Újra Djokovics lett Wimbledon ura, neki is megvan a huszadik!

MURÁNYI DOMONKOS (összefoglaló), TÖRÖK DÁNIEL (percről percre)MURÁNYI DOMONKOS (összefoglaló), TÖRÖK DÁNIEL (percről percre)
2021.07.11. 14:50
Novak Djokovics hatodszor nyert Wimbledonban (Fotó: AFP)
A 34 éves szerb világelső, Novak Djokovics három és fél óra alatt, szetthátrányból legyőzte a Grand Slam-tornán első alkalommal döntős olasz Matteo Berrettinit az angol nemzetközi teniszbajnokság férfi egyesének döntőjében, amivel a szerb az Australian Open és a Roland Garros után az idei harmadik Grand Slam-tornát is megnyerte – egyben 20. Grand Slam-torna-győzelmét aratta, amivel beérte Rafael Nadalt és Roger Federert a vonatkozó örökranglista élén.

ANGOL NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, WIMBLEDON (35 016 000 font, füves pálya)
FÉRFI EGYES, DÖNTŐ
Djokovics (szerb, 1.)–Berrettini (olasz, 7.) 6:7 (4–7), 6:4, 6:4, 6:3

Novak Djokovics Wimbledonban a hetedik, összességében a 30., ellenfele, a Roger Federer, Danyiil Medvegyev és Alexander Zverev ágán fináléba jutó Matteo Berrettini élete első Grand Slam-döntőjére készült vasárnap délután, nem sokkal azelőtt, hogy a wimbledoni centerpályától körülbelül 20 kilométerre, a londoni Wembley Stadionban az angol és az olasz labdarúgó-válogatott megmérkőzött volna egymással az Európa-bajnoki címért. Nem túlzás tehát kijelenteni, hogy a sportvilág figyelme ezen a vasárnapon az Egyesült Királyságra irányult.

Djokovics és Berrettini ezt megelőzően kétszer játszott egymással, másodszor az idei Roland Garros negyeddöntőjében, amelyben a szerb négy játszmában kerekedett a nála kilenc évvel fiatalabb olasz teniszező fölé. Első meccsükre a 2019-es ATP-világbajnokság csoportkörében került sor, akkor Djokovics két sima szettben (6:2, 6:1) győzött.

Mindkét játékos feszülten kezdte a wimbledoni döntőt, Berrettini különösen: a világranglista kilencedik helyén álló olasz az első 20-25 percben rengeteget rontott, a negyedik gémben el is veszítette az adogatását, 2:5-nél pedig már a játszmában maradásért kellett szerválnia, sőt szettlabdát hárítania.

De megtette, majd váratlanul brékelte Djokovicsot, és kiharcolta a rövidítést! Abban a világelső 0–3-ról még felállt, ám Berrettini 6–4-nél egy ásszal lezárta a 70 percig tartó nyitó játszmát, amelyet úgy nyert meg, hogy nagyon sok, összesen 20 ki nem kényszerített hibát ütött – igaz, Djokovics meg csak hat nyerőt (6:7).

Az olasz versenyző az eddigi tizennégy Grand Slam-szereplése alkalmával egyszer sem kapott ki, amikor megnyerte az első játszmát – de most Djokovics volt az ellenfele. Aki a második felvonásban magasabb sebességi fokozatba kapcsolt, szinte hiba nélküli játékkal hamar ellépett 4:0-ra. 5:2-nél aztán első nekifutásra megint nem tudta befejezni adogatóként a szettet, majd fogadóként elherdált három játszmalabdát, de utána 5:4-nél már nem hibázott, semmire hozva a szerváját (6:4).

Djokovics jó néhány nagy játékot is bemutatott (Fotó: AFP)

Fontos lett volna Berrettini számára, hogy az első két szettel ellentétben a harmadikban ne veszítse el korán az adogatását, de már a harmadik gém után, 2:1-nél brékhátrányba került. Ezzel még semmi sem veszett el az olasznak, hiszen Djokovics egy-egy alkalommal az első két játszmában elveszítette az adogatását, ezúttal azonban nem, megőrizte az előnyét, és 2 óra 40 perc játék után egyetlen szettre került karrierje 20. Grand Slam-címétől (6:4).

Amikor a címvédő 2:1-re vezetett a játszmákat tekintve GS-döntőkben, akkor eddig mind a 11 alkalommal meg is nyerte a finálét, de ezen statisztikai mutató ismerete nélkül is valószínűsíthető volt, hogy Berrettini nem fogja ezt a mérkőzést megfordítani. A negyedik felvonásban a világranglista éllovasa 2:3, 15–30-nál fantasztikus labdamenetet megnyerve kerülte el a két bréklabdát, s ezzel akkora mentális löketet adott magának, hogy nemcsak ezt a gémet fordította meg, hanem innentől már játékot sem engedett az olasznak. A mérkőzés végül 3 óra 23 perc játék után ért véget, miután Djokovics fogadóként kihasználta a harmadik meccslabdáját (6:3).

Novak Djokovics a 20. Grand Slam-címét szerezte meg, ezzel utolérte az örökrangsor élén két korszakos riválisát, a svájci Roger Federert és a spanyol Rafael Nadalt. A szerb kiválóság Wimbledonban zsinórban harmadszor, összességében hatodszor diadalmaskodott, és a legendás Rod Laver 1969-es bravúrja óta az első férfi játékos, aki az év első három GS-tornáját, az Australian Opent, a Roland Garrost és a wimbledoni bajnokságot egyaránt megnyerte. További érdekesség, hogy 2018 januárja óta Djokovics (8) kettővel több Grand Slam-bajnoki címet szerzett, mint Nadal (4), Federer (1) és Dominic Thiem (1) együttvéve.

Nem véletlenül ő a világelső. Harmincnégy évesen is a csúcson van.