Emberfeletti küzdőszellem, jó játék, mégis győztek a németek

2016.05.16. 19:04
Elbántak velünk a németek, így a franciákban kell bíznunk (Fotó: AFP)
Hihetetlen küzdőszellemmel harcolt a magyar jégkorong-válogatott a nagyobb tudású és már a legjobb nyolc közé jutó Németország ellen, és két és fél perccel a vége előtt még döntetlenre állt. A németek azonban gólt ütöttek, majd egy üres kapus találattal biztossá is tették a győzelmüket. A magyar csapat befejezte a vb-t, de ha kedden a rendes játékidőben a franciák megverik a fehéroroszokat, akkor jövőre is a legjobbak között harcolhat a vb-n.

80. JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG
B-CSOPORT (Szentpétervár)
NÉMETORSZÁG–MAGYARORSZÁG 4–2 (0–1, 1–0, 3–1)
V: Frano (cseh), Olenin (orosz), Kaderli (svájci), Lazarev (orosz)
Németország: Greiss – Holzer, Ehrhoff, Kink, Seidenberg, Goc – Boyle, Akdag, Macek, Draisaitl, Noebels – Reul, Müller, Hager, Schutz, Gogulla – Braun, Flaake, Reimer, Kahun. Szövetségi kapitány: Marco Sturm
Magyarország: Rajna – Szirányi, Wehrs, Sofron, Galló, Bartalis – Dudás, Sagert, Nagy G., Kóger, Sarauer – Stipsicz, Vas M., Benk, Vas J., Erdély – Mestyán, Kovács Cs., Nagy K., Sebők, Magosi. Szövetségi kapitány: Rich Chernomaz
Gólszerző: 09:09 Sofron (Bartalis, 0–1), 31:42 Hager (1–1), 41:22 Reul (2–1), 45:14 Wehrs (Magosi, 2–2), 57:24 Braun (Akdag, Draisaitl, 3–2), 59:27 Goc (Seidenberg, Greiss, 4–2)
Kiállítás: 2, ill. 8 perc

Érdekességek, aktualitások a helyszínről, élő hírfolyamunkban – ITT!

1. harmad

A kezdésnél is érezhető volt a magyar csapaton, hogy van tartása. Ez még akkor is igaz, ha a németek tűntek aktívabbnak. Mi viszont jól, és ami legalább ilyen fontos, higgadtan zártunk a kapunk, még inkább a harmadunk előtt. A 10. percben aztán vezetéshez jutottunk! Éppen elpackáztunk egy fórt – Kóger Dánielt állították ki a felénél, oda a létszámelőny –, amikor négy a négy ellen Bartalis István passzát Sofron István bravúros mozdulattal lőtte a német kapuba. A korongot előbb elhúzta Thomas Greiss előtt, majd éles szögből beemelte az elfekvő kapus fölött.

Nem jöttek ránk a gólhátrányba kerülő németek, de ez leginkább a fegyelmezett védőmunkánknak volt köszönhető. A korongokat hátul sem szórtuk el, a ritka támadásainkat pedig igyekeztük lövéssel zárni. De nem vittük túlzásba, amikor cserére kellett lemenni, már nem vállaltuk fel az akciót. A harmad végén ismét emberhátrányba kerültünk, de a védők jól dolgoztak, Rajna Miklósban pedig sorra akadtak el a lövések (0–1).

2. harmad

A szünet után nagyon beszorítottak minket a németek a kapunk elé. Öt az öt ellen is úgy felálltak, mintha emberfórban lettek volna. Főként akkor jöttek ránk, amikor hozzá is jutottak az öt a négyhez. Előbb Sofront, majd Kóger Dánielt küldték le: mindketten az ellenfél kapujánál kentek palánkra egy-egy németet. Dicséretes igyekezet, de ezekért kár volt. Főként a másodikért, amiből már egyenlített a rivális. Rajnában sok lövés akadt el, sokszor a kapunkat sem találták el, aztán szerencsénk is volt a lecsorgóknál. A 32. percben mégis egyenlített az ellenfél. Két mp volt hátra a kiállításból. Megérdemelték a németek, mert sokat dolgoztak érte. De valahol mégsem, mert a góljukat megelőző akciónál legalább két véleményes szabálytalanságuk volt, amiért kiállítást is lehetett volna adni. Jó, nem feltétlen.

Az egyenlítés után ki tudtunk jönni a szorításból, de támadást akkor sem vezettünk. Aztán a 35. percben emberelőnyhöz jutottunk. Nem sikerült felállunk a német kapu előtt, eseménytelenül és gyorsan eltelt a két perc. Arra viszont jó volt, hogy hátul egy kicsit kifújjuk magunkat. És arra is, hogy visszanyerjük az önbizalmunkat. A végjáték ugyanis a miénk volt. Letámadtunk, volt gólveszélyes akcióink is (1–1).

3. harmad

„Úgy kezdtünk, ahogy akartunk, megszereztük a vezetést. Ám a szoros mérkőzéseken nagyon fontos a lendület, amit vagy emberelőnnyel vagy az ellenfél hibáinak kihasználásával lehet megszerezni" – mondta Chernomaz, válogatottunk szövetségi kapitány. A kanadai szakember kihangsúlyozta: kétszer is úgy kapott gólt csapata, hogy kritikus helyen eladta a korongot. Egyszer emberhátrányban, a saját kékvonalánál, a másik alkalommal pedig a harmadik német gól előtt, harmadon belül.
„Nem tudtunk zártak maradni, ezért kaptunk ki a végén. Ha Németország ilyen szellemben játszik tovább, a negyeddöntős ellenfelét is megszorongathatja” – tette hozzá Chernomaz.
Marco Sturm, a németek szövetségi kapitánya dicsérte a magyar csapatot, amely az utolsó pillanatig keményen harcolt.
„A nagy nyomásunk végül győzelmet ért. Előző nap az amerikaiak ellen nyertünk a hajrában, és most is. Ez a csapat erejét bizonyítja” – mondta Sturm.(MTI)

A németek ezt a harmadot is úgy kezdték, ahogy az előbbit: jól beszorítottak minket. Eltekintve attól az óriási különbségtől, hogy most szerencséjük is volt: Denis Reul távoli bombája a kapu előtti tömegen átsuhanva a kapunkban kötött ki. A játékrészből 82 mp ment le. Sikerült azonban összekapni magunkat, és kiegyenlíteni előbb a mezőnyjátékot, majd az állást. A 46. percben Wehrs Kevin óriási gólt lőtt a kék vonalról a hosszú, bal felsőbe. Ezután megint egyenlő erők csatáját láthattuk, de a németek többször lőttek, és veszélyesebben is kerültek a kapunk elé.

Az 54. percben több meleg pillanatot úsztunk meg egy német támadás során, de igazából nekünk is pont annyi lehetőségünk volt, mint nekik. Na jó, majdnem annyi. Tombolt a tábor, egy percet sem pihent, folyamatos volt a szurkolás. Alighanem el is kelt a jégen a „hatodik ember" segítsége. Úgy játszottunk, támadtunk le és védekeztünk, hogy vigyáztunk a kiállításokra. A hajrában aztán a németeknek nagyon összejött egy támadás. Az 58. percben megsoroztak és körbepasszoltak minket, nem tudtunk felszabadítani majd' egy percig. Constantin Braun pedig hátulról bevágta a korongot a kapunkba. Nem volt emberünk a százezredik blokkra, csak ennél a támadásnál. A végén még ütöttek egy üres kapust gólt, nem maradt más hátra, mint hogy kiszurkoljuk holnap a franciák rendes játékidős győzelmét a fehéroroszok ellen (4–2).