K. Zs. 2022.01.06 12:01 Frissítve: 2022.02.06 23:12

33. AFRIKAI NEMZETEK KUPÁJA – PROGRAM, EREDMÉNYEK

2022. január 9. és február 6. között Kamerun öt városának hat stadionjában rendezték meg a 33. labdarúgó Afrikai Nemzetek Kupáját. A tornát Szenegál nyerte meg – az országnak ez az első diadala az Afrika-kupán.

Három nagyágyú a mezőnyből (balról jobbra): a kameruni Eric Maxim Choupo-Moting, az egyiptomi Mohamed Szalah és az algériai Rijad Mahrez (Fotók: AFP)

 

A RENDEZÉSRŐL
• Kamerun eredetileg a 2019-es tornát rendezte volna meg, csakhogy az országot sújtó politikai és biztonsági krízis, illetve a szervezési nehézségek miatt az Afrikai Labdarúgó-szövetség (CAF) elvette a jogot (Egyiptom lett a beugró házigazda), és a 2021-es tornát adta a nyugat-afrikai országnak. A koronavírus-járvány közbeszólt, a selejtezők csúsztak, és a tornát 2022-re halasztották.
• A 2019-es tapasztalatok alapján a nyári időszakról újra a téli hónapokra helyezték a bajnokságot, viszont az akkor tesztelt létszámemelés mellett kitartottak: egymás után másodszor 24 csapat indult a tornán. (Először, 1957-ben négy együttes számára írták ki a kontinensviadalt, később 6, majd sokáig 8, aztán 12, 1996-tól pedig 16 válogatott mutathatta meg magát a döntőn.)

NÉHÁNY SZÓ A RÉSZTVEVŐKRŐL
• A legutóbbi kiírás 24 csapatából 14 ezúttal is tagja volt a mezőnynek. Egyiptomnak ez a 25. Afrika-kupája, utána Elefántcsontpart (24), Ghána (23), Kamerun (20) és Tunézia (20) következett a részvételi rangsorban.
• A mezőnyben két újonc volt: a Comore-szigetek és Gambia válogatottja. A leghosszabb szünet után Sierra Leone tért vissza: 1996 óta először száll versenybe.
• Az 52 gárdát felvonultató selejtezőből négy korábbi győztes nem jutott ki a tornára: a Kongói DK (összesen 19 részvétel), Zambia (17), Dél-Afrika (10) és Kongó (7).

CSOPORTBEOSZTÁS
A-CSOPORT:
Burkina Faso, Etiópia, Kamerun, Zöld-foki-szigetek
B-CSOPORT: Guinea, Malawi, Szenegál, Zimbabwe
C-CSOPORT: Comore-szigetek, Gabon, Ghána, Marokkó
D-CSOPORT: Bissau-Guinea, Egyiptom, Nigéria, Szudán
E-CSOPORT: Algéria, Egyenlítői-Guinea, Elefántcsontpart, Sierra Leone
F-CSOPORT: Gambia, Mali, Mauritánia, Tunézia 

TOVÁBBJUTÁS A CSOPORTOKBÓL
• Minden csoportból az első két helyezett jutott be a nyolcaddöntőbe, és csatlakozott hozzájuk a négy legjobb a hat csoportharmadik közül.
• Két vagy több csapat pontazonossága esetén az alábbi szempontok döntöttek (ebben a sorrendben): 1. egymás elleni eredmény(ek); 2. az egymás elleni mérkőzések gólkülönbsége; 3. az egymás elleni mérkőzéseken szerzett több gól; 4. a teljes gólkülönbség; 5. a csoportmérkőzéseken szerzett több gól; 6. sorsolás.

33. AFRIKAI NEMZETEK KUPÁJA, KAMERUN
KIESÉSES SZAKASZ
NYOLCADDÖNTŐ
Január 23., Limbe
Limbe Stadion
Burkina Faso–Gabon 1–1 – 11-esekkel: 7–6
Január 23., Garoua
Roumdé Adjia Stadion
Nigéria–Tunézia 0–1
Január 24., Bafoussam
Kouekong Stadion
Guinea–Gambia 0–1
Január 24., Yaoundé
Olembe Stadion
Kamerun–Comore-szigetek 2–1
Január 25., Bafoussam
Kouekong Stadion
Szenegál–Zöld-foki-szigetek 2–0
Január 25., Yaoundé
Ahmadou Ahidjo Stadion
Marokkó–Malawi 2–1
Január 26., Douala
Japoma Stadion
Elefántcsontpart–Egyiptom 0–0 – 11-esekkel: 4–5
Január 26., Limbe
Limbe Stadion
Mali–Egyenlítői-Guinea 0–0 – 11-esekkel: 56
NEGYEDDÖNTŐ
Január 29., Douala
Japoma Stadion
Kamerun–Gambia 2–0
Január 29., Garoua
Roumdé Adjia Stadion
Burkina Faso–Tunézia
1–0
Január 30., Yaoundé
Olembe Stadion
Egyiptom–Marokkó
2–1 – hosszabbítás után
Január 30., Douala
Japoma Stadion
Szenegál–Egyenlítői-Guinea
3–1
ELŐDÖNTŐ
Február 2., Douala
Japoma Stadion
Burkina Faso–Szenegál 1–3
Február 3., Yaoundé
Olembe Stadion
Kamerun–Egyiptom 0–0 – 11-esekkel: 1–3
A 3. HELYÉRT
Február 5., Yaoundé
Ahmadou Ahidjo Stadion
Burkina Faso–Kamerun 3–3 – 11-esekkel: 3–5
DÖNTŐ
Február 6., Yaoundé
Olembe Stadion
Egyiptom–Szenegál 0–0 – 11-esekkel 2–4
33. AFRIKAI NEMZETEK KUPÁJA, KAMERUN 
CSOPORTMÉRKŐZÉSEK
A-CSOPORT
Január 9., Yaoundé
Olembe Stadion
Kamerun–Burkina Faso 2–1
Január 9., Yaoundé
Olembe Stadion
Etiópia–Zöld-foki-szigetek 0–1
Január 13., Yaoundé
Olembe Stadion
Kamerun–Etiópia 4–1
Január 13., Yaoundé
Olembe Stadion
Zöld-foki-szigetek–Burkina Faso 0–1
Január 17., Yaoundé
Olembe Stadion
Kamerun–Zöld-foki-szigetek 1–1
Január 17., Bafoussam
Kouekong Stadion
Burkina Faso–Etiópia 1–1
AZ A-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Kamerun  3
2
1

7–3 +4 7
2. Burkina Faso
3
1
1
1 3–3   0
4
3. Zöld-foki-szigetek 3
1
1
1
2–2   0
4
4. Etiópia 3

1
2 2–6 –4 1
B-CSOPORT
Január 10., Bafoussam
Kouekong Stadion
Szenegál–Zimbabwe 1–0
Január 10., Bafoussam
Kouekong Stadion
Guinea–Malawi 1–0
Január 14., Bafoussam
Kouekong Stadion
Szenegál–Guinea 0–0
Január 14., Bafoussam
Kouekong Stadion
Malawi–Zimbabwe 2–1
Január 18., Bafoussam
Kouekong Stadion
Malawi–Szenegál 0–0
Január 18., Yaoundé
Ahmadou Ahidjo Stadion
Zimbabwe–Guinea 2–1
A B-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Szenegál
3
12
1–0+15
2. Guinea
3
111
2–20
4
3. Malawi
3
1
1
12–20
4
4. Zimbabwe
3
1

2
3–4 –1
3
C-CSOPORT
Január 10., Yaoundé
Ahmadou Ahidjo Stadion
Marokkó–Ghána 1–0
Január 10., Yaoundé
Ahmadou Ahidjo Stadion
Comore-szigetek–Gabon 0–1
Január 14., Yaoundé
Ahmadou Ahidjo Stadion
Marokkó–Comore-szigetek 2–0
Január 14., Yaoundé
Ahmadou Ahidjo Stadion
Gabon–Ghána 1–1
Január 18., Yaoundé
Ahmadou Ahidjo Stadion
Gabon–Marokkó 2–2
Január 18., Garoua
Roumdé Adjia Stadion
Ghána–Comore-szigetek 2–3
A C-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Marokkó
3
21
5–2+37
2. Gabon
3
1
2
4–3 +1
5
3. Comore-szigetek
3
1
2
3–5 –23
4. Ghána
3
1
2
3–5–21
D-CSOPORT
Január 11., Garoua
Roumdé Adjia Stadion
Nigéria–Egyiptom 1–0
Január 11., Garoua
Roumdé Adjia Stadion
Szudán–Bissau-Guinea 0–0
Január 15., Garoua
Roumdé Adjia Stadion
Nigéria–Szudán 3–1
Január 15., Garoua
Roumdé Adjia Stadion
Bissau-Guinea–Egyiptom 0–1
Január 19., Garoua
Roumdé Adjia Stadion
Bissau-Guinea–Nigéria 0–2
Január 19., Yaoundé
Ahmadou Ahidjo Stadion
Egyiptom–Szudán 1–0
A D-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Nigéria 3
3
6–1 5
9
2. Egyiptom 3
2
1 2–1 1
6
3. Szudán 3
1 2
1–4 –3 1
4. Bissau-Guinea 3
1 2
0–3 –3 1
E-CSOPORT
Január 11., Douala
Japoma Stadium
Algéria–Sierra Leone 0–0
Január 12., Douala
Japoma Stadium
Egyenlítői-Guinea–Elefántcsontpart 0–1
Január 16., Douala
Japoma Stadium
Elefántcsontpart–Sierra Leone 2–2
Január 16., Douala
Japoma Stadium
Algéria–Egyenlítői-Guinea 0–1
Január 20., Douala
Japoma Stadium
Elefántcsontpart–Algéria 3–1
Január 20., Limbe
Limbe Stadion
Sierra Leone–Egyenlítői-Guinea 0–1
     

AZ E-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Elefántcsontpart 3 2 1 6–3 +3 7
2. Egyenlítői-Guinea 3 2 1 2–1 +1 6
3. Sierra Leone 3 2 1 2–3 –1 2
4. Algéria 3 1 2 1–4 –3 1

F-CSOPORT
Január 12., Limbe
Limbe Stadion
Tunézia–Mali 0–1
Január 12., Limbe
Limbe Stadion
Mauritánia–Gambia 0–1
Január 16., Limbe
Limbe Stadion
Gambia–Mali 1–1
Január 16., Limbe
Limbe Stadion
Tunézia–Mauritánia 4–0
Január 20., Limbe
Limbe Stadion
Gambia–Tunézia 1–0
Január 20., Douala
Japoma Stadium
Mali–Mauritánia 2–0
AZ F-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE 
1. Mali 3 2 1 4–1 +3 7
2. Gambia 3 2 1 3–1 +2 7
3. Tunézia 3 1 2 4–2 +2 3
4. Mauritánia 3 3 0–7 –7 0
AZ EDDIGI TORNÁK, A GYŐZTESEK ÉS A DÖNTŐK
ÉV, HELYSZÍN GYŐZTES DÖNTŐ
1957 (Szudán) Egyiptom Egyiptom–Etiópia 4:0
1959 (Egyiptom) Egyiptom hármas körmérkőzés döntött
1962 (Etiópia) Etiópia Etiópia–Egyiptom 4:2, h. u.
1963 (Ghána) Ghána Ghána–Szudán 3:0
1965 (Tunézia) Ghána Ghána–Tunézia 3:2, h. u.
1968 (Etiópia) Kinshasa-Kongó Kinshasa-Kongó–Ghána 1:0
1970 (Szudán) Szudán Szudán–Ghána 1:0
1972 (Kamerun) Kongó Kongó–Mali 3–2
1974 (Egyiptom) Zaire Zaire–Zambia 2–2, 2–0 (újrajátszás)
1976 (Etiópia) Marokkó négyes döntőt rendeztek
1978 (Ghána) Ghána Ghána–Uganda 2–0
1980 (Nigéria) Nigéria Nigéria–Algéria 3–0
1982 (Líbia) Ghána Ghána–Líbia 1–1, tizenegyesekkel 7–6
1984 (Elefántcsontpart) Kamerun Kamerun–Nigéria 3–1
1986 (Egyiptom) Egyiptom Egyiptom–Kamerun 0–0, tizenegyesekkel 5–4
1988 (Marokkó) Kamerun Kamerun–Nigéria 1–0
1990 (Algéria) Algéria Algéria–Nigéria 1–0
1992 (Szenegál) Elefántcsontpart Elefántcsontpart–Ghána 0–0, tizenegyesekkel 11–10
1994 (Tunézia) Nigéria Nigéria–Zambia 2–1
1996 (Dél-Afrika) Dél-Afrika Dél-Afrika–Tunézia 2–0
1998 (Burkina Faso) Egyiptom Egyiptom–Dél-Afrika 2–0
2000 (Ghána, Nigéria) Kamerun Kamerun–Nigéria 2–2, tizenegyesekkel 4–3
2002 (Mali) Kamerun Kamerun–Szenegál 0–0, tizenegyesekkel 3–2
2004 (Tunézia) Tunézia Tunézia–Marokkó 2–1
2006 (Egyiptom) Egyiptom Egyiptom–Elefántcsontpart 0–0, tizenegyesekkel 4–2
2008 (Ghána) Egyiptom Egyiptom–Kamerun 1–0
2010 (Angola) Egyiptom Egyiptom–Ghána 1–0
2012 (Gabon, Egyenlítői-Guinea) Zambia Zambia–Elefántcsontpart 0–0, tizenegyesekkel 8–7
2013 (Dél-Afrika) Nigéria Nigéria–Burkina Faso 1–0
2015 (Egyenlítői-Guinea) Elefántcsontpart Elefántcsontpart–Ghána 0–0, tizenegyesekkel 9–8
2017 (Gabon)
Kamerun
Kamerun–Egyiptom 2–1
2019 (Egyiptom)
Algéria
Algéria–Szenegál 1–0
2022 (Kamerun)
Szenegál
Szenegál–Egyiptom 0–0 – 11-esekkel 4–2

A BAJNOKI ÖRÖKRANGSOR 
7 Egyiptom (1957, 1959*, 1986*, 1998, 2006*, 2008, 2010)
5
Kamerun (1984, 1988, 2000, 2002, 2017)
4 Ghána (1963*, 1965, 1978*, 1982)
3 Nigéria (1980*, 1994, 2013)
2
Algéria (1990*, 2019)
2 Elefántcsontpart (1992, 2015)
2 Kongói DK (1968, 1974)
1Dél-Afrika (1996*)
1
Etiópia (1962*)
1Kongó (1972)
1Marokkó (1976)
1 Szudán (1970*)
1Tunézia (2004*)
1Zambia (2012)
1Szenegál (2022)

Megjegyzések
• Egyiptom 1959 és 1970 között Egyesült Arab Köztársaság néven vett részt a tornákon;
• a Kongói DK 1968-ban Kinshasa-Kongó, 1974-ben Zaire néven győzött;
• csillaggal a házigazdaként elért sikereket jelöltük.

 

2022.10.02 22:05:38

Minden más foci nemzetisport.hu

NS-VÉLEMÉNY. Utóbbit tanárunk a bikinihez hasonlította, mely szerinte sok fontos részletet megmutathat, de lehet: a lényeget eltakarja...

2022.10.02 23:04:37

Minden más foci nemzetisport.hu

2022.10.02 10:47:47

Minden más foci nemzetisport.hu

A sepsiszentgyörgyiektől szenvedte el első vereségét az idényben az újonc, Varga Roland debütált.

2022.10.01 14:40:08

Minden más foci nemzetisport.hu

Fontos három pontot szerzett a Dunaszerdahely, amely tíz hónap után nyert újra bajnokit idegenben.

2022.10.01 14:23:43

Minden más foci nemzetisport.hu

Nem tudta most meglepni a zágrábi csapat az eszékieket, akik meg sem álltak négy gólig a Lokomotiva ellen.