Szoboszlai két gólban is főszereplő volt, de csak ikszelt a Liverpool

A Premier League 8. fordulójában a Brighton 2–2-t játszott odahaza a Liverpoollal.

Brighton–Liverpool 2–2 (1–2)
Brighton,
AMEX Stadion, 31 752 néző. Vezette: A. Taylor
Brighton: Verbruggen – Veltman, Dunk, Igor (Van Hecke, 63.), March – Gross, Baleba –Adringa, Joao Pedro (Fati, 88.),Mitoma – E. Ferguson (Welbeck, 60.). Menedzser: Roberto De Zerbi
Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold (Joe Gomez, 79.), Matip (I. Konaté, 72.), Van Dijk, Robertson – Szoboszlai, Mac Allister, H. Elliott (Gravenberch, a szünetben) – Szalah, D. Núnez, Luis Díaz. Menedzser: Jürgen Klopp
Gólszerző: Adingra (20.), Dunk (78.), ill. Szalah (40., 45+5. – a másodikat 11-esből)

Mozgalmas összecsapásra lehetett számítani Brightonban, ahol a helyi csapat az Aston Villától kapott méretes zakó (1–6) után, a Liverpool pedig a Tottenham elleni, bírói tévedés által befolyásolt vereséget követően próbált meg talpra állni.

A hazaiak kezdtek bátrabban, de ahhoz, hogy feltörjék a Szoboszlai Dominikkel a kezdőben felálló liverpooli védelmet kellettek a vendégek is: a 20. percben Virgil van Dijk a saját tizenhatosának előteréből passzolt a térfél közepén helyezkedő Alexis Mac Allisterhez, aki azonban nem figyelt, Simon Adingra megelőzte, és mivel Allison messze kinn állt a kapujából, jó harmincról eltekerte a labdát a jobb alsóba. A Liverpool a nyolcadik bajnokiján ötödször került hátrányba nulla-nullás állásnál... 0–1

A gól egy időre megfogta Jürgen Klopp csapatát, ám a félidő hajrájára összekapták magukat a vörösök, olyannyira, hogy a szünetre már ők mehettek előnyben. Mohamed Szalah a 40. percben előbb egyenlített egy szép egyérintős ellentámadás végén (1–1 – a támadást Szoboszlai indította a felezővonal környékéről), a ráadás pillanataiban pedig a tizenhatoson belül labdát szerző Szoboszlai Dominik lerántásáért megítélt tizenegyest váltotta gólra az egyiptomi. 2–1

Nem sokkal a fordulást követően Szoboszlai kis híján kiosztotta első gólpasszát a Premier League-ben: a Darwin Núneztól kapott labdával befutott mélységben a Brighton tizenhatosának jobb oldalára, keresztbe passzolt, a hosszú oldalon érkező Ryan Gravenberch azonban futtából a lécre lőtt pár lépésről.

A 70. percben meglehetősön kétes szituáció borzolta a kedélyeket, egy brightoni akciónál ugyanis Virgil van Dijk egyértelműen kézzel ütött bele a labdába a tizenhatoson belül, a bíró azonban nem jelzett, sőt, a VAR-szoba sem, ami az említett, Tottenham elleni mérkőzés fényében kifejezetten azt az érzetet keltette, hogy a játékvezetés kompenzál a Liverpoolnak.

Csakhogy így sem úszta meg a vendégcsapat, a 78. percben ugyanis a bal oldali szabadrúgásból beívelt labdát a védők mögül tökéletes ütemben kimozduló Lewis Dunk pár lépésről a hálóba lőtte. Öt perccel később Joao Pedro gyakorlatilag a meccslabdát rontotta el, amikor Adingra centerezéséből, tizenegy méterről a kapu fölé lőtt. 2–2

A vége így pontosztozkodás lett, amellyel tulajdonképpen egyik csapat sem állt fel igazán a sokkból.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

TOVÁBBI MÉRKŐZÉSEK A FORDULÓBÓL
West Ham United–Newcastle United 2–2 (Soucek 8., Kudus 89., ill. Isak 58., 62.)
Wolverhampton–Aston Villa 1–1 (Hvang Hi Csan 53., ill. Pau Torres 55.)
Kiállítva: Lemina (90+2., Wolves)

Később

Arsenal–Manchester City 1–0 (Martinelli 86.)

SZOMBATON JÁTSZOTTÁK
Burnley–Chelsea 1–4 (Odobert 15., ill. Al-Dakhil 42. – öngól, C. Palmer 50. – 11-esből, Sterling 65., N. Jackson 74.)
Everton–AFC Bournemouth 3–0 (Garner 8., Harrison 37., Doucouré 60.)
Fulham–Sheffield United 3–1 (Decordova-Reid 53., Foderingham 76. – öngól, Willian 90+2., ill. Robinson 68. – öngól)
Manchester United–Brentford 2–1 (McTominay 90+3., 90+7., ill. Jensen 26.)
Crystal Palace–Nottingham Forest 0–0
Luton Town–Tottenham Hotspur 0–1 (Van de Ven 52.)

20. Sheffield United 8 1 7 6–22 –16 1

90+6. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+5. perc Szoboszlai jobb oldali beadását mellre veszi a 16-oson Núnez, azonnal szerelik.

90+4. perc Carlos Baleba kap sárga lapott, odarúgott Gravenberchnek.

Adingra a meccs embere, ez már biztos.

90+2. perc Szoboszlai labdát szerez, de Szalah jobb oldali beadása a kapusé.

Négy perc a ráadás.

89. perc Szoboszlai passzával helyzetben az ötös előtt Szalah, de bevetődik elé Dunk, Gravenberch meg lök aztán.

88. perc Luxuscsere: Ansu Fati be, Joao Pedro le.

86. perc Joe Gomez ellöki a balon előtte őt kicselező Mitomát, sárga lap.

Szalah: 14 kanadai pont a Brighton ellen, ebből 8 az előző 7-en. A maival együtt.

84. perc Fölé, fölé! Gomez mellől jobbal középre ad Adinngra, Pedro jobbal tízről a léc fölé lő!

81. perc Ismét egytagú a sorfal, ismét Szalah, és Gross jobbal éppen őt találja el.

80. perc
Mac Allister ellöki a 16-os bal sarka előtt Pedrót, szabadrúgás szinte ugyanonnan, mint az előbb.

79. perc Ismét lemegy a bakizó védő: Arnold le, Joe Gomez be.

March a Brighton legutóbbi 10 Pool ellen góljából 6 kanadai ponttal vette ki a részét.

78. PERC A sértett gólpasszal büntet! LEWIS DUNK pedig betalál, a ballábas March-beadást jobbal a jobb alsóba rúgja kapásból, három méterről, középről. 2–2!

77. perc Arnold odarúg a bal szélen Marchnak, szabadrúgás.

72. perc Ibrahima Konaté be, az előbb nem ügyeskedő Matip le.

A Pool 4 piros lapja is rekord ennyi idő alatt...

A Brighton első hét bajnokija 33 gólt hozott, ennél csak a Manchester United (2001, 35), az Arsenal (2009, 34) és a Manchester City (2019, 34) muzsikált ebben a tekintetben. Lesz még gól ma?

71. perc Roberto De Zerbi kap sárga lapot reklamálásért.

69. perc NINCS 11-ES! A Matipot kicselező Mitoma az ötös bal sarka elől jobbal kapura lő, Van Dijk derekáról a holland kezére pattan a labda, majd a védő két kézzel ellöki a japánt, igen látványosan.

68. perc MELLÉ, Díaz passzol Núnezhez, ő a16-os elől a felfutó magyarhoz pörgeti ki a labát, Szoboszlai az ötös bal sarka elől ballal félmagasan a rövid sarok mellé lő. ZICCER VOLT!

12 mérkőzés óta a Brighton mindig lő és mindig kap gólt a PL-ben.

67. perc Szoboszlai Dominik odarúg a bal oldalon nyújtott lábbal Marchnak, jogos a sárga lap.

65. perc Szoboszlai kiváló passzát Gravenberch egy nem kevésbé remek csel után ballal tízről a bal alsóba rúgná, de vetődve fogja a labdát Verbruggen.

Fotó: AFP
Fotó: AFP

63. perc Jan Paul van Hecke váltja.

61. perc Verbruggen kibobja oldalra a labdát, mert Igor lesérült. Le is ült a a brazil, csere lesz.

60. perc Danny Welbeck váltja Fergusont, ékcsere. Welbeck: 9 meccs az idényben, 1 góllal. A Pool ellen 21 meccsen 5 kanadai pontig jutott.

55. perc March megvillan a balon, jutalma egy korner.

A holland sem érti.

53. perc LÉC! Szoboszlai jobbról zseniálisan ad be, jobbal, laposan, két méterről a jobb sarok elől a lécre lő ballal Gravenbech! Ez hogyan maradt ki?!

51. perc A 16-os elől nem sokkal lő a léc fölé Ferguson, jobbal, Pedro passzából.

50. perc Alisson! Kicselezi a jobb oldalon Robertsont Adingra, az ötös jobb sarka elől kapura lő, ballal, de véd balra leérve a brazil kapus! Ferguson majdnem gólpasszt adott.

48. perc March szereli a 16-oson belül Szalahot.

46. PERC FOLYTATJUK!

46. perc Ryan Gravenberch be, Elliotnak nem ment ma.

A Brighton ebben a szezonban a hét Premier League-meccséből ötöt megnyert; legutóbb azonban 6–1-re kikapott az Aston Villától (2012 áprilisa óta először kaptak ennyi gólt, akkor a West Ham szomorította el pket). A "sirályok" az előző szezon októbere óta nem veszítettek egymás után a bajnokit, akkor a Tottenham és a Brentford ellen sikerült ez.

A liverpooli Alexis Mac Allister 98 alkalommal lépett pályára a PL-ben a Brighton színeiben, és 16 gólt szerzett. Dan Burn után ő lehet a második játékos, aki gólt szerzett a "sirályok" ellen és színeiben is.

Weltfussball

45+4. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

Három perc a ráadás.

45. PERC MOHAMED SZALAH ballal a jobb alsó sarokba lő. A kapus érezte az irányt és a magasságot is, de el nem érhette: 1–2!

Hosszas VAR-vizsgálat.

43. PERC BÜNTETŐ! Hazai rövidzárlat, Szoboszlai szereli a 16-oson belül Verbruggen kapus rövid passza után Grosst, Núnez a magyar középpályás elé tolja a labdát, akik ellök az ötösön a a kétszeres válogatott német légiós.

42. perc Núnez fejese után Díaz és a kapus összecsúszik, szerencsére nem sérülnek meg.

40. PERC GYAKORLAT TESZI A MESTERT, MOHAMED SZALAH betalál, ballal a jobb alsóba lő az ötös jobb sarka elől. Dunk eladott labdája után Szoboszlai remekül indította a 16-os előtt álló Díazt a felezőtől, ő Núnez elé tolta a labdát, aki balra forgatott, Elliot okosan átlépte a labdát, az egyiptomi pedig most már pontosan célzott. 1–1!

35. perc Szalah megy a kapu felé, Szoboszlai passzába odalép Igor az utolsó pillanatban.

31. perc Megindul középen Adingra Igor passzával, simán elfogynak előle az emberek, kicselezi Elliotot, és ballal a bal alsó mellé lő picit jobbról, 20-ról. Alisson vetődve biztosított.

Adingra: 9 meccs az idényben, 3 kanadai ponttal.

29. perc Dunk passzával megindul Mitoma a jobb szélen, de a 16-oson belül szereli a japán szélsőt Szoboszlai. De les is volt már.

28. perc Gross kornerét hatról a jobb alsó mellé fejeli Dunk, Van Dijk elől. Előtte Dunk passzát Gross ballal egy védőbe vágta a 16-os előteréből.

Adingra 21 éves, egyszeres elefántcsontparti válogatott, tavaly 8 millió euróért vették a Nordsjaellandtól.

25. perc
Szoboszlai passzát Szalah ballal 10-ről, középről az előtte álló Igorba vágja. Aki fejjel blokkol, ápolás.

A Brighton 3–0-ra nyert a Liverpool ellen legutóbbi, a januári Premier League-találkozójukon – a "Seagulls" egymás után kétszer még soha nem verte meg a Poolt.

2017 és 2020 között a Pool mindig megverte a Brightont.

24. perc Az ötös jobb sarkáról Szalah ballal hat méterrel a jobb alsó mellé tekeri a labdát. Díaz beadása után.

22. perc Díaz kiharcol a jobb szélen egy kornert, Robertson beadása a védőké.

Alisson jócskán az ötös előtt állt, és kissé lassan is vetődött a labdára.

20. PERC DE MÉG MILYEN NEHÉZ! Mac Allistert szereli a térfele közepén Van Dijk pocsék passza után SIMON ADINGRA, és jobbal a bal alsóba lő kicsit jobbról, 22-ről. Nem volt erős lövés, de Alisson nem állt a helyén, nem számolt azzal, hogy eladják a labdát. 1–0!

Nehéz a Brighton ellen.

17. perc
Núnez megindul a jobb szélen, March szereli őt, majd Szalah futna el a másik oldalon, Dunk már a felezőnél bodicsekeli.

15. perc Mezőnyharc, nagy iramban, de helyzetek nélkül.

7. perc Szoboszlai jobbal kapura lő 22-ről, blokkolják a lövést még a 16-os előtt.

4. perc Nagy mentés! Egy bal oldali, jobblábas March-kornert középre fejel az ötös túlsarkáról Dunk, ballal kapura lő hétről Pedro, de Szoboszlai ment az ötösön.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

Az idő remek, süt a nap. A hazaiak kék-fehér mezben és kék nadrágban, a vendégek tiszta vörösben.

Lallana sérült volt a héten, de a kispadra le tudott ülni.

Egy kis örökmérleg: 38 mérkőzés, 7 brightonos és 20 poolos sikerrel, 46, ill. 83 rúgott góllal.