Vb 2022: Kane és Mbappé is több gólt ért el a kieséses szakaszban, mint CR

P. Gy.P. Gy.
2022.12.10. 09:05
Cristiano Ronaldo még sosem tudott betalálni a tornák második fázisában (Fotó: AFP)
Szombaton marokkói–portugál és angol–francia összecsapásokkal folytatódik a katari labdarúgó-világbajnokság negyeddöntője. Utóbbi találkozó különlegességét az is növeli, hogy mindkét oldalon ott lesz a pályán egy-egy kiváló gólgyáros, angol részről Harry Kane, a franciáknál pedig Kylian Mbappé, akik eddig két, illetve öt gólt értek el a vb-k direkt kieséses szakaszában. Ezzel mindkét támadó felülmúlja a portugálok sztárját, Cristiano Ronaldót, aki – bármilyen furcsán hangzik – még sosem tudott betalálni a tornák második fázisában, amikor már csak egy mérkőzés dönt a továbbjutásról, vagy az érmek sorsáról.

V
ILÁGBAJNOKSÁG, KATAR
NEGYEDDÖNTŐ

SZOMBAT

MAROKKÓ–PORTUGÁLIA
Doha
, al-Tumama Stadion, 16.00. Vezeti: Facundo Tello (argentin)

♦ Mindössze kétszer meccseltek, a mérlegük kiegyenlített, az 1986-os mexikói vb-n 3–1-re a marokkóiak, négy éve az oroszországi világbajnokság moszkvai csoporttalálkozóján Cristiano Ronaldo korai góljával 1–0-ra a portugálok nyertek.

♦ Az akkori találkozón a mostani portugál keretből a gólszerzőn kívül a jelenlegi cserekapus, Rui Patrício, a hátvéd Pepe és Raphaël Guerreiro, a középpályás Bruno Fernandes és Joao Mário, valamint a csatár Bernardo Silva szerepelt. A Katarban menetelő marokkóiak közül a védő Asraf Hakimi és a középpályás Hakim Zijes játszott azon a mérkőzésen.

♦ A marokkóiak az előző öt vb-mérkőzésükből egyet sem veszítettek el (2 győzelem, 3 döntetlen), legutóbb a 2018-as tornán épp a portugálokkal szemben maradtak alul.

♦ Marokkó újonc a negyeddöntőben, egyben a negyedik afrikai válogatott, amelynek a vb-k történetében valaha sikerült a világbajnokság legjobb nyolc csapata közé jutnia.

♦ Portugália vb-történelme második legnagyobb különbségű győzelmét érte el Svájc 6–1-es kiütésével. 1966 és 2006 után után ez a harmadik alkalom, hogy bejutott a negyeddöntőbe, és eddig még mindig sikerrel vette ezt az akadályt.

♦ Marokkó fél éve veretlen, június elején az Egyesült Államokban maradt alul (0–3), azóta 7 diadal – ebből egyszer a tizenegyespárbajban – és 2 döntetlen a mutatója, és ezalatt mindössze két gólt kapott!

♦ A marokkóiaknál a védelemből Najef Agerd ágyéksérülés miatt nem játszhat, a csapatkapitány Romen Szaissz pedig spanyolok ellen mérkőzésen combizomsérülést szenvedett, ezért bizonytalan a szereplése. A portugáloknál Nuno Mendes kikerült a keretből, és valószínűleg a svájciak ellen kimaradt Danilo Pereira is kihagyja a negyeddöntőt.

♦ A katari vb-n lejátszott négy mérkőzésen a portugálok produkáltak jobb mutatókat: Az egyetlen kivételt a kapott gólok száma jelenti, a marokkóiak kapujába ugyanis csak egyszer találtak be az ellenfelek, míg Pepééknek négyszer is. A párharcok megnyerésének százalékos arányában minimális különbséggel állnak jobban a portugálok.

Al-Hor,
al-Bajt Stadion, 20.00. Vezeti:Wilton Sampaio (brazil)

♦ A negyeddöntőben ez az egyetlen olyan párosítás, amelyben két korábbi világbajnok kerül szembe egymással.

♦ 1923 óta ez lesz a 32. összecsapásuk, az örökmérleg a szigetországiak felé billen, hiszen egy híján kétszer annyi győzelmet arattak, mint ahányszor kikaptak a galloktól: 17-szer született angol diadal, 5-ször döntetlent és 9-szer francia győzelem.

♦ A vb-ken mindössze kétszer találkoztak, 1966-ban házigazdaként 2–0-ra, 1982-ben Spanyolországban 3–1-re nyertek az angolok.

♦ A legutóbbi tétmeccsük a 2012-es Európa-bajnokságon volt, a donyecki csoporttalálkozón 1–1-re végeztek. Azóta két felkészülési mérkőzést játszottak, mindkettőt az éppen aktuális hazaiak nyerték (2015-ben 2–0 az angoloknak, majd 2017-ben 3–2 a franciáknak). Ez utóbbi volt az egyetlen találkozó, amelyen a két jelenlegi szövetségi kapitány, Gareth Southgate és Didier Dechampes egymás ellen meccselt.

♦ A franciák a legutóbb nyolc vb-mérkőzésükből hetet megnyertek és csak most Katarban, a Tunézia ellenit bukták el (0–1), amikor Didier Dechampes a legjobb játékosait a kieséses szakaszra pihentette.

♦ Anglia szeptemberben búcsúzott a Nemzetek Ligája A-ligájától, a vb-n azonban az előző három meccsén még gólt sem kapott.

♦ Az angolok ásza, az előző vb gólkirálya, Harry Kane eddig mindössze kétszer talált be a tornák direkt kieséses szakaszában. MIndkétszer a nyolcaadöntőben volt eredményes, 2018-ban Kolumbia, a mostani tornán pedig Szenegál ellen.

♦ A franciák kimagasló támadója, Kylian Mbappé ezzel szemben már öt gólnál jár a világbajnoki tornák második fázisában, amikor csak egy mérkőzés dönt a továbbjutásról, vagy az érmek sorsáról. Négy éve Oroszországban az argentinok, most a lengyelek elleni nyolcaddöntőben duplázott, és a 2018-as vb-döntőben a horvátok ellen is betalált egyszer.

♦ Az angoloknál Ben White már egy hete elhagyta a csapat edzőtáborát, majd Raheem Sterlingnek is haza kellett utaznia a családjához, és bár visszatért, a negyeddöntőben aligha kerül be a kezdőbe. John Stones és Callum Wilson szereplése is bizonytalan.

♦ A franciáknál Karim Benzema játékára valószínűleg még nem kerül sor, akárcsak a térdsérüléssel bajlódó Lucas Hernandezére.

♦ A katari vb számai alapján túlnyomórészt az angolok állnak jobban, viszont a franciák a helyzetkihasználás mértékében, a párharcok megnyerésében és várható gólok számában felülmúlják a szigetországiakat.