Montenegró esélyt sem adott kosárválogatottunknak

2017.09.02. 13:39
Vojvoda játékára nem lehetett panasz (Fotó: Koncz György)
A horvátoktól elszenvedett pénteki vereséget követően a magyar férfi kosárlabda-válogatott második csoportmérkőzésén is kikapott az Európa-bajnokságon: Montenegró 72–48-ra győzte le a mieinket.

FÉRFI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
MONTENEGRÓ–
MAGYARORSZÁG 72–48 (14–11, 25–18, 21–11, 12–8)
Kolozsvár, 2437
néző. V: Vazquez (portugál), Michaelides (svájci), Zaschuk (ukrán)
MONTENEGRÓ: Rice 5/3, Sehovics 4, Djurisics 9/3, Barovics, VUCSEVICS 13. Csere: DUBLJEVICS 13/3, Todorovics 4, Mihajlovics, Pavlicsevics 6/6, IVANOVICS 10/3, VRANJES 8/6, Radoncsic. Szövetségi kapitány: Bogdan Tanjevics
MAGYARORSZÁG: Wittmann 2, VOJVODA 20/6, Hanga 8/3, Allen, Keller Á. Csere: PERL 13, Eilingsfeld 3, Ferencz, Karahodzsics 2, Kovács P., Tóth N., Ruják. Szövetségi kapitány: Ivkovics Sztojan
Az eredmény alakulása. 3. perc:
2–2. 6. p.: 7–3. 9. p.: 12–9. 12. p.: 17–15. 16. p.: 27–17.18. p.: 31–24. 23. p.: 45–31. 25. p.: 47–37. 28. p.: 53–37. 35. p.: 68–42. 37. p.: 70–44.
Ivkovics Sztojan, a magyar válogatott szövetségi kapitánya: a nyilatkozatot az összefoglaló alján találja!
Bosko Radovics, a montenegrói válogatott edzője: – Valahonnan találtunk energiát erre a mérkőzésre, bár nem volt könnyű játszani a spanyolok elleni 39 pontos vereséget követően. Készültünk rá, hogy a magyarok jól lepattanóznak, és örülök, hogy sikerült 18-al több lepattanót megszereznünk náluk. Ugyancsak örvendetes, hogy tizenhét gólpasszunk volt, jobban működött a csapatjátékunk, mint az első meccsen, de ez így rendben is van, folyamatosan fejlődnünk kell, örülünk az első győzelmünknek a tornán.

A csoport további meccsei
Csehország–Spanyolország 56–93
Horvátország–Románia 74–58

A C-csoport állása két forduló után: 1. Spanyolország 4 pont (+76-os kosárkülönbség), 2. Horvátország 4 (+25), 3. Montenegró 3 (-15), 4. Csehország 3 (-22), 5. Románia 2 (-31), 6. Magyarország 2 (-33)

Egyik csapat számára sem indult fényesen az Európa-bajnokság: bár a mieink közel álltak a bravúrhoz, kikaptak a horvátoktól (58–67), a montenegróiakat pedig kiütötték a spanyolok (60–99).

Azt nem állíthatnánk, hogy a kosárlabda minden szépségét felvonultatták a csapatok a találkozó elején, az 5. percben két-két pont állt a válogatottak neve mellett, Montenegró ekkor kicsit meglépett tőlünk, a mieink a 8. percet csupán három ponttal kezdték meg (3–10). A játékrész utolsó percében Allen Rosco büntetőből egy pontra hozhatta volna fel a magyar válogatottat, de mindkét dobása kimaradt, s az ellentámadásból büntettek a montenegróiak (9–14).

A második negyed elején a magyar csapat legjobbja, Vojvoda kosarával így is egy pontra zárkóztak a mieink, sőt 13–14-nél a fordításért támadhattunk. Hiába. És innentől kezdve gyakorlatilag már nem is volt kérdés. A kettő-négy pontos hátrányt a negyed derekáig őriztük, de 19–17 után az ellenfelünk egy 8–0-s szakasszal állva hagyott minket (17–27).

A magyar csapat borzalmasan dobott távolról, a 17. percben, a tizedik triplakísérletből szerezte meg első hárompontosát, a szünetre 1/13-ig jutott (29–39).

A harmadik negyedben a negyedik percig csupán egy magyar kosár született (31–45), az utolsó tíz percet húszpontos hátrányban kezdtük meg (40–60).

„Nem ez a valós különbség”
„Kulcsfontosságú volt számunkra ez a mérkőzés, örülök, hogy nyertünk – nyilatkozta Filip Barovics, a montenegrói válogatott erőcsatára. – A magyar csapat kemény ellenfél volt, az eredményjelző nem a valós különbséget mutatja. Sikerült ezúttal azokat az erényeinket megmutatni, amivel nyerni tudtunk, jól felkészültünk az ellenfélből”

Lényegi változás ezt követően sem állt be, a záró felvonásban a negyedik percig kellett várni az első kosarunkra, a hatodikig a másodikra, így a montenegróiak nagyon simán, 72–48-ra nyertek.

A magyar csapatban az utolsó negyedben pihenő Vojdova Dávid 20 pontig jutott, Perl Zoltán 13-ig, Hanga Ádám nyolcig.

A mieink legközelebb hétfőn, Csehország ellen lépnek pályára, majd Románia és Spanyolország következik kedden, illetve csütörtökön.

„Nem akartunk balekok lenni!”

– Erről beszélt a horvátok elleni meccs után, hogy nem tudja mi történik majd, ha két nap alatt két meccset kell játszani?
– Két meccs alatt volt közel hatvan triplakísérletünk, és talán hatszor találtunk be, negyven büntetőből meg alig több, mint hússzor – nyilatkozta Ivkovics Sztojan, a magyar válogatott szövetségi kapitánya. – A játékosainknak jó keze van, ráadásul tiszta helyzetekbe is kerülnek, de nincs más magyarázat, ez az Eb, magasabb a pulzus, mintha egy magyar bajnokin kellene játszani.

– Vagyis még nem sikerült az izgalmat legyőzni?
– Valószínűleg. Ilyen szempontból nem is rossz, hogy túl vagyunk két nehéz ellenfélen, mindkét meccs stresszes volt, én ma sem éreztem, hogy a játékunkkal baj lett volna, úgy gondolom sok tiszta helyzetünk volt, egyszerűen nem ment a dobás.

– Vojvoda Dávid azt mondta, számunkra most kezdődik az Eb. Egyetért vele?
– Nem. Neki most fog, nekem már a horvátok ellen elkezdődött. Ő nem volt még Európa-bajnokságon, nem tudja, mennyire fontos az első meccs, amikor egy csapatról kialakulnak az első benyomások. Persze, mindenki tudta, hogy hat nullás mérleggel jutottunk ki ide, ettől függetlenül nem vártak sokat tőlünk. Nem akartunk balekok lenni az Eb elején.

– Montenegró jobban felkészült ránk, mint a horvátok?
– Nem tudom, inkább azt mondanám, hogy nagyon erősek a palánkok alatt, négy centerrel érkeztek, akik NBA-ben, vagy az Euroligában játszanak. Nekünk van Keller Ákos, aki jó játékos, meg a kiegészítő ember Karahodzsics Kemal, neki tizenöt perc alatt volt három faultja. A montenegróiak a spanyolok ellen nem tudtak érvényesülni, de minél kisebb egy csapat, ők egyre erősebbek. Legyünk reálisak, Nikola Vucsevics fizetése kétmillárd forint. Szerintem az egész magyar kosárlabdázásban nincs ennyi pénz.

AZ EURÓPA-BAJNOKSÁG ADATBANKJÁT IDE KATTINTVA TALÁLJA!

4. NEGYED

Köszönjük a figyelmet!

A magyar válogatott egy nap pihenő után szombaton 14 órától Csehország ellen játszik sorsdöntő mérkőzést.

EZ A VÉGE!
40. perc: Karahodzsics
pöcizett vissza egy támadópattanót. 72–48
38. perc: Dubljevics megszórja magát. 72–46
38. perc: egyedül Perl tud betalálni. 70–46
37. perc: amióta Vojvoda leült, Perl vette át az ő szerepét. Ziccerével: 70–44.
36. perc: megint Dubjlevics. Lepattanózásban sem tudjuk felvenni a versenyt. 70–42
35. perc: alapvonali bedobásból indítottuk Dubjlevicset, aki zsákolással fejezte be az ajándékba kapott akciót. 68–42
34. perc: Perl nagyon ügyesen teremtett magának helyzetet. 66–42
34. perc: Ivanovics könnyű ziccerrel szerez kosarat. 66–40
2434 a hivatalos nézőszám, ebből nagyjából 1800 magyar.
33. perc:
Vranjes büntetőivel: 64–40
31. perc:
senki nem maradt a festéken belül, Sehovics bántóan üresen dobott ziccert. 62–40
Elkezdődött a negyedik negyed.

3. NEGYED

Ez a negyed vége!
30. perc:
Vranjes dobott triplát. 60–40
30. perc: Rice nagyon könnyen ziccerezhetett. 57–40
30. perc: Vojvoda óriási triplát dobott. 55–40
29. perc: Sehovics-ziccer. 55–37
29. perc:
támadópattanó, majd Rice-tripla. Nagy a baj. 53–37
27. perc: gyönyörűen megjáratta a labdát Montenegró, Vucsevics dobott kosarat. 50–37
27. perc: Vucsevics kettőből egy büntetőt dobott be. 48–37
Visszatért a hitünk, de nem tudtuk kihasználni a pillanatnyi lelkesedést.
25. perc: Vojvoda
fejezett be zsákolással egy lerohanást. 47–37
25. perc: Hanga háromból egy büntetőt dobott be. 47–35
25. perc: Vucsevics gyorsan válaszolt középtávolról. 47–34
24. perc: végre egy Hanga-kosár, ráadásul tripla. 45–34
24. perc: már Kovács Péter is pályán. A montenegróiaknál Todorovics megsérült.
Hanga kezéből kicsúszik a labda. Ő sem érti, hogy mi történik.
Magyar időkérés.
23. perc:
Pavlicsevics ültette hintába Allent, majd dobott triplát. 45–31
22. perc: Dubljevicsnek a tripla is megy... 42–31
21. perc: Wittmann középtávolról. 39–31
21. perc:
montenegrói eladott labdával kezdődött a játékrész.

Elkezdődött a második félidő!

A magyar tábor mindenesetre nem csügged, zúg a „Veletek vagyunk!”

Bízzunk a jobb folytatásban!

A kétpontosokat 37 százalékkal, a triplát 8 százalékkal (1/13) dobjuk.

Elöl csak Vojvoda Dávid jelent veszélyt, 29 pontunkból 19-et ő szerzett. Mellette Perlnek voltak szép jelenetei, 7 pontot szerzett eddig. A többiek súlytalanok támadásban, Hanga Ádámot is teljesen kikapcsolták a védők.

A palánkok alatt teljesen esélytelenek vagyunk, nem is próbáljuk bejátszani a labdát, a lepattanócsatát 26–19-re veszítettük el.

Ez egyelőre nem jó. Míg az első negyedben a gyenge támadójátékunk mellett legalább a védekezésünk rendben volt, a második negyedben már 25 pontot kaptunk. Ugyan a montenegróiak sem dobnak kiemelkedően, ők legalább már bedobtak 4 távolit.

2. NEGYED

Véget ért az első félidő!
20. perc: Perl
dobott be két büntetőt. 39–29
20. perc: Vranjes óriási triplát dobott, pedig Allen nem védekezett rosszul. 39–27
20. perc: Vucsevics ziccerével: 36–27
19. perc: végre valami! Perl támadópattanót szerzett, faulttal együtt dobott kosarat. A büntető is jó. 34–27
19. perc: Djurisics csak a második büntetőjét dobta be. Mát tíz pont a különbség. 34–24
18. perc: Ivanovics nagyon szépen teremtett magának helyzetet. 33–24
18. perc: Vojvoda tarthatatlan, két büntetőjével: 31–24
18. perc: Vucsevics büntetőből egyszer, később pedig a mezőnyből talált be. 31–22
17. perc: Vojvoda
elképesztő. Két büntetőjével. 28–22
17. perc: Vucsevics kettőből egy büntetőt dobott. 28–20
17. perc: Végre egy tripla!!! Vojvoda! 27–20
16. perc:
Ivanovics bedobta a büntetőt, majd egy triplát is dobott. 27–17
16. perc: Eilingsfeld kapott technikait színészkedésért. Érdekes... Magyar időkérés.
15. perc: Keller mindkét büntetője kimaradt, ezt nem engedhetjük meg magunknak.
15. perc: kezdenek fölénk nőni a montenegrói magasemberek, Djurisics pöcizett vissza egy rossz dobást. 23–17
14. perc: nem figyeltünk, Todorovics zsákolt. 21–17
14. perc: Hanga használta a zárásokat és szerzett egy kosarat. 19–17
13. perc: Todorovics támadópattanót szerzett, majd ziccert dobott. 19–15
12. perc: elbambult a montenegrói védelem, alapvonali bedobás után Perl dobott be egy ziccert. 17–15
12. perc: Pavlicsevics emelt be egy triplát villám kézzel. 17–13
11. perc: Vojvoda belelendült, közelről talált be emberrel a nyakán. 14–13

Az első 10 percben nem dobtunk jól, az üresek sem mentek be. Hozzá kell tenni, Montenegró nagyon jól védekezik, Hangát egyelőre kikapcsolják. A védekezésünk rendben van, de Kellernek és Karahodzsicsnak is 2-2 faultja van már.

1. NEGYED

10. perc:
Hanga kiosztásából Eilingsfeld dobott jól középtávolról. 14–11
10. perc: Ivanovics könnyű ziccerével: 14–9
10. perc: Allent
csak szabálytalanul tudták megállítani, de egyik büntetőjét sem dobta be.
9. perc: Vojvoda gyönyörűen tört be, megszerezte az első mezőnykosarát. 12–9
9. perc: Vojvodát előbb betakarták, de erőszakosan visszaszerezte a labdát, és kiharcolt egy faultot. Két büntetőjével: 12–7
8. perc: Dubljevics most mezőnyből volt eredményes. 12–5
8. perc: hosszú idő után ismét magyar pontok, igaz, a büntetővonalról. Vojvoda dobásaival: 10–5
7. perc: most már minden védekezésünk szabálytalan a játékvezetők szerint. Dubljevics két büntetőjével: 10–3
7. perc: Djurisics 2-ből egy büntetőt értékesített. 8–3
6. perc: Vucsevics dobott be két büntetőt. 7–3
6. perc: büntetőből sem nagyon, Eilingsfeld azért egyet értékesített. 5–3
6. perc: továbbra sem megy a dobás, az üresek sem esnek be.
Karahodzsics és Ferencz érkezett Keller és Wittmann helyett.
5. perc:
Djurisics emelt be egy távolit. 5–2
5. perc: remekül védekezünk, jó lenne, ha most már elől is beindulna a gépezet.
Ha a homálydobást is számolnák, Montenegró vezetne.
A hangulat természetesen ma is parádés!
3. perc:
Hanga blokkolta Barovicsot, majd megszerezte az első magyar kosarat. 2–2
A dobásaink egyelőre nem ülnek, de a montenegróiak is pontatlanok.
1. perc:
Rice-é az első pont. 2–0
Zúg a „Mindent bele!”

Elkezdődött a mérkőzés!

A montenegrói kezdő: Rice, Sehovics, Djurisics, Barovics, Vucsevics.
A magyar kezdő: Wittmann, Vojvoda, Hanga, Allen, Keller – ugyanaz, mint pénteken.

A két szurkolótábor közvetlenül egymás mellett kapott helyet.

Zajlik a mieink bemutatása.

Több montenegrói szurkoló van a csarnokban, mint pénteken a horvátok, de természetesen közel sem annyian, mint a magyar drukkerek.

Egy kis hangolódás: így szurkoltak tegnap a magyarok!

ELŐZMÉNYEK

A TORNA ADATBANKJÁT IDE KATTINTVA TALÁLJA!

Mint ismert, a magyar válogatott pénteken megkezdte Európa-bajnoki szereplését Horvátország ellen. A mieink 30 percen keresztül jól tartották magukat, sőt többször vezettek is, az utolsó percekben azonban a jóval esélyesebb délszláv együttes meglépett, és 67–58-as győzelmet aratott.

Ivkovics Sztojan csapata alighanem mindenkinek kellemes meglepetést szerzett, kevesen gondolták volna, hogy ennyire jól helytállunk a horvátok ellen. A képet némiképp árnyalja, hogy Hanga Ádám a mérkőzés első félidejében megsérült, a fordulás után már nem is játszott, és a soron következő találkozón is kérdéses a szereplése – a szövetségi kapitány elmondása szerint csak akkor játszhat Montenegró ellen a csapatkapitány, ha százszázalékos állapotban lesz.
(Azóta kiderült, Hanga is vállalja a játékot.)

A montenegróiak is pénteken vívták az első mérkőzésüket, rögtön a csoport- és Eb-favorit Spanyolországgal. Nem is volt benne túl sok örömük, 99–60-ra maradtak alul – a találkozó statisztikáját ide kattintva találja!

Ellenfelünk legnagyobb sztárja az NBA-s Orlando Magicben pattogtató Nikola Vucsevics. A center a spanyolok ellen is kitett magáért, 16 pontjával csapata legeredményesebb játékosa volt. A mieink Horvátország ellen több könnyű kosarat kaptak a palánk alól, erre ma is lehet számítani Vucsevics, illetve a Valenciával spanyol bajnoki címet szerző Bojan Dubljevics révén, de a korábban Kecskeméten és Sopronban is megforduló Filip Barovics is okozhat gondot. Meg kell említeni, hogy a spanyolok ellen 13 pontot szórt az előző szezonban Szolnokon játszó Nikola Pavlicsevics, illetve érdemes figyelni a Real Madridban pallérozódó 18 éves Dino Radoncsicsra is.

Visszatérve a magyar együttesre: jó volt látni a horvátok ellen, hogy az első perceket leszámítva egyáltalán nem voltunk megilletődöttek, támadásban bátran játszottunk és összességében hátul is jó teljesítményt nyújtottunk. Ha 40 percen keresztül képesek vagyunk tartani ezt a megalkuvást nem ismerő játékot (21 támadólepattanót szedtünk), akkor lehet keresnivalónk Montenegró ellen is.

A VÁLOGATOTT KERETE
Allen Rosco (Tenerife), Eilingsfeld János (Atomerőmű SE), Ferencz Csaba (Körmend), Hanga Ádám (Barcelona), Karahodzsics Kemal (Kecskemét), Keller Ákos (Alba Fehérvár), Kovács Péter (Szolnok), Perl Zoltán (Szombathely), Ruják András (Paks), Tóth Norbert (Szombathely), Vojvoda Dávid (Szolnok), Wittmann Krisztián (Kecskemét)

A MIEINK CSOPORTELLENFELEINEK KERETÉT IDE KATTINTVA TALÁLJA!