BALÁZS DÁVID
2022.08.13 20:45 Frissítve: 2022.08.14 12:55

A sikeres regisztrációk ellenére sem tudott győzelemmel rajtolni a Barca

A spanyol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (La Liga) nyitó fordulójának szombati záró mérkőzésén az FC Barcelona gól nélküli döntetlent játszott a Rayo Vallecanóval a Camp Nouban.

Nem tudott érvényes gólt rúgni Lewandowski (Fotó: Getty Images)

SPANYOL LA LIGA
1. FORDULÓ
FC Barcelona–Rayo Vallecano 0–0

Barcelona, Camp Nou. Vezette: Alejandro Hernández
Barcelona: Ter Stegen – Araújo, Christensen (Sergi Roberto, 60.), E. García, Alba (Aubameyang, 82.) – Gavi (F. de Jong, 60.), Busquets, Pedri (Kessié, 72.) – Raphinha (Ansu Fati, 60.), Lewandowski, O. Dembélé. Vezetőedző: Xavi
Rayo: Dimitrijevszki – Balliu, Lejeune, Catena, F. García – Ciss, U. López (Valentín, 62.) – Palazón (Savi Sánchez, 79.), Trejo (Pozo, 84.), Á. García – Camello (Falcao, 62.). Vezetőedző: Andoni Iraola
Kiállítva: Busquets (90+3.)

Helyzetekben nem dúskáltunk az első félidőben. Az FC Barcelonából Raphinhát lehet kiemelni, aki többször is célba vette a kaput, de vagy a Rayo Vallecano kapusa, Sztole Dimitrijevszki védett, vagy a brazil tévesztett célt. Robert Lewandowski előtt is adódtak kisebb lehetőségek, sőt, a 12. percben a kapuba talált, de les miatt a játékvezető nem adta meg a gólt. Az ívószünet után Xavi váltott, Ousmane Dembélé helyet cserélt Raphinhával, így a folytatásban már a francia támadó játszott a jobb oldalon.

A vendégek részéről csupán egy lövést jegyezhettünk fel, viszont az az első játékrész legnagyobb helyzete volt. A hosszabbítás perceiben Álvaro García lépett meg a bal szélen, elfektette a keresztbe szerelni érkező Ronald Araújót, ami következtében szembekerült Marc-André ter Stegennel. A német kapus azonban nagyszerűen szűkítette a távolságot, majd belevetette magát a közeli lövésbe.

Lewandowskinak csupán egy kísérlete (fejese) volt az első félidőben, és csak kétszer ért a labdába a tizenhatoson belül. Ebben a játékrészben összesen 15-ször, ami a legkevesebb volt a Barca-játékosok közül.

A Rayo a fordulás utáni első percekben ismét közel került a gólhoz, de Sergio Camello némileg elügyetlenkedte a nagy helyzetét, igaz, Andreas Christensen remek közbelépése is kellett ahhoz, hogy a labda ne kerüljön a kapuba.

A második játékrészben is a katalánok uralták a játékot, de igazán nagy helyzetbe nem tudtak kerülni. Lewandowski, Raphinha és a csereként pályára lépő Ansu Fati, valamint Pierre-Emerick Aubameyang előtt is adódtak ugyan helyzetek, de ezek rendre kimaradtak.

A ráadás perceiben aztán Sergio Busquets megkapta a második sárga lapját, így kiállt, Radamel Falcao révén pedig majdnem megnyerték a meccset a vendégek, de ő is csak lesről talált be.

A Barcelona sorozatban harmadszor sem tudta legyőzni a Rayót, de ami fájóbb lehet a katalánoknak, hogy hazai pályán csupán döntetlenre voltak képesek a nyitányon.

A Rayo edzője, Andoni Iraola lett az első olyan tréner a La Liga történetében, akinek csapata az első három, Barca elleni bajnokiján nem kapott gólt.

A Barca a La Liga történetében most hatodszor játszott 0–0-t a nyitányon, és csupán másodszor hazai pályán. A mostanit megelőzően 1968 szeptemberében, a Real Sociedad ellen végzett gól nélküli döntetlenre.

TOVÁBBI MÉRKŐZÉSEK A NYITÓ FORDULÓBÓL
Celta Vigo–Espanyol 2–2
(Aspas 45+2., Paciencia 63., ill. Expósito 72., Joselu 90+8. – 11-esből)
Valladolid–Villarreal 0–3
(N. Jackson 49., Baena 81., 89.)

PÉNTEKEN JÁTSZOTTÁK
Osasuna–Sevilla 2–1
(Ávila 9., Oroz 74. – 11-esből, ill. Mir 11.)

VASÁRNAP
17.30: Cádiz–Real Sociedad (Tv: Spíler2)
19.30: Valencia–Girona (Tv: Spíler2)
22.00: Almería–Real Madrid (Tv: Spíler2) – élőben az NSO-n!

HÉTFŐN
17.30:
Athletic Bilbao–Mallorca (Tv: Spíler2)
19.30: Getafe–Atlético Madrid (Tv: Spíler2)
21.30: Betis–Elche (Tv: Spíler2)

KÖSZÖNJÜK A FIGYELMET!

90+9. PERC: VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! 0–0

90+5. perc: Falcao a kapuba talált, de lesről? Lesről!

90+3. perc: Busquets visszaütött Falcaónak, amiért megkapta a második sárga lapját, így kiáll.

90. perc: 8 perc a ráadás.

89. perc: Időhúzás miatt Dimitrijevszki kapott sárga lapot.

88. perc: A labda a Rayo kapujában, de les előzte meg.

87. perc: Ansu Fati szabadrúgása ment fölé.

86. perc: Ismét a földön Lewandowski, Ciss kapott sárga lapot a szabálytalanságáért.

84. perc: Aubameyang, majd Lewandowski lövése sem ment be.

84. perc: Trejo le, Pozo be.

82. perc: Jordi Alba le, Aubameyang be.

82. perc: Lewandowski került helyzetbe, de ballal nem találta el a kaput. Igéretes lehetőség volt.

79. perc: Palazón le, Savi Sánchez be.

75. perc: Lewandowski a földön, de nem kap büntetőt.

74. perc: Újabb sárga lap, ezt most Busquets kapta.

72. perc: Pedri le, Kessié be.

71. perc: Ismét isznak a fiúk, áll a játék.

69. perc: A most beállt Falcao kapott egy „sárgát”.

69. perc: Busquets távoli lövését védte Dimitrijevszki.

65. perc: Ansu Fati lövését védte a kapus.

62. perc: Unai López és Camello le, Valentín és Falcao be.

60. perc: Christensen, Gavi és Raphinha le, Sergi Roberto, Frenkie de Jong és Ansu Fati be.

55. perc: Egy újabb Raphinha-lövés, de ez sem volt jó.

54: perc: Lejeune is lerántotta a lengyel támadót, ez is sárga lap.

54. perc: Dimitrijevszki ráugrott egy lecsorgó labdára. Majdnem öngól lett, de megúszta Rayo.

52. perc: Vendég lehetőség! Camello került közel a kapuhoz, de végül nem tudta gólra váltani a nagy helyzetet. Christensen nagyot mentett.

46. perc: Busquets találkozott Dimitrijevszkivel, a kapus bánta.

46. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

45+6. PERC: VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! 0–0

45+5. perc: Catena buktatta Lewandowskit, ő is „besárgult”.

45+2. perc: Ter Stegen bravúr! Egy Rayo-kontra végén védett ziccerben. Álvaro García lőhetett volna gólt.

45. perc: 5 perc a ráadás.

45. perc: Pedrit ragadta nyakon Trejo, meg is kapta a sárga lapját.

45. perc: Alba hibázott hátul, de büntetlenül maradt.

42. perc: Próbálkozik a Barca, de a Rayo masszívan vldekezik.

38. perc: Raphinha tekerte a szögletet kapura, de csak az oldalhálót találta el. Emlékezetes első gól lett volna.

37. perc: Lewandowski fejelt fölé.

36. perc: Pedri tekert messziről, de mellé ment ez is.

34. perc: Ezúttal Dembélé lőtt, de Dimitrijevszki ura volt a helyzetnek.

34. perc: A Rayonak még nincs kapura lövése.

30. perc: Demélé átjött jobbra, Raphinha meg balra.

29. perc: Ismét útjára indult a labda.

27. perc: Áll a játék, frissítenek a srácok.

26. perc: Raphinha nem lőtt, hanem a beadást választotta, de pontatlan volt.

25. perc: Pedrid akasztotta Trejo, jöhet egy hazai szabadrúgás 29 méterről, középről.

24. perc: Raphinha beadása után a labda Dimitrijevszki kezében kötött ki.

22. perc: Eric García sózott egyet oda ellenfelének, de megúszta a sárga lapos figyelmeztetést.

20. perc: Dembélé visszagurított labdáját Raphinha 16 méterről fölé vágta. Ez már igéretes lehetőség volt.

17. perc: Raphinha lőtt mellé, de ő is lesről vette célba a kaput.

14. perc: Dembélé kapottt egy sárga lapot a becsúszása után. Csúnya volt, jogos a lap.

14. perc: Felélénkült a meccs.

12. perc: Lewandowski pördített nagyszerűen a kapuba, de lesről, így nem adják meg a gólt.

10. perc: Raphinha esett el a tizenhatoson belül, de nincs büntető.

8. perc: Sok az átadásbeli hiba mindkét oldalon.

5. perc: Araújo akadályozott meg szépen egy Rayo-akciót.

3. perc: A Barca-játékosok eddig zavartalanul adogathatnak.

1. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A Barcelona a gránátvörös-kék színösszeállításban látható, míg a Ray Vallecano tiszta fehérben játszik.

A BARCELONA KEZDŐJE

A RAYO VALLECANO KEZDŐJE

ELŐZMÉNYEK

Erre nem sokan számítottak: sztárigazolások rengeteg pénzért a Barcelonában

A címvédő a favorit, de a megerősödő Barca is visszaülne a trónra – indul a La Liga!

A klub nehéz anyagi helyzete nem változott, a hétszeres (akkor még hatszoros) aranylabdás Lionel Messi távozott, Ronald Koeman pedig nem találta meg a közös hangot a csapattal – így indult a Barcelona 2021–2022-es idénye, amely nem kecsegtetett sok jóval a katalán szurkolók számára. Október végére a tabella 9. helyén találta magát a csapat, a holland trénernek pedig nem volt maradása. A helyére a klubikont, Xavi Hernándezt nevezték ki, a Barcelona pedig megindult felfelé…

A spanyol vezetőedző egy csapásra gatyába rázta a katalánokat, ami még akkor is igaz, ha tudjuk: a Barcelona Xavival esett ki a BL-csoportkörből, majd az Európa-ligában is csak a negyeddöntőig menetelt. A Katarból hazatérő Xavi pozíciós futballját hamar megszerette a közönség is, a játék gördülékenyebb lett, a télen ráadásul jókora erősítés is érkezett, így a bajnokság végére meglett a második hely, majd jöhetett az idei, mindenkit megdöbbentő nyári transzferidőszak.

A már télen is sokat költő katalánok ugyanis nehéz anyagi helyzetük ellenére szinte féktelen költekezésbe kezdtek, s amellett, hogy Sergi Roberto és Ousmane Dembélé szerződését is meghosszabbították, átigazoltak öt játékost, összesen 153 millió euróért cserébe. Érkezett Robert Lewandowski, Jules Koundé, Raphinha, Andreas Christensen és Franck Kessé – utóbbi kettő ingyen, leszámítva persze a fizetésüket. Hogy miből volt erre pénze a katalánoknak? Tv-s jogdíjak és a Barca Studios jelentős százalékainak eladásaiból, valamint Spotifyjal kötött új szponzori megállapodásból. Ez persze nem jelenti azt, hogy a Barcelonának már nincsenek is adósságai, de az említett ügyletek során befolyt összegek egy részét átigazolásokra tudták fordítani.

Mindent összevetve tehát elég zűrzavaros az, ami pénzügyi tekintetben folyik a Barcelonánál, a keret azonban igazán ütős lett, benne az elmúlt évek egyik legnagyobb világsztárjával, Robert Lewandowskival. A védelem égető problémáit igazolásokkal oldotta meg a Barca, a középpálya a saját nevelésű játékosokra (Pedri, Gavi, Sergio Busquets) építve továbbra is elképesztően erős – azt még mindig nem tudni, mi lesz a maradni vágyó, ám jó pénzért értékesíthető Frenkie de Jonggal –, míg a támadósor egészen hihetetlenül mély és minőségi – Xavi kénye-kedve szerint variálhat. Ha csak a keretet nézzük, ez a Barca bizony felveheti a kesztyűt a Real Madriddal, s letaszíthatja a trónról, egy hatalmas csata közepette.

Xavi már az első fordulóban számíthat az új játékosaira (Fotó: Getty Images)

Ki lett centizve

Regisztrálták Lewandowskiékat – egy kivétellel
A kiszemelt már ki is került a Chelsea keretéből
Megtörtént a 100 milliós eladás – meglehet a szükséges keret a regisztrációkra
Újabb jogokat adnak el, hogy regisztrálhassák az új szerzeményeket

A Barcelona pénteken kora délután hivatalos közleményt adott ki, melyben közölte, a klub százmillió euróért eladta az általa birtokolt Barca Studios 24.5 százalékát az Orpheus Media nevű cégnek. A katalánok egyébként ugyanekkora részt, ugyanennyi pénzért már korábban értékesítettek a Socios.com-nak az elmúlt hetekben. S bár Joan Laporta, a Barcelona elnöke múlt héten azt közölte, nem kell további jogokon túladniuk, most mégis szükségszerű volt eladni újabbakat, ugyanis a La Liga továbbra sem engedte regisztrálni a futballistákat.

Szombaton, a bajnokság hivatalos honlapján a Barca keretében már látható négy új játékos – Robert Lewandowski, Raphinha, Andreas Christensen és Franck Kessié –, valamint a kontraktusát meghosszabbító Ousmane Dembélé és Sergi Roberto is.

A regisztráltak közül egy játékos hiányzik, ő a sérüléséből lábadozó Jules Koundé, aki egyelőre nem tagja a hivatalos keretnek. A többiek azonban mostantól pályára léphetnek a bajnokságban, már a Rayo Vallecano ellen is.

Érdekesség, hogy az elmúlt idényt 12. helyen záró Rayo az előző kiírásban – egyedüliként – oda-vissza legyőzte a Barcát, mindkétszer 1–0-ra.

FC BARCELONA
Érkezett:
Franck Kessié (Milan, ingyen), Andreas Christensen (Chelsea, i.), Pablo Torre (Racing Santander, 5 000 000), Raphinha (Leeds United, 58 000 000), Robert Lewandowski (Bayern München, 45 000 000), Jules Koundé (Sevilla, 50 000 000)
Kölcsönből vissza: Francisco Trincao (Wolverhampton), Rey Manaj (Spezia), Miralem Pjanic (Besiktas), Álex Collado (Granada), Inaki Pena (Galatasaray)
Távozott: Philippe Coutinho (Aston Villa, kölcsön után végleg, 20 000 000 euró), Dani Alves (UNAM Pumas, ingyen), Ferran Jutgla (FC Bruges, 5 000 000), Francisco Trincao (Sporting CP, 3 000 000), Rey Manaj (Watford, ingyen), Moussa Wagué (HNK Gorica, i.), Óscar Mingueza (Celta Vigo, ingyen), Neto (Bournemouth, i.), Riqui Puig (Los Angeles Galaxy, i.)
Kölcsönbe: Clément Lenglet (Tottenham)
Kölcsönből vissza: Luuk de Jong (Sevilla), Adama Traoré (Wolverhampton)

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ FC BARCELONA–RAYO VALLECANO LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLIVE KÖZVETÍTÉSÉBEN!

2022.10.02 18:58:27

Spanyol labdarúgás nemzetisport.hu

Nem ment a címvédőnek, Benzema idén már a harmadik büntetőjét rontotta el a pamplonaiak ellen.

2022.09.27 11:46:16

Gaizka Mendieta: Csak idő kérdése, hogy lesz-e újra magyar futballista a spanyol élvonalban.

2022.09.18 17:16:45

Benzema távollétében Rodrygo és Valverde is betalált, Hermoso vállalta a szépítő gólt, majd kiállíttatta magát.

2022.09.03 16:00:06

Spanyol labdarúgás D. Á.

Vinícius Júnior és Rodrygo gólja elég volt a három pont megszerzéséhez Carlo Ancelotti együttesének.