Női kosár NB I: a Sopron nyert a veretlenek csatájában

BERG SÁNDOR, FAZEKAS ZOLTÁNBERG SÁNDOR, FAZEKAS ZOLTÁN
2021.12.12. 19:54
A zöld mezes soproniak simán megnyerték a rangadót (Fotó: Tolnai Népújság/Mártonfai Dénes)
A vendég Sopron nyerte meg a százszázalékos csapatok vasárnapi rangadóját a női kosárlabda NB I-ben: szoros első félidő után a címvédő sebességet váltott, remek harmadik negyedével állva hagyta a Szekszárdot, és 90–74-re megnyerte a mérkőzést.

A feldobás előtt egy váratlan ünnepségre került sor: az egyik hazai drukker a pálya közepén kérte meg menyasszonya kezét, aki sírva mondott igent, azaz egy nagyközönség előtti lánykéréssel indult a női bajnokság csúcsrangadója, a Szekszárd–Sopron mérkőzés.

Az NB I első és második helyezettjének vasárnapi összecsapását a presztízs mellett azért is övezte a szokásosnál is nagyobb várakozás, mert mindkét csapat veretlenül várta a rangadót. Az már más lapra tartozik, hogy egyik sem a legjobb formájában készült a szekszárdi találkozóra, hiszen a házigazda hiába győzött az összes magyar bajnokiján, az Euroligában, ahol először szerepel a csoportkörben, mind a nyolc mérkőzésén kikapott, míg a Sopron egy a spanyol Girona ellen váratlanul és nagyon simán elszenvedett hazai vereségből érkezett Szekszárdra.

Így aztán kisebb csodát vártak a hazai drukkerek, és ez ezúttal nem barokkos túlzás, mert a tolnai együttesből sérülés miatt ismét hiányzott legjobb pontszerzőjük, a szerb-bosnyák Nikolina Milics, valamint a nemrég igazolt amerikai Dana Evans. S hogy mennyire nehéz is volt az Atomerőmű helyzete, a statisztika is hangsúlyozta: a két csapata legutóbbi tíz meccséből kilencet a Sopron nyert meg...

Idegesen indult a meccs, két soproni eladott labdával és egy Goree Cyesha által kihagyott büntetővel, de aztán jöttek a kosarak szép számmal, itt Studer Ágnes, ott Határ Bernadett talált be többször is. Határ ellen zónával védekezett a KSC, ezt könnyen átdobta a Sopron, de így is felváltva vezettek a csapatok. A 7. percben egy vendégtámadásnál Briann January fejbe dobta Goree-t, az erőcsatár buksijáról lepattanóval Gereben Lívia tört volna előre, de Határ visszarántotta egy sportszerűtlen hibáért cserébe. Mindkét együttes az előrejáték mellett tette le a voksát, így a közönség – a karzaton fürtökben lógtak a nézők – járt jól, mert pontokban gazdag volt az első negyed, és végül az egész találkozó. Jól céloztak a hazaiak távolról és nyolc ponttal elhúztak, Gáspár Dávid, a Sopron edzője pedig időt kért, mert lendületbe jött a Szekszárd. A bajnok két perc alatt ledolgozta a nyolc pontos hátrányát, s kiegyenlített a félidőre.

Aztán jött a harmadik negyed, amelyben eldőlt a meccs is: az összecsapást büntetlenül végigreklamáló Briann January távoli kosaraival és Fegyverneky Zsófia hibátlan hárompontosával 12 ponttal meglépett a bajnok nyolc a harmadik negyed elején, majd 17-re növelte az előnyét a 26. percre, mert teljesen szétesett a Szekszárd játéka. Ebben a tíz percben a Sopron egyértelműen dominált, 25–8-ra nyerte a játékrészt és megtörte az addig meccsben lévő hazaiakat.

Derekasan küzdött, hajtott a Szekszárd, de ebben az összetételében nem volt egy szinten a bajnokkal, amely végleg a 34. percben zárta le a csatát, amikor Jelena Brooks hárompontosával húsz egységgel húzott el és végül magabiztosan nyert.

NŐI KOSÁRLABDA NB I
11. FORDULÓ, vasárnapi mérkőzések

ATOMERŐMŰ KSC SZEKSZÁRD–SOPRON BASKET 74–90 (21–19, 23–25, 8–25, 22–21)
Szekszárd, 1100
néző. V: Földházi, Kapitány, Mészáros B.
SZEKSZÁRD: STUDER Á. 15/3, Friskovec 8/6, Mányoky 8/3, Gereben 6, Goree 12. Csere: KRNJICS 10, Miklós M. 8/6, Bálint R. 7/3. Edző: Djokics Zseljko
SOPRON: JANUARY 16/12, G. WILLIAMS 16/9, Varga S., BROOKS 15/3, Határ 14. Csere: VARGA A. 14/3, Fegyverneky 9/3, N. Jovanovics 4, Gaye 2. Edző: Gáspár Dávid
Az eredmény alakulása. 3. perc: 6–7. 6. p.: 14–16. 11. p.: 25–21. 14. p.: 32–27. 18. p.: 38–38. 22. p.: 46–47. 26. p.: 46–63. 30. p.: 52–69. 34. p.: 56–76. 38. p.: 65–83
Kipontozódott: Határ (36. p.)
Djokics Zseljko:
– Kár, hogy nem közvetítette a tévé a mérkőzést, azt gondolom, ez olyan meccs volt, amit mindenki élvezett volna. Az első félidőben kitűnő dobóformát mutatott mindkét csapat, a Sopron végül negyvenegy százalékkal dobta a hármasokat, ami egy játékostól is kiemelkedő, nemhogy egy csapattól. Ki kell emelnem Varga Alízt, ő jelentette a pluszt a két fél között. A harmadik negyedben nem reagáltunk jól a Sopron agresszivitására, utána már csak futottunk az eredmény után. Nagyszerű volt a hangulat, Nikolina Milics és Dana Evans nélkül is megmutattuk a karakterünket. Nem vagyok boldog, de elégedett lehetek.
Gáspár Dávid: – Ennek a győzelemnek különösen örülök, mert az elmúlt két mérkőzésen viszonylag gyengébb ritmusba kerültünk. E találkozó több szakaszában azt éreztem, hogy támadásban kezdtünk visszatalálni a jó útra, védekezésben viszont ezúttal alulteljesítettünk. Nagyszerűen játszott a Szekszárd, borzasztóan jól dobott, bátran játszott. Kemény csata volt, szórakoztató mérkőzést láthatott a közönség.

BKG-PRIMA SZIGETSZENTMIKLÓS–VASAS AKADÉMIA 51–73 (9–18, 13–19, 18–16, 11–20)
Szigetszentmiklós, 370
néző. V: Frányó, Balog Gy., Varga-Záray.
SZIGETSZENTMIKLÓS: Angyal B. 9/6, Zsivaljevics 7, Davis 4, ALDAZABAL 9, Campisano 11/3. Csere: Vári 2, Kovács V. 4, Raus 3/3, Benke S. 2, Suppán, Varga Anna. Edző: Gedei Tibor
VASAS: Papp K. 7, BACH 12/3, TÓTH O. 14/3, Salamon 4, HELJIC 16. Csere: Szerencsés 1, MADÁR K. 9/3, Szmailbegovics 8/6, Dúl T. 2, Radócz. Edző: Milos Pavlovics
Az eredmény alakulása. 4. perc: 0–6. 8. p.: 4–16. 12. p.: 11–24. 17. p.: 19–30. 23. p.: 28–45. 28. p.: 36–52. 32. p.: 44–58. 37. p.: 47–71
Gedei Tibor:
– Tragikusan kezdtünk, amit megbeszéltünk, abból gyakorlatilag semmit sem csináltunk meg, lassúak voltunk, elfelejtettük az első utasítást, nem kommunikáltunk egymással a pályán. A BEAC ellen felszálló ágban voltunk, tudtunk fejlődni, ezen a mérkőzésen visszaléptünk egyet. Nagyon össze kell szednünk magunkat, hogy olyan teljesítményt tudjunk nyújtani, amit a közönségünk megérdemel. Bosszantó, mert magassági fölényünk volt, a lepattanóharcot mégsem sikerült megnyernünk. Ennyire dekoncentráltan nem lehet kosárlabdázni. A védekezésünk tragikus volt, nem értünk vissza, nem ütöttük be a taktikai faultokat. Az első meccsünk után ez volt a leggyengébb teljesítményünk, keretbe zártuk az első fél idényt.
Milos Pavlovics: – Főként a sérülések miatt rengeteg problémával küzdünk. Tartottam attól, hogy tudunk-e negyven percen át a terv szerint játszani – szerencsére sikerült. Az elejétől a végéig jobbak voltunk, megérdemelten nyertünk.