Női röpi Extraliga: a Vasas egy győzelemre a címvédéstől

PAPP BÁLINTPAPP BÁLINT
2023.05.02. 22:16
Szombaton bajnok lehet a Vasas (Fotó: Imre György / Békés Megyei Hírlap)
Végig stabil és koncentrált játékkal győzte le idegenben is a trónkövetelő Békéscsabát a Vasas a női röplabda Extraliga döntőjének második meccsén, és szombaton hazai pályán lezárhatja a párharcot, nyolcadszor is bajnok lehet.

Ha azt nézzük, hogy az előző, szenzációs bajnoki finálé öt mérkőzéséből négy is öt játszmában dőlt el a Vasas és a Békéscsaba között, miként az aktuális idényben az egyik meccsük az alapszakaszban és a Magyar Kupa döntőjében vívott csatájuk is, némileg meglepő, hogy az Extraliga-döntő múlt pénteki első összecsapásán a címvédő fővárosiak négy szettes sikerrel kerültek előnybe.

Ezek után a kedd késő esti második partin a hatodik aranyérmére hajtó BRSE-nek kulcsfontosságú volt a győzelem és a Tóth Gábor által irányított hazai együttes ennek szellemében is kezdte az összecsapást. A pontosabb csabaiak fokozatosan növelték az előnyüket, így a vendégek mestere, Janisz Athanaszopulosz nem hezitált, lekapta a válogatott ütő Török Katát és feladót is cserélt, érkezett a korábban Csabán is megfordult Fábián Fanny. Bejött a görög tréner húzása, stabilizálódott a vendégek mezőnymunkája és nyitásfogadása, ezáltal a támadások is hatékonyabbá váltak. A feljavuló Vasas 16:9-es hátrányból állt talpra és ledolgozta tetemes hátrányát a pazar megoldásokkal tarkított hajrára. Az izgalmas és idegtépő küzdelemben a békéscsabaiaknak is volt két szettlabdájuk, ám a visszakapaszkodásnak köszönhetően lelki fölénybe került és egyre magabiztosabb fővárosiak végül negyedik játszmalabdájukat kihasználva megszerezték a vezetést.

A már-már maratoni hosszúságú, negyvenperces és fordulatos első játékrész után a második már sokkal egyértelműbben alakult. Hiába próbálta 5:9-es és 7:13-as csabai hátrányban is időkéréssel felrázni csapatát, illetve megfékezni a riválist Tóth Gábor, a lendületbe jövő Vasas fikarcnyi esélyt sem hagyva a hazaiaknak simán növelte az előnyét.

A Békéscsaba válogatott centere, Pintér Andrea a második találkozó előtt arról beszélt, elengedhetetlen, hogy hazai pályán nyerjenek, mert „akkor új párharc kezdődhet” az aranycsatában. Ehhez képest a keddi újabb két játszma után csak tovább nőtt a Vasas esélye a címvédésre. A fővárosiak a harmadik szettet is jól kezdték, ezúttal is nagyon hamar időt kértek a hazaiak, a játékmegszakítás viszont most hatásosabb volt. A szívósan küzdő BRSE nagy erőket mozgósítva megfordította az állást 11:10-re, vezetése azonban pillanatok alatt elillant, a vendégek egy négy nullás sorozattal ismét nyeregbe kerültek. A fővárosi előny sem tartott sokáig, a második idejét is kikérő Tóth Gábor fejmosása újra hatásos volt, a gödörből kikecmergő játékosai sikeresen harcoltak meg a lehetőségekért és visszavették a vezetést. A kiélezett hajrára 20:18-as csabai előnnyel fordultak rá a felek, sőt, 23:19-nél karnyújtásnyira kerültek a szépítéstől a viharsarkiak, de nem tudtak élni az eséllyel. A mentálisan roppant erős, végig különösebb megingás nélkül, stabilan röplabdázó Vasast nem lehetett zavarba hozni ezen az estén: a válogatott center, Papp Orsolya és az amerikai ütő, Taylor Bannister vezérletével és pontjaival egy hat nullás rohammal ismét a budapesti alakulat győzött.

„Nagyon feszültek voltunk az elején” – mondta az összességében sima sikerük után az M4 Sportnak Fábián Fanny. – „Nyilván most örülünk egy kicsit, de van még egy mérkőzés. Lehet, hogy a cserék lendületet adtak a többieknek, de most is az volt a kulcs, hogy igazi csapatként tudtunk küzdeni, ahogyan ezt már az idényben többször is bebizonyítottuk. Továbbra is így kell együtt működnünk a párharcban.”

A fővárosi piros-kékek a szombat este 19.30-kor kezdődő harmadik találkozón hazai pályán szerezhetik meg történetük nyolcadik bajnoki címét – ha a mostani döntő eddigi két csatáját nézzük, az lenne a meglepő, ha ezen a tavaszon is öt meccs döntene a két legjobb magyar női csapat között.

RÖPLABDA
NŐI EXTRALIGA
DÖNTŐ, 2. MÉRKŐZÉS
Swietelsky-Békéscsaba–Vasas Óbuda 0:3
(–28, –14, –23)
Békéscsaba, 1250 néző. V: Szabó P., Jámbor T.
BÉKÉSCSABA: Aktas 10, Bodnár 7, Drpa 13, Vaszileva 9, Mosher 2, Bagyinka 2. Csere: MOLCSÁNYI (liberó), Karhu, Glemboczki, Pintér A. 2. Edző: Tóth Gábor
VASAS: Török K., PAPP O. 13, BANNISTER 18, Fricová 7, ABDÜLAZIMOVA 12, Szkripak. Csere: JUHÁR, Szalai A. (liberók), Fábián, Bojko 9, Jámbor, Märcz. Edző: Janisz Athanaszopulosz
Az eredmény alakulása. 1. játszma: 1:3, 5:3, 13:6, 16:9, 17:17, 21:18, 24:25, 27:26. 2. játszma: 5:9 8:15, 13:23. 3. játszma: 3:6, 11:10, 11:14, 17:15, 23:19, 23:24
Tóth Gábor: – Az első és a harmadik játszmában is megvolt az esélyünk arra, hogy nyerjünk. A fontos pillanatokban, a kidolgozott helyzetekben hibáztunk, nem érdemes másokra mutogatni. Jellemző, hogy a mi kezünkben van a sorsunk, ám nem sáfárkodunk jól a lehetőségeinkkel. Nincs még vége a döntőnek, tetemes a hátrányunk, de Budapesten szeretnénk élni az esélyünkkel.
Janisz Athanaszopulosz: – A kulcspillanat az első játszmában volt, amikor tizenhat kilencre vezetett a Békéscsaba. Elmondtam a lányoknak, hogy nem kell egyszerre mindent megcsinálniuk, csak maradjanak higgadtak. Aztán megnyugodtunk, pontról pontra visszajöttünk és megnyertük a játszmát. Az ünneplés után készülünk a szombati meccsre, mert még csak kettő nulla az állás.

Az egyik csapat harmadik győzelméig tartó párharc állása: 2–0 a Vasas javára.

Az UTE legyőzte a Kaposvárt a női röplabda Extraliga ötödik helyéért – egyben a nemzetközi kupaindulásért – zajló párharc második mérkőzésén, ezzel egyenlített.

AZ 5. HELYÉRT, 2. MÉRKŐZÉS
UTE-KNRC 3:0
(20, 23, 22)
Szilágyi utca, 150 néző. V: Mezőffy Zs., Halász E.
ÚJPEST: Hiruela 12, Kilyénfalvi 5, Kindelán 16, Tarin 12, Ambrosio 9, Boskó 1. Csere: Dömsödi, Baksa (liberók), Sziládi. Edző: Horváth András
KAPOSVÁR: Godó 10, Gyimes 8, R. Ilic 2, Szedmák 9, Bodovics 4, Ubavics 12. Csere: Radnai (liberó), Hegyi, Maggioni 2. Edző: Vincent Lacombe
Az eredmény alakulása. 1. játszma: 4:1, 10:5, 17:10, 22:15. 2. játszma: 4:4, 10:10, 15:15, 20:15, 22:20, 23:22. 3. játszma: 4:5, 8:10, 11:11, 15:12, 17:18, 21:18, 23:19

Az egyik csapat harmadik győzelméig tartó párharc állása: 1–1.

A MÁV Előrének viszont már csak egy összecsapást kell nyernie az MTK Budapest ellen – melyet kedden másodszor is legyőzött – ahhoz, hogy megszerezze a hetedik helyet.

A 7. HELYÉRT, 2. MÉRKŐZÉS
MÁV Előre SC-ST. Solar–MTK Budapest 3:1 (15, –22, 23, 27)
Székesfehérvár, 108 néző. V: Kiss Z., Selega.
MÁV ELŐRE:
Dolotova 1, Ertz 17, Szabó Lilianna 3, Dvoracek 23, Tóth J. 16, Gilfillan 10. Csere: Kovács Evelin, Kiss L. (liberók), Szilágyi N., Karnyickaja, Narancsics, Borostyán. Edző: Lukasz Przybylak
MTK: Tatár 9, Garai 4, Berkó 3, Tarr, L. 6, Costa 18, Aszonja 25. Csere: Weidemann, Divényi (liberók), Szabó Lili, Varga B., Endrődi. Edző: Leiszt Máté
Az eredmény alakulása. 1. játszma: 5:3, 13:8, 20:13. 2. játszma: 6:2, 10:5, 14:15, 15:19, 20:20. 3. játszma: 5:5, 10:10, 15:15, 18:21, 22:22. 4. játszma: 9:4, 16:9, 20:16, 20:20, 22:20, 24:22, 25:26, 26:27
Lukasz Przybylak: – Továbbra sem változott semmi, a bennmaradásért küzdünk, és hamarosan új mérkőzés, új fejezet kezdődik. A harmadik szettben láttuk, hogy hátrányból is tudunk nyerni, a negyedik játszmában is lemaradtunk, de sikerült fordítani.
Leiszt Máté: – Elképesztően nagy akarattal küzdött mindkét csapat, embertelen helyzetekből hoztuk vissza a szetteket, de a szerencse hiányzott a végén. Ugyanezzel a mentalitással kell nekivágnunk a harmadik mérkőzésnek is, amelyen egyetlen célunk lehet…

Az egyik csapat harmadik győzelméig tartó párharc állása: 2–0 a MÁV Előre javára.