Férfi kosár Euroliga: söpört a Barca, elsőként jutott be a négyes döntőbe – videók

2023.05.03. 21:46
A boldog barcelonaiak a négyes döntőbe jutást ünneplik (Fotó: Getty Images)
A Barcelona szinte végig vezetve 77–66-ra győzött a Zalgiris Kaunas vendégeként a férfi kosárlabda Euroliga szerdai játéknapján, 3–0-ra megnyerte a két csapat negyeddöntőbeli párharcát, és bejutott a négyes döntőbe. Az alapszakaszelső Olympiakosz Pireusz a végső dudaszó pillanatában behulló triplával győzött 72–71-re a Fenerbahce otthonában, és visszaszerezte a pályaelőnyt.

ZALGIRIS–BARCELONA 66–77

A Barca 9–0-s szakasszal meglépett az elején (3–11), de a Zalgiris innen még visszajött, remek közönsége támogatásával a hazai csapat ötpontos előnyt harcolt ki a második negyed közepére (24–19). Alex Abrines és Nikola Mirotic egy-egy triplába csomagolta a választ, és onnantól fogva már csak a Barca vezetett.

Tomás Satoransky is nagyon jókor vert be egymás után két triplát (30–37), és hiába közelített a Zalgiris, mindig jött egy-egy barcelonai hármas – Abrinestől, majd Mike Tobeytól. Utóbbitól nem egészen két perc alatt három is, és nagyjából ott, a harmadik negyed végén, 46–61-nél lezárult az érdemi küzdelem. A Barcelona magabiztosan megnyerte a mérkőzést, ott lesz a négyes döntőben – a Zalgiris híveinek pedig marad az élmény, hogy házigazdaként közeli nézői lesznek majd a finálénak.

A 11 triplát beágyúzó Barcelonában Jan Vesely (14), Satoransky (14) és Tobey (13) szerezte a legtöbb pontot, a hazaiaknál Edgaras Ulanovas (13).

FENERBAHCE–OLYMPIAKOSZ 71–72

A pályaelőnyt a második felvonásban megkaparintó isztambuli csapat jó első negyedet produkált, sőt a második tíz perc elején tíz pont fölé tornázta előnyét (26–15). Akkor azonban a mindenhonnan a gyűrűbe találó Kosztasz Szlukasz levezényelt egy 14–2-es rohamot, amellyel az Olympiakosz megfordította az állást.

A nagyszünet után Tonye Jekiri duplájával és Nick Calathes triplájával fordított a Fenerbahce, a harmadik negyedben nyolc ponttal megugrott a hazai csapat (51–43), a negyedikben, Johnathan Motley közelije után kilencpontosra hízott az előny (60–51). Csakhogy jött az újabb nagy fordulat: Szasa Vezenkov második sikeres triplája 13–0-s pireuszi szakaszt zárt, azaz újra fordult az állás! Mit lépett a Fener? Tyler Dorsey hármast dobott, majd Jekiri védőlepattanója után Calathes is (69–66)!

Vezenkov is bevert egy hármast (69–69). Marko Gudurics hazai szempontból a legjobbkor szerezte meg első mezőnykosarát (71–69). Maradt három másodperc. Pireuszi időkérés. Aztán egy Szlukasz-tripla, oda, ahová kell – az Olympiakosz a dudaszó pillanatában 72–71-re megnyerte a drámai végkifejletbe torkolló csatát, visszaszerezte a pályaelőnyt, és játékosai azonnal beszáguldottak az öltözőbe ünnepelni.

Szlukasz 25, Vezenkov 17 pontot szerzett a vendégeknél, a Fenerben Dorsey 21, Jekiri 15 ponttal zárt.

FÉRFI KOSÁRLABDA EUROLIGA
RÁJÁTSZÁS, NEGYEDDÖNTŐ

BARCELONA (spanyol)–ZALGIRIS KAUNAS (litván)

Május 5.: Fenerbahce–Olympiakosz
Május 9.: Olympiakosz–Fenerbahce (ha szükséges)

REAL MADRID (spanyol)–PARTIZAN BEOGRAD (szerb)
Az összesített állás: 1–2

Április 25.: Real Madrid–Partizan 87–89
Április 27.: Real Madrid–Partizan 80–95
Május 2.: Partizan–Real Madrid 80–82
Május 4.:
Partizan–Real Madrid
Május 9.: Real Madrid–Partizan (ha szükséges)

MONACO (francia)–MACCABI TEL-AVIV (izraeli)

Április 25.: Monaco–Maccabi Tel-Aviv 67–79
Április 27.: Monaco–Maccabi Tel-Aviv 86–74
Május 2.: Maccabi Tel-Aviv–Monaco 78–83
Május 4.:
Maccabi Tel-Aviv–Monaco
Május 9.: Monaco–Maccabi Tel-Aviv (ha szükséges)

A párharcok az egyik fél harmadik győzelméig tartanak. A győztesek bejutnak a négyes döntőbe, amelyet május 19–21-én rendeznek meg Kaunasban.