Félig teli, félig üres a pohár: Chiesa betalált, de a Juve nem nyert a Napoli ellen

BALÁZS DÁVIDBALÁZS DÁVID
2022.01.06. 20:31
<strong>Chiesa</strong> egyenlített, de Juventus fordítani már nem tudott (Fotó: Getty Images)
Az olasz élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Serie A) 20. fordulójának rangadóján a Juventus 1–1-es döntetlent játszott a Napolival Torinóban.

OLASZ SERIE A
20. FORDULÓ
Juventus–Napoli 1–1
(0–1)
Torinó, Allianz Stadium. Vezette: Simone Sozza
Juventus: Szczesny – Cuadrado, Rugani, De Ligt, Alex Sandro (De Sciglio, 75.) – M. Locatelli, McKennie, Rabiot (Bentancur, 65.) – Bernardeschi (Dybala, 65.), Morata (Mo. Kean, 75.), F. Chiesa (Kulusevski, 81.). Vezetőedző: Massimiliano Allegri
Napoli: Ospina – Di Lorenzo, Rrahmani, Juan Jesus, Gulam – Lobotka (Zanoli, 90+2.), Demme – Politano (Elmasz, 76.), Zielinski, Lo. Insigne – Mertens (Petagna, 89.). Megbízott vezetőedző: Marco Domenichini
Gólszerző: F. Chiesa (54.), ill. Mertens (23.)

A jó formában lévő Juventus (amelynek kispadjára először ülhetett le Senkó Zsombor, a torinóiak 19 éves magyar kapusa) a botladozó és sok hiányzóval csatába menő Napolit fogadta az új év első fordulójának rangadóján. A torinói csapat a várakozásoknak megfelelően lendületesen kezdett, sőt, már az 5. percben megszerezhette volna a vezetést: egy sarokrúgás után McKennie érkezett teljesen üresen az öt és feles magasságában, de fejese nem találta el a kaput, centikkel mellé ment.

A folytatásban egymást követték a távoli lövések, de egyik kapu sem forgott veszélyben, pontatlanok voltak a kísérletek. A Napoli játéka egyre jobbá vált, s a 23. percben megszerezte a vezetést: Insigne tette középre a labdát, Politano nagyot küzdött érte, majd lekészítette lövésre Dries Mertensnek, aki laposan rúgta ki a hosszú sarkot. Ha Szczesny nem ért volna bele a labdába, akkor a gólvonalon álló Juventus-védő, De Ligt tisztázni tudott volna. Hazai szempontból peches gól (0–1).

November óta Mertens már hat gólnál jár az olasz bajnokságban, s ez több mint kétszer annyi, mint amennyit más csapattársai szereztek ezen időszakban.

A 45. percben Mertens végezhetett el ígéretes helyről szabadrúgást, de lövése nem találta el a kaput.

A Napoli a második csapat a Lazio után (2013. augusztus) az olasz bajnokságban, amely tíznél több lövést tudott felmutatni az első félidőben a Juventus otthonában.

A második játékrészt is a Juventus kezdte aktívabban, s ennek ezúttal meg is lett az eredménye: az 54. percben Rrahmani kifejelt labdájára a sérüléséből visszatérő és jól játszó Federico Chiesa csapott le, aki egy átvétel után lőtt, a labda Lobotka lábáról bevánszorgott a kapuba (1–1).

Gólra majdnem gólt rúgott a Juve, amely rendkívül veszélyesen játszott a középkezdés után. Ospina több védést is bemutatott, de a Napoli előtt is adódtak lehetőségek.

Ugyan a második félidőre tovább nőtt a vendégek labdabirtoklási fölénye, a hazaiak jóval több és jóval veszélyesebb helyzeteket dolgoztak ki, de újabb gól már nem született – Dybala a legvégén szabadrúgásból még betalálhatott volna.

A sérüléséből visszatérő Chiesa góljának örülhetnek a Juventusnál, de az egy pontnak már aligha, míg a sok sebből vérző Napoli elégedett lehet a döntetlennel, még úgy is, hogy vezetett.

A Juventus és a Napoli 2017 áprilisa óta nem ikszelt egymással a bajnokságban. Torinóban ezt megelőzően legutóbb 2011 májusában játszottak döntetlent.

TOVÁBBI MÉRKŐZÉSEK A FORDULÓBÓL
Sampdoria–Cagliari 1–2 (Gabbiadini 18., ill. Deiola 55., Pavoletti 71.)
Lazio–Empoli 3–3 (Immobile 14., Milinkovics-Szavics 66., 90+3., ill. Bajrami 6. – 11-esből, Zurkowski 8., Di Francesco 75.)
Spezia–Hellas Verona 1–2 (Erlic 85., ill. Caprari 59., 70.)
Sassuolo–Genoa 1–1 (Berardi 55., ill. Destro 7.)

Milan–Roma 3–1 (Giroud 8. – 11-esből, Junior Messias 17., Rafael Leao 82., ill. Abraham 40.)

KÖSZÖNJÜK A FIGYELMET!

90+7. PERC: VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! 1–1

90+7. perc: Nem lett gól a szabadrúgásból.

90+6. perc: Dybala szabadrúgása az utolsó hazai esély!

90+4. perc: Kean fejese ment fölé.

90+2. perc: Ospina fogott meg egy könnyű fejest.

90+2. perc: Lobotka le, Zanoli be.

90. perc: 5 perc a ráadás!

89. perc: Mertens le, Petagna be.

87. perc: Demme kapott sárga lapot.

84. perc: Napoli-játékos a földön, ápolás.

81. perc: Chiesa le, Kulusevski be.

76. perc: Politano le, Elmasz be.

75. perc: Morata és Alex Sandro le, Kean és De Sciglio be.

71. perc: Most inkább már a Napoli irányít.

67. perc: Ospinának kellett védenie Dybala lövése után.

65. perc: Bernardeschi és Rabiot le, Dybala és Bentancur be.

64. perc: Mertens előtt adódott lehetőség, de Szczesny védett.

61. perc: Záporoznak a hazai lövések!

57. perc: Nincs újabb gól egyelőre.

55. perc: Óriási nyomás alatt a Napoli kapuja!

Rrahmani középre kifejelt labdájára Chiesa csapott le, aki egy átvétel után lőtt, a labda Lobotka lábáról bevánszorgott a kapuba.

54. PERC: GÓL – EGYENLÍT A JUVENTUS! 1–1

52. perc: A második félidőt is a hazaiak kezdték aktívabban.

49. perc: Morata próbálkozott, de pontatlan volt.

46. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

Nem volt csere a szünetben.

46. PERC: VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! NAPOLI ELŐNNYEL VONULHATNAK A CSAPATOK A SZÜNETRE! 0–1

45. perc: 1 perc a ráadás!

45. perc: Mertens a hosszú sarkot választotta, de mellé és fölé is ment.

44. perc: Alex Sandro „besárgult” a belépője után.

44. perc: Nagyon közelről, középről végezhet el szabadrúgást a Napoli.

42. perc: Cuadrado távoli, középről leadott szabadrúgását blokkolták.

41. perc: Bernardeschi lövése sem találta el a kaput.

40. perc: Bernardeschi beadását könnyedén húzta le Ospina.

39. perc: Oldalról, de veszélyes helyről jöhet szabadrúgással a Juve.

38. perc: Zielinski magasan, középre tartó lövését ütötte vetődve fölé Szczesny.

35. perc: Chiesa ígéretes passzába léptek bele a vendégek.

30. perc: A sok hiányzó ellenére jól játszik a Napoli.

26. perc: Újabb Chisea-lövés, ebbe most beleléptek.

Insigne tette középre a labdát, Politano nagyot küzdött érte, majd lekészítette lövésre Mertensnek, aki laposan rúgta ki a hosszú sarkot. Ha Szczesny nem ért volna bele a labdába, akkor a gólvonalon álló Juventus-védő, De Ligt tisztázni tudott volna. Hazai szempontból peches gól.

23. PERC: GÓL – MERTENS GÓLJÁVAL ELŐNYBEN A NAPOLI! 0–1

19. perc: Most már inkább a vendégek dominálnak.

16. perc: Chiesa bombája mellé ment, sok a lövés eddig!

15. perc: Ismét Insigne tüzelt, ez is fölé ment.

14. perc: Mertens lövésébe léptek bele, felébredt a Napoli most már!

13. perc: Letámad a Napoli és labdát is szerez.

12. perc: Chiesa kísérlete után Ospina kezében kötött ki a labda.

11. perc: Insigne lövése ment magasan fölé.

9. perc: Erőteljesen kezd a Juventus, a játék a vendégek térfelén zajlik.

5. perc: McKennie érkezett teljesen üresen az öt és feles magasságában, de a kapu mellé fejelte a labdát! Hatalmas lehetőség volt pedig!

4. perc: Chiesa lövése pattant ki szögletre.

1. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A Juventus szokásos, zebracsíkos mezében, fehér nadrában és fehér sportszárban látható, míg a Napoli ezúttal tiszta vörösben játszik.

A JUVENTUS KEZDŐJE

A NAPOLI KEZDŐJE

ELŐZMÉNYEK

Bő két hét után, 2022-ben először pályára lép a Juventus és a Napoli, és máris egy rangadón kell helytállniuk. A torinóiak féltávnál csupán az ötödik, Bajnokok Ligáját nem érő pozícióban állnak, míg a nápolyi együttes a harmadik. A két csapat között viszont csak öt pont a különbség, ezzel pedig még nagyobb lesz ma a tét.

Karácsony első napján arról számoltunk be, hogy éles kritikát fogalmazott megCristiano Ronaldo 2018-as érkezésével kapcsolatban a Juventus legendája, Gianluigi Buffon, aki jelenleg a Parma játékosa.

Az ötszörös aranylabdás Ronaldo 2018 nyarán kilenc év után elhagyta a Real Madridot, és 117 millió euróért a Juventusba igazolt. A 2018-2019-es idényben az év legjobb játékosának választották, míg egy évaddal később gólkirály lett. A csapattal két-két alkalommal ünnepelt bajnoki címet és olasz Szuperkupát, egyszer pedig megnyerte az Olasz Kupát. A nemzetközi sikerek azonban elmaradtak, a Bajnokok Ligájában nem sikerült kiemelkedő eredményt elérni. CR érkezésével kapcsolatban a Juventust 2001-től 2018-ig, majd 2019-től 2021-ig erősítő Gianluigi Buffon markáns véleményt fogalmazott meg, amelyet az ESPN FC Twitter-oldala idézett:

„A Juventus elveszítette a DNS-ét, amelytől a csapat az volt, ami. 2017-ben azért jutottunk be a Bajnokok Ligája döntőjébe, mert tapasztalattal teli együttes voltunk, amely egyetlen egységként működött. Ezt Ronaldóval elveszítettük.”

Az év elején koronavírus-fertőzést mutattak ki Giorgio Chiellininél, így valószínűleg nem léphet pályára a mai rangadón.

Az olasz válogatottal tavaly Európa-bajnokságot nyerő védő, aki ebben az idényben 11 meccsen lépett pályára a torinói együttesben, decemberben azt írta a Twitteren, hogy megkapta a harmadik oltását is.

Szerdai hír, hogy a francia L'Équipe információi szerint a Juve szívesen szerződtetné a Paris Saint-Germain argentin csatárát, Mauro Icardit. A torinóiak állítólag már fel is vették a kapcsolatot a párizsi vezetőkkel.

A lehetséges transzfer annak fényében nyer igazán értelmet, hogy az FC Barcelonaközel áll ahhoz, hogy szerződtesse a Juventusnál kölcsönben lévő spanyol támadót, Álvaro Moratát.

A 28 éves Icardi korábban nyolc éven keresztül játszott Olaszországban, előbb a Sampdoriában, majd az Interben. Utóbbinál 219 meccsen 124 gólt szerzett, emellett pedig két alkalommal is gólkirály lett.

Mindeközben Massimiliano Allegri, a Juventus vezetőedzője a Napoli elleni rangadót felvezető szerdai sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy Álvaro Morata nem hagyja el az együttest a téli átigazolási időszakban.

„Négyszemközt beszéltem Álvaróval, elmondtam neki, hogy nálunk marad. Nem távozik januárban. Téma lezárva” – szögezte le Allegri. Hozzátette, hogy a mostani keret 99 százaléka egyben marad a tavaszi szezonra, Aaron Ramsey távozása elé azonban nem gördítenek akadályt.

Senkó Zsombor a kispadon a Juventusnál! (Fotó: Dömötör Csaba)

Szerdán arról informálódtunk, hogy Senkó Zsombor, a Juventus fiatal magyar kapusa valószínűleg ott lesz a csapat meccskeretében a Napoli elleni csütörtöki rangadón, ma délután pedig ez megerősítést nyert.

A Juventus már csütörtök kora délután nyilvánosságra hozta a 20.45-kor kezdődő mérkőzésen részt vevő futballistákat, és ebben a magyar kapus neve is szerepel.

A 19 esztendős utánpótlás-válogatott játékos 2019-ben a Szombathelyi Haladástól igazolt az olasz rekordbajnokhoz. Senkó azóta a Juventus korosztályos együtteseiben szerepelt, a mostani idényben az olasz U19-es bajnokságban, a Primavera 1-ben és az Ifjúsági Bajnokok Ligájában, az UEFA Youth League-ben játszott.

A Juventus felnőttcsapata korábban még nem nevezte Senkót tétmérkőzésre.

Szalai Attilát a Napoli is vinné (Fotó: Szabó Miklós)

A Napoli kapcsán december 24-én arról számoltunk be, hogy az olasz Gazzetta dello Sport úgy tudja, a Fenerbahce magyar válogatott hátvédje, Szalai Attila az együttes első számú kiszemeltjének számít a téli átigazolási időszakban.

A lap arról is beszámolt, hogy amennyiben az olaszok megveszik Szalai Attila játékjogát, a vételára legalább 10 millió euró lehet, de még az sem kizárt, hogy a Napoli vételi opcióval először csak kölcsönvenné a 23 esztendős hátvédet.

Mint arról már korábban beszámoltunk, olasz sajtóhírek szerint a nápolyi klub a görög Kosztasz Manolaszt pótolhatja a Fenerbahce magyar játékosával. Szalai Attilát már idén áprilisban is összeboronálták a Napolival az olasz sajtóban, azóta pedig leghangosabban a Bajnokok Ligája-címvédő Chelsea érdeklődéséről lehetett hallani vele kapcsolatban, de ez utóbbit klubja is cáfolta.

Lorenzo Insigne távozik? (Fotó: Getty Images)

December 28-án pedig arról írtunk, hogy az átigazolási ügyekben jártas olasz sportújságíró, Fabrizio Romano úgy tudja, az észak-amerikai profi labdarúgó-bajnokságban (MLS) szereplő Toronto FC hivatalosan is szerződési ajánlatot tett a Napoli olasz válogatott támadójának, Lorenzo Insignének.

Egy ideje már téma az olasz sajtóban, hogy a Napoli csapatkapitánya, Lorenzo Insigne klubot válthat jövő nyáron, mivel júniusban lejár a szerződése a nápolyiaknál, s a feleknek eddig nem sikerült dűlőre jutni a hosszabbítással kapcsolatban. Ezen felbátorodva a Toronto FC egy impozáns ajánlattal környékezte meg a squadra azzurrával Eb-győzelemig jutó támadót.

Fabrizio Romano transzferguru ismerni véli a kanadaiak által ajánlott kontraktus részleteit: Insignével öt és fél évre szóló megállapodást kötnének, idényenkénti 11 millió eurós fizetést kínálva, amit még 4.5 millió eurós bónusszal – ami bizonyos gólszám elérése esetén teljesülne – hintenének meg.

Ősszel a Napoli nyert (Fotó: Getty Images)

A Juventus és a Napoli szeptember találkozott egymással legutóbb, akkor a Napoli hazai pályán fordított, és 2–1-re nyert.

A két csapat közül a Juve van jobb formában, amely a legutóbbi hat meccséből ötöt is megnyert (ezeken összesen egyetlen gólt kapott), csupán egy döntetlent játszott az újonc Venezia otthonában. A Napoli viszont az elmúlt hat találkozójából csak kettőt vett sikerrel, igaz, azok nagy párharcok voltak, hiszen a Leicester Cityt győzték le az Európa-ligában, az AC Milant pedig a bajnokságban idegenben.

Az elmúlt öt bajnokin mindig a hazai csapat nyert, és ma is az otthon játszó Juventus a mérkőzés egyértelmű esélyese. Mindkét oldalon azonban rengeteg a hiányzó ilyen-olyan okok miatt, ez pedig befolyásolhatja a mai mérkőzést.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A JUVENTUS–NAPOLI LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLIVE KÖZVETÍTÉSÉBEN!