte idegenben a Bodö/Glimtet, így továbbra is hibátlan mérleggel vezeti a csoportját. A Fenerbahce Szalai Attilával a soraiban győzte le az AEK Larnacát. Szalai Attiláék és Sallai Rolandék is biztosították továbbjutásukat.

Az Arsenal Bukayo Saka szerencsés góljával szerzett vezetést idegenben a Bodö/Glimt ellen. Az angolok többet birtokolták a labdát (44:56), de a kapura lövések száma közel egyenlő volt (6–7). Végül ezzel az egy góllal nyert Mikel Arteta csapata, amely hibátlan mérleggel vezeti a csoportját, és nagyon közel került a továbbjutáshoz.

Nem megy az El-ben a Dinamo Kijevnek, de ez egyáltalán nem csoda. Az ukránok Lengyelországban, Krakkóban fogadták a Rennes együttesét – három vereséggel a hátuk mögött. Mindkét csapat tizenhatos előtti lövésekkel operált az első félidőben, majd a már korábban is többször veszélyeztető kameruni védő, Christopher Wooh góljával előnybe kerültek a vendégek. És ki sem engedték ezt az előnyt a kezükből, köszönhetően annak is, hogy a 97. percben Mandanda sikerrel „nézte ki” a bal felső sarokból Karavajev lövését. Győzött a sokkal jobb erőkből álló csapat.

Az AEK Larnacában most sem játszhatott sérülése miatt az El-ben ebben az idényben hat mérkőzésen négy kanadai pontig jutó Gyurcsó Ádám, az egyszeres izraeli válogatott, de magyar állampolgársággal is bíró Omri Altman kezdett balszélsőként – a török védelem bal oldala Szalai Attila felségterülete volt. Az első negyedóra végén a vendégek szereztek vezetést, majd Szalai majdnem gólpasszt adott fejjel, de védőtársa, Gustavo Henrique elhibázta a ziccerét. A szünet után a török kapus által összehozott büntetőből egyenlített Ivan Tricskovszki, majd egy fölösleges hazai kezezés után Michy Batshuayi talált a kapuba a tizenegyespontról. A hajrában megfogyatkoztak a hazaiak, ezzel meg is pecsételték a saját sorsukat.

Az egész sorozat egyik „legelőkelőbb” párharcát vívta a spanyol és az olasz csapat, a két kispadon két edzőlegendával, a chilei Manuel Pellegrinivel és a portugál José Mourinhóval, és egyikük sem tartalékolt a rangadóra. A spanyolok egy újabb győzelemmel máris továbbjutnak, az olaszoknak mindenképpen nyerniük kell, ha a csoport élén akarnak végezni, vagy egyáltalán továbblépni – írták a mérkőzés előtt a lapok. Nagy iramú játékot hozott az első félidő, és egy szerencsés hazai találatot (Sergio Canales lövése megpattant Roger Ibanezen), illetve egy meg nem adott gólt Andrea Belottitól.

Az olasz csatár a fordulás után is lesről talált a hazai kapuba, legalábbis sokáig azt hittük, de hosszas elemzés után végül középkezdés következett. Ezt követően nem túl izgalmas mezőnyharc következett, és egy eseménytelen hajrá: továbbjutott a Betis, és joggal reménykedhet hasonló jóban a Roma.

Három győzelemmel a háta mögött, de a sérült Sallai Roland nélkül lépett pályára a Freiburg a Nantes otthonában, és a házigazda kissé álmosan kezdte a mérkőzést. Ám nem lett gólt Philipp Lienhart közeli fejeséből, és ezt követően „ijedtükben” támadni kezdtek a franciák, Moussa Sissoko fejessel, Sébastien Corchia egy jobblábas lövéssel rezgette meg a kapufát, Ludovic Blas tizenhatos előtti lövésénél meg a védők blokkoltak a gólvonal előtt. Ahogyan az lenni szokott, büntetett az ellenfél, ez most Lukas Kübler (bomba)góljának a képében jelentkezett. A szünet előtt Doan Ricu két lövéssel veszélyeztette a francia válogatott kerettag Alban Lafont kapuját, a fordulás után Michael Gregoritsch az ötös előteréből lőtte ki a jobb felső sarkot, három védő orra előtt, a hajrában Kevin Schade a tizenhatos elől volt eredményes (egy hatalmas védelmi hiba után egy megpattanó lövéssel), és a végén betalált egy kapushibának köszönhetően Dzsong Vu Jong is.

Két elpuskázott hazai helyzet után leült a Qarabag–Olympiakosz mérkőzés, amelyen meglepő módon az azeri csapat számított esélyesebbnek. A vendégektől a legjobban a középső középpályás, a kameruni Pierre Kunde futballozott, de kisebb helyzeteit ő sem tudta gólra váltani. A hajrábeli hazai lehetőségek ellenére gól nélkül zárult a mérkőzés.

Vítor Oliveira (Vitinha) volt a Braga hőse az Union Saint-Gilloisem elleni meccsen. A 22 éves portugál játékos az első félidőben háromszor is betalált. Ezzel együtt az öröme nem lehet maradéktalan, mivel a belgák is három gólt szereztek, tehát a vége döntetlen lett.

A Manchester United nagyon megizzadt a hősiesen játszó Omonia ellen. Lang Ádám végigjátszott a mérkőzést, így ő is a gyepen szomorkodhatott, amikor Scott McTominay betalált a 93. percben.

Az Union Berlin is a hajrában szerzett góllal nyert. Schäfer András eltiltás miatt nem játszhatott a németeknél.

EURÓPA-LIGA, CSOPORTKÖR
4. FORDULÓ
A-CSOPORT

Bodö/Glimt (norvég)–Arsenal (angol) 0–1 (Saka 24.)
PSV (holland)–FC Zürich (svájci) 5–0 (Gutiérrez 10., Veerman 15., 55., Sangaré 35., El Ghazi 85.)

(Wooh 48.)
AEK Larnaca (ciprusi)–Fenerbahce (török) 1–2 (Tricskovszki 52. – 11-esből, ill. Joao Pedro 16., Batshuayi 80. – 11-esből)

(Sergio Canales 34., ill. Belotti (53.)
Ludogorec (bolgár)–HJK (finn) 2–0 (Gruper 39., Rick 64.)

Union Saint-Gilloise (belga)–Braga (portugál) 3–3
(Boniface 20., 62., Vanzeir 49., ill. Vítor Oliveira 15., 36., 41.)
Union Berlin (német)–Malmö (svéd) 1–0 (Knoche 89. – 11-esből)

(McTominay 90+3.)
Real Sociedad (spanyol)–Sheriff (moldovai) 3–0 (Sörloth 45+1., Diego Rico 66., Robert Navarro 81.)

Feyenoord (holland)–FC Midtjylland (dán) 2–2
(Timber 32., Hancko 49., ill. Emiliano Martínez 16., Sviatchenko 59.)
Lazio (olasz)–Sturm Graz (osztrák) 2–2 (Immobile 45. – 11-esből, Pedro 71., ill. Böving 56., 83.)

A F-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Lazio 4 1 2 1 7–9 –2 5
2. Feyenoord 4 1 2 1 12–8 +4 5
3. Sturm Graz 4 1 2 1 3–8 –5 5
4. Midtjylland 4 1 2 1 9–6 +3 5

G-CSOPORT
Nantes (francia)–Freiburg (német) 0–4 (Kübler 26., Gregoritsch 71., Simon 82. – öngól, Dzsong Vu Jong 87.)
Qarabag (azeri)–Olympiakosz Pireusz (görög) 0–0