NB I: mesés november – ilyen volt a Kisvárda őszi szezonja

BODNÁR TIBORBODNÁR TIBOR
2021.01.11. 09:14
A Kisvárda próbál stabilan, egységes csapatként futballozni – Bohdan Melnikék (18) minden labdára lecsapnak<br />(Fotó: Dömötör Csaba)
A labdarúgó NB I őszi szezonjában több klubrekordot elért a kisvárdai csapat, amely győzelmeinek nagy részét akkor könyvelhette el, amikor jól kezdte az adott mérkőzést.

A bajnoki rajt előtt volt, aki úgy jellemezte az NB I-et, hogy „a jelenlegi élvonalban két csapat a bajnoki címért küzd, a többi tíz a kiesés ellen, és amelyik a legjobban csinálja, az lesz a bronzérmes”.

Habár a felvetés vicces, az igazságtól nem áll távol. Kisvárdán is érezték ennek az igazságtartalmát, mert bár volt olyan pillanata a bajnokságnak (a Paks november 20-i 3–1-es legyőzése után), amikor a második helyen állt az élvonalban harmadik idényét töltő csapat, azért alapvetően még mindig a bennmaradás kiharcolása a célja. A minél biztosabb bennmaradásé, hogy ne kelljen az utolsó fordulóban is izgulni, mint a klubtörténet első és második élvonalbeli évében.

Utóbb kiderült, a Paks legyőzése egyben az utolsó őszi sikere volt a továbbra is többnyire légiósokra alapozó szabolcsi csapatnak, de négy döntetlennel (a Budafok, a Puskás Akadémia és a Honvéd elleni egyaránt 0–0-val valamint az Újpest elleni 1–1-gyel) még sikerült nyolcmérkőzésnyire növelnie eddigi leghosszabb NB I-es veretlenségi sorozatát, de a Székesfehérváron elszenvedett évzáró 3–0-s vereséggel máris ötmeccsnyi nyeretlenségi szériát „jegelve” fejezte be 2020-at.

Ezzel azonban rögzítettünk is minden rosszat, amely a folytatásra az 5. helyen forduló csapatot érte az őszi szezonban.

Mert bár a rajt döcögős volt (a budafoki 2–1-es vereség és a tartalékos Puskás Akadémia elleni hazai 0–3 sokakat meglepett), úgy látszik, ez a két pofon kellett ahhoz, hogy a folytatás már-már meseszerűen alakuljon. A két vereség között a Honvéd elleni sikersorozatát folytatta a Kisvárda (egymás után negyedszer győzte le, ezúttal 2–1-re), majd bevette Újpestet (4–2) és Mezőkövesdet (2–1) is, holott ezen csapatok otthonában korábban sosem tudott nyerni. A három győzelemnek közös volt a receptje: már az első negyedórában, de legkésőbb a 24. percben megvolt a 2­–0-s előny, amellyel összességében jól sáfárkodtak a kisvárdaiak, igaz, a meccsek végét maguknak tették nehézzé.

A nyáron a Honvédhoz távozó Bódog Tamást váltó Supka Attila vezetőedző által vezetett társaság már három idegenbeli győzelemnél tartott, amikor végre összejött az első hazai siker is a Diósgyőr ellen november első napján (1–0). Aztán következett a zalaegerszegi győzelem (ugyancsak az első a klubtörténetben az élvonalban, a „jól megszokott” forgatókönyv szerint, 2–0-s vezetés után 2–1-re), majd a már említett Paks elleni siker (3–1).

Az esztendő utolsó előtti dekádjában csak azért nem nyújtott százszázalékos teljesítményt a Kisvárda, mert a jelek szerint mumussá előlépett Budafokkal hazai pályán sem boldogult, gól nélküli döntetlenre végzett vele. Ezzel együtt novemberben senki sem gyűjtött a mezőnyben több pontot a Kisvárdánál – Supka Attila ki is érdemelte a hónap edzőjének járó különdíjat.

A kisvárdai vezetőedző azzal is történelmet írhat, ha az első hét helyezett közé vezetné a Kisvárdát, amely két élvonalbeli éve során előbb kilencedik, majd nyolcadik lett. Az ötödik helyről nézve a biztos bennmaradás a minimum – bár az elmúlt két év látványos tavaszi visszaesései (2019: MTK, 2020: DVSC és Diósgyőr) óvatosságra kell, hogy intse a kisvárdaiakat. De ha valamit jól csinálnak, abból szép eredmény is kisülhet.

A KÉPRE KATTINTVA NAGYOBB MÉRETBEN IS MEGTEKINTHETŐ!

A KÖVETKEZŐ RÉSZBEN: A kupaporondon bemutatkozó Puskás Akadémia egyre markánsabb futballra képes.

12. Diósgyőri VTK15311118–31–1310

A 2. fordulóból – az FTC nemzetközi kupakötelezettsége miatt – elhalasztottFerencváros–Diósgyőri VTKmérkőzést 2021. január 20-án rendezik.

Az 5. fordulóból – a Fehérvár és az FTC nemzetközi kupakötelezettsége miatt – elhalasztottKisvárda–Mol FehérvárésBudafoki MTE–Ferencvárosmeccset 2021. január 27-én játsszák le.