Férfi kosárlabda NB I: a Sopron nem tudta borítani a papírformát a Fehérvár ellen

GYŐRI FERENCGYŐRI FERENC
2024.04.16. 20:06
Vojvoda Dávid ponterősen játszott (Fotó: Árvai Károly)
Egyenlítésre tört a férfi kosárlabda-bajnokság élvonalának negyeddöntőjében a Sopron KC az Arconic-Alba Fehérvár ellen, de nem tudta borítani a papírformát, sőt, igazából még csak közel sem járt hozzá.

Hét perccel a kezdés előtt Vojvoda Dávid leült a kispadra a Novomatic Arénában, hogy kortyoljon egy kis ásványvizet, ekkor Alejandro Zubillaga ellátta még némi hasznos tanáccsal. Bármi is volt az, remekül sült el.

Dayon Griffin két triplájával nyitott az SKC, közben az Alba csak duplákig jutott, a második előtt Isaiah Philmore ragyogó helyzetfelismeréssel szolgálta ki Jordan Barnettet. Öt perc alatt már négy sikeres hárompontosnál járt a házigazda, ezzel 14–10-es előnyre tett szert, tehát azt már kijelenthettük, nem aludt be a kezdésnél, mint szombaton Székesfehérváron. A vendégek önmagukhoz képest sokat hibáztak, mínusz nyolcnál időt is kért Zubillaga, valószínűleg ő is látta, hogy egyrészt van mit javítani a védekezésen, másrészt támadásban nem leltek rá a megfelelő ritmusra tanítványai. Bejött a húzás, a negyed végére egy pontra faragta hátrányát a tavalyi bajnoki döntős, sőt, a második elején át is vette a vezetést, Vojvoda például ragyogó távoli dobással szomorította a soproniakat – játékának lételemét jelentik a bravúros, szorult helyzetből szerzett kosarak. Harminchat harminchatos állásnál éppen az ő karját rántotta vissza Griffin, s bár az amerikai légiós próbálta megmagyarázni tettét a játékvezetőknek, az ítélet jogosságához nem férhetett kétség. Vojvoda a nagyszünetig 19 pontot számlált, éppen Griffin múlta őt felül hússzal.

A harmadik negyedben kétszámjegyűre növelte előnyét az Alba, úgy tűnt, irányítása alá vette a találkozót, és mire ezen kezdtünk elmélkedni, már magához is hívta övéit Zubillaga mester, mert 53–47-re felzárkózott a Sopron. Rögvest újra visszaállt a differencia, Barnett bepörkölt egy triplát, és nagyon büszke volt utána magára. Amiről lapunknak Gasper Potocnik, az SKC szlovén edzője beszélt, igazolódott, az Alba egyszerűen jobb csapat az övénél, tehát sok mindennek össze kellett volna állnia ahhoz, hogy kiegyenlíthesse a párharcot.

A 27. percben 17 pontos különbség alakult ki, innen már nem volt remény, noha 10–0-lal nyitotta a záró negyedet a vendéglátó, épphogy benézett vele újra tíz alá, aztán ismét elindult a lejtőn. Vojvoda Dávid a 35. percre elérte a 30 pontot, hétből hét triplája is jó helyre ment. Érkezett még egy nyolcadik is, az Alba 97–78-ra nyert, s pénteken bejuthat a legjobb négy közé.

A Falco könnyedén növelte kettő nullára az előnyét a Honvéddal szemben, a Pécs vesztét a szolnoki James Eads három plusz egyes játéka okozta, míg a DEAC hosszabbításban egalizált a ZTE ellen.

KOSÁRLABDA
FÉRFI NB I
NEGYEDDÖNTŐ, 2. MÉRKŐZÉSEK
Budapesti Honvéd Sportegyesület–Falco-Vulcano Energia KC Szombathely 52–89 (13–18, 14–23, 13–19, 12–29)
Ludovika Aréna, 1150 néző. V: Kapitány, Györfy R., Nyilas.
HONVÉD: Simon K. 3/3, I. Brown 12/3, HAJDU P. 12/12, Filipovics 6, Henry 3. Csere: Reizinger 2, Djokovics 9/6, Wesson, Peringer, Kopácsi, Bazsó 5, Vámos. Edző: Zlatko Jovanovics
FALCO: Tanoh Dez 4, Pot 10/3, Benke Sz. 6/6, Krivacsevics 2, TIBY 18/6. Csere: Keller Á. 6, Kovács B. 4, PONGÓ MARCELL 10/9, PERL 27/12, Jordano 2, Verasztó. Edző: Milos Konakov
Az eredmény alakulása. 5. perc: 11–4. 8. p.: 13–16. 13. p.: 16–18. 17. p.: 25–29. 23. p.: 30–45. 27. p.: 37–53. 32. p.: 43–68. 35. p.: 48–74. 38. p.: 50–84. Kipontozódott: Hajdu P. (33. p.), Krivacsevics (33. p.), Filipovics (36. p.), Wesson (39. p.)
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 2–0 a Falco javára
Zlatko Jovanovics: – A harminchét pontos különbség egyáltalán nem tükrözi azt, ami a pályán történt. A meccs jelentős részében felvettük velük a versenyt, de sajnos láthattuk, mi zajlott a pályán… Nem könnyű ilyen helyzetben nyilatkozni, úgyhogy nem is szeretnék erről többet mondani. Inkább a pozitívumokra rátérve: akadémia fenntartójaként óriási büszkeséggel tölt el minket, hogy olyan fiatal játékosok, mint Hajdu, Reizinger vagy Kopácsi első alkalommal szerepelhetnek a rájátszásban, és rögtön meg is tapasztalhatják az ízét a címvédő ellen.
Milos Konakov: – Egy kicsit lassan kezdtünk, de utána elkaptuk a ritmust. Tudtuk, ez teljesen más mérkőzés lesz, mint az első volt, és így is történt. Agresszívabban, több faulttal játszottunk és több labdaszerzésünk is volt, mint Szombathelyen, ezzel nagyobb nyomást helyeztünk az ellenfélre, az idegenbeli győzelemhez márpedig pontosan erre van szükség. Ez a rájátszás, minden mérkőzés újabb motivációt jelent, úgyhogy hiába vezetünk kettő nullára, még nem ért véget a párharc.

NKA Universitas Pécs–NHSZ-Szolnoki Olajbányász 82–83 (26–17, 20–22, 17–24, 19–20)
Pécs, 900 néző. V: Cziffra, Montgomery-Tóth C., Kovács N.
PÉCS: NIKOLICS 15/6, Kovács P. 8/6, Herger 4, DURMO 17/9, MANJGAFIC 14/3. Csere: Scherer 5, Walker 9/3, Kerpel-Fronius G. 6/6, Henry, Meleg 4. Edző: Csirke Ferenc
SZOLNOK: JOVANOVICS 16/6, Rudner, EADS 12/3, LUKÁCS N. 14/3, Wiggins 6. Csere: THOMAS 18/6, Pallai, PONGÓ MÁTÉ 11/9, Durham 6, Révész. Edző: Oliver Vidin
Az eredmény alakulása. 2. perc: 9–3. 7. p.: 18–12. 13. p.: 31–24. 17. p.: 39–31. 22. p.: 48–43. 28. p.: 58–60. 36. p.: 69–77. 39. p.: 77–78
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 2–0 a Szolnok javára
Csirke Ferenc: – A harmadik harmadban veszítettük el a találkozót, amikor nem úgy védekeztünk, ahogyan kellett volna.
Oliver Vidin: – Jó mérkőzésen, felváltva nyújtottak remek teljesítményt a csapatok. A végén három-négy jó dobás a javunkra döntötte el a meccset.

DEAC–Zalakerámia ZTE KK 98–93 (26–19, 25–18, 19–24, 10–19, 18–13) – hosszabbítás után
Debrecen, 1250 néző. V: Földházi, Makrai, Söjtöry.
DEAC: EDWIN 15, Neuwirth 3/3, DRENOVAC 29/9, Williamson 12, BULJEVIC 9. Csere: MÓCSÁN 20/9, Tadics 10/6, Hőgye. Edző: Andjelko Mandics
ZALAEGERSZEG: HICKS 17/3, PAIGE 25/6, Szalay, Ikpe 6, TÓTH Á. 18/3. Csere: Osztojics 10, Ona Embo 13/3, Csátaljay, Keller I. 2, Németh Á. 2, Csuti. Edző: Matthias Zollner
Az eredmény alakulása. 5. perc: 16–5. 10. p.: 26–19. 14. p.: 35–25. 19. p.: 45–29. 26. p.: 58–49. 30. p.: 70–61. 34. p.: 72–67. 39. p.: 78–80. 43. p.: 91–82. 45. p.: 97–93. Kiállítva: Ikpe (43. p.)
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 1–1
Andjelko Mandics: – Sokkal jobb hozzáállással léptünk parkettre, mint az első meccsen, ennek köszönhető a korai előnyünk. A harmadik etap során valami megtört, nem a megbeszélteket hajtottuk végre, így a Zalaegerszeg visszajött a mérkőzésbe. Azon kell dolgoznunk, hogy egyhuzamban több ideig legyünk képesek fókuszáltan kosárlabdázni – ebben az esetben sikerülhet megszereznünk a pályaelőnyt.
Matthias Zollner: – Az első félidőben nem tudtuk a saját játékunkat játszani, főleg védekezésben. A hozzáállásunkat illető kontrasztot jól mutatja, hogy a fordulás után a negyedik negyed végéig csupán huszonkilenc pontot engedélyeztünk a DEAC-nak. Ha a második félidőben mutatott védekezésünket negyven percre ki tudjuk terjeszteni, jó esélyünk lehet megnyerni a következő csatát. A vereség ellenére a küzdőszellemünk dicséretes volt, hiszen vert helyzetből is vissza tudtunk kapaszkodni.

Sopron KC–Arconic-Alba Fehérvár 78–97 (23–22, 16–25, 16–27, 23–23)
Sopron, 1500 néző. V: Benczur, Goda, Fodor.
SOPRON: Nichols 11/6, Meszlényi, GRIFFIN 28/15, Gill 9/6, Molnár M. 10. Csere: SIDIBE 17/9, Csendes 3/3, Mathis, Sitku M., Schöll, Fazekas Cs. Edző: Gasper Potocnik
FEHÉRVÁR: CHAMBERS 17/12, Kass, BARNETT 16/6, PHILMORE 15/3, Dickey 8. Csere: Balogh M. 1, VOJVODA 33/24, Roberts 7/3, Takács Milán. Edző: Alejandro Zubillaga
Az eredmény alakulása. 4. perc: 9–7. 8. p.: 21–11. 12. p.: 23–25. 16. p.: 28–32. 18. p.: 36–42. 22. p.: 39–50. 25. p.: 47–58. 28. p.: 51–66. 33. p.: 65–74. 35. p.: 71–84. 38. p.: 76–92
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 2–0 az Alba Fehérvár javára
Gasper Potocnik: – Ha a teljes mérkőzést nézzük, az Alba volt a jobb. A találkozó nagy részében jól teljesítettünk, voltak szép momentumaink védekezésben és támadásban is. Azt hiszem, az előző mérkőzéshez képest fejlődtünk, ami a célunk volt. Néhány helyzetben védekezésben és támadásban is rossz döntéseket hoztunk, ezzel előnyhöz juttattuk a Fehérvárt, amelyből nehéz volt visszajönni. Küzdeni fogunk a végsőkig, hogy megszerezzük a győzelmet, és visszahozzuk a párharcot Sopronba. Ez a célunk.
Alejandro Zubillaga: – A csapat jól játszott védekezésben, szerencsés vagyok, mert olyan jó játékosaim vannak, mint Vojvoda Dávid és Siyani Chambers. Több nevet nem mondanék, de sok jó játékosunk van, akik mind tudják a szerepüket, és most sok pontot dobtak. Meg kell nyernünk még egy mérkőzést, és én vagyok olyan tapasztalt, hogy tudjam, még nincs lefutva a párharc.