Gól nélküli első harmad után kikaptunk az amerikaiaktól

2016.05.13. 15:06
Vay Ádám az elején tartást adott a csapatnak, aztán elfáradt (Fotó: AFP)
Egy harmadon át tartottuk az amerikaiakat a jégkorong-világbajnokság ötödik magyar meccsén, de aztán nem tudtunk ellenállni az erősebb riválisnak, amely könyörtelenül kihasználta a mieink hibáit, és 5–1-re nyert. Két meccsünk van hátra, mindjárt holnap a fehéroroszok ellen, szintén nagyon nehéz lesz.

Érdekességek, aktualitások a helyszínről, élő hírfolyamunkban – ITT!

NÉMETORSZÁG – május 16. (hétfő), 19.15
A magyar válogatott mérkőzéseit a Nemzeti Sport Online élőben közvetíti! (tv: Sport1)

1. harmad

Nem túl meggyőző amerikaiakkal találkoztunk az első harmadban. Talán álmosak lehettek, esetleg ennyire flegmán vették a meccset. Mondván, majd csak nyernek. Nem koriztak le minket, fegyelmezett csapatmunkával jól tartottuk őket. Mindig volt egy magyar, aki szerelt, és egy másik, aki begyűjtötte a kósza korongokat a mezőnyben, illetve a kapunk előtt.

Nem is lövöldöztük el vaktában a korongot, nem pánikoltunk, viszont támadást nem igazán vezettünk. A 7. percben emberelőnyhöz jutottunk, akkor bementünk huzamosabb időre is az ellenfél harmadába, de veszélyes helyzetet nem tudtunk teremteni. Nem úgy az ellenfél a 14. perctől két percen át, ugyanis akkor az amerikaiak kettős fórba kerültek. Nagy Gergőnek és Banham Franknak egyszerre kellett kiülnie a büntetőpadra. Megsoroztak minket az amerikaiak, de Vay Ádámban minden korong elakadt, és a társak is sokat dolgoztak előtte. Kiegészülve aztán ki tudtuk vinni a játékot a magyar harmadból, és távol tartottuk a kapunktól a színtelen és ritmustalan játékot bemutató ellenfelet (0–0).

2. harmad

Jól nézett ki a második harmad eleje, különösen mert fórhoz jutottunk. Viszont a kiállítás második felében nem volt elképzelés a játékunkban. Aztán a 25. percben emberelőnyhöz jutott az ellenfél, mi pedig létszámhátrányosan(!) kettő az egyes kontrát vittünk. Sarauer Andrew viszont elpasszolta a korongot. Az amerikaiak visszatámadtak, a ziccerben kilépő Nick Foligno pedig nem hibázott. Nagyon bennünk maradt a gól, mert a bedobásból megkaptuk a másodikat is. Tizennyolc másodperc kellett hozzá az ellenfélnek.

Percek teltek el, amíg összekaptuk magunkat, de mire sikerült a kellő fordulatszámot elérni, jött a harmadik amerikai gól. Nem is akármilyen. Dylan Larkin az alapvonalon túlról lőtte rá a korongot Vayra, akiről beperdült a kapunkba. Pedig már éppen megvolt az agresszivitásunk, az ellenfél harmadában működött a letámadásunk, igaz, lövésig nem jutottunk. Kár volt ezért a felvonásért. Főként azért, hogy így segítettünk meg egy lényegesen jobb, ám gyenge napot kifogó riválist (3–0).

3. harmad

A felvonás elején letudtunk 1:31 emberhátrányt, majd öt az öt ellen megint kiegyenlített mezőnyjátékot produkáltunk. Sőt, mivel mi voltunk a motiváltabbak, a mi akaratunk érvényesült. Az akciókból azonban már nem tudtunk kapura is lőni. Az amerikaiak kevesebb helyzetükből több galibát okoztak Vay kapuja előtt, akiről jóval több korong jött le, mint a finnek ellen. Elmaradt azonban a második szándékú amerikai visszatámadás, és a védőinknek ez elég volt, hogy felszabadítsanak.

A 48. percben emberelőnybe kerültünk, de lassan passzolgattunk, nem volt gólveszély a játékunkban. Aztán megint egyenlő erők percei következtek, amelyben a kapuk nem forogtak veszélyben. Az 53. percben viszont újabb gólt lövettünk az ellenféllel. A saját harmadvonalunknál passzoltunk el egy korongot, pedig egyedül Nick Foligno zavart, ő sem túl meggyőzően. Be is vitte a korongot a harmadunkba, és, miután három emberünk hátrált vele szemben, kilőtte a jobb felsőt. Az 56. percben Vayon ment keresztül egy nem túl nehéz lövés, a korong alig vánszorgott át a gólvonalunkon. Kapusunk érezte, ő a ludas, másodpercekbe telt, amíg fel tudott kelni a jégről. A finnek ellen megtapasztalhatta, hogy milyen érzés fent lenni a csúcson. Nem kellett sokat várnia a 180 fokos fordulatra. A végjátékra Sofron István fórgólja maradt – legalább a becsületgólunk összejött. 5–1

80. JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG
B-CSOPORT (Szentpétervár)
EGYESÜLT ÁLLAMOK–
MAGYARORSZÁG 5–1 (0–0, 3–0, 2–1)

V: Gofman (orosz), Olenin (orosz), Lhotsky (cseh), Suominen (finn)
Egyesült Államok: Kinkaid – Wideman, Hanifin, Maroon, Larkin, Foligno – Murphy, Skjei, Wood, Matthews, Vatrano – Santini, Warsofsky, Compher, Motte, Hendricks – McCabe, Schroeder, Nelson, Fasching, Hinostroza. Szövetségi kapitány: John Hynes
Magyarország: Vay – Dudás, Sagert, Kovács Cs., Sofron, Bartalis – Szirányi, Wehrs, Galló, Sebők, Sarauer – Stipsicz, Vas M., Benk, Magosi, Vas J. – Garát, Mestyán, Nagy G., Kóger, Banham. Szövetségi kapitány: Rich Chernomaz
Gólszerző: 24:37 Foligno (Wideman, Hanifin, 1–0), 24:55 Hinostroza (Fasching, 2–0), 34:12 Larkin (McCabe, Murphy, 3–0), 52:07 Foligno (4–0), 55:20 Murphy (Foligno, 5–0), 57:59 Sofron (Bartalis, Sarauer, 5–1)
Kiállítás: 8, ill. 12 perc
Németország–Fehéroroszország 5–2

A-CSOPORT (Moszkva)
Csehország–Kazahsztán 3–1
(1–0, 0–0, 2–1)
G: 6:55 Plekanec (Pastrnák, Cervenka – 1–0), 42:51 Plekanec (Pastrnák – 2–0), 55:30 Dawes (Dóboyd, Trjaszunov – 2–1), 58:51Kousal (Birner, Repik – üres kapu, 3–1)

3. HARMAD

60. perc: Vége a meccsnek, győzött az Egyesült Államok. 5–1
59. perc: Wideman
lőtt a magyar kapura, Vay viszont védett.
58. perc: GÓÓÓÓÓL! MEGVAN A SZÉPÍTÉS.
Felálltunk emberelőnyben, megjárattuk a korongot, Sarauer Bartalishoz játszott, aki az alapvonalról visszatette Sofronnak, aki kilőtte a jobb alsót. 5–1
57. perc:
Emberelőnybe kerültünk, Wood ment ki.
56. perc: Wood
lövését védte ki Vay.
56. perc: GÓL, BENT VAN AZ ÖTÖDIK.
Előbb Maroon nagy lövése ment mellé, aztán nem tudtunk fölszabadítani, Murphy lőtt távolról, és a korong Vay lába között csúszott a kapuba. 5–0
54. perc: Sofron
szép lövése ment jó irányba, de Kinkaid megfogta. Ez volt a hatodik kaput eltaláló lövésünk...
54. perc: Fasching
próbálta áttuszkolni a korongot Vayn, de nem sikerült neki.
53. perc: GÓL! Dudás
adta el a korongot a saját harmadunkban, Foligno csapott le rá, kicsit vezette, majd elemi erővel lőtt a jobb fölső sarokba. Nem sok hely maradt a korongnak, de befért. 4–0
51. perc: Vége az emberelőnyünknek.
50. perc:
Ahányszor igyekszünk támadni, annyiszor ütik ki az amerikaiak a korongot. Sofron került helyzetbe, de a blokk hárított. Aztán Banham lövését Kinkaid védte.
49. perc:
Emberelőnybe kerültünk, mert Hanifin csapott oda bottal.
48. perc: Wood
bombája kijött Vayról, a kipattanót Galló eltakarította.
47. perc: Hendricks
nagy lövését védte Vay.
46. perc:
Csapkodó a játék ezekben a percekben, lövésig egyik csapat játékosai sem jutottak.
45. perc: Vatrano
lövését ziccerben védte Vay, a kipattanót is Vatrano lőtte el, de mellé.
43. perc: Sagert
lövését védte Kinkaid, majd az ellentámadásból Wood lőtt, de Vay hárított.
42. perc: Skjei
lövése ment mellé, majd kiütöttük a korongot, és kiegészültünk.
41. perc:
Egy perc van még a hátrányunkból. Felálltak az amerikaiak, Vatrano lövése Vay kezében halt el.
41. perc:
Elkezdődött a harmadik harmad.

2. HARMAD

40. perc: Vége a második harmadban, az amerikaiak helyretettek bennünket. 3–0
40. perc: Kiállítás nálunk. Vas János
mehetett ki bottal akasztásért. Igaz, Benk volt a szabálytalan.
38. perc:
Korongot vesztettünk a harmadunkban, Schroeder lövését védte Vay.
38. perc:
Felcsillant az esély a gólra, de Sebők elől az utolsó pillanatban mentettek, pedig nagy helyzet volt.
37. perc: Nelson
próbálkozott többször is, de blokkoltuk mindahányszor.
35. perc: GÓL. ITT A HARMADIK. Larkint
nem lehetett megállítani, mindenki mellett elment, majd az alapvonalon túlról ravaszul Vay lábára lőtte a korongot, amely a kapuba pattant... 3–0
34. perc: Vay megint védett egy óriásit.
34. perc: Hinostroza
néhány csel után lőtt, Vay lekapta a korongot a levegőből.
32. perc:
Most jóval aktívabbak vagyunk támadásban, de az amerikaiak nagyon jók, nehéz mellettük lövőhelyzetbe kerülni.
30. perc: Stipsicz
lőtt kapura. Nem volt valami erős, de a célnak megfelelt.
29. perc: Kiegészültünk.
28. perc:
Egyelőre nem sokra mentek az előnyükkel az amerikaiak.
26. perc: Kiállítás nálunk. Sagertet
küldték ki bottal akasztásért.
26. perc: Vay
védett nagyot, de most rettentően ránk rontottak az amerikaiak.
25. perc: ITT A KÖVETKEZŐ... Hinostroza
kapott egy korábban eladott korongot, és Fasching átadásából ő is a bal fölsőt lőtte ki. Sajnos tökéletesen. 2–0
25. perc: GÓL! VEZETNEK AZ AMERIKAIAK. Sarauer
ugrott ki egy lopott koronggal, és ez lett a vesztünk... Szerelték a védők, azonnal indították Folignót, aki ziccerből rettenetesen kilőtte a bal fölsőt. 1–0
24. perc: Schroeder
lövése mellé ment, kiütöttük a korongot.
24. perc: Kiállítás nálunk. Szirányi
szinte hozzá sem ért az amerikaihoz, mégis kiküldték.
24. perc: Kovács Csaba
lőtt, de a nagy löket levágódott.
23. perc: Wehrs
fonákkal húzta kapura, de Kinkaid védeni tudott. Kiegészültek az amerikaiak.
22. perc: Fasching
hozta ki a korongot, nem tudtuk utolérni, lőtt is, Vay viszont védett.
22. perc: Gyorsan felálltunk, Bartalis
lövése jött le a blokkról.
22. perc: Kiállítás az amerikaiaknál.
22. perc: KAPUVAS! Sebők
volt tiszta lövőhelyzetben, lőtt, a kipattanóra Sarauer csapott le, a korong elment a kapus lába között, a kapuvasról visszapattant a mezőnybe.
21. perc: Foligno
nem sokat vacakolt, azonnal megkínálta Vayt, de a magyar kapus védett.
21. perc: Elkezdődött a második harmad.

1. HARMAD

20. perc: Vége az első harmadnak, gól nincs, nagyon nyomnak az amerikaiak. 0–0
19. perc:
Ebben a harmadban eddig egy lövésünk ment kapura...
18. perc:
Nagyon nyomnak most az amerikaiak, keményen letámadnak.Santini nagy lövése jött ki Vayról.
16. perc: Motte
lőtt éles szögből, eltalálta Vay fejvédőjét.
16. perc: Kiegészültünk! Sikerült kivédekezni a kettős hátrányt.
15. perc: Larkin
bal fölső sarokra tartó bombáját Vay lekapta.
15. perc:
Óriási helyzet után négyszer is védett Vay, ebből legalább kettő nagy bravúr volt.
14. perc: Larkin
lövését védte Vay, majd kiütöttük a korongot.
13. perc: Két kiállítás is nálunk. Banham
és Nagy G. ült ki a büntetőpadra.
11. perc: Bartalis
szerzett korongot, majd lőhettünk, de a blokkról vágódott le.
10. perc: Előbb Matthews, majd Vatrano lőhetett, de Vay mindkétszer védett.
9. perc:
Amerika kiegészült, nem volt valami jó az előnymegjátszásunk.
8. perc: Eladtuk a korongot támadásban, Foligno megindult, nem passzolt, hanem maga vállalkozott lövésre, Vay eszén azonban nem tudott túljárni.
7. perc:
Felálltunk, Galló próbálkozott kintről, Kinkaid viszont elkapta a korongot.
7. perc: Emberelőnybe kerültünk, Larkint
küldték ki, mert odacsapott Kovácsnak.
6. perc:
Megint helyzet a kapunk előtt, Maroon lőhetett, de kaput nem talált.
5. perc: Eladtuk a korongot, három amerikai jött egy védőre, aztán Motte célozta meg jobbról a hosszú sarkot, de Vay védett.
4. perc: Vatrano alakított ki magának lövőhelyzetet, majd a kapu jobb oldala felé tartó löketet védte Vay.
3. perc: Foligno
lőtt távolról, nem volt valami erős a lövés, Vay biztosan fogta.
3. perc:
Nem sok esemény történt eddig, lövéseket sem láttunk.
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés. A magyar csapat fehér-feketében, az amerikai tiszta kékben játszik.