Szerbia lehet a magyar kosarasok Eb-nyolcaddöntős ellenfele

2017.09.05. 14:06
Csehország után Románia ellen is győzött a magyar férfi kosárlabda-válogatott az Európa-bajnokság C-csoportjában, így biztosan továbbjutott a nyolcaddöntőbe. A szeptember 10-i mérkőzésen a papírforma szerint Szerbia lehet az ellenfél.

A csehek vereségével a saját kezünkbe került a sorsunk (Fotó: AFP)

Miután a montenegrói férfi kosárlabda-válogatott 88–75-re felülmúlta Csehországot, így azt már az esti mérkőzés előtt tudni lehetett, amennyiben a magyar csapat legyőzi Romániát, biztosan bejut a nyolcaddöntőbe. A hazai pályán szereplő románok csupán az első negyedben tudtak vezetni, onnantól kezdve végig a magyarok irányították a mérkőzést, és nyertek végül 80–71-re.

A csoportot várhatóan a címvédő Spanyolország nyeri majd meg, miután a keddi rangadón nagy mérkőzésen hét ponttal győzött Horvátország ellen.

A horvátok álomrajtot vettek, 10–1-es vezetésüknél Sergio Scariolo szövetségi kapitány időt is kért, és tanítványai a negyed végére nem csupán feljöttek, de egy másodperccel a dudaszó előtt Willy Hernangómez két büntetőjével a vezetést is átvették (21–20). A második negyedben egy 8–0-s spanyol roham már megnyugtató vezetést, 38–32-es félidei előnyt eredményezett.

A nagyszünet után azonban a horvátok agilisebben támadtak, és Bojan Bogdanovic vezetésével 47–45-nél átvették a vezetést, és az utolsó negyedre 54–53-as előnnyel fordulhattak.

Négy perccel a mérkőzés vége előtt 63–62-re még a horvátoknál volt az előny, de jött Sergio Rodriguez aki gyorsan szórt öt pontot. 29 másodperc volt már csak hátra, és még mindig csupán egy ponttal (70–69) mentek a spanyolok, azonban a hajrá büntetőpárbajából sokkal jobban jöttek ki, és végül 79–73-ra győztek.

Az A-csoportban a nyeretlen izlandiak az első negyedet követően még vezettek a hibátlan szlovénok ellen, végül azonban az esélyesebb gárda simán győzött (75–102). A nagyszünet után beinduló franciák végül legyűrték a lengyeleket, és ezzel a sikerrel tovább is léptek (78–75).

A finnek továbbra is szédületesek, negyedik meccsükön harmadik győzelmüket aratták, ezúttal a szebb napokat is megélt görögök ellen győztek 89–77-re a 24 pontos barcelonai Petteri Koponen vezetésével.

A mieink továbbjutásuk esetén a D-csoportból kapnak ellenfelet, ott pedig nem kis meglepetés született! Az oroszok a szünetben még tíz ponttal vezettek, ám aztán 15-tel kikaptak Lettországtól, így visszacsúsztak a második helyre (69–84).

Szerbia a papírformának megfelelően 82–68-ra legyőzte a briteket, azaz a csoportban hármas holtverseny lehet az első helyért. A szerbek 10 ponttal nyertek a lettek ellen, hárommal kaptak ki az oroszoktól (+7), a lettek tízpontos vereség után 15-tel bizonyultak jobbnak keleti szomszéduknál (+5), az oroszok pedig a hárompontos siker után 15-tel kikaptak (–12), így ha nem születik meglepetés, a szerbek nyerik meg a csoportot, azaz ha a negyedik helyen továbbjutunk, velük játszhatunk.

A B-csoportban Litvánia simán legyőzte Ukrajnát, így bebiztosította a helyét a kieséses szakaszban (94–62). Így tettek az olaszok is, akik 61–55-re verték a németeket.

KOSÁRLABDA
FÉRFI EURÓPA-BAJNOKSÁG

CSOPORTKÖR, 4. FORDULÓ
C-CSOPORT (Kolozsvár)
Csehország–Montenegró 75–88
(17–24, 17–25, 21–29, 20–10)
Horvátország–Spanyolország 73–79 (20–21, 12–17, 22–15, 19–26)
Románia–MAGYARORSZÁG 71–80 (15–16, 17–22, 20–22, 19–20)

5. FORDULÓ (szeptember 7., csütörtök)
13.30:
Csehország–Horvátország (Tv: M4 Sport)
16.15: MAGYARORSZÁG–Spanyolország (Tv: M4 Sport)
19.45: Montenegró–Románia (Tv: M4 Sport)

69–84 (15–12, 29–22, 8–18, 17–32)
Nagy-Britannia–Szerbia 68–82 (14–25, 24–22, 17–18, 13–17)
Törökország–Belgium 78–65 (23–14, 17-19, 15-20, 23–12)

A-CSOPORT (Helsinki)
Izland–Szlovénia 75–102 (25–23, 18–37, 16–21, 16–21)
Lengyelország–Franciaország 75–78 (20–13, 14–13, 18–25, 23–27)
Görögország–Finnország 77–89
(14–23, 19–22, 19–22, 25–22)

5. FORDULÓ (szeptember 6., szerda)
13.45: Szlovénia–Franciaország
16.30: Görögország–Lengyelország (Tv: M4 Sport)

62–94 (10–27, 20–17, 17–28, 15–22)
Olaszország–Németország 55–61 (17–16, 12–13, 9–14, 17–18)

6. Ukrajna 4 1 3 279–328 –49 5

Az Európa-bajnokságon négy csoportban hat-hat csapat viaskodik, az első négy helyen végzők bejutnak a nyolcaddöntőbe.