Könnyűnek indult, nehézzé vált – nyert a Barcelona az Elche ellen

2021.12.18. 18:15
Jutglá és Gavi is megszerezte első gólját a Barcelonában (Fotó: Getty Images)
A spanyol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (La Liga) 18. fordulójának szombat kora esti mérkőzésén az FC Barcelona 3–2-re legyőzte az Elchét a Camp Nouban.

SPANYOL LA LIGA
18. FORDULÓ
FC Barcelona–Elche 3–2
(2–0)
Barcelona, Camp Nou. Vezette: Javier Alberola Rojas
Barcelona: Ter Stegen – Araújo, Eric García, Lenglet, Jordi Alba – F. de Jong (Puig, 76.), Busquets, Gavi – O. Dembélé, Ferran Jutglá (Nico González, 72.), Abde (Álex Baldé, 89.). Vezetőedző: Xavi
Elche:Édgar Badía – Josan (Tete Morente, a szünetben), H. Palacios, Roco, Diego González, Mojica (Josema Sánchez, 82.) – Marcone (Gumbau, a szünetben), Omar Mascarell (Milla, 60.), Fidel (Raúl Guti, 60.) – Boyé, Lucas Pérez. Vezetőedző: Francisco Rodríguez
Gólszerző:Ferran Jutglá (16.), Gavi (19.), Nico González (85.), ill. Tete Morente (62.), Pere Milla (63.)

Az Osasuna elleni meccshez képest négy helyen is megváltozott az FC Barcelona kezdője, bekerült például a csapatba a 22 éves Ferran Jutglá, aki a pamplonaiak ellen csereként debütálva egypercnyi játéklehetőséget kapott. Xavi bizalmát gyorsan meghálálta a csatár, aki a 16. percben Ousmane Dembélé szögletére remek ütemben érkezett, és csúsztatta a labdát a hosszú sarokba, megszerezve ezzel élete első gólját a Barca első csapatában (1–0).

JUTGLÁ GÓLÖRÖME

Először kezdett, rögvest gólt szerzett.

De nem csak ő lőtte meg első találatát a katalánok színeiben, hanem három perccel később a 17 éves Gavi is, aki egy remek lefordulás és megindulás után tűpontosan lőtte ki a jobb alsó sarkot, labdája a kapufa segítségével ment be (2–0).

GAVI GÓLÖRÖME

Gavi a negyedik olyan játékos, aki 2000 után született és gólt szerzett a mostani kiírásban az FC Barcelonában. Ansu Fatinak (3), Nico Gonzáleznek (1) és Abdénak (1) van még gólja rajta kívül, amivel a Barca vezeti ezt a rangsort a La Ligában.

Az Elche előtt az első játékrészben egy szépítési lehetőség adódott: a 24. percben egy gyorsan elvégzett szabadrúgás után Enzo Roco vehette le a labdát a kapussal szemben, de a kapu torkából fölé bombázott.

A félidő hajrájában Abde visszagurított labdájából duplázhatott volna Gavi, de Johan Mojica belelépett a gólba tartó lövésbe.

A szünetben kettőt cserélt az Elche, szerkezetet is váltott, és veszélyesebbé vált, de Lucas Boyé a két lehetőségéből egyet sem tudott értékesíteni a második játékrész legelején.

A katalánok támadó triója Gavival kiegészülve sokat dolgozott elöl, de hátul a Barca megingott, és ezt kíméletlenül kihasználták a vendégek. A 62. percben Boyé benntartott egy labdát, majd kiugratta a csereként pályára lépő Tete Morentét, aki bődületes erővel kilőtte a jobb felső sarkot (2–1).

A váratlan gólra egy újabbat rúgott az Elche: egy perccel később már a kiszolgálásban jeleskedett Tete Morente, aki a szélről középre lőtte a labdát, arra a három perccel korábban beszálló Pere Milla érkezett és bólintott a kapuba. Marc-André ter Stegen egy picit benne volt, igaz, a vendégek játékosát nagyon üresen hagyták (2–2).

KÉT GÓL KÉT PERC ALATT

A folytatásban több lehetőséget is kialakítottak a katalánok, a 66. percben Ferran Jutglá puskázott el közelről egy nagy lehetőséget. A 85. percben aztán a szintén csereként pályára lépő Nico Gonzálezdöntötte el a mérkőzést. Dembelé passzolt az éppen nem lesen tartózkodó Gavinak, aki a 19 éves játékos elé tálalt, s Nico közelről a kapu jobb oldalába lőtte a labdát (3–2).

Az utolsó percekben több gól már nem esett, így a ma jól játszó Barca a hátsó megingások ellenére is hozta a kötelezőt és otthon tartotta a három pontot az Elche ellen.

Gavi lett a meccs legjobbja, aki egy gólt szerzett és egy gólpasszt adott.

TOVÁBBI MÉRKŐZÉSEK A FORDULÓBÓL
Rayo Vallecano–Alavés 2–0
(Sergi Guardiola 19., Catena 26.)
Real Sociedad–Villarreal 1–3 (Isak 32., ill. Gerard Moreno 38., 69., Chukwueze 90+6.)

KÉSŐBB
21.00: Sevilla–Atlético Madrid (Tv: Spíler2)

VASÁRNAP
14.00: Granada–Mallorca (Tv: Spíler2)
16.15: Athletic Bilbao–Real Betis (Tv: Spíler2)
18.30: Getafe–Osasuna (Tv: Spíler2)
21.00: Real Madrid–Cádiz (Tv: Spíler2)

HÉTFŐN
21.00: Levante–Valencia (Tv: Spíler2)

Pénteken játszották
Celta Vigo–Espanyol 3–1 (Santi Mina 3., Iago Aspas 47., Denis Suárez 82., ill. Loren Morón 90+2.)

KÖSZÖNJÜK A FIGYELMET!

90+6. PERC: VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! 3–2-RE NYERT A BARCELONA!

90+4. perc: Tartja a labdát a Barca.

90. perc: Hat perc a ráadás.

89. perc: Abde le, Baldé be.

MEGADTÁK A GÓLT!

86. perc: Roco kapott reklamálásért sárga lapot.

De lehet les volt!

Dembélé passzolt Gavinak, aki középen és Nicót választotta, a fiatal Barca-játékos pedig felvarrta a labdát a kapuba.

85. PERC: GÓL – ÚJRA VEZET A BARCELONA! 3–2

82. perc: Mojica le, Josema be.

81. perc: Sérülés miatt áll a játék. Egy vendégjátékos ül a füvön.

79. perc: Eric García is kapott egy lapot.

77. perc: Gumbau is „besárgult”.

76. perc: De Jong le, Puig be.

75. perc: Nico lövését a gólvonalról tisztázták a vendégek. Mi maradt ki megint?!

72. perc: Jutglá le, Nico be.

71. perc: Milla kapott sárga lapot.

66. perc: Jutglá nagy helyzete maradt ki.

Tete Morente beadására Pere Milla érkezett, aki fejjel bevette Ter Stegen kapuját. Ebben azért a kapus is benne volt.

63. PERC: GÓL – EGYENLÍT AZ ELCHE! 2–2

Boyé benntartotta a labdát, majd a passza után Tete Morente hozta helyzetbe magát és lőtte ki erőből a jobb felső sarkot.

62. PERC: GÓL – SZÉPÍT AZ ELCHE! 2–1

60. perc: Fidel és Mascarell le, Milla és Raúl Guti be.

58. perc: A két gólszerző játszott össze. Gavi remek passzát pazarul vette át Jutglá, majd megcélozta a kaput, de Badía leért a lövésére.

55. perc: A Barca-támadásokban mindig benne van a gól.

51. perc: Gavi lövése kerülte el a kaput.

48. perc: Alba hibáját végül nem büntette meg Lucas Pérez.

46. perc: Boyé gyenge lövését fogta Ter Stegen.

46. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

Marcone és Josan le, Gumbau és Tete Morente be,

A mérkőzés előtt Pedri megmutatta a Golden Boy-díját.

45. PERC: VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! KÉTGÓLOS ELŐNYBEN A BARCA! 2–0

44. perc: Abde visszagurított labdáját küldte kapura Gavi, de Mojica blokkolta azt. Nincs újabb Gavi-gól!

40. perc: Az Elchének még nem volt kaput eltaláló lövése.

37. perc: Ez a meccs nagyon a Barcának áll.

34. perc: Abde lövése kerülte el nem sokkal a kaput. Ő még nem talált be, pedig már négyszer is tüzelt.

31. perc: Nagy fölényben játszik a Barca.

28. perc: Jutglá lövését védte Badía.

26. perc: Érdekes játékvezetői döntés. Les miatt nem vették figyelembe Araújo szabálytalanságát – már ha történt fault. A lassításból viszont kirajzolódott, hogy nem volt les! Mindenesetre a Barca megúszott egy kiállítást!

24. perc: Egy gyorsan elvégzett szabadrúgás után Roco került a kapussal szembe, de fölé bombázta a labdát! Mi maradt ki?!

22. perc: Gavi emelése ment kapu fölé.

Gavi is villant, így ő is megszerezte első gólját a Barcelonában (Fotó: Getty Images)

Gavi is megszerezte az első gólját a Barcelonában! Egy remek lefordulás és megindulás után tűpontosan rúgta ki a jobb alsó sarkot, labdája a kapufa segítségével ment be.

19. PERC: GÓL – GAVI MEGDUPLÁZZA A KATALÁNOK ELŐNYÉT! 2–0

Jutglá gyorsan meghálálta Xavi bizalmát (Fotó: Getty Images)

Dembélé befelé tekeredő szögletére Jutglá érkezett remek ütemben és csúsztatta a labdát a hosszú sarokba. A 22 éves spanyol csatár először kezdő a Barcában, az Osasuna ellen egy percet kapott csereként!

16. PERC: GÓL – JUTGLÁ TALÁLATÁVAL VEZET A BARCELONA!

15. perc: Dembélé ugartta ki Jutglát, ám a fiatal spanyol csatár nem tudta lekezelni a labdát. Ziccer lehetett volna!

13. perc: Most az Elche támad.

10. perc: Nincs még lövés, csak egy lesgól.

Jutglá a center a hazaiaknál, az Elche öt védővel játszik.

9. perc: Nem alakult ki veszély, de labda a katalánoknál maradt.

8. perc: Abde ugrott ki, végül szöglet lett belőle.

5. perc: Magasan feltolt védelemmel kezd a Barca.

2. perc: Jutglá máris a kapuba talál, de lesről. Centiken múlott!

1. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A Barcelona gránátvörös-kék mezében látható, míg az Elche fehérben játszik.

A BARCELONA KEZDŐJE

AZ ELCHE KEZDŐJE

ELŐZMÉNYEK

Nincs jó formában az FC Barcelona, amely az elmúlt három tétmérkőzésén egyaránt nyeretlen maradt. Mint ismert, a katalánok kiestek a Bajnokok Ligájából, így az Európa-ligában folytathatják a küzdelmet február közepén. A hétfői sorsoláson eldőlt, hogy a Barca a Napolival mérkőzik majd meg február közepén a legjobb 16 közé jutásért. A két együttes egyébként a 2019–2020-as idényben még a BL nyolcaddöntőjében csatázott egymással, akkor a Barcelona az idegenben elért 1–1-es döntetlen után otthon 3–1-re nyert az olasz együttes ellen.

Kedden a tartalékos összeállításban pályára lépő katalánok 1–1-es rendes játékidőt követően tizenegyespárbajban kaptak ki a Boca Juniorstól a Maradona-kupáért kiírt mérkőzésen Szaúd-Arábiában, amelyet az alig több mint egy éve (2020. november 25.) elhunytlegenda tiszteletére rendeztek meg. Mint ismert, Maradona az 1981–1982-es idényben erősítette első ízben az argentin sztárcsapatot, majd a Barcelonához igazolt (1982–1984). Aktív karrierje utolsó állomása is a Boca volt1995–1997 között.

Visszatérése óta először lépett pályára a Barcelonában Dani Alves, mellette honfitársa, Philippe Coutinho szintén a kezdőcsapatban kapott helyet, valamint az alapemberek közül Sergino Dest és Clément Lenglet is. Utóbbi második félidei lecserélése után Alves kapta meg a csapatkapitányi karszalagot.

A gól nélküli első játékrészt követően Ferran Jutgla az 50. percben szerzett vezetést a Barcának – Dani Alves beadása Coutinhóról pattant elé, majd szép lövéssel fejezte be az akciót. A 22 éves szélső a klub B-csapatában játszik, de a hétvégi, Osasuna elleni találkozón bemutatkozott a felnőttek között is tétmérkőzésen – egy percet kapott. A 77. percben Exequiel Zeballos egyenlített. Több gól nem esett a rendes játékidőben, jöhetett a tizenegyespárbaj.

A Barca részéről Matheus Pereira és Guillem Jaime is hibázott, míg a Boca négy rúgója betalált, így az argentin csapat nyerte meg a trófeát.

Szerdán könnyek között, vastaps kíséretében intett búcsút a profi labdarúgásnak Sergio Agüero, a Barcelona 33 éves játékosa, az Atlético Madrid és a Manchester City korábbi ikonikus alakja.

„Azért tartjuk ezt a sajtótájékoztatót, hogy bejelentsem, úgy döntöttem, hogy abbahagyom a profi labdarúgást – mondta Agüero már ekkor is könnyes arccal, hogy aztán nagy-nagy levegővételek kíséretében folytassa. – Nagyon nehéz pillanat ez. De meg kellett hoznom ezt a döntést a másfél hónappal ezelőtt történtek miatt az egészségem érdekében. Mindent megtettem azért, hogy maradjon reményem a folytatásra, ám tíz nappal ezelőtt meg kellett hozzam a döntést. Büszke vagyok mindarra, amit elértem a karrieremben. Ötévesen értem először a labdához, és már akkor arról álmodtam, hogy profi lehessek...”

„Köszönöm az Atlético Madridnak, hogy tizennyolc éves koromban megadta nekem a nagy esélyt, és köszönöm a Manchester Citynek, nem kell elmondanom, hogyan érzek a klub iránt és hogy mennyire jól bántak velem mindig is. Emelt fővel fejezem be. Nem tudom még, mi vár rám életem következő szakaszában, de azt tudom, hogy megannyi jó ember vesz körül. Mindig emlékezni fogok az együtt átélt csodálatos dolgokra.”

A 33 esztendős játékos nyáron a Manchester Citytől ingyen érkezett az FC Barcelonához, amelyben vádlisérülés miatt október közepéig nem volt bevethető. A hónap végén az Alavés elleni bajnoki meccs első félidejében szédülésre és mellkasi fájdalmakra panaszkodott, ezért le kellett cserélni. Kórházba szállították, az első prognózis az volt, hogy legalább három hónapot ki kell hagynia, amíg alaposan kivizsgálják a szív- és érrendszeri problémáit. Két héttel később már az látott napvilágot az argentin és a spanyol sportsajtóban, hogy a támadó szívritmuszavara miatt karrierjének befejezésére kényszerül.

Utóbbi híreket sem a klub, sem a játékos menedzsmentje nem kommentálta egészen a mai napig. A búcsúztató előkészületei azonban a hétvégén már napvilágot láttak a spanyol sajtóból, ebből pedig sejthető volt, hogy Agüero nem tér már vissza profi játékosként...

Az argentin klasszis öt mérkőzésen összesen 165 percet játszott a Barcelonában, egyetlen találatát a Real Madrid ellen 2–1-re elbukott hazai rangadó 97. percében szerezte.

A 101-szeres válogatott futballista legnagyobb sikereit Manchesterben érte el, a City szurkolói aligha felejtik el neki a 390 tétmeccsen lőtt 260 gólját, hogy a csapatnál töltött tíz idénye alatt a Premier League valaha volt leggólerősebb légiósa lett, s főképp azt a pillanatot, amikor a 2011–2012-es idény utolsó másodperceiben, a QPR-nek lőtt 94. perces góljával bajnoki címhez segítette a csapatot. Később még négy PL-arany követte ezt.

Sergio Agüero a válogatottban 41-szer volt eredményes, és karrierjét épp a nemzeti együttessel elnyert két nagy trófea keretezi: 2008-ban az olimpián, idén nyáron a Copa Américán akasztottak aranyérmet a nyakába a csapat tagjaként.

Alexis Sánchez korábban együtt focizott a Barcában a jelenlegi vezetőedzővel, Xavival (Fotó: Getty Images)

Pénteken a goal.comra hivatkozva arról számoltunk be, hogy Alexis Sánchez visszatérhet a Barcelonához. A portál beszámolója szerint a katalánok a rutinos chileivel töltenék be a Sergio Agüero kényszerű visszavonulásával keletkező űrt a csatárszekcióban. A lap azt írja, az üzletben Luuk de Jong a Sevilla Barcelonának kölcsönadott támadója is szerepet kaphat.Azzal, hogy az argentin csatár hivatalosan is kivált, még égetőbb lett a kérdés Xavi Hernándezék számára, honnan és hogyan találjanak plusztámadót januárban. Ráadásul úgy, hogy igencsak szűkös anyagi lehetőségei vannak a klubnak és így a vezetőedzőnek is.

A goal.com értesülései szerint egy három klubon átívelő csereüzlet lehet a megoldás. A Barcelona ugyanis volt játékosára, a jelenleg az Internél futballozó Alexis Sánchezre vetett szemet. A 32 éves chilei labdarúgó korántsem számít alapembernek Milánóban, így jó eséllyel elengednék őt az olaszok. A cserealapot a Barcánál szintén inkább peremembernek nevezhető Luuk de Jong jelentené. A rutinos holland azonban csak kölcsönben futballozik a katalánoknál, a játékjoga a Sevillát illeti. Így most az a terv, hogy a három csapat egymás között megállapodik arról, hogy az Inter a Barcelonáéval megegyező feltételek mellett kölcsönkapja De Jongot, a Barcelona pedig Sánchezt, miközben a Sevilla is pénzénél marad, új esélyt és így pluszjátéklehetőséget biztosítva a hollandnak.

Sánchez 2011 és 2014 között futballozott a gránátvörös-kékeknél, 141 meccsen 46 gólt szerzett és kiosztott további 27 gólpasszt is. Később az Arsenalnál töltött el eredményes éveket, 2018-ban 34 millió euróért és Henrih Mhitarjan játékjogáért cserébe került a Manchester Unitedhoz, amelynél azonban már kevésbé alakultak jól a dolgai. Végül egy kölcsönvétel után 2020 őszén ingyen szerződött Milánóba, ahol 84 tétmeccsen mindössze 13-szor volt eddig eredményes. Ebben az idényben 14 összecsapáson két gólja van.

A Barcelona címvédő a spanyol Király-kupában (Fotó: Getty Images)

Pénteken elkészítették a spanyol labdarúgó Király-kupa 4. fordulójának párosítását.

A januári Spanyol Szuperkupában részt vevő négy csapat, a Real Madrid, az FC Barcelona, valamint az Atlético Madrid és az Athletic Bilbao az előttünk álló körben kapcsolódik be a Király-kupa küzdelmeibe. Mind a négy együttes csak harmad- vagy negyedosztályú ellenfelet kaphatott.

A címvédő Barca a harmadik vonalban érdekelt, az előző körben az élvonalbeli Alavést kiejtő Linarest kapta ellenfélül.

Minden párosításban az alsóbb osztályú együttes lesz a pályaválasztó. A továbbjutás egy meccsen dől el, a találkozókra január első hetében kerül sor.

A Barcelona a bajnokságban csupán a nyolcadik helyen áll, míg az Elche 16. jelenleg. A két csapat eddig kilencszer találkozott (egy felkészülési meccs volt), és egyiken sem tudta bevenni a katalánok kapuját az Elche. Egy döntetlen mellett nyolc Barca-siker, az előző idényben 3–0 lett a végeredmény a Camp Nouban.

Az Elche az elmúlt öt tétmérkőzéséből csak egyet veszített el, legutóbb a spanyol Király-kupában nyert. A bajnokságban idegenben a csapatnak csupán egy győzelme van eddig, kétszer ikszelt és hatszor kapott ki.A Barca otthon ötször nyert, két döntetlenje van és ugyanennyi veresége.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ FC BARCELONA–ELCHE LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLIVE KÖZVETÍTÉSÉBEN!