Él a remény! A győztesnek járt a magyar himnusz a hoki-vb-n

2016.05.14. 15:03
A magyar válogatott ötször örülhetett gólnak a fehéroroszok ellen (Fotó: AFP)
A magyar jégkorong-válogatott fantasztikus játékkal 5–2-re legyőzte Fehéroroszországot, így 1939 (Magyarország–Belgium 8:1) óta először nyert az elit-vb-n, és megőrizte esélyét az élvonalbeli tagságra!
Május 16. (hétfő), 19.15: Németország–Magyarország
A magyar válogatott mérkőzéseit a (Tv: Sport1) a Nemzeti Sport Online élőben közvetíti!

1. harmad

A szentpétervári hullámvasúton ezúttal a felfelé tartó szerelvényben foglaltak helyet a mieink. A kezdeti, nem túl meggyőző fehérorosz rohamokat átvészeltük, majd kellően agresszív letámadásunk eredményeként a 6. percben Nagy Gergő megszerezte a vezetést. A folytatás döntően az emberhátrányos játékunkról szólt. Óriási bravúrral rögtön az elsőből gólt szereztünk! Nem húzódtunk vissza a kapunk elé, négyen is bátran zavartuk az öt ellenfelet a mezőnyben, akik ettől meg is zavarodtak. Korongot csentünk, majd Vas János centerezését Sarauer Andrew elől Platt ütötte a saját kapujába. Álomkezdés! Elit-vb-n, emberhátrányos magyar gól, azért ezt ízlelgessük még.

Sajnos a következő kiállításnál négy mp alatt szépítettek a fehéroroszok, de nézzük a jó oldalát: ha már gólt kaptunk, legalább nem kellett további 1:56-t négy az ötben fárasztanunk magunkat a jégen. Fáradtunk amúgy is eleget. Nagy Krisztián kiállítását letudtuk néhány izgalmas fehérorosz helyzettel, Sofron Istváné viszont áthúzódott a második felvonásra. Kapunkban Rajna Miklós együtt élt a játékkal, de jöttek le róla korongok. Védőink azonban fedezték a kapu előtt területet, és takarítottak becsülettel, kellő koncentrációval. Egy alkalommal a Dudás Jesse, Sagert Kalvin páros egyszerre dobta bele magát egy lövésbe. Ez a hozzáállás volt jellemző az első játékrészre, amelyben azért a szerencse is mellettünk volt olykor. De sokat is tettünk érte (2–1).

2. harmad

A 24. percben először jutottunk fórhoz. Óriási nyomás alá helyeztük az ellenfelet, de nem tudtunk gólt szerezni. Ezt a 27. percben bánhattuk igazán, amikor rosszul védekeztük le a kapunk előtti területet, és kiegyenlített az ellenfél (2–2). Viszont nem viselt meg minket a dolog, hogy leadtuk a kétgólos fórunkat. Játszottuk tovább a saját játékunkat. Ami döntően az agresszív letámadásból állt. Előbb hagytunk veszendőbe menni egy fórt, majd bő három perc alatt vágtunk kettőt. Öt az öt ellen. Sebők Balázs a félpályáról vitt ajtó-ablak ziccert, Galló Vilmos pedig a palánktól lopta be magát a kapu elé, és kettő az egyes szituációnál a lövést választotta a passz helyett. Jól tette! A fehéroroszok kapust cseréltek.

Nem veszélyeztetett az ellenfél, támadásait már a mezőnyben megakasztottuk. Ritkán engedtük be őket a harmadunkba, még inkább a kapunk elé, veszélyes területre. A harmad végjátékában újabb kiállítást kaptak a fehéroroszok bottal akasztásért, majd még egyet, mert a kapu előtti brusztban vérző sérülést okoztak Bartalis Istvánnak (4–2).

3. harmad

A felvonás elején rövid ideig dupla, majd szimpla fórban játszhattunk, és amint visszajött a 2+2 perces büntetését letöltő fehérorosz, már mehetett is ki a társa. Emberelőnyben állandóra berendezkedtünk a támadóharmadban, de ritkán jutottunk lövéshez. Körülményesen passzoltunk, esélyt adva az ellenfélnek a blokkokra. Mivel kétgólos fórban voltunk, nagyon nem idegeskedtünk, örültünk, hogy ezzel is telik az idő. Megelégedtünk, hogy a létszámhiányos ellenfél nem gondolhatott ellentámadásra. Rajnának egyszer kellett ezekben a percekben játékba avatkoznia.

Öt az öt ellen persze mindjárt más volt a fehéroroszok dinamikája. Akkor a fonalat elkapó Rajna félpercenként védett hatalmasat – volt, hogy sűrűbben –, de védőink jól dolgoztak. Ekkor beszorultunk a térfelünkre, még inkább a harmadunkba. Ritkán vezettünk akciót, és nem erőltettük a befejezéseket. Megelégedtünk, hogy jól cseréltünk, és jól zártunk vissza a kapunk elé. A végjátékban sikerült feljebb védekeznünk, és kitolnunk az ellenfelet a harmadunkból. Kóger Dánielt 1:12 perccel a vége előtt kiállították, a fehérorosz kapus helyett pedig mezőnyjátékos érkezett. Négy a hat ellen. És a végén még Vas János üres kapus góljával lezártuk a meccset (5–2).

1939. február 3. óta először nyertünk az elit-vb-n!

RICH CHERNOMAZ: A KORÁBBIAKHOZ KÉPEST KEVESEBB SANSZA VOLT AZ ELLENFÉLNEK
„Nagyon felkészültünk a fehéroroszokból, az eltervezett játékot szinte végig tudtuk hozni. A kritikus szakaszokban is jól döntöttünk, így a korábbiakhoz képest kevesebb sansza volt az ellenfélnek. Maradt esély a bennmaradásra, ami a magyar–német, illetve a fehérorosz–francia meccstől függ” – mondta Rich Chernomaz, aki azt megjegyezte, a tavalyi, krakkói feljutáshoz hasonló érzése lehetett mindenkinek, a szurkolóknak is, játékosoknak is, akkor ugyancsak üres kapus góllal alakult ki a végeredmény, és akkor is hasonló eufóriát váltott ki.
„Csalódott vagyok az eredmény miatt. Nem tudtunk elegendő helyzetet kialakítani a győzelemhez. Tavaly még a negyeddöntőért harcoltunk, most pedig néhány játékos teljesítménye, az emberelőny
és emberhátrányos helyzetek kihasználása, valamint a kapusteljesítmény miatt a bennmaradásért” – mondta Dave Lewis, a fehéroroszok szövetségi kapitánya, aki kiemelte: a magyarok remek meccset játszottak és kihasználták a lehetőségeiket.
„Végre tudtunk helyzeteket kialakítani, és azokat be is lőttük. Amikor pedig védekezni kellett, akkor meg a védelem volt jó. Sok segítséget kaptam a társaktól" – mondta Rajna a 19 lövésből 17-et megfogó Rajna Miklós, aki kitért rá, hogy mindenki bízott a másikban, így igazi csapatsiker a mostani. (MTI)

KATTINTSON A KÉPRE, ÉS TEKINTSE MEG A MAGYAR CSAPAT GYŐZELMI ANKÉTJÁT A SZURKOLÓI ZÓNÁBAN!

80. JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG
B-CSOPORT (Szentpétervár)

MAGYARORSZÁG–FEHÉROROSZORSZÁG
V: Kubus (szlovák), Wehrli (svájci), Ritter (amerikai), Suominen (finn)
Magyarország: Rajna – Szirányi, Wehrs, Sofron, Galló, Bartalis – Dudás, Sagert, Benk, Nagy K.,Vas J. – Stipsicz, Vas M., Nagy G., Kóger, Sarauer – Mestyán, Kovács Cs., Erdély, Sebők, Magosi. Szövetségi kapitány: Rich Chernomaz
Fehéroroszország: Lalande (Koval) – Gotovec, Gyukov, A. Kaszcicjin, Pavlovics, S. Kaszcicjin – Liszovec, Jevenko, Platt, Stas, Linglet – Sinkevics, Henkel, Sztepanov, Kovirsin, Gavrus – Ustinenko, Drozd, Demkov, Komarov, Kitarov. Szövetségi kapitány: Dave Lewis
G: 5:31 Nagy G. (Kóger, Sarauer – 1–0), 10:31 Vas J. (Sarauer – emberhátrány – 2–0), 12:13 Platt (Sztepanov – emberelőny, 2–1), 26:43 Gavrus (Kovirsin, Sztepanov – 2–2), 30:32 Sebők (Sofron, Szirányi – 3–2), 33:49 Galló V. (Sofron, Szirányi – 4–2), 59:57 Vas J. (emberhátrány, üres kapus, 5–2)
Kiállítás: 10, ill. 12 perc

Franciaország–Finnország 1–3 (0–0, 0–3, 1–0)
Kanada–Szlovákia 5–0

A-CSOPORT (Moszkva)
Oroszország–Svájc 5–1 (1–0, 1–0, 3–1)
G: 5:13 Telegin (Ljubimov – 1–0), 28:40 Kuznyecov (Ovecskin – 2–0), 48:50 Telegin (Ljubimov – 3–0), 55:20 Sirokov (Zajcev – 40), 58:44 Moser (Weber, Niederreiter – 41), 59:43 Mozajkin (Dacjuk, Szanyikov – 5–1)
Kiállítás: 6, ill. 16 perc + 10 perces fegyelmi (Grossmann)

8. Kazahsztán61514–24–102

Kövesse figyelemmel a jégkorong-vb-ről szóló élő hírfolyamunkat ide kattintva!

A mérkőzés után Rajna Miklóst választották meg a magyar csapat legjobbjának (Fotó: AFP)

3. harmad

Platt lett a fehéroroszok legjobbja, Rajna a mieinké. És akkor most a győztesnek jöhet a Himnusz!

60. VÉGE! 1939. február 3. óta először nyertünk az elit-vb!
60. GÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓL! VAS JÁNOS
felszabadítása átcsúszik az egész pályán és a kapuban köt ki. NYERTÜNK! 5–2
60. Egész pályáról mellé, de megy az idő.
60. Rajna véd, 57 mp.
59.
Fehérorosz időkérés. 1:12 van hátra.
59.
Kiállítás nálunk.
59. Levitték a kapust.
58. Kaszcicinék nagyon nyomnak, de tartjuk a közte kettőt.
57. Sagert lövését is hárítja, majd Gallót ütik le, nincs kiállítás.
56. Koval sajnos jóval hatékonyabban hárít Lalande-nál, továbbra sem kapott gólt.
55. Kaszcicin lövését Rajna újra védi.
52. Vas J. vesztett korongot a kapunk előtt, de szerencsére kimarad a ziccer, majd Rajna ismét véd egyet. Még 8 perc.
51. Óriási Rajna-védés! A túloldalon Kóger lövésénél is hárít a kapus.
49. Megvan az első, Kaszcicinét Rajna védi szerencsére.
48. Tilos náluk, továbbra sincs lövésük a harmadik harmadban.
47. Kiegészültek.
47. Rossz indítás, Nagy Gergő lefüleli, de lövését védi a kapus.
46. Dudást blokkolják, majd korongot szerez, Bartalis lövése fölé perdül, buli bent.
46. Vas lövését Koval védi.
45.
Újabb előny, Bartalisról most Sinkevicset szórják ki.
A 4–10-es kezdés óta csupán négy lövésig jutottak a fehéroroszok, a mieink pedig kilencig (13–14). A gólok számában pedig szerencsére továbbra is 4–2
45. Kovirsin fonákját biztos, ami biztos alapon behúzta Rajna.
44. Kiegészültek, sajnos nem tudtunk élni a hosszú előnnyel. De legalább gólt sem kaptunk.
43. Nagy nehezen csak felállunk, de Dudást és Nagy Gergőt is blokkolták.
42. Bartalis folytatni tudja, nagyszerű hír.
42. Még két perc fór.
41.
Elhoztuk a bulit, de nem sikerült jól felállni, sőt Kitarov kettős hátrányban is korongot csórt, de veszély azért nincs.

2. harmad

40.
A bulit megszerzik, kilövik kétszer, véget ért a harmad. Parádés eddig a magyar csapat!
40. Megúszta kettő plusz kettő perccel. Kettős előny!
40. Jevenko
konkrétan orrba vágta az ütőjével, diskurálnak a „zebrák”.
40. Bartalis
parádés cselek után került helyzetbe, majd óriásit kapott, nagyon vérzik az orra, de nincs büntetés...
39.
Sztyepanov elhúzta Bartalist, 1:08-cal a vége előtt előny itt. Gyukovot állították ki végül.
39.
Galló lövését védte a kapus.
39.
Hatalmas helyzet nálunk, a lövést védte Koval, majd kettő az egyben jöhettek, de szerencsére nem találtak kaput.
38.
Tilos, mehetünk vissza a másik kapuhoz. Szerencsére nincs most nagy nyomás rajtunk. Lalande egyből az öltözőbe ment.
36.
Percekig nem tudtak átjönni a fehéroroszok a harmadunkba, nagyszerűen játszik a csapat.
34. Lalande-ot le is cserélték, jön Koval a fehérorosz kapuba.
34. MEGINT KÖZTE KETTŐ! GALLÓ
szerzett szépen korongot a támadó harmad előtt, bevitte majd kilőtte a hosszút. 4–2
Az első harmadban 4–10 volt a lövések aránya, most 5–4.
33.
A kapu mögül visszajött a korong, de Rajna a helyén volt a lövésnél.
33.
A tilos utáni bulit megszerezzük, lehet cserélni és frissíteni végre.
32.
Ígéretes támadás itt, Rajna-védés ott.
31. DE EZT MÁR NEM!
Hatalmas hiba a fehéroroszoknál, Szirányi három emberen keresztül indította SEBŐKÖT, aki ajtó-ablak ziccerben elhúzta Lalande mellett és a kapuba lőtt. 3–2
30.
Gyönyörű szóló, de lövés nélkül, majd Szirányi lövését védte a kapus.
30.
Sajnos ügyesen ütögetik ki most a korongot a fehéroroszok, nincs helyzet.
29.
A takarás megvolt a kapus előtt, de nem találtuk el a kaput. Felszabadítottak, majd Vas M. lövése zúgott el a felső mellett.
28. Linglet
gáncsolt, újabb előny itt.
27. EGYENLÍTETTEK.
A semmiből, kis túlzással. Ebben a harmadban eddig sok veszélyt nem jelentettek a fehéroroszok, de most Kovirsin passzát GAVRUSZ a bal felsőbe ütötte. 2–2
25.
Nyomunk rendesen, de Dudás lövései nem találnak kaput, a többieket pedig blokkolják.
24.
Itt az első előny, Kitarov pihen.
23. Magosi lövését hárítja a fehérorosz kapus.
23. Gyukov lövését védte Rajna, aztán felszabadult a magyar kapu.
22. Rosszul cseréltek, visszaütötték saját kapujuk elé, kiegészültünk.
21.
Folytatódik a meccs, rögvest egy Rajna-védéssel.

1. harmad

20.
Lepörögnek a másodpercek, magyar vezetéssel mehetnek pihenni a csapatok. Négy emberhátrányunk volt a harmad során, az elsőből gólt szereztünk, a másodikból gólt kaptunk, a harmadikat kivédekeztük, reméljük, a negyedikből sem születik újabb fehérorosz gól. Eddig pazar!
20.
Platt távoli lövését Rajna védte, majd egy mellé és egy kiállítás, Sofron megy le. Még 11 mp.
19.
Így azért jobb, miénk a korong, Kóger éles szögből mondjuk nem talált kaput.
19.
Övék a buli, de újabb tilos, ez így nem rossz bolt nekünk.
19.
Egy tilos ott, picit kiszabadulhatunk a kapunk előteréből.
17.
Egy-egy mellé szálló fehérorosz lövés, nyomnak, de átütő erő nélkül.
14.
Les, még 38 mp. Kivédekeztük.
13.
De megint abban leszünk… Most Nagy Krisztián törte ketté ellenfele ütőjét.
13. OTT A SZÉPÍTÉS.
Ez gyors volt, a buli utáni Sztepanov-lövést Rajna még védte, PLATT viszont teljesen egyedül maradt, és az üres kapuba lőtt. Öt másodpercig voltunk csak hátrányban. 2–1
13.
Fölösleges kiállítás, Galló utánnyúlásért bűnhődik. Bár ha úgy alakul ez a hátrány, mint az előző…
11. GÓÓÓÓÓÓÓÓÓL!
Emberhátrányból növeltük az előnyt! VAS JÁNOS centerezését a menteni igyekvő védő a saját kapujának jobb alsójába terelte Sarauer elől. 2–0
10.
Egy percükbe telt, mire helyzetbe tudtak kerülni, de Rajna védett, majd újabb belevetődés.
9. Szirányi
borította fel ellenfelét, kiállítás.
8. Lalande újabb védést volt kénytelen bemutatni, a lecsorgó után nem tudtunk büntetni.
8.
Hősiesen védekezünk, belevetődünk a korongba. A túloldalon Nagy Krisztián került helyzetbe, de nem talált kaput.
7.
Rajna ismét védte Platt lövését, Sofron megindult a túloldalon, de az utolsó csele sikertelen lett.
6. GÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓL, VEZETÜNK!
Agresszív letámadás után Kóger szerzett korongot, NAGY GERGŐHÖZ játszott, aki a bal felsőbe bombázott. 1–0
5. De ott sincs, Rajna védte a ziccert.
4.
Kicsit fellélegezhettük, előbb Galló szólója révén indultunk meg, majd Sagert révén lövésig is eljutottunk, gól nincs.
3.
Gyukov kapott korongot a bal szélen, lövését Rajna hárította. A bulit elhozzuk, de nem szabadult fel a harmadunk.