Gála! A CR helyén kezdő Goncalo Ramos triplázott, Portugália kiütötte Svájcot

2022.12.06. 19:50
Goncalo Ramos először kezdett vb-meccsen, egyből mesterhármast szerzett (Fotó: Getty Images)
Portugália a vártnál jóval simábban, 6–1-re legyőzte Svájcot a katari labdarúgó-világbajnokság utolsó nyolcaddöntőjében, így bejutott a Marokkó elleni szombati negyeddöntőbe. Goncalo Ramos életében először kezdett vb-meccsen, s triplázott, míg Pepe történelmet írt.

VILÁGBAJNOKSÁG, KATAR
NYOLCADDÖNTŐ

PORTUGÁLIA–SVÁJC 6–1 (2–0)
Loszaíl, Lusail Iconic Stadion, 83 720 néző. Vezette: C. Ramos (mexikói)
Portugália:
Diogo Costa – Dalot, Pepe, Rúben Dias, R. Guerreiro – Otávio (Vitinha, 74.), W. Carvalho, Bernardo Silva (Neves, 82.) – Bruno Fernandes (Leao, 87.) – Goncalo Ramos (C. Ronaldo, 73.), Joao Félix (Horta, 74.). Szövetségi kapitány: Fernando Santos
Svájc:
Sommer – E. Fernandes, Schär (Cömert, a szünetben), Akanji, R. Rodríguez – Freuler (Zakaria, 54.), G. Xhaka – Shaqiri, Sow (Seferovic, 54.), R. Vargas (Okafor, 66.) – Embolo (Jashari, 89.). Szövetségi kapitány: Murat Yakin
Gólszerző: Goncalo Ramos (17., 51., 67.), Pepe (33.), R. Guerreiro (56.), Leao (90+2.), ill. Akanji (58.)

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

Tizennégy év – ennyi telt el azóta, hogy minden idők egyik legjobb labdarúgója, az immár 37 esztendős Cristiano Ronaldo csereként kapott helyet a portugál válogatottban egy nagy tornán (Eb-n vagy vb-n). Akkor, a 2008-as Európa-bajnokságon Svájc ellen kezdett a kispadon, éppen úgy, mint kedden a katari világbajnokság nyolcaddöntőjében.

A portugálok szövetségi kapitánya, Fernando Santos azonban nemcsak azzal sokkolta a szurkolók egy részét, hogy kihagyta CR-t a kezdőből, a Manchester Cityben évek óta világklasszis teljesítményt nyújtó szélső védő, Joao Cancelo szintén kimaradt, a világ egyik legjobb formában lévő szélső támadója, Rafael Leao pedig ezúttal sem kezdett. Szerepet kapott ellenben Goncalo Ramos, a Benfica 21 éves csillaga, vagy éppen a Manchester Unitedben jó klubidényt futó Diogo Dalot is.

És micsoda húzás volt ez Santostól!

Santos (aki talán a svájciak szövetségi kapitányát, Murat Yakint is meglepte döntéseivel) olyannyira jól keverte a lapjait, hogy a több helyen is megváltozó portugál válogatott a meccs elejétől kezdve remekül mozgott a pályán, tanáriak voltak a labdakihozatalai, működött az így sem magasra tolt, de helyenként intenzív letámadása, és a labdavesztés utáni visszarendeződéssel sem volt gondja. A 17. percben a vezetést is megszerezte: egy bedobás után Joao Félix remek labdával találta meg a tizenhatoson belül Goncalo Ramost, aki félig a kapunak háttal vette át a labdát, lefordult védőjéről, majd kegyetlen erővel kilőtte a rövid felső sarkot – Yan Sommer nem tudott rá idejében mozdulni (1–0).

A CR helyén kezdő Goncalo Ramos adta meg az alaphangot Portugáliának (Fotó: Getty Images)

Svájcnak muszáj volt az addigiaknál jobban felvállalnia a támadójátékot, Portugália így kedvére játszhatott az átmenetekre. Ezekből volt is lehetősége bőven, de a második gól nem így született: a 33. percben Bruno Fernandes szögleténél Manuel Akanjit Pepe megelőzte, és a kapuba fejelt (2–0) – így minden idők legidősebb játékosa (39 éves, 283 napos) lett, aki gólt szerzett egy világbajnokság egyenes kieséses szakaszában.

Pepe 39 évesen szerzett gólt egy vb-nyolcaddöntőben (Fotó: Getty Images)

Az első félidőben volt még egy Ramos-ziccere Portugáliának, de kimaradt, ám így is kétgólos előnnyel mehettek a szünetre Santosék. A folytatásban még inkább kitámadott Svájc, aminek nem lett jó vége számára: az 51. percben Dalot beadására Ramos érkezett remek ütemben, és kilőtte a rövid alsót (3–0), majd négy perccel később a duplázó Benfica-csatár egy gólpasszt is kiosztott, ekkor Raphaël Guerreiro lőtt nagy erővel Sommer kapujába (4–0).

Az ekkorra már alaposan széteső svájciak nem sokkal később azonban szépítettek: az 58. percben bal oldal szöglet után Akanji érkezett a hosszún (4–1). Hiába a jókora előny, a közönség hosszú percekig skandálta Cristiano Ronaldo nevét, akit a 73. percben be is állított Fernando Santos szövetségi kapitány, ám előtte a 67. percben történelmet írt Goncalo Ramos is. A 21 éves csatár megszerezte harmadik gólját is, amivel a katari torna első triplázója lett – úgy, hogy ez volt az első világbajnoki mérkőzése kezdőként.

Cristiano Ronaldo csereként állt be (Fotó: Getty Images)

A hajrában a társak többször próbálták helyzetbe hozni Ronaldót, aki csak lesgólig jutott. A szintén csereként beálló Rafael Leao azonban a hosszabbítás perceiben lőtt még egy gyönyörű gólt, beállítva a kiütéses végeredményt. Portugália 6–1-re nyert, és Marokkó ellen játszik majd a negyeddöntőben szombaton.

PORTUGÁLIA
KAPUSOK: 1 Rui Patrício (AS Roma – Olaszország), 12 José Sá (Wolverhampton Wanderers– Anglia), 22 Diogo Costa (FC Porto)
VÉDŐK: 2 Diogo Dalot (Manchester United – Anglia), 3 Pepe (FC Porto), 4 Rúben Dias (Manchester City – Anglia), 5 Raphaël Guerreiro (Borussia Dortmund – Németország), 13 Danilo Pereira (Paris Saint-Germain – Franciaország), 19 Nuno Mendes (Paris Saint-Germain – Franciaország), 20 Joao Cancelo (Manchester City – Anglia), 24 António Silva (Benfica)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 6 Joao Palhinha (Fulham – Anglia), 8 Bruno Fernandes (Manchester United – Anglia), 14 William Carvalho (Real Betis – Spanyolország), 16 Vitinha (Paris Saint-Germain – Franciaország), 17 Joao Mário (Benfica), 18 Rúben Neves (Wolverhampton Wanderers – Anglia), 23 Matheus Nunes (Wolverhampton Wanderers – Anglia), 25 Otávio (FC Porto)
TÁMADÓK: 7 Cristiano Ronaldo (Manchester United – Anglia), 9 André Silva (RB Leipzig – Németország), 10 Bernardo Silva (Manchester City – Anglia), 11 Joao Félix (Atlético Madrid – Spanyolország), 15 Rafael Leao (AC Milan – Olaszország), 21 Ricardo Horta (Braga), 26 Goncalo Ramos (Benfica)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Fernando Santos

SVÁJC
KAPUSOK: 1 Yann Sommer (Borussia Mönchengladbach – Németország), 12 Jonas Omlin (Montpellier – Franciaország), 21 Gregor Kobel (Borussia Dortmund – Németország), 24 Philipp Köhn (RB Salzburg – Ausztria)
VÉDŐK: 2 Edimilson Fernandes (Mainz – Németország), 3 Silvan Widmer (Mainz – Németország), 4 Nico Elvedi (Borussia Mönchengladbach – Németország), 5 Manuel Akanji (Manchester City – Anglia), 11 Renato Steffen (Lugano), 13 Ricardo Rodriguez (Torino – Olaszország), 18 Eray Cömert (Valencia – Spanyolország), 22 Fabian Schär (Newcastle United – Anglia)
KÖZÉPPÁLYÁSOK:
6 Denis Zakaria (Chelsea – Anglia), 8 Remo Freuler (Nottingham Forest – Anglia), 10 Granit Xhaka (Arsenal – Anglia), 14 Michel Aebischer (Bologna – Olaszország), 15 Djibril Sow (Eintracht Frankfurt – Németország), 16 Christian Fassnacht (Young Boys), 20 Fabian Frei (Basel), 23 Xherdan Shaqiri (Chicago Fire – Egyesült Államok), 25 Fabian Rieder (Young Boys), 26 Ardon Jashari (Luzern)
TÁMADÓK: 7 Breel Embolo (Monaco – Franciaország), 9 Haris Seferovic (Galatasaray – Törökország), 17 Ruben Vargas (Augsburg – Németország), 19 Noah Okafor (RB Salzburg – Ausztria)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Murat Yakin