Raphinha góljának és a VAR-nak köszönhetően a Barcelona nyert Bilbaóban

D. Á.D. Á.
2023.03.12. 20:47
Raphinha gólja elég volt a győzelemhez (Fotó: Getty Images)
A spanyol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (La Liga) 25. fordulójában az FC Barcelona 1–0-ra legyőzte az Athletic Bilbaót.

SPANYOL LA LIGA
25. FORDULÓ

ATHLETIC BILBAO–BARCELONA 0–1 (0–1)
Bilbao,
San Mamés. V: Manzano.
ATHLETIC BILBAO:
Agirrezabala – De Marcos (Capa, 84.), Vivian, I. Martínez, Balenziaga (Berchiche, 70.) – D. García, Vesga (Zarraga, 64.) – N. Williams, R. García (Muniain, 64.), Berenguer (Guruzeta, 84.) – I. Williams. Vezetőedző: Ernesto Valverde.
BARCELONA:
Ter Stegen – Sergi Roberto (M. Alonso, 84.), Koundé, Chistensen, A. Balde – F. de Jong, Busquets, Gavi (Alarcón, 90+5.) – Raphinha (Fati, 83.), Lewandowski, F. Torres (Kessié, 68.). Vezetőedző: Xavi.
Gólszerző: Raphinha (45+2.)

A két csapat őszi meccsét az FCB nagyon simán, 4–0-ra megnyerte a Camp Nouban, azonban várható volt, hogy Bilbaóban nem adja könnyen magát az Ahletic.

Az első helyzetre a 17. percig kellett várni, ekkor Lewandowski egy remek passz után egy az egyben mehetett a kapusra. A lengyel csatár kicsit hosszan tolta meg, Agirrezabala kivetődött, és lelopta a labdát a lábáról.

Szűk negyedórával később a hazaiak csaknem megszerezték a vezetést, de Raúl García fejese a felső lécen csattant. Úgy nézett ki, hogy gól nélküli maradunk az első félidőben, ám a ráadásban előnybe került a Barcelona – Busquets találta meg Raphinhát a tizenhatoson belül, a brazil szélső átvette a labdát, majd gyengébbik lábával, jobbal zúdított a kapu jobb oldalába. A partjelző először felemelte a zászlaját, viszont a videobíró megállapította, a támadó nem volt lesen. 0–1

A második félidőben nem volt nagy irama az összecsapásnak, az utolsó húsz percben viszont nagyon beszorította a Bilbao a Barcát. A 72. percben Inaki Williams ugratta ki Berenguert, aki tíz méterről, kissé éles szögből próbálkozott. Christensen nagy sprintet vágott ki, de visszaért, s bele tudott érni a lövésbe. A labda így csak még veszélyesebben pattant meg, a jobb kapufáról szögletre pattant.

Szinte megőrültek a stadionban ülő nézők, hiszen a 87. percben Inaki Williams ziccerben jobb külsővel Ter Stegen mellett a kapuba lőtt. A nagy öröm azonban csak néhány percig tartott, ugyanis a VAR megállapította, szabálytalanul szerzett labdát az Ahtletic a gól előtt. A ráadásban még Inaki testvére, Nico is kiegyenlíthetett volna. A spanyol támadó három méterre a kaputól sarokkal akart gólt lőni, de a látványos megmozdulásból az lett, hogy a saját bokáját rúgta el a játékszer helyett. Ezt követően Berchiche bombázott, ám a lövése elakadt az egyik vendégvédőben.

A katalán együttes végül kihúzta 1–0-val a meccset, így kilencpontos előnnyel várhatja a jövő heti el Clásicót a Real Madrid ellen.

HÉTFŐN
21.00: Girona–Atlético Madrid (Tv: Spíler2)

KORÁBBAN
Elche–Valladolid 1–1
Celta Vigo–Rayo Vallecano 3–0
Valencia–Osasuna 1–0
Cádiz–Getafe 2–2
Real Madrid–Espanyol 3–1
Mallorca–Real Sociedad 1–1 (Li Kang In 50., ill. C. Fernández 3.)
Kiállítva: Merino (Real Sociedad, 90+1.)
Sevilla–Almería 2–1 (Ocampos 40+2. –11-esből, Lamela 73., ill. Akieme 2.)
Villareal–Betis 1–1 (Pino 55., ill. Iglesias 38.)

MÁSODIK FÉLIDŐ

90+7. perc: ITT A VÉGE, A BARCELONA GYŐZÖTT!

90+5. perc: Alarcón váltotta Gavit.

90+4. perc: ÓRIÁSI ZICCER! Nico Williams három méterre a kaputól sarokkal akart gólt lőni, de a látványos megmozdulásból az lett, hogy a saját bokáját rúgta el a játékszer helyett. Ezt követően Berchiche bombázott, de a lövése elakadt az egyik vendég védőben.

90. perc: VISSZAVONTÁK A GÓLT! A hazaiak szabálytalanul szerezték meg a labdát, amit Manzano csak a videobíró segítségével szúrt ki. A bíró jelezte, szabadrúgással jöhet a Barcelona a Bilbao térfeléről, s marad a 0–1.

89. perc: MÉG NEM ÖRÜLHETNEK A HAZAIAK (ÉS A REAL SZURKOLÓI)! JÖHET A VAR.

87. perc: KIEGYENLÍT AZ ATHLETIC! Frenkie de Jong vesztette el a labdát a Bilbao térfelén, majd Inaki Williams kapott remek kiugratást. A hazaiak kilencese külsővel lőtte el a labdát a kimozduló Ter Stegen mellett. 1–1

83. perc: cserék! Fati és Alonso a pályán a Barcánál Roberto és Raphinha helyén. A Bilbaónál Capa és Guruzeta érkezett Berenguer és De Maros helyére.

79. perc: NAGY VÉDÉS! Iker Muniain a tizenhatos vonaláról tekert nagyszerűen, de Ter Stegen látványos mozdulattal óriási bravúrt mutatott be. A német válogatott kapus a szöglet után is hatalmasat védett, de ez már mindegy volt – lest intett a partjelző.

76. perc: Sergi Roberto lökte fel Muniaint a tizenhatos szélénél, a bíró sárga lapot mutatott fel. A szabadrúgásból nem tudott veszélyt kialakítani a hazai csapat.

72. perc: KIS HÍJÁN EGYENLÍT A BILBAO! Inaki Williams ugratta ki Berenguert, aki tíz méterről, kissé éles szögből próbálkozott. Christensen nagy sprintet vágott, de visszaért, s bele tudott érni a lövésbe. A labda így csak még veszélyesebben pattant meg, a jobb kapufáról szögletre pattant.

70. perc: újabb csere, Berchiche váltotta Balenziagát.

68. perc: Ferran lejött, Kessié beállt a Barcelonánál.

64. perc: kettős csere a hazaiaknál – Muniain és Zarraga állt be Raúl García és Vesga helyére.

64. perc: Lewandowski dobta ki oldalra a labdát Baldénak, aki egyből középre lőtt. Az éles beadásról lemaradt Ferran Torres.

62. perc: Lewandowski szánta el magát lövésre jó messziről, nem is volt veszélyes a próbálkozás. A második félidő elején nincs nagy iram, eddig egy komolyabb helyzetet jegyezhettünk fel a fordulás óta.

54. perc: De Jong jobb szélről ívelt középre szabadrúgásból. Veszélyesen kanyarodott középre a labda, de Agirrezabala remekül mozdult ki, s szépen ütötte el a labdát az ötösről.

52. perc: Balde húzott el két hazai játékos mellett a bal szélen, majd a beadásából Lewandowski veszélyeztetett. A lengyel csatár fejese után a labda a kapu mellett kötött ki, a kapus csak nézte.

46. perc: jöhet a folytatás!

ELSŐ FÉLIDŐ

45+5. perc: itt a vége az első félidőnek, egygólos vendég előnnyel mehetnek pihenőre a felek.

45+1. perc: VEZET A BARCELONA! Busquets találta meg Raphinhát a tizenhatoson belül, a brazil szélső átvette a labdát, majd gyengébbik lábával, jobbal zúdított a kapu jobb oldalába. A partjelző először lest ítélt, ám a videobíró megállapította, a támadó nem volt lesen. 0–1

45. perc: egy perc a hosszabbítás.

41. perc: Lewandowski harcolt meg a labdáért a Bilbao tizenhatosán belül, De Marcos kezezett az ötös sarkánál. A jobbhátvéd mozdulata nem volt szándékos, hiába rohanták le a katalánok a bírót, nem ítélt tizenegyest.

33. perc: FELSŐ LÉC! Jobb oldali szögletnél Busquets lemaradt Raúl Garcíáról, aki nagyszerű mozdulattal csúsztatott a kapu irányába. Ter Stegen feltette mindkét kezét, de végül a léc mentette meg a Barcát a góltól. Ez közel volt!

30. perc: Inaki Williams húzta vissza Koundét, Manzano felmutatta a mérkőzés első sárga lapját.

24. perc: Koundé és Ter Stegen nem értette meg egymást, erre pedig csaknem ráfizetett a Barca. Az arra ólálkodó Berenguer elpöckölte a labdát a német kapus elől, de már nem tudta a kapu irányába terelni azt. Ezt megúszták a katalánok.

21. perc: Balde bal oldali beadásából Christensen fejelt a tizenegyespontról, de nem volt veszélyes a hazaiak kapujára.

17. perc: MI MARADT KI?! Lewandowski kapott remek passzt, egy az egyben mehetett a kapusra. A lengyel csatár kicsit hosszan tolta meg a labdát, Agirrezabala kivetődött, és lelopta a zsugát.

15. perc: Frenkie de Jong nagyon csúnya szabálytalanságot követett el, de megúszta sárga lap nélkül. Az Athletic az elmúlt percekben beszorította a Barcát, de komoly helyzetet nem tudott kialakítani.

9. perc: egy távoli szabadrúgásnál beadással próbálkozott a Barcelona. A hazaiak könnyedén kifejelték a labdát, a kipattanónál Busquets lőtt kapura, de Agirrezabalának nem kellett védenie.

5. perc: Inaki Williams kapott hosszú indítást a bal oldalon. A csatár a szögletzászlóhoz közel szelídítette meg a labdát, majd visszafelé passzolt testévérnek, Nicónak, aki a tizenhatos vonalához érve tüzelt – a labda jócskán a kapu fölött szállt el.

2. perc: gyors ellentámadást követően Ferran Torres lőtt kapásból a tizenhatoson belül nagyjából 14 méterről. A spanyol támadó lövése nem volt pontos, a labda elsuhant a jobb kapufa mellett.

1. perc: elindult a mérkőzés, a Bilbao indította útjára a labdát.

Lewandowskival az élen támad a Barcelona Bilbaóban (Fotó: Getty Images)

A MÉRKŐZÉS ELŐTT

A két csapat őszi meccsét az FCB nagyon simán, 4–0-ra megnyerte a Camp Nouban. A Barca jelenleg úgy vezeti a La Liga tabelláját a Real Madrid előtt hat ponttal, hogy egy meccsel kevesebbet játszott a fővárosiaknál. Az Athletic nincs jó formában, elmúlt három összecsapásából egyet sem tudott megnyerni a bajnokságban, csak a kilencedik pozícióban áll.

Robert Lewandowskinak sérülés miatt a Real Madrid elleni kupameccset és a Valencia elleni bajnokit is ki kellett hagynia, ám a lengyel válogatott futballista felépült, így a Bilbao ellen ott van Xavi kezdőcsapatában. A sztárcsatár éppen az elmúlt napokban beszélt arról, mennyire jól érzi magát Barcelonában.

„Nem tudom pontosan megmondani, hogy meddig maradok a Barcánál. Úgy gondolom, hogy még van néhány évem a legmagasabb szinten, de azt nem tudom, hogy pontosan mennyi – ezzel együtt biztos vagyok benne, hogy több, mint egy-két év. Mindent összevetve remélem, hogy még jó sokáig itt maradhatok, mivel mostanra én is megértettem, hogy mit takar a »Més que un club« (»több, mint egy klub«, a Barcelona jelmondata)” – mondta a saját jövőjéről Lewandowski.

Mint beszámoltunk róla, a spanyol futballt alapjaiban rázta meg a hír, hogy az FC Barcelona éveken át fizetett a katalán játékvezetői testület alelnökének, José María Enríquez Negreirának, „szakmai tanácsadásért”. A La Liga és a La Liga 2 klubjai azóta közleményt adtak ki, mely szerint az ügy lehető legalaposabb kivizsgálását követelik, és együttműködnek a hatóságokkal. A spanyol ügyészség korrupció gyanújával vádat emelt a katalán klub és korábbi elnöke, Josep Maria Bartomeu ellen Negreirának a lefizetése miatt – hívta fel a figyelmet az ESPN.