Már a négy között! Dánia az 1992-es diadalmenetét idézi

2021.07.03. 17:50
Hárman a boldog dánok közül (balról): Jannik Vestergaard, Joakim Maehle és Thomas Delaney (Fotó: AFP)
Dánia jutott be harmadikként a labdarúgó Európa-bajnokság legjobb négy csapata közé, miután a szombat kora esti azerbajdzsáni negyeddöntőben 2–1-re legyőzte Csehországot. A dánok az 5. percben megszerezték a vezetést, a szünetben már kettővel vezettek, és bár a csehek a szünet után gyorsan szépítettek, egyenlítésre nem futotta az erejükből.

EURÓPA-BAJNOKSÁG
NEGYEDDÖNTŐ

CSEHORSZÁG–DÁNIA 1–2 (0–2)
Baki, Olimpiai Stadion, 16 306 néző. Vezette: Kuipers (holland)
CSEHORSZÁG: Vaclík – Coufal, Celustka (Brabec, 65.), Kalas, Boril – Holes (Jankto, a szünetben), Soucek – Masopust (Krmencík, a szünetben), Barák, Sevcík (Darida, 80.) – Schick (Vydra, 79.). Szövetségi kapitány: Jaroslav Silhavy
DÁNIA: Schmeichel – A. Christensen (Andersen, 81.), Kjaer, Vestergaard – Stryger Larsen (Wass, 71.), Höjbjerg, Delaney (M. Jensen, 81.), Maehle – Braithwaite, Dolberg (Poulsen, 59.), Damsgaard (Nörgaard, 60.). Szövetségi kapitány: Kasper Hjulmand
Gólszerző: Schick (49.), ill. Delaney (5.), Dolberg (42.)

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

Nagyon gyorsan előállt az a helyzet, amiben Kasper Hjulmand dán válogatottja köztudottan kiválóan érzi magát. Mindössze öt perc telt el a mérkőzésből, amikor Kasper Dolberg némi ravaszkodással kiharcolt egy szögletet, és a jobb oldali beívelés után a teljesen szabadon hagyott Thomas Delaney befejelte az északiak vezető gólját (0–1).

EGY KIS STAT: Dánia ezzel a góllal beállította nagy tornás nemzeti rekordját: az 1986-os vb-n szintén 10 gólt szereztek játékosai. De tudjuk, ezen az Eb-n nem ragadtak le tíznél, Dolberg első félidő végi lövése új dán rekordot (11) eredményezett. (Opta)

Thomas Delaney befejeli az első dán gólt (Fotó: AFP)
A GÓL A KÉPRE KATTINTVA TEKINTHETŐ MEG!
Thomas Delaney befejeli az első dán gólt (Fotó: AFP) A GÓL A KÉPRE KATTINTVA TEKINTHETŐ MEG!

Szereztek már vezetést korábban is a dánok ezen az Eb-n, a 2. percben, a belgák ellen – annak a meccsnek nem lett jó vége (1–2). Szombat este Bakiban gyorsan biztossá tehették volna, hogy ezúttal más lesz a kimenet, de az első húsz percben Mikkel Damsgaard, majd Delaney is kihagyott egy-egy nagy gólszerzési lehetőséget.

Labdabirtoklásban a csehek sem maradtak el, kreativitásban annál inkább – első félidőbeli legnagyobb helyzetüket egy dán könnyelműség eredményezte: Kasper Schmeichelnek bátor vetődéssel kellett mentenie Tomás Holes közeli lövését, amelyre az ő pontatlan indítása után nyílt lehetősége a cseh játékosnak.

Jaroslav Silhavy csapata vezetett támadásokat, szögleteket harcolt ki, még a 16-oson belül is – főleg a jobb oldalon – talált üres területeket, de az említetten túl igazán nagy helyzete nem adódott.

Kissé fáradt gyürkőzés volt ez igazából, miközben a dán csapat lendületes ellentámadásai rettegésben tartották a cseh védelmet – amely a játékrész hajrában másodszor is kapitulált: a 42. percben Joakim Maehle békebeli futballvirtuózként jobb külsővel kanyarított középre a bal szélről, és a középen berobbanó két társ egyike, Dolberg hat méterről, berepültében a hálóba emelt (0–2).

EGY KIS STAT: Kasper Dolberg a harmadik gólját lőtte az Eb-n, ezzel a kontinenstornák történetének legeredményesebb dán játékosainak egyike lett: Jon Dahl Tomasson, Brian Laudrup, Henrik Larsen és Frank Arnesen szintén hárommal zárta Eb-pályafutását. (Opta)

Kasper Dolberg a másodikat ünnepli (Fotó: AFP)
Kasper Dolberg a másodikat ünnepli (Fotó: AFP) A GÓL A KÉPRE KATTINTVA TEKINTHETŐ MEG!

Egy gól a meccs elején, egy nem sokkal a szünet előtt – két jól irányzott csapás, de a második félidő elején gyorsan világossá vált, hogy a csehek korántsem rogytak meg. Michael Krmencík becserélése élénkebbé tette a támadójátékukat, és bár az első két veszélyhelyzetet Schmeichel még elhárította, a harmadikból megszületett a szépítő gól: a 49. percben Vladimír Coufal jobb beadásából az addig jól semlegesített gólzsák, Patrik Schick 12 méterről gyönyörű kapásgólt lőtt (1–2).

EGY KIS STAT: ötödik góljával Patrik Schick utolérte Cristiano Ronaldót az idei Eb góllövőlistájának élén. A cseh/csehszlovák futballtörténelem csak egy eredményesebb gólszerzőt ismer Eb-ken, vb-ken: a harmincas évek két világbajnokságán (1934, 1938) összesen hétszer a kapuba találó Oldrich Nejedlyt. (Opta)

Patrik Schick a szépítő gólt lövi (Fotó: AFP)
Patrik Schick a szépítő gólt lövi (Fotó: AFP) A GÓL A KÉPRE KATTINTVA TEKINTHETŐ MEG!

Szárnyakat ad-e a gyors gól a cseheknek? Ehhez alighanem egy visszahúzódó dán válogatott is kellett volna, csakhogy Hjulmand úgy döntött, nem teszi meg ezt a szívességet, és cseréi egyikeként beküldte a mindig ambíciótól feszülő Yussuf Poulsent. Rá kettőzött erővel kellett figyelniük a cseh védőknek, akik közül ráadásul sérülés miatt kidőlt Ondrej Celustka.

Poulsen tette a dolgát, többször megdolgoztatta Tomás Vaclík kapust, úgyhogy az egyenlítés helyett – leszámítva a ráadáspercek kitartó, de a beívelgetéseken túl többet nem hozó cseh nyomását – inkább a dán előny növelése volt napirenden. Végül sem itt, sem ott nem született gól, így Dánia 2–1-es győzelemmel zárta a meccset, és 1992-es diadala óta először bejutott az Európa-bajnokság legjobb négy csapata közé.

Ki hitte volna ezt, amikor a finnek elleni (később elveszített) nyitányon az orvosok Christian Eriksen életéért küzdöttek...?

A dánok Angliával vívnak majd meg a döntőbe jutásért, miután a szombat késő esti római negyeddöntőben Gareth Southgate csapata4–0-ra legyőzte Ukrajnát.

EGY KIS STAT: Dánia 29 év után tért vissza ismét a legjobb négy közé – ilyen hosszú kihagyást eddig nem ismert az Eb-történelem. Olyan csapat sem volt még, amelyik úgy jutott be az elődöntőbe, hogy a csoportmérkőzései közül kettőt is elveszített. (Opta)

A KÉT VÁLOGATOTT KERETE

CSEHORSZÁG
KAPUSOK:
23 – Tomás Koubek (Augsburg – Németország), 1 – Tomás Vaclík (Sevilla – Spanyolország), 16 – Ales Mandous (Olomouc)
VÉDŐK: 3 – Ondrej Celustka (Sparta Praha), 18 – Jan Boril (Slavia Praha), 2 – Pavel Kaderábek (Hoffenheim – Németország), 6 – Tomás Kalas (Bristol City – Anglia), 22 – Ales Mateju (Brescia – Olaszország), 5 – Vladimír Coufal (West Ham United – Anglia), 17 – David Zima (Slavia Praha), 4 – Jakub Brabec (Viktoria Plzen)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 14 – Jakub Jankto (Sampdoria – Olaszország), 7 – Antonín Barák (Hellas Verona – Olaszország), 15 – Tomás Soucek (West Ham United – Anglia), 9 – Tomás Holes (Slavia Praha), 12 – Lukás Masopust (Slavia Praha), 21 – Alex Král (Szpartak Moszkva – Oroszország), 8 – Vladimír Darida (Hertha BSC – Németország), 13 – Petr Sevcík (Slavia Praha), 25 – Jakub Pesek (Slovan Liberec), 26 – Michal Sadílek (PSV Eindhoven – Hollandia)
TÁMADÓK: 11 – Michael Krmencík (PAOK – Görögország), 24 – Tomás Pekhart (Legia Warszawa – Lengyelország), 10 – Patrik Schick (Bayer Leverkusen – Németország), 20 – Matej Vydra (Burnley – Anglia), 19 – Adam Hlozek (Sparta Praha)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Jaroslav Silhavy

DÁNIA
KAPUSOK: 1
Kasper Schmeichel (Leicester City – Anglia), 22 Frederik Rönnow (Schalke – Németország), 16 Jonas Lössl (Midtjylland)
VÉDŐK: 4 Simon Kjaer (Milan – Olaszország), 6 Andreas Christensen (Chelsea – Anglia), 3 Jannik Vestergaard (Southampton – Anglia), 5 Joakim Maehle (Atalanta – Olaszország), 17 Jens Stryger Larsen (Udinese – Olaszország), 2 Joachim Andersen (Fulham – Anglia), 18 Daniel Wass (Valencia – Spanyolország), 13 Mathias Jörgensen „Zanka”(FC Köbenhavn), 26 Nicolai Boilesen (FC Köbenhavn)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 10 Christian Eriksen (Internazionale – Olaszország), 8 Thomas Delaney (Borussia Dortmund – Németország), 23 Pierre-Emile Höjbjerg (Tottenham – Anglia), 15 Christian Nörgaard (Brentford – Anglia), 24 Mathias Jensen (Brentford – Anglia), 25 Anders Christiansen (Malmö – Svédország), Jonas Wind (FC Köbenhavn)
TÁMADÓK: 20 Yussuf Poulsen (RB Leipzig – Németország), 9 Martin Braithwaite (Barcelona – Spanyolország), 21 Andreas Cornelius (Parma – Olaszország), 12 Kasper Dolberg (Nice – Franciaország), 11 Andreas Skov Olsen (Bologna – Olaszország), 7 Robert Skov (Hoffenheim – Németország), 14 Mikkel Damsgaard (Sampdoria – Olaszország)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Kasper Hjulmand