Téli olimpia: háromgólos hátrányból nyertek ráadásban a finnek

2022.02.13. 12:25
Pesonen (82) gólja döntött (Fotó: AFP)
A pekingi téli olimpia férfi jégkorongtornájának C-csoportjában rendezett északi rangadón a svédek a középső harmadban elhúztak 3–0-ra, de a finnek a harmadik játékrészben egyenlítettek, majd a ráadásban Harri Pesonen góljával a győzelmet is megszerezte, és ezzel egyenes ágon jutott a legjobb nyolc közé.

A C-csoport első két helyén álló, eddig egyaránt hibátlan csapat mérkőzésének tétje egyértelmű volt: a győztes megnyeri a négyest, és rögtön a negyeddöntőbe kerül, míg a vesztesre nagy valószínűséggel vár még egy plusz mérkőzés a legjobb nyolc közé kerülésért.

A találkozó meglehetősen óvatosan kezdődött, az első harmadban a svédek alakítottak ki a nagyobb helyzeteket, és ugyan már ekkor is érezhető volt a feszültség a játékosok között, a zebrák csupán egy-egy kiállítást osztottak ki ekkor.

Öt perc telt el a második harmadból, amikor emberelőnybe kerültek a svédek, amit fél perc játék után Lucas Wallmark használt ki, nagy lövéssel megszerezte negyedik gólját a tornán – amivel beérte a góllövőlista élén egyedül álló 17 éves szlovák Juraj Slafkovskyt.

Újabb fél perc elteltével aztán Markus Granlund könyökkel fültövön vágta a svédek védőjét, a korongot a levegőből lekapó Philip Holmot, amiért az ötperces kiállítás mellé végleges kiállítást is kapott a finn – a svéd az első jelentések szerint agyrázkódást szenvedett, videó az esetről itt. A háromkoronások pedig ezt az emberelőnyt is kihasználták, Lukas Bengtsson bombázott a bal oldali bulikör tetejétől a finn kapuba. Három perc múlva a finnek megint emberhátrányba kerültek, a svédek pedig mindössze hat másodperc alatt kihasználták az emberelőnyös szituációt, és megszerezték a harmadik találatukat:Anton Lander egy lecsorgót pofozott közelről a kapuba, 3–0. A középső 20 percben egészen felborult a pálya: a 17 svéd kapura lövésre csak 4 kísérlet jött válaszként.

A záró harmadban aztán felpörögtek és szépítettek a finnek – a változatosság kedvéért egy emberelőnyös góllal: Teemu Hartikainen volt eredményes öt és fél perc játék után. A folytatás is izgalmasan alakult, főleg, hogy négy és fél perccel a vége előtt ismét újabb emberfórt használtak ki a finnek, Iiro Pakarinen a kipattanó korongot kotorta a gólvonal mögé. Sőt, a Jokerit támadója alig két perccel később megint betalált, s ismét egész közelről tuszkolta a korongot át Magnus Hellberg lába alatt, 3–3. A hátralévő időben már nem esett újabb gól, következett a ráadás.

A hirtelen halálból mindössze két perc telt el, amikor Harri Pesonen egy kapu mögül visszatett korongot nagyon pontosan lőtt fel a bal felső sarokba, amivel Finnország győzött, megnyerte a csoportot, és – ahogy a hosszabbításos vereségért járó egy ponttal Svédország is – bejutott egyenesen a legjobb nyolc közé.

A svédek ezzel a vereséggel ugyan egyből továbbjutottak a legjobb nyolc közé, ám ott a legjobb és a leggyengébb nem továbbjutó csapat összecsapásának győztesével találkoznak.

A kanadaiak a továbbjutásért léptek jégre a házigazda kínai válogatott ellen. Már az első harmadban háromgólos előnybe kerültek, amelyet aztán a második végére négyre növeltek. Végül Kanada még az utolsó játékrészben is betalált, ezzel 5–0-ra nyert.

Németország már a második percben előnybe került az USA ellen, azonban az amerikaiak még az első harmadban egyenlíteni tudtak, a másodikban pedig fordítottak. Végül az utolsó játékrész elején az USA tovább tudta növelni előnyét, így Tom Kuhnhackl hiába szépített, így is kikapott Németország 3–2-re.