NB I: masszív Fradi-előnyök és egy mesés szám az 5. helyről

2015.03.23. 13:44
Nyolc mérkőzés, 16 csapat, néhány érdekesség a statisztikákat kedvelőknek – a labdarúgó NB I 21. fordulójának előnyszerzési-hátrányledolgozási összefoglalója.

PUSKÁS AKADÉMIA (10.)–VIDEOTON (1.) 0–0PUSKÁS AKADÉMIA (10.)–VIDEOTON (1.) 0–0

Megérte. A felcsútiak először játszottak gól nélküli bajnokit a szezonban, tavasszal pedig ez volt az első mérkőzésük, amelyiken nem kerültek hátrányba. Rövid távon tehát mindenképpen megérte a testvércsapat edzőjének, Joan Carrillónak nem tetsző taktikát választani.
Túl vannak rajta. A bajnoki tabellát toronymagasan vezető Vidi ama ritka meccseinek egyikén van túl, amelyiken nem sikerült a kapuba találnia: mindhárom 0–0-ra végződött (KTE, FTC, Puskás).

FERENCVÁROS (3.)–MTK (2.) 2–0

Erős kézzel. A Fradi tizedszer nyert bajnokit a szezonban úgy, hogy egy pillanatra sem engedte ki kezéből a vezetést – ezeken a meccseken nyolcszor már az első félidőben megvolt az előny, és az ellenfelek összesen három gólra voltak képesek. A 11 forduló óta veretlen zöld-fehérek csak egy olyan találkozót nem nyertek meg, amelyiken vezettek – a debrecenit (2–2). Azon végül nekik kellett egyenlíteniük a pontszerzésért.
Megint korán elment. Az MTK eddigi hét vereségéből a vasárnapi volt az ötödik olyan, hogy már a szünetben is az ellenfél vezetett.

DVSC-TEVA (4.)–DIÓSGYŐR (7.) 1–0

A leghosszabb vezetés. A legutóbbi két meccsén egy gólt sem szerző Loki idénybeli legkorábbi gólját szerezte, és éppen a DVTK elleni presztízsmeccsen tartotta meg előnyét a leghosszabb ideig (87 perc). Ennél hosszabb előnytartást csak a Haladás és a Videoton produkált, még az ősszel: előbbi a Kecskemét otthonában (1–0), utóbbi az MTK ellen (5–0) nyert úgy, hogy a 2. perctől vezetett egészen a lefújásig.
A leghosszabb hátrány. A tavasszal még nyeretlen diósgyőriek egyszer sem játszottak ilyen sokáig hátrányban ebben a szezonban, másképp fogalmazva: 87 perc eddig mindig elég volt számukra ahhoz, hogy egyenlítsenek. Korábbi négy vereségükre összesen 118 hátrányperc jutott a mostani 87-tel szemben.

KECSKEMÉTI TE (5.)–PÉCSI MFC (14.) 1–0

259, ez ám a mesés szám! Négy meccs, négy győzelem, egy másodpercnyi hátrány sem – eddig nagyszerű tavaszt produkál Bekő Balázs ötödik helyre felkapaszkodó csapata. Na és a csúcs! Az újra korán megszerzett vezetésnek köszönhetően a KTE tavaszi előnyperceinek száma 259-re kúszott fel, ez kimagasló adat – a listán következő legközelebbi üldözők is nagyon le vannak maradva: a PMFC (!) 163, a Fradi 155, a Loki 121, a Vidi 118 percen át vezetett az idén.
Ez már nem annyira mesés. Mint látszik, a Pécs is a korán belőtt vezető gólok híve a tavaszi idényben, csakhogy a KTE nullájával szemben a legutóbbi két meccsén 113 percig futott az eredmény után – ennél csak a Dunaújváros részmutatója rosszabb). Diósgyőrben még eredményesen (2–2) tette, Kecskeméten sikertelenül.

PAKS (6.)–HALADÁS (12.) 1–2

A küzdés megvolt. A nagy küzdő paksiak 14-szer kerültek hátrányba eddig a szezonban, de ezek közül csupán öt bizonyult végzetesnek – fájó, a pénteki második eset ilyen volt… Fájdalomdíjként felsoroljuk, hogy három meccset megnyertek hátrányból, kettőn döntetlent értek el (Győrben kétszer is egyenlítettek) és három vereség alkalmával egyenlítő góljukkal megnehezítették az ellenfél dolgát.
Így még nem nyertek. A két forduló óta nyerésben lévő szombathelyiek először győztek ebben a szezonban úgy, hogy kétszer kellett megszerezniük a vezetést. Érdekesség, hogy a két csapat őszi meccsén is képes volt egyenlíteni rövid időre a későbbi vesztes fél – azt a meccset a Paks nyerte meg 3–1-re.

BP. HONVÉD (15.)–ÚJPEST FC (8.) 2–2

Csak a Kispest: elmúlt. A Honvéd először szerzett pontot a 2014–15-ös bajnoki kiírásban úgy, hogy ledolgozta hátrányát. A lilák ellen kétszer is egyenlítő kispestiek alkották a mezőny utolsó „reakcióképtelen” csapatát – korábban mind a 12 olyan meccsüket elveszítették, amelyiken az ellenfél képes volt megszerezni a vezetést. Ez a nem túl dicső „csak a Kispest” már a múlté, de ettől még nem tűnik egyszerűnek a folytatás.
Kétszer, és mégsem. Az Újpest másodszor kényszerült kétszer is vezetést szerezni ebben a szezonban – első alkalommal, a Fradi ellen ez az erőfeszítés elég volt a győzelemhez. Egy meccsen kétszer vezetni, mégsem nyerni – ilyesmire korábban négyszer volt példa a szezonban: ősszel a Győr a Videoton (2–3) és a Paks (2–2) ellen, a Kecskemét a Pápa ellen (2–3), a Pécs a Dunaújváros ellen (2–3) engedte ki a vezetést kétszer is a kezéből.

DUNAÚJVÁROS (16.)–GYŐRI ETO (9.) 0–2

Előnytelenül. A négyes vereségszériában kínlódó sereghajtó 385 perce nem talált a kapuba és 569 perce képtelen megszerezni a vezetést.
Megszerezték, megtartották. S ha már előnybe kerülés: az ősszel ebben e műfajban rangelső győriek tavasszal most először jutottak vezetéshez, és ennek örömére idényük negyedik leghosszabb előnytartását (59 perc) produkálták.

LOMBARD PÁPA (13.)–NYÍREGYHÁZA (11.) 0–1

A rosszabbik arc. A jó előnytartás és a rossz hátrányledolgozás közül ezúttal az utóbbi jellemezte a pápaiak játékát a volt és a jelenlegi Mátyus-csapat presztízsmeccsén: 11. vereségüket is úgy szenvedték el, hogy nem tudták újra egyenlővé tenni az állást – és ez már a tizedik olyan „zakójuk” volt, hogy gólt sem szereztek.
A jobbik arc. A fentieknek persze megvan a magyarázata: Mátyus János jelenlegi csapata is vasszigorral tartja a kiharcolt előnyt. A Lombardra is jellemző szélsőségek között ingázó Szpari a hetedik meccsén szerzett vezetést, és ezek közül ez volt a hatodik, amelyik három pontot fialt. A Nyíregyháza eddig a mezőny legtöbb időt (725 percet) hátrányban töltő csapata volt – most már a Lombard az (733).

1. Videoton FC 21 16 4 1 46–8 +38 52
2. MTK Budapest 21 14 7 30–21 +9 42
3. Ferencvárosi TC 21 12 5 4 32–15 +17 41
4. DVSC-Teva 21 11 5 5 28–14 +14 38
5. Kecskeméti TE 21 10 4 7 26–24 +2 34
6. Paksi FC 21 9 7 5 32–21 +11 34
7. Diósgyőri VTK 21 9 7 5 31–25 +6 34
8. Újpest FC 21 7 9 5 19–18 +1 30