EURÓPA-LIGA 2023–2024, PROGRAM, EREDMÉNYEK, TUDNIVALÓK

2023.07.14. 00:15
null
A trófea (Fotó: Török Attila)
A labdarúgó Európa-liga 2023–2024-es idényének csapatai, programja, kulcsdátumai.

EURÓPA-LIGA
DÖNTŐ
Május 22., szerda, Dublin, Aviva Stadion
Atalanta (olasz)–Bayer Leverkusen (német) 3–0

ELŐDÖNTŐ
Első mérkőzések – május 2.
Roma (olasz)–Bayer Leverkusen (német) 0–2
Olympique Marseille (francia)–Atalanta (olasz) 1–1
Visszavágók – május 9.
Bayer Leverkusen (német)–Roma (olasz) 2–2
Atalanta (olasz)–Olympique Marseille (francia) 3–0

DÖNTŐ
Május 22.
Bayer Leverkusen (német)–Atalanta (olasz), Dublin

NEGYEDDÖNTŐ
1. MÉRKŐZÉSEK
Április 11.
AC Milan (olasz)–AS Roma (olasz) 0–1
Liverpool (angol)–Atalanta (olasz) 0–3
Leverkusen (német)–West Ham United (angol) 2–0
Benfica (portugál)–Marseille (francia) 2–1

VISSZAVÁGÓK
Április 18.
AS Roma (olasz)–AC Milan (olasz) 2–1
Atalanta (olasz)–Liverpool (angol) 0–1
West Ham United (angol)–Leverkusen (német) 1–1
Marseille (francia)–Benfica (portugál) 1–0 – tizenegyesekkel 4–2

NYOLCADDÖNTŐ
1. MÉRKŐZÉSEK
Március 6., szerda
Sporting (portugál)–Atalanta (olasz) 1–1 
Március 7., csütörtök
Sparta Praha (cseh)–Liverpool (angol) 1–5 
Marseille (francia)–Villarreal (spanyol) 4–0 
AS Roma (olasz)–Brighton (angol) 4–0 
Benfica (portugál)–Rangers (skót) 2–2 
Freiburg (német)–West Ham (angol) 1–0  
AC Milan (olasz)–Slavia Praha (cseh) 4–2 
Quarabag (azeri)–Leverkusen (német) 2–2
VISSZAVÁGÓK
Március 14., csütörtök
Bayer Leverkusen (német)–Qarabag (azeri) 3–2
Továbbjutott: a Leverkusen, 5–4-es összesítéssel
Brighton (angol)–Roma (olasz) 1–0
Továbbjutott: a Roma, 4–1-gyel 
Atalanta (olasz)–Sporting CP (portugál) 2–1
Továbbjutott: az Atalanta, 3–2-vel
Liverpool (angol)–Sparta Praha (cseh) 6–1 
Továbbjutott: a Liverpool, 11–2-vel
Slavia Praha (cseh)–Milan (olasz) 1–3
Továbbjutott: a Milan, 7–3-as összesítéssel
Villarreal (spanyol)–Olympique Marseille (francia) 3–1
Továbbjutott: a Marseille, 5–3-mal
Glasgow Rangers (skót)–Benfica (portugál) 0–1 
Továbbjutott: a Benfica, 3–2-vel
West Ham United (angol)–Freiburg (német) 5–0
Továbbjutott: a West Ham, 5–1-gyel

A LEGJOBB 16 KÖZÉ KERÜLÉSÉRT
1. MÉRKŐZÉSEK
Február 15., csütörtök
Feyenoord (holland)–AS Roma (olasz) 1–1 
Galatasaray (török)–Sparta Praha (cseh) 3–2 
Sahtar Doneck (ukrán)–Olympique Marseille (francia), Hamburg 2–2 
Young Boys (svájci)–Sporting CP (portugál) 1–3
Benfica (portugál)–Toulouse (francia) 2–1
Milan (olasz)–Rennes (francia) 3–0
Lens (francia)–Freiburg (német) 0–0
Braga (portugál)–Qarabag (azeri) 2–4

VISSZAVÁGÓK
Február 22., csütörtök
Rennes (francia)–Milan (olasz) 3–2
Továbbjutott: a Milan 5–3-as összesítéssel
Freiburg (német)–Lens (francia) 3–2 – hosszabbítás után
Továbbjutott: Freiburg 32-es összesítéssel
Toulouse (francia)–Benfica (portugál) 0–0
Továbbjutott: a Benfica 2–1-es összesítéssel
Qarabag (azeri)–Braga (portugál) 2–3 – hosszabbítás után
Továbbjutott: a Qarabag 6–5-ös összesítéssel
Roma (olasz)–Feyenoord (holland) 1–1 – tizenegyesekkel 4–2
Továbbjutott: a Roma 2–2-es összesítés után tizenegyesekkel
Sporting CP (portugál)–Young Boys (svájci) 1–1
Továbbjutott: a Sporting CP 4–2-es összesítéssel
Sparta Praha (cseh)–Galatasaray (török) 4–1
Továbbjutott: a Sparta Praha 6–4-es összesítéssel
Marseille (francia)–Sahtar Doneck (ukrán) 3–1
Továbbjutott: a Marseille 5–3-as összesítéssel

 

AZ EURÓPA-LIGA CSOPORTBEOSZTÁSA
A-CSOPORT
West Ham United (angol)
Olympiakosz Pireusz (görög)
Freiburg (német)
Topolyai SC (szerbiai)

1. West Ham United

6

5

1

10–4

+6 

15 

2. Freiburg

6

4

2

17–7

+10 

12 

3. Olympiakosz Pireusz

6

2

1

3

11–14

–3 

4. Topolyai SC

6

1

5

6–19

–13 

AZ a-csoport végeredménye

B-CSOPORT
AFC Ajax (holland)
Marseille (francia)
Brighton & Hove Albion (angol)
AEK Athén (görög)

1. Brighton & Hove Albion

6

4

1

1

10–5

+5 

13 

2. Marseille

6

3

2

1

14–10

+4 

11 

3. Ajax

6

1

2

3

10–13

–3 

4. AEK Athén

6

1

1

4

6–12

–6 

A b-csoport végeredménye

C-CSOPORT
Rangers FC (skót)
Real Betis (spanyol)
Sparta Praha (cseh)
Arisz Limassol (ciprusi)

1. Rangers

6

3

2

1

8–6

+2 

11 

2. Sparta Praha

6

3

1

2

9–7

+2 

10 

3. Betis

6

3

3

9–7

+2 

4. Arisz Limassol

6

1

1

4

7–13

–6 

A c-csoport végeredménye

D-CSOPORT
Atalanta (olasz)
Sporting CP (portugál)
Sturm Graz (osztrák)
Raków Czestochowa (lengyel)

1. Atalanta

6

4

2

12–4

+8 

14 

2. Sporting

6

3

2

1

10–6

+4 

11 

3. Sturm Graz

6

1

1

4

4–9

–5 

4. Raków Czestochowa

6

1

1

4

3–10

–7 

A d-csoport végeredménye

E-CSOPORT
Liverpool FC (angol)
Linzer ASK (osztrák)
Union Saint-Gilloise (belga)
Toulouse (francia)

1. Liverpool FC

6

4

2

17–7

+10 

12 

2. Toulouse

6

3

2

1

8–9

–1 

11 

3. Union Saint-Gilloise

6

2

2

2

5–8

–3 

4. Linzer ASK

6

1

5

6–12

–6 

Az e-csoport végeredménye

F-CSOPORT
Villarreal (spanyol)
Rennes (francia)
Maccabi Haifa (izraeli)
Panathinaikosz (görög)

1. Villarreal

6

4

1

1

9–7

+2 

13 

2. Rennes

6

4

2

13–6

+7 

12 

3. Maccabi Haifa

6

1

2

3

3–9

–6 

4. Panathinaikosz

6

1

1

4

7–10

–3 

G-CSOPORT
AS Roma (olasz)
Slavia Praha (cseh)
Sheriff (moldovai)
Servette (svájci)

1. Slavia Praha

6

5

1

17–4

+13 

15 

2. Roma

6

4

1

1

12–4

+8 

13 

3. Servette

6

1

2

3

4–13

–9 

4. Sheriff

6

1

5

5–17

–12 

A g-csoport állása

H-CSOPORT
Bayer Leverkusen (német)
Qarabag (azeri)
Molde (norvég)
Häcken (svéd)

1. Bayer Leverkusen

6

6

19–3

+16 

18 

2. Qarabag

6

3

1

2

7–9

–2 

10 

3. Molde

6

2

1

3

12–12

4. Häcken

6

6

3–17

–14 

1. FORDULÓ
Szeptember 21., csütörtök
West Ham United (angol)–Topolyai SC (szerb) 3–1
Olympiakosz (görög)–Freiburg (német) 2–3
Ajax (holland)–Olympique Marseille (francia) 3–3
Brighton & Hove Albion (angol)–AEK Athén (görög) 2–3
Sparta Praha (cseh)–Arisz Limassol (ciprusi) 3–2
Rangers (skót)–Real Betis (spanyol) 1–0
Atalanta (olasz)–Raków Czestochowa (lengyel) 2–0
Sturm Graz (osztrák)–Sporting CP (portugál) 1–2
Union Saint-Gilloise (belga)–Toulouse (francia) 1–1
LASK (osztrák)–Liverpool (angol) 1–3
Rennes (francia)–Maccabi Haifa (izraeli) 3–0
Panathinaikosz (görög)–Villarreal (spanyol) 2–0
Servette (svájci)–Slavia Praha (cseh) 0–2
Sheriff Tiraspol (moldovai)–Roma (olasz) 1–2
Bayer Leverkusen (német)–Häcken (svéd) 4–0
Qarabag (azeri)–Molde (norvég) 1–0

2. FORDULÓ
Október 5., csütörtök
A-CSOPORT
Freiburg (német)–West Ham United (angol) 1–2
Topolya SC (szerbiai)–Olympiakosz Pireusz (görög) 2–2 
B-CSOPORT
Olympique Marseille (francia)–Brighton & Hove Albion (angol) 2–2
AEK Athén (görög)–AFC Ajax (holland) 1–1
C-CSOPORT
Real Betis (spanyol)–Sparta Praha (cseh) 2–1
Arisz Limassol (ciprusi)–Rangers (skót) 2–1
D-CSOPORT
Sporting CP (portugál)–Atalanta (olasz)1–2
Raków Czestochowa (lengyel)–Sturm Graz (osztrák)0–1
E-CSOPORT
Liverpool FC (angol)–Union Saint-Gilloise (belga) 2–0
Toulouse (francia)–Linzer ASK (osztrák) 1–0
F-CSOPORT
Villarreal (spanyol)–Rennes (francia) 1–0
Maccabi Haifa (izraeli)–Panathinaikosz (görög) 0–0
G-CSOPORT
Roma (olasz)–Servette (svájci) 4–0
Slavia Praha (cseh)–Sheriff Tiraspol (moldovai) 6–0
H-CSOPORT
Molde (norvég)–Bayer Leverkusen (német) 1–2
Häcken (svéd)–Qarabag (azeri) 0–1

3. FORDULÓ
Október 26., csütörtök
A-CSOPORT
Olympiakosz Pireusz (görög)–West Ham United (angol) 2–1
Topolyai SC (szerbiai)–Freiburg (német) 1–3
B-CSOPORT
Brighton & Hove Albion (angol)–AFC Ajax (holland) 2–0
Olympique Marseille (francia)–AEK Athén (görög) 3–1
C-CSOPORT
Sparta Praha (cseh)–Rangers FC (skót) 0–0
Arisz Limassol (ciprusi)–Real Betis (spanyol) 0–1
D-CSOPORT
Sturm Graz (osztrák)–Atalanta (olasz) 2–2
Raków Czestochowa (lengyel)–Sporting CP (portugál) 1–1
E-CSOPORT
Union Saint-Gilloise (belga)–Linzer ASK (osztrák) 2–1
Liverpool (angol)–Toulouse (francia) 5–1
F-CSOPORT
Panathinaikosz (görög)–Rennes (francia) 1–2
G-CSOPORT
Roma (olasz)–Slavia Praha (cseh) 2–0
Sheriff Tiraspol (moldovai)–Servette (svájci) 1–1
H-CSOPORT
Bayer Leverkusen (német)–Qarabag 5–1
Molde (norvég)–Häcken (svéd) 5–1

4. FORDULÓ
November 9., csütörtök
A-CSOPORT
Freiburg (német)–Topolyai SC (szerbiai) 5–0
West Ham United (angol)–Olympiakosz (görög) 1–0
B-CSOPORT
AEK Athén (görög)–Olympique Marseille (francia) 0–2
Ajax (holland)–Brighton (angol) 0–2 (Fati 15., Adingra 53.)
C-CSOPORT
Real Betis (spanyol)–Arisz Limassol (ciprusi) 4–1
Rangers (skót)–Sparta Praha (cseh) 2–1
D-CSOPORT
Atalanta (olasz)–Sturm Graz (osztrák) 1–0
Sporting CP (portugál)–Raków Czestochowa (lengyel) 2–1
H-CSOPORT
Häcken (svéd)–Molde (norvég) 1–3
Qarabag (azeri)–Bayer Leverkusen (német) 0–1
E-CSOPORT
LASK (osztrák)–Union Saint-Gilloise 3–0
Toulouse (francia)–Liverpool (angol) 3–2
F-CSOPORT
Rennes (francia)–Panathinaikosz (görög) 3–1
Maccabi Haifa (izraeli)–Villarreal (spanyol) 1–2
G-CSOPORT
Servette (svájci)–Sheriff Tiraspol (moldovai) 2–1
Slavia Praha (cseh)–Roma (olasz) 2–0

5. FORDULÓ
November 30., csütörtök
A-CSOPORT
Freiburg (német)–Olympiakosz (görög) 5–0
Topolyai SC (szerbiai)–West Ham United (angol) 0–1
B-CSOPORT
AEK Athén (görög)–Brighton (angol) 0–1
Olympique Marseille (francia)–Ajax (holland) 4–3
C-CSOPORT
Sparta Praha (cseh)–Real Betis (spanyol) 1–0
Rangers (skót)–Arisz Limassol (ciprusi) 1–1
D-CSOPORT
Atalanta (olasz)–Sporting CP (portugál) 1–1
Sturm Graz (osztrák)–Raków Czestochowa (lengyel) 0–1
E-CSOPORT
Liverpool (angol)–LASK Linz (osztrák) 4–0
Toulouse (francia)–Union Saint-Gilloise (belga) 0–0
F-CSOPORT
Maccabi Haifa (izraeli)–Rennes (francia) 0–3
Villarreal (spanyol)–Panathinaikosz (görög) 3–2
G-CSOPORT
Servette (svájci)–Roma (olasz) 1–1
Sheriff Tiraspol (moldovai)–Slavia Praha (cseh) 2–3
H-CSOPORT
Molde (norvég)–Qarabag (azeri) 2–2
Häcken (svéd)–Bayer Leverkusen (német) 0–2

6. FORDULÓ
December 14., csütörtök
A-CSOPORT
West Ham United (angol)–Freiburg (német) 2–0
Olympiakosz (görög)–Topolyai SC (szerbiai) 5–2
B-CSOPORT
Ajax (holland)–AEK Athén (görög) 3–1
Brighton & Hove Albion (angol)–Olympique Marseille (francia) 1–1
C-CSOPORT
Real Betis (spanyol)–Rangers (skót) 2–3
Arisz Limassol (ciprusi)–Sparta Praha (cseh) 1–3
D-CSOPORT
Sporting CP (portugál)–Sturm Graz (osztrák) 3–0
Raków Czestochowa (lengyel)–Atalanta (olasz) 0–4
E-CSOPORT
Union Saint-Gilloise (belga)–Liverpool (angol) 2–1
Linzer ASK (osztrák)–Toulouse (francia) 1–2
F-CSOPORT
Rennes (francia)–Villarreal (spanyol) 2–3
Panathinaikosz (görög)–Maccabi Haifa (izraeli) 1–2
G-CSOPORT
Roma (olasz)–Sheriff Tiraspol (moldovai) 3–0
Slavia Praha (cseh)–Servette (svájci) 4–0
H-CSOPORT
Bayer Leverkusen (német)–Molde (norvég) 5–1
Qarabag (azeri)–Häcken (svéd) 2–1


 

 

EURÓPA-LIGA-SELEJTEZŐ

A selejtező rendje hasonló a korábbiakhoz: a korábbi négy lépés helyett ezúttal is kettőben bonyolítják le. Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) – hogy könnyebben követhető legyen, a másik két sorozathoz (Bajnokok Ligája, Európa-konferencialiga) képest hol tart a versengés, illetve érzékeltetendő, hogy a csapatok többsége a másik két sorozat korábbi fordulóiból érkezik – az első fordulót harmadiknak nevezi, a másodikat pedig negyediknek/playoffnak, ennél maradtunk mi is.

 Aug. 10. 
 
Aug. 17. 
 
Össz. 
 
BAJNOKI ÁG
Zalgiris Vilnius (litván)–Häcken (svéd)1–30–51–8
Qarabag (azeri)–HJK Helsinki (finn)2–12–14–2
Zrinjski Mostar (bosnyák)–Breidablík (izlandi)6–20–16–3
Sheriff Tiraspol (moldovai)–BATE Boriszov (fehérorosz)5–12–27–3
FK Asztana (kazah)–Ludogorec (bolgár)2–11–53–6
NEM BAJNOKI ÁG
Olympiakosz FC (görög)–KRC Genk (belga)1–01–12–1
Slavia Praha (cseh)–Dnipro-1 (ukrán)3–01–14–1
SELEJTEZŐ, 3. FORDULÓ

RÉSZTVEVŐK (14 CSAPAT)
• 2 CSAPAT, AMELY ITT KEZDI MEG A SZEREPLÉSÉT
(az UEFA-országrangsor 15–16. helyezettjének kupagyőztese, vagy ha a kupagyőztes a Bajnokok Ligájában indul, akkor az adott ország 3. helyezettje)
Olympiakosz Pireusz (görög, 3.)
Slavia Praha (cseh, kupagyőztes)
• 2 KIESŐ A BL-SELEJTEZŐ 2. FORDULÓJÁBÓL, A NEM BAJNOKI ÁGRÓL
Dnipro-1 (ukrán)
Genk (belga)
• 10 KIESŐ A BL-SELEJTEZŐ 2. FORDULÓJÁBÓL, A BAJNOKI ÁGRÓL
Asztana (kazah)
BATE Boriszov (fehérorosz)
Breidablik (izlandi)
BK Häcken (svéd)
HJK (finn)
Ludogorec (bolgár)
Qarabag (azeri)
Sheriff (moldovai)
Zalgiris Vilnius (litván)
Zrijnski Mostar (bosnyák)

 Aug. 24.
 
Aug. 31. 
 
Össz. 
 
Slavia Praha (cseh)–Zorja Luhanszk (ukrán)2–01–22–3
Olimpiakosz Pireusz(görög)–Csukaricski (szerb)3–13–06–1
Union Saint-Gilloise (belga)–Lugano (svájci)2–01–03–0
Ludogorec (bolgár)–Ajax (holland)1–41–02–4
Häcken (svéd)–Aberdeen (skót)2–23–15–3
LASK (osztrák)–Zrinjski Mostar (bosnyák)2–11–13–2
KÍ Klaksvík (feröeri)–Sheriff Tiraspol (moldovai)1–11–22–3
Olimpija Ljubljana (szlovén)–Qarabag (azeri)0–21–11–3
Slovan Bratislava (szlovák)–Arisz Limasszol (ciprusi)2–12–64–7
Dinamo Zagreb (horvát)–Sparta Praha (cseh)3–11–44–5
PLAYOFF

RÉSZTVEVŐK (20 CSAPAT)
• 7 CSAPAT, AMELY ITT KEZDI MEG A SZEREPLÉSÉT
(az UEFA-országrangsor 7–14. helyezettjeinek kupagyőztese, vagy ha a kupagyőztes a Bajnokok Ligájában indul, akkor az adott ország 3. helyezettje)
Aberdeen (skót, 3.)
Ajax (holland, 3.)
Csukaricski (szerb, 3.)
LASK (osztrák, 3.)
Lugano (svájci, 3.)
Union Saint-Gilloise (belga, 3.)
Zorja Luhanszk (ukrán, 3.)

• A 7 TOVÁBBJUTÓ A 3. FORDULÓBÓL
• A 6 KIESŐ A BL-SELEJTEZŐ 3. FORDULÓJÁBÓL, A BAJNOKI ÁGRÓL


 

A 32-ES TÁBLA CSAPATAI

• 12 CSAPAT, AMELYIK ITT KEZDI A SZEREPLÉSÉT
(a spanyol, az olasz, az angol és a német bajnoki 5. helyezett, a francia bajnoki 4. helyezett, az UEFA-országrangsor 1–6. helyezettjeinek kupagyőztesei – illetve, ha az érintett klub BL-induló, akkor az érintett ország bajnoki rangsorának következő helyezettje)
Atalanta (olasz, 5.)
Betis (spanyol, 6.)
Brighton & Hove Albion (angol, 6.)
Freiburg (német, 5.)
Leverkusen (német, 6.)
Liverpool (angol, 5.)
Roma (olasz, 6.)
Rennes (francia, 4.)
Sporting CP (portugál, 4.)
Toulouse (francia, kupagyőztes)
Villarreal (spanyol, 5.)
West Ham United (angol, az Európa-konferencialiga 2023-as győztese)

• 10 CSAPAT A BL-SELEJTEZŐ VESZTESEI KÖZÜL
• • 4 a BL-playoff bajnoki ágáról
• • 2 a BL-playoff ligaágáról
• • 4 a BL-selejtező 3. fordulójának ligaágáról

• 10 CSAPAT – AZ EL-SELEJTEZŐ PLAYOFFJÁNAK GYŐZTESEI

 

 SORSOLÁSMÉRKŐZÉSEK
Selejtező, 3. fordulóJúlius 24.Augusztus 10.
Augusztus 17.
PlayoffAugusztus 7.Augusztus 24.
Augusztus 31.
CsoportkörSzeptember 1.Szeptember 21.
Október 5.
Október 26.
November 9.
November 30.
December 14.
Playoff a nyolcaddöntőért 
 
December 18.
 
Február 15.
Február 22.
NyolcaddöntőFebruár 23. 
 
Március 7.
Március 14.
NegyeddöntőMárcius 15. 
 
Április 11.
Április 18.
 
ElődöntőMárcius 15.
 
Május 2.
Május 9.
 
Döntő Május 22., Dublin, Aviva Stadion
KULCSDÁTUMOK

Az Európa-liga 2023–2024-es idényében 57 csapat vesz részt, közülük 32 lesz ott a csoportkörben. Az UEFA 55 tagállama közül 15 nevezhet csapatokat az Európa-ligába, a többiek klubjai csak a BL-ből érkezve nyerhetnek besorolást (Oroszország az Ukrajna ellen indított háborúja miatt nem nevezhetett).

Az országok a megelőző öt év eredményei alapján számított, 2022-es UEFA-rangsor alapján a következőképpen nevezhetnek:
• az 1–5. helyezett két-két csapatot indíthat (10)
• a 6–16. helyezett (Oroszország kivételével) egy-egy csapatot (10)
• az Európa-konferencialiga 2023-as győztese, a West Ham United szintén tagja a mezőnynek, méghozzá egyből a főtáblára került (1)

A Bajnokok Ligájából további 36 csapat kerül át az Európa-ligába:
• a selejtező során (28)
• a csoportkör végeztével a harmadik helyezettek a tavaszi szakaszra (8)

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik