Téli olimpia: megvan Wüst történelmi hatodik aranyérme

2022.02.07. 11:07
Ireen Wüst történelmi aranyérmet szerzett (Fotó: AFP)
A címvédő Ireen Wüst győzelmével ért véget a nők 1500 méteres gyorskorcsolyaversenye a pekingi téli olimpián. A holland klasszis pályafutása hatodik olimpiai elsőségét szerezte meg, ezzel a sportág örökranglistáján utolérte a szintén hat aranyat elérő szovjet Ligyija Szkoblikovát.

A 12. párban induló Wüst nagyon stabil tempót ment, és olimpiai csúcsot elérve átvette a vezetést. Bár a riválisok részidejei a táv elején jobbak voltak, a hajrára elfáradtak. Így a világcsúcstartó japán Takagi Miho is, aki végül a második lett.

Ireen Wüst 2006 óta minden olimpián szerzett érmet az 1500 méteres távon, és most a harmadik alkalommal állhat fel a dobogó tetejére. Összességében ez volt a hatodik aranya, és ezzel beérte a szovjet Ligyija Szkoblikovát az örökranglista élén. A többi érmével (5 ezüst, 1, bronz) pedig már a 35 éves holland számít a sportág legeredményesebb olimpikonjának.

Minden téli sportot számítva Wüst a negyedik legeredményesebb ötkarikás sportolónak számít.

A holland versenyző a legidősebb gyorskorcsolyázó olimpiai bajnok lett, ráadásul ő lett az első sportoló, aki öt olimpián tudott egyéni aranyérmet szerezni.

6 arany, 3 ezüst: Ljubov Jegorova (orosz, sífutó) 1992–1994
6 arany, 2 bronz: Viktor An (dél-koreiai/orosz, rövid pályás gyorskorcsolyázó) 2006, 2014
6 arany: Ligyija Szkoblikova (szovjet, gyorskorcsolyázó) 1960–1964

A Nemzeti Sportot tudósítja a helyszínről: Kohán Gergely, Kovács Erika (szöveg), Árvai Károly (fotó)