BL: Benzema korrekordot döntött, valamint megelőzte Di Stéfanót és Raúlt

R. B.R. B.
2022.03.10. 11:31
Karim Benzema (Fotó: Getty Images)
Íme, a Bajnokok Ligája-nyolcaddöntő négy, véget ért párharcának legérdekesebb statisztikái!

• Az alábbi csapatok bejutottak a negyeddöntőbe: Bayern München, Liverpool FC, Manchester City, Real Madrid

• A góllövőlista élmezőnye:
Robert Lewandowski 12 gól (Bayern München)
Sébastien Haller 11 (Ajax)
Karim Benzema 8 (Real Madrid)
Mohamed Szalah 8 (Liverpool)

BAYERN MÜNCHEN (német)–RB SALZBURG (osztrák) 7–1
Továbbjutott: a Bayern München, 8–2-es összesítéssel

• A Bayern München a legutóbbi 10 BL-kiírásból 9-szer eljutott legalább a negyeddöntőig. Egyedül a Liverpoolnak sikerült kiejtenie őt a legjobb 16 között (a 2018–2019-es évadban).

Robert Lewandowski immár 85-ször volt eredményes a Bajnokok Ligájában. A Bayern München lengyel csatárának ehhez 104 mérkőzésre volt szüksége. Összehasonlításképpen a 125 találatnál járó Lionel Messi a 107. BL-meccsén szerezte meg a 85. gólját.

8. Thierry Henry (50)

Lewandowskinak ez volt az ötödik triplája a BL-ben, ebből kettőt a mostani idényben ért el. Az előző négy:
– 2012–2013, elődöntő: Borussia Dortmund–Real Madrid 4–1 (Lewandowski 4)
– 2015–2016, csoportkör: Bayern München–Dinamo Zagreb 5–0 (Lewandowski 3, Douglas Costa, Mario Götze)
– 2019–2020, csoportkör: Crvena zvezda–Bayern München 0–6 (Lewandowski 4, Leon Goretzka, Corentin Tolisso)
– 2021–2022, csoportkör: Bayern München–Benfica 5–2 (Lewandowski 3, Serge Gnabry, Leroy Sané)

• Csak Lionel Messinek és Cristiano Ronaldónak van több BL-triplájaLewandowskinál. Mindkettőnek 8.

Lewandowski a keddi mérkőzés 23. percében szerezte meg a harmadik gólját. Ilyen gyorsan még senkinek sem sikerült tripláznia a BL történetében. Az eddigi rekordot Marco Simone (AC Milan) tartotta, aki 1996-ban a 24. percben lőtte a harmadik gólját a Rosenborg elleni meccsen.

• Csak három játékos mondhatja el magáról, hogy három vagy több BL-idényben legalább tíz gólt szerzett: Lewandowski csatlakozott Cristiano Ronaldóhoz és Lionel Messihez. Előbbinek hétszer, utóbbinak ötször sikerült.

– 2019–2020, negyeddöntő: FC Barcelona–Bayern München 2–8

• A München sorozatban a 30. BL-mérkőzésén szerzett legalább egy gólt.

• A salzburgi Maurits Kjaergaard 18 évesen és 255 naposan talált be, ezzel ő lett a BL-főtábla történetének legfiatalabb dán gólszerzője – megelőzve Christian Eriksent és Nicklas Bendtnert.

Robert Lewandowski (Fotó: Getty Images)

LIVERPOOL (angol)–INTERNAZIONALE (olasz) 0–1
Továbbjutott: a Liverpool, 2–1-es összesítéssel

• A Liverpool ezt megelőzően több mint egy évvel ezelőtt (2021. március 7-én) kapott ki hazai pályán, akkor a Premier League-ben a Fulhamtől 1–0-ra. Azóta sorozatban 28 hazai tétmeccsen maradt veretlen.

Sadio Mané a hatodik játékos, aki a Liverpoolban legalább 50 BL-meccsen pályára lépett. Az elődök: Jamie Carragher, Steven Gerrard, John Arne Riise, Sami Hyypiä és Mohamed Szalah.

• A Liverpool a legutóbbi öt idényből négyben jutott el legalább a legjobb nyolc közé. Egyedül a 2019–2020-as évadban nem sikerült neki, amikor az Atlético Madrid kiejtette a nyolcaddöntőben.

• Az Inter a 2011–2012-es évad óta először volt eredményes a tavaszi, egyenes kieséses szakaszban. Lautaro Martínez szerezte a gólt.

MANCHESTER CITY (angol)–SPORTING CP (portugál) 0–0
Továbbjutott: a Man. City, 5–0-s összesítéssel

• A Manchester City sorozatban öt BL-idényben jutott el legalább a negyeddöntőig.

Fernandinho a 44. labdarúgó, aki legalább száz mérkőzést játszott a Bajnokok Ligája főtábláján. A brazil játékosok közül ez Roberto Carlosnak, Dani Alvesnek és Marcelónak sikerült rajta kívül.

• A kapus Scott Carson szerdán pályafutása során másodszor lépett pályára a BL-ben. Az első meccsét 2005-ben 19 évesen a Liverpool színeiben játszotta (amely nem mellesleg megnyerte a sorozatot abban az idényben). A rutinos kapuvédő 16 évet és 338 napot várt a második fellépésére, ami rekord e tekintetben.

Lionel Messi (Fotó: Getty Images)

REAL MADRID (spanyol)–PARIS SAINT-GERMAIN (francia) 3–1
Továbbjutott: a Real Madrid, 3–2-es összesítéssel

Karim Benzema lett a BL történetének legidősebb játékosa, aki egy meccsen legalább három gólt szerzett. A Real Madrid francia támadója szerdán 34 évesen és 80 naposan brillírozott a PSG ellen. Az előző csúcsot a honfitárs Olivier Giroud tartotta, aki 2020 decemberében – 34 évesen és 66 naposan – a Chelsea színeiben négy gólt szerzett a Sevilla ellen (4–0).

• A BEK/BL történetében Benzema a legidősebb triplázója a Real Madridnak Puskás Ferenc óta, aki 1965. szeptember 22-én 38 évesen és 173 naposan négy gólt vágott a Feyenoordnak a Santiago Bernabéu Stadionban.

• Ez volt Benzema harmadik triplája az elitsorozatban. Az előző kettő:
– 2009–2010, csoportkör: Real Madrid–Auxerre 4–0 (Benzema 3, Cristiano Ronaldo)
– 2014–2015, csoportkör: Real Madrid–Malmö 8–0 (C. Ronaldo 4, Benzema 3, Kovacic)

Benzema az első futballista, aki sorozatban 18 naptári évben legalább egyszer eredményes volt a BL-ben (2005–2022). A válogatott csatár 2005 decemberében az Olympique Lyon–Rosenborg csoportmeccsen (2–1) lőtt először gólt a BL-ben (a francia együttes színeiben). A vonatkozó rangsorban Raúl és Messi követi őt 17 évvel.

Benzemának a szerdai volt a kezdőként játszott 500. meccse a Real Madridban. A királyi gárda történetében a külföldi játékosok közül csak a brazil Roberto Carlosnak van több ilyen találkozója (524).

Benzema még sohasem szerzett ennyi gólt egy BL-idényben (8-nál tart). A rekordja 7 találat (a 2011–2012-es évadból).

3. Raúl González (66)

Benzema előtt a BL-ben az alábbi játékosoknak sikerült pontosan három gólt szerezni, amikor csapatuknak pontosan ennyi találatra volt szüksége a továbbjutáshoz:
2013–2014: Robin van Persie (Manchester United) az Olympiakosz Pireusz ellen
2015–2016: Cristiano Ronaldo (Real Madrid) a Wolfsburg ellen
2018–2019: Cristiano Ronaldo (Juventus) az Atlético Madrid ellen
2018–2019: Lucas Moura (Tottenham) az Ajax ellen

Neymarnak a szerdai volt a 75. BL-mérkőzése. Összesen 41 gólt szerzett és 30 gólpasszt adott.

Kylian Mbappénak a szerdai volt a 157. találata PSG-mezben, ezzel megelőzte a klub örökrangsorában a 156 gólos Zlatan Ibrahimovicot. A rekordot Edinson Cavani tartja 200 találattal.

Mbappé a legutóbbi 14 BL-meccsén összesen 14 gólt szerzett. Sőt a legutóbbi három, Real Madrid elleni BL-meccsén egyaránt eredményes volt.

• A 24. életévében járó Mbappé a harmadik helyen áll a BL tavaszi, egyenes kieséses szakaszában szerzett idegenbeli gólok tekintetében:
1. Cristiano Ronaldo (23 gól)
2. Lionel Messi (12)
3. Kylian Mbappé (11)

Mbappé 33 gólnál tart az elitsorozatban. Nála senkinek sem sikerült fiatalabban ezt a számot elérnie. A világbajnok francia támadónak 53 meccsre volt ehhez szüksége. E tekintetben Lionel Messi jobb volt nála, az argentinnak 52 mérkőzés elég volt.

Lionel Messi a legutóbbi 9, Real Madrid elleni tétmérkőzésén nem szerzett gólt és nem adott gólpasszt. Pedig a királyi gárda a 120 éves története alatt senkitől sem kapott több gólt, mint a hétszeres aranylabdás klasszistól (26-ot). Érdekesség, Messi azóta nem szerzett gólt a Real Madrid ellen, amióta Cristiano Ronaldo eligazolt a fővárosi csapattól. Messi legutóbb 2018 májusában volt eredményes a Real ellen, akkor a La Ligában a 2–2-re végződő el Clásicón. Messi mellett Luis Suárez, Cristiano Ronaldo és Gareth Bale talált be a rangadón.

Messivel először fordult elő, hogy egymást követő két idényben a nyolcaddöntő jelentette a végállomást a BL-ben. Az előző idényben a Barcát a PSG ejtette ki a legjobb 16 között.

• A német Julian Draxlernek nincs szerencséje a Bajnokok Ligájában. Negyedszer fordult vele elő, hogy csapata legalább kétgólos előnyről kiesett.
2015–2016, negyeddöntő: Wolfsburg–Real Madrid (2–0, 0–3)
2016–2017, nyolcaddöntő: PSG–Barcelona (4–0, 1–6)
2018–2019, nyolcaddöntő: Manchester United–PSG (0–2, 3–1)
2021–2022, nyolcaddöntő: PSG–Real Madrid (1–0, 1–3)