Kibekkelte a visszavágót a Roma, és bejutott a budapesti El-döntőbe!

VARGA BALÁZSVARGA BALÁZS
2023.05.18. 20:50
A Roma örülhetett az elődöntős párharc végén (Fotó: AFP)
A labdarúgó Európa-liga elődöntőjének visszavágóján a Bayer Leverkusen az AS Romát fogadta, miután az olasz csapat az első meccsen egygólos előnyt szerzett. A németországi találkozón nem született találat, így a római együttes jutott be a Puskás Arénában rendezendő fináléba.

EURÓPA-LIGA
ELŐDÖNTŐ, VISSZAVÁGÓ
BAYER LEVERKUSEN (német)–AS ROMA (olasz) 0–0
Leverkusen, BayArena, 30 210 néző. Vezette: Slavko Vincic (szlovén)
LEVERKUSEN: Hradecky – E. Tapsoba, Tah (Amiri, 86.), Hincapié – J. Frimpong, Demirbay, E. Palacios (Hlozek, 80.), Bakker (A. Adli, 73.) – Wirtz, M. Diaby – Azmun. Vezetőedző: Xabi Alonso
ROMA: Rui Patrício – Mancini, Cristante, Ibanez – Celik (Smalling, 78.), Bove, Matics, Lo. Pellegrini, Spinazzola (Zalewski, 34.) – Belotti (Wijnaldum, a szünetben), T. Abraham. Vezetőedző: José Mourinho

Továbbjutott: az AS Roma, 1–0-s összesítéssel

Miután a Roma az odavágón 1–0-s győzelmet aratott, nem volt meglepő, hogy a Leverkusen lépett fel kezdeményezően a meccs elejétől kezdve. A hazaiak többnyire csak a tizenhatoson kívül jutottak lövőhelyzethez, melyek után Rui Patrício nagyrészt könnyedén fogta a labdát. Egyszer lazult fel a vendégvédelem, és akkor Diaby meg is tudott iramodni, de végül a lécet találta telibe. José Mourinho együttese teljes mértékben a védekezésre rendezkedett be, még igazán kontrázni sem próbáltak meg az olaszok, az eredmény őrzése volt a legfontosabb.

A második félidőre nagyobb kockázatot kellett vállalnia a német csapatnak, azonban a rómaiak jól tördelték a játékot, így jó ideig nem tudtak helyzetbe kerülni a hazaiak. Bő negyedórába telt, mire a „gyógyszergyáriak” újra el tudták kezdeni játszani azt, amivel az első 45 percben képesek voltak beszorítani ellenfelüket. Nem sokáig tartott azonban a leverkuseni lendület, bár Azmun fejese, de még inkább Demirbay lövése veszélyt jelentett, ám a portugál kapus a helyén volt. Majd ismét jól húzta az időt a Roma, a cserék és egyéb játékmegszakítások miatt nem tudott kialakulni folyamatos játék, ami az olaszok malmára hajtotta a vizet. Azonban így is adódott egy nagy helyzet a németek előtt a 81. percben, csakhogy Azmun 11 méterről pár centivel mellé lőtt.

Majd hiába tartott 99 percig a mérkőzés, a hajrában már nem tudott igazi nyomást helyezni ellenfelére a Leverkusen, így a Roma kihúzta kapott gól nélkül a visszavágót is, azaz megőrizte összesítésbeli egygólos előnyét, és bejutott a fináléba, melyet a budapesti Puskás Arénában rendeznek május 31-én. José Mourinho tehát a tavalyi Európa-konferencialiga-győzelem után újabb trófeát nyerhet a csapatával. 0–0

Csalódott Leverkusen-játékosok (Fotó: AFP)

Sárga lapok: 6–3

90+9. perc: Vége a mérkőzésnek, a Roma jutott az Európa-liga fináléjába!

90+9. perc: Abraham rúgta meg Amirit, ez is sárga lap.

90+8. perc: Xabi Alonso is sárgát kapott a kispadon reklamálásért.

90+7. perc: Matics feküdt a földre, Tapsoba fel akarta húzni onnan, de a kéretlen segítségért sárgát kapott.

90. perc: Nyolc perc a ráadás.

90. perc: Diaby úgyszintén, mivel reklamált.

89. perc:Cristante sárgult be időhúzásért.

86. perc: Ismét egy csere a németeknél, Tah helyén Amiri.

86. perc: Frimpong 20 méterről jócskán fölé lőtt.

81. perc: Leverkusen-helyzet! Adli lőtt a tizenhatoson kívülről, ez lepattant a blokkról, de Azmun elé került oda a labda, aki 11 méterről a jobb kapufa mellé lőtt!

80. perc: Újabb hazai csere, Palacios lejött, Hlozek állt be.

78. perc: Celiket váltottaSmalling a Románál.

73. perc: Bakker helyére Adli állt be a hazaiaknál.

Nagy csata zajlott a pályán a döntőbe jutásért (Fotó: AFP)

71. perc: Ibanez is besárgult az eset után, aki Wirtznek szólt be, és talán meg is lökte.

70. perc: Bakker rúgta el a labdát sípszó után, így begyűjtött egy felesleges sárga lapot.

68. perc: Demirbay lőtt laposan 25 méterről, a labda a bal alsó sarok felé tartott, Rui Patrício viszont kitenyerelte!

66. perc: Tapsoba jobb oldali beadása élesen tekeredett középre, ahol Azmun fejelt 10 méterről, de éppen középre.

56. perc:Palacios csúszott oda Maticsnak, amiért sárga lap járt.

A nagy füst miatt megállította a játékot Vincic játékvezető, de úgy két perc után folytatódhatott a mérkőzés.

46. perc: Folytatódott a mérkőzés!

46. perc: Római csere a szünetben, Belottit váltottaWijnaldum.

Akadt néhány kemény belépő az első félidőben (Fotó: AFP)

A sokkal aktívabb Leverkusen leginkább tizenhatoson kívüli lövésekkel tudott veszélyeztetni az első félidőben, illetve Diaby eltalálta a lécet, ami a meccs eddigi legnagyobb helyzete volt. A Roma teljes mértékben a védekezésre helyezte a hangsúlyt, feladva a támadások lehetőségét is, de egyelőre célravezető Mourinho taktikája.

Sárga lapok: 1–0

45+4. perc: Vége az első félidőnek!

45+3. perc:Hincapié rúgta meg Belottit, sárga lap.

45. perc: Három perc a ráadás.

45. perc:Demirbay lőtt fölé 18 méterről.

36. perc: Azmun 22 méterről laposan lőtt középre, Rui Patrício fogta.

34. perc:Spinazzola nem tudja folytatni,Zalewski állt be a helyére.

29. perc: Diaby adott be jobbról, Rui Patrício nem jött ki túl jól,Azmun fejére ütötte a labdát, ami így pattant fölé.

28. perc: Demirbay 18 méterről a jobb alsót vette célba,Rui Patrício biztosan fogta.

26. perc:Palacios lőtt távolról méterekkel fölé.

23. perc: Wirtz jobb oldali beadása után Diaby fejelt mellé pár méterrel.

21. perc:Demirbay tűzte rá laposan jó 20 méterről, a kellemetlen lövést szögletre ütötte a kapus.

Diaby (balra) a lécet találta el Ibanez mellől (Fotó: AFP)

12. perc: KAPUFA! Diaby kapott jó labdát Wirtztől a jobb oldalon, majd 13 méterről lövésre szánta el magát, és a lécet találta telibe!Rui Patrício csak nézte.

10. perc: Diaby 17 méterről jócskán mellé lőtt.

8. perc:Demirbay lőtt 17 méterrőlRui Patrício ölébe.

2. perc:Pellegrini lőtt mellé 21 méterről.

A Leverkusen piros felsőben és sportszárban, illetve fekete nadrágban, míg a Roma tiszta fehér szerelésben játszik.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a vendégek indították útjára a labdát!

ELŐZMÉNYEK

A párharc első meccsén az AS Roma 1–0-ra nyert a saját nevelésű középpályása, Edoardo Bove 63. percben szerzett góljával.

A két csapat a múlt heti odavágó előtt négyszer találkozott egymással tétmérkőzésen, a 2004–2005-ös és a 2015–2016-os BL-csoportkörben. Az előbbi idényben egy 3–1-es német siker és egy 1–1-es döntetlen született, míg utóbbi évadban egy 4–4-es iksz után az olaszok 3–2-re nyertek otthon.

A Leverkusen eddig kétszer döntőzött a nemzetközi színtéren, az UEFA-kupát, azaz az El elődjét megnyerte 1988-ban, míg a Bajnokok Ligája 2002-es fináléját elvesztette.

A Roma ötödször juthat döntőbe a nemzetközi porondon. Ez eddig négy különböző sorozatban jött össze az olasz gárdának, a VVK-ban (1961), a BEK-ben (1984), az UEFA-kupában (1991) és az Ekl-ben (2022) is egyszer, melyek közül az első és az utolsó finálét tudta megnyerni.

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Bayer Leverkusen–AS Roma visszavágó az Európa-liga elődöntőjében!