Vay nagy védései ellenére három góllal kikaptunk Finnországtól

2016.05.11. 19:09
Vay Ádám megtette, amit lehetett (Fotó: AFP)
A magyar válogatott végig fegyelmezett játékkal nagy küzdelemre késztette a finn válogatottat, de még ez a hősies küzdelem is csak arra volt elég, hogy csupán 3–0-ra kapjunk ki a világsztárokkal teli ellenféltől.

Érdekességek, aktualitások a helyszínről, élő hírfolyamunkban – ITT.

NÉMETORSZÁG – május 16. (hétfő), 19.15
A magyar válogatott mérkőzéseit a Nemzeti Sport Online élőben közvetíti! (tv: Sport1)

1. harmad

Jól, nagyon jól kezdtük a mérkőzést. Bátran letámadtunk, keményen megdolgoztattuk a finneket, akik érezhetően meglepődtek egy kicsit ettől a taktikától. Vay Ádám a 6. percben védett először, majd a 9. percben másodszor. Előbb ki sem jött róla a lövés, majd felugorva biztosan húzott le a levegőből egy korongot. Viszont már nekünk is volt lövésünk, sőt, majdnem ziccerünk is. A magyar tábornak tetszett ez a hozzáállás, amelyet a franciák ellen hiányolt. A második öt percben jobban felpörgette magát az ellenfél, de fegyelmezett védekezéssel kivettük a gólveszélyt a támadásaikból.

A 15. percben kettős emberhátrányba kerültünk, ráadásul Vas János bot nélkül maradt. Vetődtünk, blokkoltunk, szívünket-lelkünket beletettük ebbe az időszakba, amit ennek eredményeként megúsztunk kapott gól nélkül, pedig 1 perc 21 másodpercig tartott a dupla mínusz. A hajrában persze hiába lettünk megint öt az öt ellen a jégen, a finnek maradtak a harmadunkban – gólt azonban nem tudtak ütni. Vay biztosan oldotta meg a játékhelyzeteket, nem jöttek ki róla a korongok. És azt se felejtsük el megemlíteni, hogy volt, amikor a finn lövés után négyen zártak vissza elé a mieink közül (0–0).

2. harmad

Óriási fölényben játszott a harmad elején a finn együttes, amely öt az öt ellen is úgy beszorított minket, mintha emberhátrányban lettünk volna. Koronghoz sem jutottunk, ezért a harmadunkból sem tudtunk kimenni. Aztán a 28. percben Sofron Istvánt egy kapu előtti brusztnál kiállították. A magyar tábor azonban belelkesült, és ez jó támogatást jelentett az éppen előttük védekező mieinknek. Vayról már jött le korong, de ekkor jóval erőteljesebb löketeket kapott, mint amiket az első felvonásban. Viszont a kipattanóknál a védők azonnal zárták a területet, így nem lett nagyobb bajunk.

A 37. percig jól bírtuk a nyomást és megúsztuk a helyzeteket, ám akkor sokadik szándékra betaláltak a támadásból korábban már kapuvasat is lövő finnek. Nem zuhantunk össze, bírtuk a feszes tempót, ám attól távol voltunk továbbra is, hogy akciót vezessünk. Annak is örültünk, ha nem a harmadunkban kellett védekeznünk, és már az ellenfél térfelén megkezdhettük a zavarást. A felvonást Dudás Jesse kiállítása zárta, amit sima felszabadításokkal bekkeltünk ki, be sem engedtük az ellenfelet a harmadunkba (1–0).

3. harmad

Nyíltabb csatát hozott a felvonás eleje, nálunk is volt már a korong. Más kérdés, hogy sok mindent nem tudtunk vele kezdeni. Még a 44. percben megkapott emberelőnyünk után sem. A finneknek nem nagyon ment ezen az estén, és ez a magyar csapat érdeme volt leginkább. Minden méterért, centiméterért megdolgoztattuk őket. Még úgy is, hogy a felvonás közepén már érezhető volt rajtunk némi fáradtság: lassabban koriztunk és a reakcióidőnk is nőtt. Viszont még így is időben odaértünk mindenhová: blokkolni, a kevés lecsorgónál pedig kisegíteni a kapusunkat.

Aztán az 50. percben kettő az egy elleni kontránál a finnek megszerezték a második találatukat. A tökéletes kiszolgálást kapó Mikko Koivunak rutinmunka volt másfél méterről a kapunk üresen tátongó oldalába vágni a korongot. Egyre többet támadtunk, sokszor bementünk a finn harmadba, de mivel inkább csak belőttünk oda, mintsem bevittük az akciót és a korongot, lövésekig már nem jutottunk. Veszélyes szituációt nem tudtunk kialakítani. Másrészt a hajrá előtt rengeteg korival megúsztuk Sofron kiállítását. Nem sokkal utána azonban korongkiemelésért Wehrs Kevin is kapott még két percet, és ezt a kiállítást aztán már nem bírtuk ki finn gól nélkül, 21 mp kellett hozzá. A végén még egy magyar kiszállt, így ismét védekeznünk kellett, esélyt sem kaptunk a támadásra (3–0).

Összefoglaló

80. JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG
B-CSOPORT (Szentpétervár)
FINNORSZÁG–
MAGYARORSZÁG 3–0 (0–0, 1–0, 2–0)
V:
Iverson (kanadai), Piechaczek (német), Fluri (svájci), Malmqvist (svéd)
Finnország: Saros – Jaakola, Hietanen, Koivu, Aho, Granlund – Pokka, Lindell, Laine, Jokinen, Barkov – Ohtamaa, Pyörälä, Koskiranta, Komarov – Kivistö, Salmela, Pihlström, Sallinen, Pulkkinen. Szövetségi kapitány: Kari Jalonen
Magyarország: Vay – Szirányi, Wehrs, Kóger, Galló, Sarauer – Dudás, Sagert, Benk, Nagy K., Vas J. – Stipsicz, Vas M., Nagy G., Sofron, Bartalis – Garát, Mestyán, Magosi, Erdély, Sebők. Szövetségi kapitány: Rich Chernomaz
G: 36:22 Ohtamaa (Komarov, 1–0), 49:27 Koivu (Granlund, Komarov, 2–0), 56:34 Barkov (Laine, Jokinen, 3–0)
Kiállítás: 2, ill. 14 perc
A CSOPORT MÁSIK SZERDAI MÉRKŐZÉSÉN

Szlovákia–Fehéroroszország 2–4 (0–0, 2–0, 0–4)
G: 20:47 Sekera (Réway, Dano – kettős emberelőny, 1–0), 36:26 Jurco (Mikus, L. Hudácek – 2–0), 42:22 Gotovec (Liszovec – 2–1), 48:34 Gavrusz (Gotovec, Kovirsin – 2–2), 54:42 Sztyepanov (Liszovec – 2–3), 57:16 Linglet (Platt, Liszovec – 2–4)

Svájc–Lettország 5–4 (0–0, 3–3, 2–1)
G: 23:33 Niederreiter (Andrighetto, Diaz – emberelőny – 1–0), 26:06 Niederreiter (Du Bois, Diaz – emberelőny – 2–0), 28:30 Hofman (Andrighetto, Schappi – 3–0), 33:24 Redlihs (Sotnieks, Cibulskis – ee., 3–1), 37:23 Redlihs (Sotnieks, Cibulskis – ee., 3–2), 38:36 Kenins (3–3), 45:56 Andrighetto (Geering – 4–3), 46:22 Sirokovs (Galvins, Daugavins – 4–4), 58:31 Blum (5–4)
Kiállítás: 10, ill. 12 perc + 10 perc fegyelmi (Dzernis)

Svédoszág–Kazahsztán 7–3 (3–1, 3–0, 1–2)
G: 12:20 Backlund (Omark, Larsson,1–0), 15:11 Klasen (Nyquist, Wennberg, 2–0), 16:15 Larsson (Norman, Sjögren,3–0), 19:59 Boyd (Dawes, emberelőny, 3–1), 24:25 Nyquist (Wennberg, Klasen – ee., 4–1), 28:51 Nyquist (Omark, J. Ericsson, 5–1), 30:42 Wennberg (emberhátrány, 6–1), 46:49 Markelov (Puskarjov, Szolarjov, 6–2), 47:57 Szavcsenko (Rimarev, Poluektov, 6–3), 54:02 Nyquist (Fransson, Wennberg, 7–3)

3. HARMAD

60. perc: Vége a meccsnek, jól játszottunk, de a nagyobb tudás előtt meg kellett hajolni. 3–0
60. perc:
Kiegészültünk, de ez nem látszik, beszorítanak bennünket. Komarov távoli, nagy lövését védte ki Vay.
60. perc:
Már ötven lövésnél tartanak a finnek... Nem rossz...
59. perc: Pulkkinen
nagy lövése ment el a kapunk mellett.
58. perc: Bartalis
húzta ki fonákkal, egy kis levegőhöz jutottunk, de nem sokáig... Vay megint védett, aztán kiütöttük a korongot.
58. perc: Újabb kiállítás nálunk... Sagert
ment le.
57. perc: GÓL! BENT VAN A HARMADIK.
Nem sokáig tartott az emberelőny. Nagyon eldugták a korongot, majd Laine fonákkal Barkov elé játszott, aki kapásból nagy gólt lőtt. 3–0
57. perc: Wehrs
emelte ki a korongot a pályáról, ezért jött az újabb emberhátrány.
56. perc: Sofron
visszajöhetett, Aho azért még lőtt egyet, de Vay védett.
55. perc: Pulkkinen
közeli lövését védte Vay, majd Lindell próbálkozását is hárította.
54. perc: Sofron
fogta meg Lainét, ez szabálytalan volt, ki is küldték a büntetőpadra.
54. perc:
Letámadtuk a finneket a harmadukban, és korongot is szeretünk. Sajnos ez sem volt elég a lövéshez.
51. perc: Kóger
lőhetett, kijött a korong Sarosról, aztán tovább próbálkoztunk, de Galló lövését is védte a finn kapus.
50. perc: GÓL! KETTŐVEL MENNEK A FINNEK. Wehrs
lövése lejött a finn kapusról, egy kicsit támadásban maradtunk, de aztán lekontráztak minket, kettő az egyben mentek a magyar kapura, Koivu pedig kapásból kilőtte a bal alsót. Szép gól volt. 2–0
49. perc: Sallinen
vállalkozott távolról lövésre, Vayról nem jött ki a korong. Előtte még Aho lőhetett volna gólt, de Vay mamutjáról kipattant a „piszkálása”.
48. perc:
Nagy kínálta meg Sarost, igaz, nem túl acélos lövéssel.
47. perc: Kiegészültek a finnek.
46. perc:
Idáig lövéshez sem jutottunk, könnyen kivédekezik a támadásainkat a finnek.
45. perc:
Nem tudtunk fölállni, Jaakola könnyen kiütötte a harmadból a korongot.
44. perc: Pihlström
kapáslövése mellé ment, majd Pulkkinen csapott oda, ezért kiállították.
43. perc: Kóger
ment el a bal oldalon, tartotta a korongot, majd lőtt, de a löket kipattant a blokkról.
41. perc: Bartalis
remek lövését védte Saros, és a kipattanót a finn hátvédek érték el előbb.
41. perc: Kiegészültünk.
41. perc:
Elkezdődött a harmadik harmad.

2. HARMAD

40. perc: Vége a második harmadnak, vezetnek a finnek. 1–0
40. perc:
A finnek nem tudtak helyzetbe kerülni, többször is kiütöttük a korongot.
39. perc: Kiállítás nálunk, Dudás
bottal akasztotta Lainét.
38. perc:
A buli után Vay újabb ziccert védett!
38. perc: Salmela
lövése mellé ment, Pihlström próbálta meg a bal saroknál betuszkolni a korongot a kapunkba, Vay azonban útját állta.
37. perc: GÓL! VEZET FINNORSZÁG! Ohtamaa
kapta a korongot a kék vonalnál, kicsit hozta előre, cselezett, majd szépen lőtte ki a bal alsót, bár a korong megpattant egy magyar védőn is... 1–0
35. perc: Jokinen
közeli lövése ment mellé, aztán felszabadítottunk.
35. perc: Pulkkinen
került tiszta lövőhelyzetbe, de a bal fölsőre küldött lövést Vay elkapta.
33. perc: Jaakola
nagy lövése Vayról ment fölé.
32. perc: Nagy Krisztián
távoli lövése nem okozott gondot Sarosnak.
32. perc: Dudás
lövése ment el a kapu mellett, a finnek kihozták. Az ellentámadásból Barkov került lövőhelyzetbe, de a lövését Vay védte.
31. perc: Pihlström
lövése kijött Vayról, de a védelem takarított...
31. perc: Vas Márton
lőhetett szépen, Sarosról nem jött ki a korong.
30. perc: Szirányit nagyon eltalálta a korong, meglehetősen „kényelmetlen” helyen...
30. perc: Aho
tüzelt, de kaput nem talált, majd Lindell lőhetett, de a blokkunk mentett. Kiegészültünk.
29. perc: Jokinen
emelését védte Vay. A buli után felálltak a finnek, hatalmas helyzetbe is kerültek, Vay megint védett.
28. perc:
Korongot szereztünk, Bartalis még lőtt is.
28. perc: Kiállítás nálunk... Sofront
küldték ki lökés miatt.
27. perc: Pulkkinen
nagy lövése zúgott el a kapunk mellett.
26. perc:
Sok lövésünk nem volt idáig, most sem sikerült lövéssel befejezni a támadásunkat.
26. perc: Barkov
készítette le Lainénak, aki azonnal lőtt, Vay azonban számított erre a lövésre, és védett.
25. perc: Laine
jó lövése sem jutott be a kapunkba, nagyon nyomnak a finnek...
25. perc: Koivu
közelről lőtte kapura, Vayról kipattant a korong, majd a finnek ismételhettek, de ezt is megszerezte a kapusunk.
24. perc: Pihlström
ment el a jobb oldalon, majd fonákkal akarta a rövid sarokba csúsztatni a korongot, de Vay védett. Ahogy utána Pulkkinen próbálkozására is rátenyerelt.
23. perc: Benk
nagy lövése jött ki Sarosról, Vas János ismételhetett, de Pihlström blokkolta.
22. perc: Jokinen
szúrt bele egy lövésbe, de a korong elment a kapu előtt, pedig nagyon tátongott az a bal alsó...
21. perc: Elkezdődött a második harmad.

1. HARMAD

20. perc: Vége az első harmadnak. Gól nincs. Ez volt az első harmad a vébén, amelyet nem vesztettünk el. 0–0
20. perc: Aho
lövése ment el a bal alsó mellett, majd les.
19. perc: Pulkkinen
nagy lövése jött ki Vayról, indíthattuk a támadásunkat, amely lövést nem hozott.
18. perc: Kiegészültünk.
Előtte még Lindell lőtt távolról, Vay pedig elkapta a korongot.
18. perc: Egy ember visszajött.
17. perc:
Egy ütő eltört nálunk, de ezúttal a finnek nem tudtak büntetni.
17. perc: Vay Ádám
szerezte meg a korongot Jokinen lövése után.
16. perc:
Kétszer is kiütöttük a korongot Vas János révén, de még így is sok van hátra a kiállításból.
16. perc:
Újabb kiállítás nálunk, Bartalis magas bottal nyúlt oda.
16. perc: Koivu
közeli kapáslövését védte Vay.
15. perc: Kiállítás nálunk. Sagertet
küldték ki fogásért.
14. perc: Jaakola
lőtt messziről, a kapuvasról kipattant a korong, jött Koskiranta, de Vay szenzációs mozdulattal odaért lábbal, és védett.
12. perc: Laine
szerzett korongot a harmadunkban, megindult a kapunk felé, de közelről mellé lőtt.
11. perc: Koivunak nem kell sok a lövéshez, ezúttal is azonnal tüzelt, Vay azonban elkapta a korongot.
10. perc: Nagy Gergő
kínálta meg laposan Sarost, a kipattanót elhozták a finnek.
9. perc: Barkov
készítette le lövésre, de Vay menteni tudott.
8. perc: Vas János
jó lövése sem lepte meg Sarost, megint védett.
7. perc: Nagy Gergő
indult meg egy jó támadással, majd megkínálta egy lövéssel Sarost, de a finn kapus szépen védett.
6. perc: Koskiranta
indult be a kapunk elé, kapta is a korongot, lőtt is, de Vay védett.
6. perc: Laine
közelről, kapásból lőtt, Vay lekapta a korongot.
5. perc: Sarauer
indult be középre, Galló adta is a korongot, de a magyar csatár nem tudta beütni.
4. perc: Kivistö
nagy lövését védte Vay, aztán a kipattanót eltakarítottuk.
3. perc:
A finn harmadban próbáltunk valamit keresni, Sebők volt aktív, de kihozták a finnek.
1. perc:
Sofron lőtt bal szélről egy megindulás után, de a finn kapus könnyedén védett. A miénk az első kapusa lövés.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés. A magyar válogatott piros-fehérben, a finnek kék-fehérben játszanak.