Elképesztő, hatgólos döntetlen után Svájc tizenegyesekkel legyőzte a franciákat!

2021.06.28. 20:50
Mbappé (jobbra) – még tizenegyesből sem ment neki a gólszerzés a tornán (Fotó: AFP)
Franciaország 3–3-ra végzett Svájc ellen az Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében, a tizenegyespárbajban egyedül Kylian Mbappé hibázott, így a svájci válogatott jutott tovább, és lesz Spanyolország ellenfele a legjobb nyolc között.

EURÓPA-BAJNOKSÁG
NYOLCADDÖNTŐ
FRANCIAORSZÁG–SVÁJC 3–3 (0–1, 3–3, 3–3) – 11-esekkel 4–5
Bukarest, Nemzeti Aréna, 22 642 néző. Vezette: Rapallini (argentin)
FRANCIAORSZÁG: Lloris – Varane, Lenglet (Coman, a szünetben; Thuram, 112.), Kimpembe – Pavard, Pogba, Kanté, Rabiot – Griezmann (M. Sissoko, 88.) – Benzema (Giroud, 94.), Mbappé. Szövetségi kapitány: Didier Deschamps
SVÁJC: Sommer – Elvedi, Akanji, R. Rodríguez (Mehmedi, 87.) – Widmer (Mbabu, 73.), Freuler, G. Xhaka, Zuber (Fassnacht, 79.) – Shaqiri (Gavranovic, 73.) – Seferovic (Schär, 97.), Embolo (R. Vargas, 79.). Szövetségi kapitány: Vladimir Petkovic
Gólszerző: Benzema (57., 59.), Pogba (75.), ill. Seferovic (15., 81.), Gavranovic (90.)

SZÖVEGES KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

Igen élénken kezdték a találkozót a felek a bukaresti hőségben, Raphaël Varane például alig másfél perccel a kezdő sípszó után már fejjel veszélyeztette a svájci kaput, de Svájc hamar szöglettel felelt – ezzel is azt jelezte Vladimir Petkovic csapata, hogy nem gondolkodik bunkerfoci alkalmazásán.

Az első percek lendületesebb, akciódúsabb játéka után valamelyest visszaesett az iram, de ez nem jelentette azt, hogy unalmasan telt volna a meccs, sőt! Hol Kylian Mbappé cselei, hol egy-egy megiramodó svájci okozott izgalmat, mígnem a 15. percben egy rossz lövés utáni lecsorgót gyűjtött össze Steven Zuber a tizenhatos bal sarkánál, majd jól emelt középre, ahol érkezett Haris Seferovic, és a tornán első alkalommal szerepet kapó Clément Lenglet-t könnyedén túlugorva 8 méterről a jobb alsó sarokba fejelt. Ez két dolog miatt nem jelentett túl sok jót a franciáknak: egyrészt ezen az Eb-n eddig csak három csapatnak sikerült hátrányból győzelmet aratnia, másrészt pedig amikor Seferovic gólt szerzett a válogatottban, a svájci csapat csak egyszer kapott ki – a többi 16 meccsen mind győzött.

A vezetést megszerző svájciak nem tolták be a buszt a kapujuk elé, azaz messze nem mentek át ultradefenzívbe – amit jól mutattak a félidei statisztikai adatok is. A francia válogatott 54:46-ra vitte a labdabirtoklást, s ugyan kettővel több lövési kísérlete volt (7 az 5 ellen), de egyszer sem talált kaput – míg Svájc egyszer igen –, így nem lehetett azt mondani, hogy a szünetre érdemtelenül vezetve mehettek pihenni az alpesiek (0–1).

Az elsőhöz hasonlóan a második félidő is igen lendületesen kezdődött, előbb Antoine Griezmann találta el távolról a kapu mögötti zajmikrofont, majd Brees Embolo beadása okozott zavart a francia tizenhatoson belül. Az 53. percben aztán Benjamin Pavard elsodorta Zubert a tizenhatos bal oldalvonalánál, s az argentin játékvezető bő fél perc múlva a VAR-szoba jelzése alapján visszanézte az esetet, s büntetőt adott – holott lehet, hogy a szabálytalanság a büntetőterületen kívül kezdődött. A tizenegyespontra letett labda mögé Ricardo Rodríguez állt oda, ám Hugo Lloris jó irányba vetődve hárította a lövést – a 35 éves kapus 2012 után védett ismét büntetőt a válogatottban.

A lélektani előny a franciákhoz került, akik néhány percen belül megfordították a mérkőzést. Mbappé lapos lövése még szinte súrolta a kapufát a bal alsó sarok mellett, aztán viszont jött Benzema, és előbb a PSG csatárának kiugratását valahogyan maga elé tette, és átpöckölte a kivetődő Sommer fölött, majd pillanatokkal később a védők vonalán áttörő Griezmann emelését bólintotta egy lépésről a léc alá.

A franciáknak örömünnepet jelentő, 103 másodperc különbséggel esett két góllal (2–1) a svájciak a továbbjutás kapujából a kiesés szélére sodródtak – miközben négy perccel és három másodperccel Benzema második találata előtt labdájuk volt a 2–0-hoz.

A gyorsan hátrányba kerülő svájciakat láthatóan megfogta a két kapott gól, míg Griezmannék ekkor kevéssé erőltették a támadásokat, mígnem a 75. percben – némileg váratlanul – Paul Pogba megszerezte a franciák legszebb találatát – 21 méterről óriási gólt csavart jobbal a bal felső sarokba (3–1).

Azt lehetett hinni, hogy ezzel eldőlt, ám Petkovic mester jó cseréinek köszönhetően Svájc a 81. percben szépíteni tudott: Kevin Mbabu jobbról belőtt labdájára ezúttal is Seferovic robbant be középen, és a tehetetlen Lloris mellett a kapu közepébe fejelt (3–2). Sőt, alig néhány perc múlva Mario Gavranovic is betalált – apró szépséghiba, hogy lesről, így az argentin játékvezető nem adta meg a gólt. A 90. percben viszont már szó sem lehetett lesről Gavranovic góljánál: Christian Fassnacht labdaszerzése után Granit Xhaka ugratta ki a Dinamo Zagreb támadóját, aki egy átvétel után 18 méterről kilőtte a jobb alsót. 3–3

A négyperces ráadás zárásaként Kingsley Coman óriási, zúgó kapufát lőtt – ahogy a spanyol–horvát kora este, úgy ez a meccs is hatgólos döntetlenre állt a rendes játékidő végén.

A ráadás első momentumaként Benjamin Pavard gyorsan leiratkozott az esetleges negyeddöntőről, miután sárgát érően szabálytalankodott, majd előbb Mbabu beadása okozott zavart a francia ötös környékén, aztán a túloldalon Coman bombázott az oldalhálóba, vagyis továbbra is nyílt sisakkal küzdött mindkét csapat, hogy a tizenegyespárbajt elkerülje. De hiába, a ráadásban nem esett újabb gól (pedig csak Mbappé előtt adódott legalább két nagy lehetőség, plusz Giroud a 118. percben győztes gólt fejelhetett volna, de Sommer szépen védett), így ezen a tornán először tizenegyesek döntöttek a továbbjutóról.

Ebben a műfajban Svájc volt a jobb, miután az első négy sorozatban mindenki eredményes volt, ellenben az ötödik körben a franciáktól Mbappé lövését Sommer kivédte, így a svájciak történetük során első alkalommal jutottak tovább tizenegyesekkel (4–5) nagy tornán.

Búcsúzik a világbajnok... (Fotó: AFP)

A FRANCIA KERET
KAPUSOK: 1 – Hugo Lloris
(Tottenham – Anglia), 16 – Steve Mandanda (Marseille), 23 – Mike Maignan (Lille)
VÉDŐK: 2 – Benjamin Pavard (Bayern München – Németország), 24 – Léo Dubois (Lyon), 4 – Raphaël Varane (Real Madrid – Spanyolország), 15 – Kurt Zouma (Chelsea – Anglia), 3 – Presnel Kimpembe (PSG), 5 – Clément Lenglet (Barcelona – Spanyolország), 21 – Lucas Hernandez (Bayern München – Németország), 18 – Lucas Digne (Everton – Anglia), 25 – Jules Koundé (Sevilla – Spanyolország)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 13 – N'Golo Kanté (Chelsea – Anglia), 6 – Paul Pogba (Manchester United – Anglia), 14 – Adrien Rabiot (Juventus – Olaszország), 12 – Corentin Tolisso (Bayern München – Németország), 17 – Moussa Sissoko (Tottenham – Anglia), 8 – Thomas Lemar (Atlético Madrid – Spanyolország)
TÁMADÓK: 26 – Marcus Thuram (Mönchengladbach – Németország), 20 – Kingsley Coman (Bayern München – Németország), 10 – Kylian Mbappé (PSG), 7 – Antoine Griezmann (Barcelona – Spanyolország), 9 – Olivier Giroud (Chelsea – Anglia), 19 – Karim Benzema (Real Madrid – Spanyolország), 22 – Wissam Ben Yedder (Monaco)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Didier Deschamps

A SVÁJCI KERET
KAPUSOK: 1 – Yann Sommer (Mönchengladach – Németország), 12 – Yvon Mvogo (PSV Eindhoven – Hollandia), 21 – Gregor Köbel (VfB Stuttgart – Németország)
VÉDŐK: 13 – Ricardo Rodríguez (Torino – Olaszország), 22 – Fabian Schär (Newcastle United – Anglia), 5 – Manuel Akanji (Borussia Dortmund – Németország), 4 – Nico Elvedi (Mönchengladbach – Németország), 3 – Silvan Widmer (Basel), 17 – Loris Benito (Bordeaux – Franciaország), 2 – Kevin Mbabu (Wolfsburg – Németország), 25 – Eray Cömert (Basel), 24 – Becir Omeragic (FC Zürich), 26 – Jordan Lotomba (Nice – Franciaország)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 10 – Granit Xhaka (Arsenal – Anglia), 23 – Xherdan Shaqiri (Liverpool – Anglia), 14 – Steven Zuber (EintrachtFrankfurt – Németország), 6 – Denis Zakaria (Mönchengladbach – Németország), 8 – Remo Freuler (Atalanta – Olaszország), 20 – Edimilson Fernandes (Mainz – Németország), 15 – Djibril Sow (Eintracht Frankfurt – Németország)
TÁMADÓK: 9 – Haris Seferovic (Benfica – Portugália), 18 – Admir Mehmedi (Wolfsburg – Németország), 7 Breel Embolo (Mönchengladbach – Németország), 19 Mario Gavranovic (Dinamo Zagreb – Horvátország), 11 Ruben Vargas (Augsburg – Németország), 16 – Christian Fassnacht (Young Boys)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Vladimir Petkovic