48 év után siker az Eb-n: kosarasaink legyőzték a cseheket!

2017.09.04. 13:45
Hanga Ádám (8-asban) 31 pontot dobott a cseheknek (Fotó: Koncz György)
A magyar férfi kosárlabda-válogatott 85–73-ra legyőzte Csehországot az Európa-bajnokság C-csoportjának harmadik fordulójában Kolozsváron. A mieink 48 év után először nyertek mérkőzést a kontinenstornán, így életben tartották továbbjutási reményeiket.

FÉRFI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
C-CSOPORT, 3. FORDULÓ

MAGYARORSZÁG
CSEHORSZÁG 85–73 (23–16, 21–17, 22–25, 19–15)
Kolozsvár, 1893
néző. V: Sahin (olasz), Maestre (francia), Reid (ausztrál)
MAGYARORSZÁG:
VOJVODA 18/3, KOVÁCS P., HANGA 31/15, Allen 10, Keller Á 6. Csere: PERL 12, Eilingsfeld 3, Karahodzsics 2, Ferencz 3/3. Szövetségi kapitány: Ivkovics Sztojan
CSEHORSZÁG:
SATORANSKY 18/6, HRUBAN 12, Welsch, Kríz 2, Peterka 2. Csere: Auda 15, Bohacik 2, PALYZA 18/12, Sirina, Svrdlík 4. Szövetségi kapitány: Ronen Ginzburg
Az eredmény alakulása. 2. perc:
7–0. 4. p.: 13–2. 8. p.: 22–12. 13. p.: 30–21.17. p.: 39–29. 22.: 47–33. 25. p.: 52–44. 28. p.: 63–54. 33. p.: 68–62. 35. p.: 72–62. 37. p.: 77–65. 39. p.: 78–71
Ronen Ginzburg, a cseh válogatott szövetségi kapitánya: – Megérdemelték a magyarok a győzelmet, sokkal több energiát fordítottak erre a mérkőzésre, nagyobb akarattal és agresszivitással játszottak, mint mi. Hanga Ádám nagyszerű napot fogott ki, illetve a kilences játékosuk (Vojvoda Dávid – a szerkesztő) is. Lehet azt mondani, hogy fiatal a csapatunk, de az nem elfogadható, ahogy kezdtük a mérkőzést, és az alap lenne, hogy aki parkettre kerül, mindent megtegyen a sikerért. Az utolsó hét percre javultunk valamelyest, de ez már késő volt, a magyaroknak mindig volt válaszuk.

Montenegró–Horvátország 72–76 (17–25, 14–18, 21–19, 20–14)
Spanyolország–Románia 91–50 (21–19, 20–8, 29–8, 21–15)

Az állás: 1. Spanyolország 6 pont (283–166), 2. Horvátország 6 (217–188), 3. Montenegró 4 (204–223), 4. Magyarország 4 (191–212), 5. Csehország 4 (212–246), 6. Románia 3 (176–248)

Montenegró–Románia

A magyar válogatottnak Horvátország és Montenegró ellen nem sikerült borítani a papírformát, ám az Eb csoportkörének lényegi szakasza csak Csehország ellen kezdődött a mieinknek, hiszen egy esetleges győzelemmel – amely még mindig bravúrkategóriába sorolandó – nagy lépést tehettek a továbbjutás felé.

Kolozsváron is beköszöntött az ősz – már a vasárnapi pihenőnapon –, a borongós, esős időben az utcán sétálgató magyar szurkolók, újságírók is kicsit fásultabbnak tűntek, mint a korábbi napokon. A sportcsarnokban azonban ennek már nyoma sem volt: a kolozsvári csoportkör messze legjobb szurkolótáborának hangja már fél órával a kezdés előtt betöltötte a létesítményt.

Három perccel a kezdés előtt már a „Boldog születésnapot!” szólt az éppen ma ünneplő Vojvoda Dávidnak és Tóth Norbertnek. Előbbi kosarával indult a találkozó, majd Hanga Ádám két értékesített büntetőjével és triplájával hagytuk állva a cseheket (7–0). És hasonlóképp folytattuk: egy újabb Hanga-kosár és egy parádés Allen Rosco-zsákolás után a csehek ki is kérték első idejüket (11–2). Ez sem segített azonban rajtuk, hiszen a magyar védelem kiválóan összeállt, támadásban pedig jöttek a pontok: Perl Zoltán és Keller Ákos is feliratkozott a kosárszerzők közé (18–8).

A csehek szinte kizárólag Audának köszönhetik, hogy nem szakadtak le jobban, míg nálunk Vojvoda és Hanga is tarthatatlan volt. Ellenfelünk a negyed utolsó két percére átállt zónavédekezésre, de így is csak hétpontosra tudta csökkenteni a különbséget (23–16). Élesek voltak a fiúk, a megfelelő hőfokon izzottak, csak Keller jött ki a sodrából egy tévesnek vélt bírói ítélet után, ezért le is cserélte őt Ivkovics Sztojan szövetségi kapitány.

A második negyed legelején Karahodzsics Kemal gyorsan megduplázta az Eb-n eddig szerzett pontjai számát, melyre Palyza válaszolt egy triplával, de Hanga sokadszor jelezte a meccsen: ő bizony ma már Eb-formába lendült, össze is dobott öt pontot gyorsan (30–20). A csehek közben próbálkozhattak bármivel, a mieinknek egyszerűen mindenre volt válaszuk, miközben a magyar tábor már eksztázisban tombolt a lelátón. Tovább tüzelték a mieinket, akik, ha kellett, csúsztak-másztak a parkettán a labdáért, amikor átfordult inkább harcossá a mérkőzés – ezt a szakaszt zárta le Hanga egy zseniális triplával (39–29). Ez volt a 16. pontja, megérdemelten zúgott a lelátóról az „Ádi, Ádi” rigmus.

Aztán jött a triplapárbaj: előbb Kovács Péter, majd Vojvoda dobott nagyon látványosat. Válasz csak az utóbbira jött, így 44–33-as előnnyel mehettek nagyszünetre a mieink és egy kis hangerőgyűjtésre a szurkolók.

Óriási volt a csata a labdáért (Fotó: Koncz György)

Keller Ákos két büntetőből értékesített egyet – ezzel megkezdődött a pontgyártás a második félidőben is. Folytatásként Vojvoda-betörést és Keller-zsákolást is láthatott a közönség, de Palyze triplájával hosszú idő után 10 pont alá csökkent a különbség (49–42). Válaszképpen Vojvoda hintett egy hárompontost, Hanga szintén (egy kettőt érő kosár után), majd nem sokkal később még egy triplát – klasszisteljesítményt nyújtva járt már 24 pontnál. A negyed végére Ferencz Csaba is megszerezte (végre) első hármasát, úgyhogy a lendület nem csökkent: 66–58-as vezetéssel várhattuk az utolsó felvonást.

Nagyon kellett Perl kosara, majd a szintén értékesített büntető a negyedik negyedben, mert már hat pontra feljöttek a csehek. Elképesztő volt a feszültség, mind a lelátón, mind a pályán, minden egyes labdáért és pontért hatalmas volt a harc, de rendre miénk volt az utolsó szó! Olyannyira, hogy Keller büntetőjével szűk 6 perccel a vége előtt ismét tízpontos lett a különbség (72–62). Két perc múlva, kilencpontos előnynél időkérés következett, miközben a csarnokban mindenki állva tombolt, néhányan a sajtószektorban is nehezen bírtak magukkal.

Aztán az utolsó két percben lett ismét szorosabb leheletnyivel: két gyors kosárral jöttek fel hét pontra a csehek (78–71). Sőt, 1:15-tel a vége előtt hatpontosra csökkent a különbség, de aztán Vojvoda szertefoszlatta a feltámadó cseh reményeket. A végére maradt még egy elképesztő Hanga-tripla, amely tökéletesen zárta le a mérkőzést: minden magyar ember talpon, minden magyar kéz az egekben, 85–73-ra nyert a válogatott Csehország ellen!

Kosárválogatottunk legutóbb 1969. október 2-án nyert a kontinenstornán: 48 évvel ezelőtt Svédországot vertük meg a csoportkörben. A mieink legjobbja Hanga Ádám volt, a Barcelona játékosa 31 pontig, valamint 8-8 lepattanóig és asszisztig jutott!

Ezzel minden bizonnyal (azért jól jönne, ha a csehek nem vernék meg Montenegrót) a nagyon várt, románok elleni mérkőzésnek valódi tétje is lesz, méghozzá a nyolcaddöntőbe jutás. Azt már csak halkan tesszük hozzá, hogy a csehek holnapi ellenfelünknél jóval nagyobb játékerőt képviselnek...

Vojvoda Dávidot sem nagyon tudták tartani a csehek (Fotó: Koncz György)

4. NEGYED

85–73-ra legyőztük a cseheket, így életben maradtak a továbbjutási esélyeink, sőt, holnap a házigazda románok ellen egy újabb sikerrel óriási lépést tehetünk az isztambuli nyolcaddöntő felé!

VÉGE, A MAGYAR VÁLOGATOTT 48 ÉV UTÁN GYŐZELMET ÜNNEPELHET EURÓPA-BAJNOKSÁGON!

40. perc: IGEN! Remekül járatjuk a labdát, majd a támadóidőnk végén Vojvoda tör be és dob be egy ziccert. Cseh időkérés, 56 másodperc van vissza, a magyar tábortól hangos a kolozsvári csarnok. Satoransky elrontja, majd Palyzára fújnak egy szándékos faultot. Allen a kettőből egyet dob be, de mi jöhetünk a félpályáról. OTT VAN MÉG EGY TRIPLA! Hanga ellép az emberétől, majd dob egy hármast. 85–73
39. perc: ... a csehek leszedik a lepattanót, majd Satoransky dob egy duplát. Labdát veszítünk, Hruban is beköszön, Ivkovics pedig azonnal időt kér. Allen ellen szabálytalankodnak a palánk alatt, két büntető, melyből csak az első van bent. Satoransky gyorsan dob egy ziccert, majd azonnal letámadnak a csehek. 79–73
38. perc: Vojvoda rendkívül messziről próbálkozik, nem jó, de amúgy is lejárt volna a támadóidőnk. Vojvoda lefülel egy cseh passzt, remek. A csehek egy kettő az egy elleni szituációt nem tudnak megoldani, majd odaütnek Hangának. Hanga csak az elsőt dobja be... 78–67
37. perc: Hanga ellen faultolnak, két büntető jön, előtte azonban cseh időkérés. Hanga csak az elsőt dobja be. A másik oldaon Hruban triplája nem jó. Perl is dobhat két büntetőt, mindkettő a helyén! De kár! Palyza faulttal együtt dob kosarat. Vojvodának ez a negyedik személyije, Palyza azonban kihagyja a büntető. 77–67
36. perc: Vojvoda hármasa nem megy be, de Bohacík is elrontja a triplakísérletét. Kellernek ütnek oda, mindkét csapatnak négy-négy faultja van. REMEK! Hanga lefordul védőjéről, majd dob egy duplát! 74–65
35. perc: Kellert faultolják dobás közben, a csehek pedig időt kérnek. Nagyon jó! Keller az elsőt bedobja, a második ugyan kijön, de Kovács megszerzi a labdát. Lejár a támadóidőnk, jöhetnek a csehek. Satoransky dob be egy hármast, ez az övé volt. 72–65
34. perc: Vojvoda helyén Hanga. Auda elront egy ziccert, a lepattanó pedig Hangáé. Hangától sikerül elvenni a labdát, de Ferencz is szereli Audát a palánkunk alatt! 71–62
33. perc: Keller Hangát, Perl Eilingsfeldet váltja nálunk. Hruban bedobja, hat pontra zárkóznak a csehek. PERL! Faulttal együtt dobja be közelről egy remek betörés után. Jó a büntető is! Perlre fújnak egy újabb személyit, ez már a negyedik neki. Allen szerez labdát, majd Vojvoda dobása után Kovácsnak nem sikerül megszerezni a lepattanót. 71–62
32. perc: Most Ferenczre fújnak szabálytalanságot, majd Eilingsfeld faultol két büntetőt érően. Satoransky mind a kettőt pontra váltja. Hanga triplája után Allen szedi le a lepattanót, majd Ferencz ront el egy ziccert. 68–60
31. perc: Allen triplája nem jó, majd Eilingsfeld szerzi meg a labdát. Vojvodára fújnak egy támadót, közel sem biztos, hogy az volt. Vojvoda büntet, Hanga labdaszerzése után ő dob be egy ziccert. 68–58

3. NEGYED

Perlnek aláfordult a jobb bokája az M4 Sport információja szerint, reméljük, nem súlyos a sérülése.

Vége a harmadik negyednek, ezt 25–22-re megnyerték a csehek, de még így is vezetünk nyolc ponttal.

30. perc: ÚGY IS VAN! Hanga kiosztása után Ferencz dob egy triplát. Eladjuk a labdát, Auda senkitől sem zavartatva zsákol egyet. Vojvoda még majdnem dob egy bravúrtriplát, de a labda lejön a gyűrűről. 66–58
29. perc: Hruban nem tudja leszedni a lepattanót a saját dobása után, Kovács szerzi meg a labdát, Palyzát faultolja ziccerben Perl. Palyza mindkét büntetőt bedobja. 63–56
28. perc: Palyza tartja a lépést Hangával, megszerzi a negyedik tripláját. Vojvoda is remekel, újabb duplát helyez el a kosárban. 63–54
27. perc: Perl dobása után kiszédül a labda a gyűrűből, Eilingsfeld leszedi a lepattanót, majd faultolják. Eilingsfeld csak az elsőt dobja be, Hruban egy szép duplával válaszol. ELKÉPESZTŐ! Hangának megvan az ötödik hármasa, hat próbálkozásból és már 24 pontos! 61–51
26. perc: Hanga egy az egyben megveri az ellenfelét, majd dob egy remek duplát. Ezúttal Palyza dobhat két büntetőt, mind a kettőt be is dobja. TRIPLA ITT IS OTT IS! Megvan Hanga újabb triplája, amire Satoransky válaszol egy hármassal. 57–49
25. perc: Perl szerez labdát, majd faultolják. Perl próbálkozik meg egy hármassal, de a gyűrűből kiperdül a labda. Allen szabálytalansága után Hruban mindkét büntetőt bedobja. 52–44
24. perc: Palyzának megvan a harmadik triplája, visszajönnek tízen belülre a csehek. OTT A VÁLASZ! Vojvoda nagyjából 10 méterről dob egy hatalmas hármast. 52–42
23. perc: Perl érkezik a pályára, majd Satoransky egy kiváló betörés után duplát szerez. ZSÁKOLÁS! Hanga kiváló passza után Keller fejezi be kosárral az akciót. Egyedül Audát nem tudjuk tartani, újabb duplájával már 13 pontos. 49–39
22. perc: Vojvoda remek kosarára, Auda egy hasonlóan szép duplával válaszol. Hangának megvan az első rontott hármasa. 47–35
21. perc: Kellert lökik meg dobás közben, rögtön két dobással jöhetünk. Keller az elsőt kihagyja, a másodikat azonban bedobja. Kovácsra fújnak személyit, ez neki ,ás a harmadik. Kovács majdnem labdát szerez, majd Auda lépte el, így mi jöhetünk. 45–33

(Fotó: Koncz György)

2. NEGYED

Féltünk a csehek lerohanásaitól, ám a egyelőre ebben a mutatóban 10–0-ra vezetünk!

Mi összesen 21 lepattanót gyűjtöttünk (6 támadó és 15 védő), míg a csehek 17-et (7 támadó és 10 védő).

A csehek mindössze 18 százalékkal dobják a triplákat, míg mi 40 százalékon állunk. A duplákban (59 százalék az 52-vel szemben) és a büntetőkben (86 százalék a 33-mal szemben) is jobban állunk.

Hanga Ádám játéka eddig kiemelkedik a mezőnyből, 16 pontja (melyben van egy 3/3-a triplamutató) mellett van hat lepattanója (egy támadó, öt védő) és öt asszisztja is!

Vége az első félidőnek, az első negyedet héttel, a másodikat néggyel nyertük, így a nagyszünetben 11 ponttal, 44–33-ra vezetünk!

20. perc: EZ AZ! Majdnem lejárt a támadóidőnk, de Vojvoda két másodperccel a dudaszó előtt bezúdít egy triplát. Satoransky még dob egy kettest. 44–33
19. perc: Hanga helyén Vojvoda a pályán, Satoransky hármasa után leszedik a lepattanót a csehek, de Kovács így is labdát szerez. Auda blokkja jó, majd Hruban dob közelről egy duplát. Eilingsfeld majdnem triplája bent van, kár, hogy rálép a vonalra, így csak kettőt ér. 41–31
18. perc: Egy újabb labdaszerzés után jöhetünk. MICSODA TRIPLA! Hanga emberről dob pazar hármast és már 16 pontnál jár. Ferencz kísérlete után nem hullik be a tripla, kár érte. 39–29
17. perc: Kicsit kapkodó lett a játék, Vojvoda pedig egy szép labdaszerzéssel veteti észre magát. Audára fújnak egy faultot, Hanga pedig visszatér a pályára. Cserék mindkét oldalon, nálunk Ferencz érkezik. 36–29
16. perc: Svrdlík dob két kosarat, közte azonban Perl is beköszön. 36–29
15. perc: Peterka ziccere bent van, majd Vojvoda hármasa rövid. Hanga szed egy újabb lepattanót, majd kiszolgálja Allent, aki megszerzi a tizedik pontját is. 34–25
14. perc: Bohacík egy az egyben megveri Perlt, majd dob egy szép duplát, Vojvoda pazar passza után Allent faultolják a palánk alatt. Allen mind a kettőt bedobja, így is kell ezt! 32–23
13. perc: Az előbb Perl, majd most Keller is visszatért a pályára. Utóbbi hármasa nem jó, nem úgy, mint Palyzáé, aki a sarokból megint bezúdítja a labdát. Hanga középtávolija jó, majd Sirina szépít gyorsan. Remek, Hanga újabb triplát dob, jön a cseh időkérés! 30–21
12. perc: Hruba hármasa után Hanga szedi le a lepattanót. Vojvada dobása sem jó a sarokból, a csehek azonban elrontják a lerohanást. 25–16
11. perc: A csehek azonnal eladják a labdát. Hanga pazar asszisztja után Karahodzsics dob egy duplát. Allen szerez egy védőlepattanót, majd Karahodzsicsot választják el a labdától. 25–16

Kellert kell továbbra is nyugtatni, ő egyelőre nem jön vissza a pályára.

1. NEGYED

Vége az első negyednek, 23–16-ra vezetünk.

10. perc: Labdát veszítünk, majd ziccert rontanak a csehek. Így is jó nekik, megszerzik a lepattanót, majd Palyza a sarokból dob egy triplát. Válaszul Ivkovics időt kér, 58 másodperc van vissza. Hangának ütnek oda, két büntető nekünk. Hanga az elsőt dobta csak be, ám a második után a csehekről megy ki a labda az alapvonalon túlra, megint jöhetünk. Kellert faultolják le dobás közben, de nem fújják le, ez pedig teljesen egyértelmű volt. Keller kap egy technikait reklamálásért, jogos a felháborodása, de felesleges. Palyza kihagyta a büntetőt, majd Satoransky hagyja ki a ziccert. 23–16
9. perc:
Ferenczre fújnak személyit, két büntetőt dobhatnak a csehek. Auda csak az elsőt dobja be, a második után Hanga leszedi a lepattanót. 22–13
8. perc: Bravó! Perl kiváló betörése után bedobja a ziccert, majd egy újabb jó védekezés után leindítjuk a cseheket, Hanga indítása után Vojvoda dobja be a könnyű ziccert. Satoransky közben gyorsan dob egy duplát. 22–12
7. perc: Keller fejez be kosárral egy lerohanást, majd Auda válaszol – egyelőre ő tartja meccsben a cseheket. Megint Auda, zárkóznak a csehek. 18–10
6. perc: Kovács Péter már a harmadik lepattanóját gyűjti be, majd Perl faulttal együtt dob kosarat! Remek, a büntető is bent van. Auda dob újabb duplát, majd Perl hármasa jön ki a gyűrűről. 16–6
5. perc: Hanga kap egy kis pihenőt, közben Auda dob egy kettest. Vojvoda triplája után leszedik a lepattanót a csehek, ám nem tudnak közelebb zárkózni. 13–4
4. perc: Hanga azonnal válaszol, bent van ez a dupla is. Vojvoda labdát szerez, majd a lerohanás végén Allen zsákol egy óriásit. Azonnal jön a cseh időkérés! Keller kiváló védekezése után Allen dob egy duplát. 13–2
3. perc:
Hruban lefordul Allenről, majd megszerzi a csehek első pontjait. 7–2
2. perc: Satoransky bejátszása pontatlan, megint jöhetünk. TRIPLA! Hanga lép el a védőjétől, majd bedob egy hármast. A csehek első triplakísérlete lejön a gyűrűről, a másik oldalon azonban Allen kilép a pályáról. 7–0
1. perc: Elhoztuk a feldobást, mi támadhatunk először. Vojvoda egy betörés után azonnal be is dob egy ziccert. Vojvoda hátul jól védekezik, indulhatunk, Hanga pedig kiharcol két büntetőt. Az első bent van, és a második is! 4–0

A magyar kezdő: Allen, Keller, Hanga, Vojvoda, Kovács P.
A cseh kezdő: Hruban, Satoransky, Welsch, Peterka, Kríz

A két himnusz után a „Boldog, boldog születésnapot” harsant fel a magyar táborból Vojvodának és Tóth Norbertnek címezve.

A játékosok már a pályán, máris jönnek a himnuszok.

A mai napon vannak eddig a legkevesebben a kolozsvári csarnokban, a hangulatra azonban most sem lehet panasz.

ELŐZMÉNYEK

AZ EURÓPA-BAJNOKSÁG ADATBANKJÁT IDE KATTINTVA TALÁLJA!

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Magyarország–Csehország sorsdöntő mérkőzés a férfi kosárlabda Európa-bajnokság C-csoportjának 3. fordulójából. Tartsanak velünk!

A mérkőzés mindkét együttes számára sorsdöntő, hiszen egy újabb vereséggel minimálisra csökkenne a mieink továbbjutási esélye a csoportból, míg egy győzelemmel a csehek nagy lépést tehetnek az egyenes kieséses szakasz felé.

Mint ismert, a magyar válogatott pénteken megkezdte Európa-bajnoki szereplését Horvátország ellen. A mieink 30 percen keresztül jól tartották magukat, sőt többször vezettek is, az utolsó percekben azonban a jóval esélyesebb délszláv együttes meglépett, és 67–58-as győzelmet aratott. Szombaton Montenegró következett, Bogdan Tanjevics együttese azonban esélyt sem hagyott a mieinknek, s végül 72–48-ra győzött.

A csehek a házigazda Románia elleni 83–68-as sikerrel kezdtek, majd 93–56-ra kikaptak Spanyolországtól.

Az Európa-bajnokság előtt, augusztus 5-én a két csapat felkészülési mérkőzésen összecsapott egymással, a Szlovéniában zajló Adecco-kupán a csehek 85–51-re nyertek – igaz, ezen a találkozón például Hanga Ádámra még nem számíthatott Ivkovics Sztojan. Részletek itt!

A focikapusból lett amerikai-magyar kosaras, Allen Rosco érti, miért fontos a románok legyőzése. Részletek itt!

Hanga Ádámot NBA-klasszis kérdezte tengerentúli karrierjéről. Részletek itt!

Két ünnepeltünk is van: Vojvoda Dávid a 27., Tóth Norbert pedig a 31. születésnapját ünnepli a mai napon.

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE
Allen Rosco (Tenerife), Eilingsfeld János (Atomerőmű SE), Ferencz Csaba (Körmend), Hanga Ádám (Barcelona), Karahodzsics Kemal (Kecskemét), Keller Ákos (Alba Fehérvár), Kovács Péter (Szolnok), Perl Zoltán (Szombathely), Ruják András (Paks), Tóth Norbert (Szombathely), Vojvoda Dávid (Szolnok), Wittmann Krisztián (Kecskemét)

A MIEINK CSOPORTELLENFELEINEK KERETÉT IDE KATTINTVA TALÁLJA!