Kosárválogatottunk legyőzte a románokat, irány Isztambul!

2017.09.05. 19:15
Hanga Ádám (8) a csehek után a románokat is megszórta (Fotó: Koncz György)
A magyar férfi kosárlabda-válogatott 80–71-re legyőzte a csoportházigazda Romániát az Európa-bajnokság C-csoportjának 4. fordulójában, így az utolsó kör eredményeitől függetlenül ott lesz az isztambuli nyolcaddöntőben, melyben – a papírforma alapján – Szerbia lehet az ellenfél.

FÉRFI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
C-CSOPORT, 4. FORDULÓ

ROMÁNIA–MAGYARORSZÁG
7180 (1516, 1722, 2022, 1920)
Kolozsvár, 9121
néző. V: Vázquez (Puerto Ricó-i), Krejoc (szlovén), Reid (ausztrál)
ROMÁNIA: MANDACHE 24/9, Kuti 5, Paliciuc 6, Moldoveanu 5/3, BACIU 12. Csere: Olah 7, Török 1, Calota-Popa 11, Petrisor, Cate, Nicolescu. Szövetségi kapitány: Marcel Tenter
MAGYARORSZÁG: VOJVODA 26/6, Kovács P. 2, HANGA 25/3, ALLEN 10/6, Keller Á. 4. Csere: Tóth N., Ferencz 1, Wittmann, Karahodzsics 3, Eilingsfeld 5/3, Perl 4. Szövetségi kapitány: Ivkovics Sztojan
Az eredmény alakulása. 4. perc:
8–6. 7. p.: 12–6. 9. p.: 14–11. 12. p.: 15–21. 14. p.: 24–27. 17. p.: 27–35. 22. p.: 36–38. 24. p.: 36–46. 27. p.: 48–49. 33. p.: 53–65. 36. p.: 60–69. 38. p.: 65–74.
Kipontozódott:
Moldoveanu (39. p.)
Marcel TENTER,
a románok szövetségi kapitánya: – Csalódottak vagyunk az eredmény miatt, nagyot játszottunk, keményen kezdtünk, de a második negyed elején elvesztettük a ritmust. Elhúzott a magyar csapat és onnan már nem tudtunk visszajönni, túl sok energiánkat felemésztette, hogy rohantunk utánuk. Megpróbáltunk mindent, de Hanga és Vojvoda kimagasló teljesítménye volt a döntő különbség.

KORÁBBAN
Csehország–Montenegró 75–88(17–24, 17–25, 21–29, 20–10)
Horvátország–Spanyolország 73–79 (20–21, 12–17, 22–15, 19–26)

„Minden rendben” – mosolygott Ivkovics Sztojan, mielőtt a nemzetközi szövetség riporter hölgyének nyilatkozott, körülbelül harminc perccel a Magyarország–Románia sorsdöntő csatát megelőzően.

A mieink szövetségi kapitánya amúgy sem szeret sokat üldögélni a kispadon a meccs előtt, általában inkább iszik egy jó feketét, és azt vallja, ha valakit még a bemelegítés során tüzelni, noszogatni kell, akkor megette a fene az egészet.

Tűz volt egyébként a meccs előtt, ugye a zászlóégetésről bővebben is számot adtunk. A himnuszoknál mindkét tábor kölcsönösen hátat fordított, amikor a másik szólt a hangszóróból – ezt a játékosok a feldobás után már nem tehették meg, eljött a pillanat, amikor farkasszemet kellett nézni az ellenféllel.

Ivkovics Sztojan néhány másodperccel a kezdés után Allen Rosco helyére Tóth Norbertet küldte, ezt is meglepetésnek szánta, a Falco erőcsatárának kellett volna féken tartania a románok legveszélyesebb játékosát. Most ez a húzás nem jött be, Moldoveanu triplával kezdett, majd Andrei Mandache is betalált távolról, mi pedig ziccerekkel igyekeztünk közel maradni a házigazdához. Pörgősebb, frissebb volt a román válogatott, pont úgy kezdett, ahogy mi egy nappal korábban a csehek ellen, és mikor hat ponttal elhúzott, Ivkovics időt is kért.

A távoliakat a kapitány nem tudja bedobni – ismét nagyon rosszul céloztak a mieink a triplavonalon túlról –, de az egyéni kvalitásoknak köszönhetően a bontásokat követően sikerült átvenni a vezetést is Hanga Ádám duplájával a negyed végére.

Keller Ákos zsákolásai élményszámba mentek (Fotó: Koncz György)

Aztán a csehek ellen 31 pontig jutó Barca-sztár újabb öt ponttal kezdte a második tíz percet, Vojvoda Dávid betörése után meg már nyolccal vezettünk, Marcel Tenter, a románok mestere magához is hívta az övéit. Időnként látványos támadások után szereztek a magyar játékosok kosarakat – gondolunk itt például Keller Ákos két alley-oop utáni zsákolására –, ám a triplák nagyon nem mentek, tizennégyből két kísérlet süllyedt csak el, de így is hat ponttal vezettünk a nagyszünetben.

VÉLEMÉNYEK
EILINGSFELD János, a magyar válogatott erőcsatára: „Talán tényleg a lehető legjobbkor esett be az első triplám, nagyon örültem neki, és szerintem a többiek is így voltak ezzel. Fantasztikus volt a hangulat, el is ment a hangom, de nagyon boldog vagyok, hogy nyertünk és továbbjutottunk. Megyünk Isztambulba, bárki jön szembe, ott is neki megyünk!"
KUTI Nándor, a román válogatott hátvédje: „A magyar válogatott nagyon erős volt fizikailag, megérdemelték a győzelmet. Taktikai hibákat is elkövettünk, nem tudtuk megállítani Hangát és Vojvodát, akik kivégeztek minket. A magyar csapat megérdemelte a továbbjutást is, sok sikert nekik Isztambulban."

Kapkodva kezdte a harmadik negyedet a magyar csapat, a románok meg lelkesedtek, számukra tényleg ez volt a torna mérkőzése. Szerencsére négy kapottra hat Hanga-pont volt a válasz, a labdaszerzések után sikerült könnyű kosarakat elérni, teljesen világosnak tűnt, hogy a mieink gyorsabbak, képzettebbek, ezt azonban érvényre is kellett juttatni. Megnyugtató volt, hogy viszonylag könnyen került tiszta helyzetbe együttesünk, Vojvoda ziccere már tízpontos előnyt jelentett. Aztán ha Hanga vagy Vojvoda közül valamelyik pihent, megállt a verkli, fel is jöttek a románok, Mandachéval nem bírtunk. Amikor a tripláját követően bedobta Ferencz faultja után a plusz egy büntetőt is, mindössze egyetlen pont volt a különbség a javunkra.

És innen is tudtunk újítani, Vojvoda finiselt bravúrosan, dudaszós triplája megint nyolcpontnyi távolságba szakította le a románokat.

Persze egy ilyen hőfokú presztízsmeccsen ez sem volt életbiztosítás. És még a zárónegyed elején kiharcolt tizenkét pontos előny sem, nagy szükség volt a harcosan megszerzett támadólepattanókra, meg az egyéni villanásokra azoktól, akiktől a pontgyártást vártuk. Eilingsfeld zsákolása és triplája úgy kellett, mint a friss levegő a tízezres kolozsvári arénában. Amikor úgy tűnt, minden eldőlt, jött egy támadóhiba, majd egy eladott labda, 63 másodperccel a zárás előtt négy pontra fogyott az előnyünk, de a magyar szív a helyén volt, Vojvoda és Hanga büntetői döntöttek.

Két győzelem, hatalmas siker, a magyar válogatott immár biztosan bejutott a szeptember 10-én sorra kerülő isztambuli nyolcaddöntőbe, melyben a papírforma szerint Szerbia lesz az ellenfelünk!

Ivkovics Sztojan szövetségi kapitány értékelése

A nap többi mérkőzésének összefoglalóját ide kattintva olvashatja el!

5. forduló (szeptember 7., csütörtök)
13.30:Csehország–Horvátország(Tv:M4 Sport)
16.15:MAGYARORSZÁG–Spanyolország (Tv:M4 Sport)
19.45:Montenegró–Románia (Tv:M4 Sport)

A magyar szurkolókra ma sem lehetett panasz (Fotó: Koncz György)

4. NEGYED

Vége, 80–71-re nyert a magyar válogatott, így az utolsó forduló eredményeitől függetlenül ott lesz az isztambuli nyolcaddöntőben!

10. perc: Jól passzolgatunk, majd Allen hármasa lejön, de Hangát szabálytalanul eltakarítják a palánk alatt. Maradjunk annyiban, hogy ezt most rutinosan csinálta Hanga, aki mind a két büntetőt értékesíti. Popa dobása lejön, Vojvoda megszerzi, majd azonnal faultolják. Vojvoda mind a kettőt bedobja, időt kérnek a románok. Mandache hármasa rossz, majd Allennek ütnek oda. Allen kettőből egyet bedob, de ez már nem oszt, nem szoroz, megnyertük a meccset, és mehetünk Isztambulba! 71–80
9. perc: Keller szedi le Mandache kísérlete után a lepattanót. Hangának üt oda Moldoveanu, két büntető nekünk. Hanga a másodikat bedobja, így közte tíz. Popa ellép a védőjétől, majd dob egy kettest. Újabb támadót fújnak Kellerre, neki ez a negyedik hibája. Vojvoda is faultol, összegyűltek a csapathibáink. Popa most mind a kettőt bedobja. Ezt nem kellett volna! Vojvoda kezéből szinte kitépik a labdát, nem fújnak faultot, Paliciuc pedig dob egy könnyű kosarat. Ivkovics időt kér. 71–75
8. perc: Vojvoda duplája megont beesik, majd őt faultolja Moldoveanu a mi palánkunk alatt. Keller kezéből kicsúszik a labda, majd Popa pattintja Perl lábára a labdát. 65–74
7. perc: Perl szabálytalansága után Mandache büntetőzhet, ő pedig egyiket sem hibázza el. BENT VAN! Eilingsfeldre jön ki a figura, ő pedig senkitől sem zavartatva bedob egy hármast. Mandache válaszol, ő is dob egy triplát. 65–72
6. perc: Vojvoda hármasa rossz, de ismét miénk a lepattanó. Perl kezéből lopják el a labdát, de Eilingsfeld azonnal visszaszerzi, és bedobja a könnyű ziccert. Baciu válaszol gyorsan a másik oldalon. 60–69
5. perc: Hanga hármasa nem jó, de Kovács óriási harcban megszerzi a labdát a palánk alatt. SZÉP! Vojvoda két védővel a nyakán sem hibázik. Popa labdája pattog a gyűrűn, majd Baciu húzza bele a labdát. 58–67
4. perc: Török megy bele Kovácsba, megint támadhatunk. Paliciuc dob egy ziccert a lerohanás végén, Hanga a palánkra üti, a bírók szerint azonban már korábban hozzáért a palánkhoz a labda. 56–65
3. perc: Hibák mind a két oldalon, majd Perl szabálytalankodik büntetőt érően Popával szemben. Popa rosszul büntetőzik, megint csak a másodikat dobja be. 54–65
2. perc: Baciu duplája kijön a gyűrűből, Keller pedig összeszedi a labdát. Kellerre fújnak támadót, Ivkovics gyorsan le is cseréli. Karahodzsics faultolja Popát, aki két büntetőből csak egyet értékesít. TRIPLA! Allen hármasa kerül a helyére, a gyűrűbe. 53–65
1. perc: Allen kettese nem jó, de védekezésben javít. ÚGY VAN! Vojvoda középtávolija bent van, ismét közte tíz. Román időkérés jön. A magyar szurkolóktól hangos a kolozsvári csarnok! 52–62

Hiába tűnt úgy, hogy a harmadik negyedet megnyerik a románok, óriási hajrával fordítottunk, 22–20-ra nyertük meg a tíz percet, így nyolcpontos előnnyel fordulunk az záró negyedre. 52–60

3. NEGYED

10. perc: KELLETT! Vojvoda szerez egy remek kettest. MEKKORA SAPKA! Keller szereli Moldoveanut! ÓRIÁSI TRIPLA! Négy másodperccel a vége előtt Vojvoda süllyeszt el egy hármast! 52–60
9. perc: Vojvoda faultolja Popát, aki mind a két büntetőt bedobja. Hanga kap pihenőt, Vojvodát pedig faultolják dobás közben. Vojvoda két büntetőjéből a második megy be. Mandache is dob egy duplát. 52–55
8. perc: Ez is jó, Vojvodába megy bele Popa, megint jöhetünk. Hanga triplája nem jó, de a lepattanót Allen Perlhez paskolja. Keller próbálkozása sem jó, de Baciu is hibázik. Perl pedig büntet, bent van a középtávoli. 48–54
7. perc: Popát próbálja blokkolni Hanga, de nem sikerül, ez is bent van. Hanga ellen szabálytalankodnak a palánk alatt, ő is büntetőzhet. Hanga csak az elsőt dobja be, és sajnos a labda sincs meg. JAJ! Mandache faulttal együtt bedob egy triplát. Ferencznek ez volt a negyedik faultja, Mandache pedig bedobja a büntetőt. OTT VAN! Ez nagyon fontos volt, egyre zárkóznak a románok, de Hanga bedob egy triplát. 48–52
6. perc: SZÉP! Perl nagyot harcol, majd bedob egy szép tempót. Gyors válasz, Olah dob egy duplát. Összegyűlt az öt csapathibánk, Mandache büntetőzhet, ám a másodikat ő is elrontja. 42–48
5. perc: Vojvoda üt oda Mandachénak a gyűrű alatt, két büntető lesz. Mandache mind a kettőt bedobja. Keller szerez támadásban lepattanót, majd odaütnek neki, az alapvonalról jöhetünk. Eilingsfeld triplája nem jó, majd Karahodzsics faultol. A frissen beállt Ferencz szabálytalankodik Olah-val szemben. Olah csak az elsőt dobja be. 39–46
4. perc: Hanga, Hanga és Hanga. Megint ő dob egy duplát! KÖZTE TÍZ! Most Vojvoda villan, egy jó betörés után szépen fejezi be az akciót. 36–46
3. perc: Újabb elrontott román támadás után, ismét Hanga szerez pontokat a gyors indítás végén. Időt kérnek a románok. A hivatalos adat szerint 9121 a nézőszám. Moldoveanu duplája kijön a gyűrűből, majd Eilingsfeld szerzi meg a lepattanót. 36–42
2. perc: Baciu dob be egy ziccert, miközben Allen odaüt neki, a büntető azonban kimarad. Vojvoda triplája nem jó, de labdát szerzünk, a lerohanás végén pedig Hanga dob be egy könnyű ziccert. 36–40
1. perc: A kezdő ötösünk a pályán, a románok kezdik a második félidőt. Allen szed egy lepattanót. Kutira fújnak egy sportszerűtlent. Keller az első bedobja, a másodikat kihagyja, most pedig jöhetünk a félpályáról. Allen duplája nem jó, nem úgy, mint Mandache kettese a másik oldalon. 34–39

2. NEGYED

A lepattanózást egyelőre nyerjük (24 a 15-tel szemben). Támadólepattanók: 7 az 1-gyel szemben, védő lepattanók: 17 a 14-gyel szemben a javunkra.

Húsz perc játék után a románok 20, mi 14 százalékkal dobjuk a triplákat. A dupláknál szinte megegyezik a két szám, ők 58, mi 60 százalékon állunk. Büntetőzésünk is jobb (80 a 44-gyel szemben).

22–17-re megnyertük a második negyedet, így a nagyszünetben 38–32-re vezetünk!

10. perc: Vojvoda, majd Hanga kísérlete sem jó, jöhetnek a románok. Popa büntetőzhet, de csak a második esik be. Vojvoda kezéből kiesik a labda, három másodpercük marad a románoknak. 32–38
9. perc: Újabb Baciu-dupla, tartják a lépést a románok. Popa kísérlete lejön a palánkról. 31–38
8. perc: A románok támadása is szép volt, Moldoveanu szolgálta ki Baciut, aki értékesíti a ziccert. Hanga ellen fújnak támadót, érdekes ítélet. OTT VAN! Hanga első hármasa nem jó, de Keller megszerzi a labdát, így Hanga ismét próbálkozhat, másodszorra pedig nem is hibázik. 29–38
7. perc: Allen helyén Eilingsfeld, a románok támadását pedig sikerül kivédekezni. MEGINT EGY ALLEY-OOP! Vojvoda labdáját Keller zsákolja be. 27–35
6. perc: Ferencz triplája sem jó, tizenegy kísérletből mindössze egy sikeres hármasunk van... A románoknak összegyűlt az öt csapathiba, így Allen büntetőzhet. Teszi mindezt jól, mind a kettőt bedobja. Hibák mind a két oldalon támadásban. A román drukkerek felállnak, Ferencz pedig büntetőzhet. Az első kimarad, a második már bent van. 27–33
5. perc: JÓ! Vojvoda faulttal együtt is bedobja. Bent van a büntető is, ezzel ő éri el először a tíz pontot. Karahodzsics le, Keller be, majd Kuti a kettőből bedob egy büntetőt. Wittman hármasa után Moldoveanué a labda, majd Baciu dob egy duplát. 27–30
4. perc: Mandache faulttal együtt is bedobja, kár érte. Bent van a büntető is. Allen hármasa nem jó, ellenben Mandache újabb duplát dob egy gyors támadás végén, így jön a magyar időkérés. 24–27
3. perc: Olah elé kerül szerencsés körülmények között a labda, ő pedig nem is hibázik a gyűrű alól. Ott a válasz, Hanga passza után Allen dob egy kettest. Kuti is jól céloz, újabb román dupla. MEKKORA ZSÁKOLÁS! Vojvoda pazar asszisztja után Keller zsákol ellenállhatatlanul. 19–27
2. perc: Románok kicsit meg vannak zavarodva, nem sikerül öt másodpercen belül játékba hozni a labdát, így mi jöhetünk. Vojvoda duplája kijön a gyűrűről, de megy a saját lepattanójára, másodszorra pedig már nem is hibázik. Azonnal jön a román időkérés. 15–23
1. perc: Remek, így kell kezdeni! Hanga megint betör, majd dob egy újabb duplát. Eilingsfeldbe mennek bele, jöhetünk! HANGA! Faulttal együtt is bedobja, majd a plusz egy büntető, ha nehezen is, de beesik. 15–21

Vojvoda Dávid szerezte az első triplánkat (Fotó: Koncz György)

1. NEGYED

Vége az első negyednek, az utolsó pillanatban sikerült fordítani, reméljük, ez megnyugtatja a fiúkat! 15–16

10. perc: Paliciuc rossz triplája után Kuti szerez lepattanót, Olah azonban hibázik, így jöhetünk. VÉGRE, TRIPLA! Vojvoda jó messziről bezúdítja a labdát, ezzel egyenlő. Román időkérés jön. Kovácsra fújnak egy szabálytalanságot, két büntető a románoknak. Török csak az elsőt dobja be, a második után Keller szerzi meg a labdát. OTT VAN! Hanga tör be, majd bedobja a ziccert. 15–16
9. perc: Karahodzsics fordul rá remekül, és dob egy duplát. Ez már nagyon kellett. Olah válaszol, ez is dupla. Hangát faultolja Olah, két büntetőt kapunk. Hanga mind a kettőt bedobja, így is kell ezt! 14–11
8. perc: Ferencz triplája kipattog a gyűrűből, Keller pedig nem tudja visszapöckölni. Wittmann faultol, majd szed egy lepattanót. Hanga triplája nem jó, de legalább Allen rápattintja a labdát egy románra, így mi jöhetünk. Hanga bravúrtriplája sem jön be, Moldoveanu szerzi meg a labdát. Perl és Eilingsfeld érkezik a pályára. Kuti dobhat két büntetőt, de egyiket sem értékesíti. 12–7
7. perc: Moldoveanu fordul le Kellerről, majd dob egy duplát. Ivkovics időt kér. Hanga visszatér és Karahodzsics is érkezik, utóbbit faultolják, két büntető nekünk. Karahodzsics az elsőt bedobja, a második után megszerzik a lepattanót a hazaiak. 12–7
6. perc: Egy kis flipper a gyűrű alatt, melynek végén mi jöhetünk az alapvonalról. Vojvoda triplája kijön a gyűrűből, kár érte, főleg, hogy Kuti bedob egy ziccert. Allen hármasa sem jó, meg kellene törni a jeget. 10–6
5. perc: Keller szedi le a lepattanót védekezésben, majd Hanga dobása jön le a gyűrűről. Kettőt cserélünk, Wittman és Ferencz a pályán Hanga és Kovács helyén. 8–6
4. perc: ZSÁKOLÁS! Tóth helyére érkezik Allen, aki azonnal be is húzza a labdát a gyűrűbe Vojvoda passza után. Óriási a rohanás, ebből most a románok jönnek ki jobban, Paliciuc dob egy duplát. 8–6
3. perc: Vojvoda indul meg kiválóan, majd kosárral fejezi be az akciót. Moldoveanu ellen fújnak támadót, Vojvoda védekezett jól. 6–4
2. perc: Tóthra fújnak egy támadót rossz zárás miatt. Megvan az első kosár, Moldoveanu zúdít be egy triplát. Gyorsan jön a válasz, Kovács dob egy duplát. Újabb román tripla, Mandache jegyzi. 6–2
1. perc: A románok hozzák el a labdát, övék az első támadás. Allen helyén máris Tóth Norbert a pályán, aki le is szedi a lepattanót. Kovács triplája nem jó, de a románok is hibáznak támadásban. 0–0

A magyar kezdő ötös: Allen, Keller, Hanga, Vojvoda, Kovács P.
A román kezdő ötös: Mandache, Paliciuc, Moldoveanu, Baciu, Kuti

Kiváló a hangulat a kolozsvári csarnokban, többek között a rengeteg magyar szurkolónak köszönhetően.

A meccs előtt magyar zászlót égettek a románok. Videó itt!

ELŐZMÉNYEK

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Románia–Magyarország mérkőzés a férfi kosárlabda Európa-bajnokság C-csoportjának 4. fordulójából. Tartsanak velünk!

Vihar előtti csend Kolozsváron? – hangulatjelentés a helyszínről.

A legfontosabb, hogy – miután Montenegró 88–75-re legyőzte Csehországot – a mieinknek a saját kezükben van a sorsuk: amennyiben megverjük a csoportházigazda románokat, biztosan ott leszünk az isztambuli nyolcaddöntőben. Egy esetleges vereség sem jelentene biztos kiesést, sőt: ha a mieink nem kapnak ki legalább kilenc ponttal, a körbeverésnek köszönhetően meglehet a továbbjutás. A pontos forgatókönyveket ide kattintva böngészheti!

Mint ismert, a magyar válogatott pénteken kezdte meg Európa-bajnoki szereplését Horvátország ellen. A mieink 30 percen keresztül jól tartották magukat, sőt többször vezettek is, az utolsó percekben azonban a jóval esélyesebb délszláv gárda meglépett, és 67–58-ra jobbnak bizonyult. Szombaton Montenegró következett, Bogdan Tanjevics együttese azonban esélyt sem hagyott a mieinknek (72–48). A 3. fordulóban megszületett az első győzelmünk: többek között a parádézó Hanga Ádámnak köszönhetően, végig vezetve, 85–73-ra nyertünk Csehország ellen.

„Nincs bajom Romániával, én egy jobb és szebb országban élek” – fogalmazott a meccs előtt Ivkovics Sztojan, a magyar válogatott szövetségi kapitánya. Részletek itt!

„Kellenek a rendőrök, az ilyen meccseken mindig verekedések vannak” – az NSO Tv stábja beszélgetett Török Rollanddal és Kuti Nándorral, a román válogatott magyar nemzetiségű játékosaival. A teljes interjú itt!

„Ha ilyen lesz a játék, lesz még okunk örülni” – mondta Sitku Ernő, az 1999-es Európa-bajnokságon szereplő magyar válogatott centere a Nemzeti Sportnak. Részletek itt!

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE
Allen Rosco (Tenerife), Eilingsfeld János (Atomerőmű SE), Ferencz Csaba (Körmend), Hanga Ádám (Barcelona), Karahodzsics Kemal (Kecskemét), Keller Ákos (Alba Fehérvár), Kovács Péter (Szolnok), Perl Zoltán (Szombathely), Ruják András (Paks), Tóth Norbert (Szombathely), Vojvoda Dávid (Szolnok), Wittmann Krisztián (Kecskemét)

A MIEINK CSOPORTELLENFELEINEK KERETÉT IDE KATTINTVA TALÁLJA!