Thorgan Hazard góljával Belgium elbúcsúztatta a címvédőt

2021.06.27. 22:56
Bernardo Silva (balra) és Thorgan Hazard csatája a meccsen (Fotó: AFP)
Az Európa-bajnokság nyolcaddöntőjének egyik slágermérkőzésén Belgium nagy izgalmak után, egyetlen, kaput eltaláló lövéséből betalálva elbúcsúztatta a 24 alkalommal próbálkozó Portugáliát, így készülhet az Olaszország elleni negyeddöntőre.

EURÓPA-BAJNOKSÁG
NYOLCADDÖNTŐ
BELGIUM–PORTUGÁLIA 1–0 (1–0)
Sevilla, Estadio de La Cartuja, 11 504 néző.Vezette:Brych (német)
BELGIUM:
Courtois – Alderweireld, Vertonghen, Vermaelen – Meunier, Tielemans, Witsel, T. Hazard (Dendoncker, 90+5.) – De Bruyne (Mertens, 48.), R. Lukaku, E. Hazard (Carrasco, 87.).Szövetségi kapitány:Roberto Martínez
PORTUGÁLIA:
Rui Patrício – Dalot, Rúben Dias, Pepe, Guerreiro – Joao Moutinho (Joao Félix, 55.), Palhinha (Danilo, 78.), Renato Sanches (Sérgio Oliveira, 78.) – Bernardo Silva (Bruno Fernandes, 55.), C. Ronaldo, Diogo Jota (André Silva, 70.).Szövetségi kapitány:Fernando Santos
Gólszerző:T. Hazard (42.)

A TALÁLKOZÓ ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÉT IDE KATTINTVA LEHET NYOMON KÖVETNI!

Az Eb nyolcaddöntőjében a belga és a portugál válogatott összecsapására bátran tekinthettünk a legjobban várt összecsapásként, amit a számok is igazoltak. Egyrészt Belgium a világranglista élén áll, Portugália az ötödik – nem mellesleg Eb-címvédő –, másrészt a belgák Roberto Martínez szövetségi kapitány irányítása alatt eddig megvívott 58 meccsükből mindössze kétszer nem tudtak gólt szerezni, és csak négyszer veszítettek. Harmadrészt meg a portugálok a csoportkörben minden meccsükön szereztek legalább két gólt, s Eb-n legutóbb 2016-ban, az Ausztria elleni csoportmeccsen játszott 0–0 alkalmával maradtak gólképtelenek.

Ehhez képest az első jó 20 perc igazán nagy gólszerzési lehetőség nélkül telt el, bár az iramra nem lehetett panasz: enyhe belga mezőnyfölény, sok pontos átadás, lendületes, ugyanakkor óvatos játék jellemezte a pályán történteket. A félidő második felének elején jött az első kaput eltaláló lövés: a Thomas Vermaelen kezezése miatt megítélt szabadrúgást Cristiano Ronaldo küldte kapura 22 méterről, kissé jobbról, Thibaut Courtois vetődve kiütötte a labdát, majd biztos kézzel fogta meg Joao Palhinha veszélytelen fejesét. Ekkorra már a belga mezőnyfölény elillant, fél óra játék után gyakorlatilag minden fontos statisztikai mutatóban közel azonosan álltak a felek.

Persze, ha a két válogatott egymás ellen megvívott legutóbbi hat tétmeccsét nézzük, ebben semmi meglepetés nincs: 9 szerzett és kapott gól, 2 győzelem, 2 döntetlen és 2 vereség – mindkettejük szempontjából.

Az első félidő utolsó tíz percére fordulva pillanatok alatt kétszer is veszélyesnek tűnő akciót vezettek a belgák, de előbb Felix Brych nem találta közbeavatkozásra érdemesnek, hogy a gyors kontrát vezető Romelu Lukaku mezét cibálták a hátráló portugál bekkek Palhinhával az élen, majd Thomas Meunier próbálkozott látványos lövéssel jobb külsővel, de célt tévesztett. A hajrára felerősödő Belgium aztán a 42. percben Thorgan Hazard fantasztikus lövésével megszerezte a vezetést: a Borussia Dortmund középpályása a tizenhatos előterének bal oldalánál átvette Meunier passzát, majd jobbal, 20 méterről a kapu bal oldalába zúdított, Rui Patrício nem védhette.

A második félidőből alig telt el két perc, amikor az első játékrész végén megrúgott De Bruyne jelezte, megpróbálta, de nem tudja folytatni, cserélni kellett, Dries Mertens jött be a helyére. A játékmester kiválása azt jelentette, hogy a szünet utáni első percekben Belgium beszorult, ám hiába voltak fölényben a tornán eddig csak a magyar válogatottat legyőző portugálok, az egyenlítéshez egy lépéssel sem jutottak közelebb – igaz, ez Diogo Jota lövése esetében nem sokon múlott.

Néhány perccel később a csereként beálló Joao Félix fejesénél már Courtois vetődésére is szükség volt a belga előny megőrzésére. A portugáloknak ekkor majdnem háromszor annyi kapura lövésük volt, mint Belgiumnak, más kérdés, hogy kaput csak kétszer találtak CR-ék, s csak egyszer a belgák – utóbbiból lett a gól még az első félidőben.

A másodikban viszont csak nem akart megszületni a portugál egyenlítés, és az idő haladtával nőtt is a feszültség a pályán – Pepe egy-egy megmozdulása után gyakorta szabadultak el az indulatok. Az utolsó tíz percre aztán Fernando Santos szövetségi kapitány már – kis túlzással – mindenkit pályára küldött a portugáloknál, aki látott már kaput pályafutása során. Raphaël Guerreiro is közéjük tartozik, aki a mieink elleni gólja után a 83. percben nagy kapufát lőtt – nem sokkal korábban Courtois-nak kellett bravúrral hárítania Rúben Dias fejesét. Az utolsó percekre aztán Eden Hazard-t is elvesztette sérülés miatt Belgium, miközben Portugália sorra alakította ki a helyzeteket, de Courtois olyan volt, mint a frissen festett pad: mindent fogott, ami a kapujára ment.

Ez pedig azt jelentette, hogy Belgium legyőzte a címvédőt, és készülhet az Olaszország elleni pénteki negyeddöntőre.1–0

BELGIUM – VÉGLEGES KERET (26 fő)
KAPUSOK:
1 – Thibaut Courtois (Real Madrid – Spanyolország), 12 – Simon Mignolet (FC Bruges), 13 – Matz Sels (Strasbourg – Franciaország)
VÉDŐK: 4 – Dedryck Boyata (Hertha BSC – Németország), 18 – Jason Denayer (Olympique Lyon – Franciaország), 5 – Jan Vertonghen (Benfica – Portugália), 2 – Toby Alderweireld (Tottenham – Anglia), 3 – Thomas Vermaelen (Vissel Kobe – Japán)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 6 – Axel Witsel (Borussia Dortmund – Németország), 8 – Youri Tielemans (Leicester City – Anglia), 19 – Leander Dendoncker (Wolverhampton – Anglia), 7 – Kevin De Bruyne (Manchester City – Anglia), 17 – Hans Vanaken (FC Bruges), 26 – Dennis Praet (Leicester City – Anglia), 15 – Thomas Meunier (Borussia Dortmund – Németország), 11 – Yannick Carrasco (Atlético Madrid – Spanyolország), 16 – Thorgan Hazard (Borussia Dortmund – Németország), 21 – Timothy Castagne (Leicester City – Anglia), 22 – Nacer Chadli (Istanbul Basaksehir – Törökország)
TÁMADÓK: 10 – Eden Hazard (Real Madrid – Spanyolország), 9 – Romelu Lukaku (Internazionale – Olaszország), 23 – Michy Batshuayi (Crystal Palace – Anglia), 20 – Christian Benteke (Crystal Palace – Anglia), 14 – Dries Mertens (Napoli – Olaszország), 25 – Jérémy Doku (Rennes – Franciaország), 24 – Leandro Trossard (Brighton – Anglia)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Roberto Martínez (spanyol)

PORTUGÁLIA – VÉGLEGES KERET (26 fő)
KAPUSOK:
12 – Anthony Lopes (Olympique Lyon – Franciaország), 1 – Rui Patrício (Wolverhampton – Anglia), 22 – Rui Silva (Granada – Spanyolország)
VÉDŐK: 20 – Diogo Dalot (AC Milan – Olaszország), 2 – Nélson Semedo (Wolverhampton – Anglia), 6 – José Fonte (Lille – Franciaország), 3 – Pepe (Porto), 4 – Rúben Dias (Manchester City – Anglia), 25 – Nuno Mendes (Sporting CP), 5 – Raphaël Guerreiro (Borussia Dortmund – Németország)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 13 – Danilo Pereira (PSG – Franciaország), 26 – Joao Palhinha (Sporting CP), 18 – Rúben Neves (Wolverhampton – Anglia), 11 – Bruno Fernandes (Manchester United – Anglia), 8 – Joao Moutinho (Wolverhampton – Anglia), 16 – Renato Sanches (Lille – Franciaország), 24 – Sérgio Oliveira (Porto), 14 – William Carvalho (Real Betis – Spanyolország)
TÁMADÓK: 19 – Pedro Goncalves (Sporting CP), 9 – André Silva (Eintracht Frankfurt – Németország), 10 – Bernardo Silva (Manchester City – Anglia), 7 – Cristiano Ronaldo (Juventus – Olaszország), 21 – Diogo Jota (Liverpool – Anglia), 17 – Goncalo Guedes (Valencia – Spanyolország), 23 – Joao Félix (Atlético Madrid – Spanyolország), 15 – Rafa Silva (Benfica)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Fernando Santos