Szoboszlai-gól és Leipzig-győzelem a Bayern ellen

R. P.R. P.
2023.05.20. 18:20
Szoboszlai Dominik gólöröme a Bayern München ellen (Fotó: Getty Images)
A német élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Bundesliga) 33. fordulójában az RB Leipzig idegenben 3–1-re győzött a Bayern München ellen.

NÉMET BUNDESLIGA
33. FORDULÓ

Bayern München–RB Leipzig 1–3 (1–0)
München, Allianz Aréna, 75 000 néző. Vezette: Aytekin
BAYERN: Sommer – Mazraui (Mané, 87.), Pavard, De Ligt, Cancelo (Upamecano, 87.) – Kimmich, Goretzka (Gravenberch, 69.) – Coman (Tel, 77.), Th. Müller, Musiala – Gnabry (L. Sané, 69.). Vezetőedző: Thomas Tuchel
LEIPZIG:
Blaswich – Simakan (Henrichs, a szünetben), Orbán, Gvardiol (Klostermann, 87.), Halstenberg – Szoboszlai, Laimer, Haidara (Kampl, 69.), Olmo (Diallo, 87.) – Nkunku, A. Silva (Forsberg, 69.). Vezetőedző: Marco Rose
Gólszerző:
Gnabry (25.), ill. Laimer (65.), Nkunku (75. – 11-esből), Szoboszlai (86. – 11-esből)

Az első félidő nagy részében a Bayern sikeresen hatástalanította a lipcseiek akcióit, ellenben a bajorok a jobb és a bal oldalon is veszélyes támadásokat vezettek. Bár a Bayern több góllal is vezethetett volna, csak Serge Gnabry talált be a 25. percben. A Leipzig támadógépezete csak az első félidő vége felé vált igazán aktívvá, de Szoboszlai és Orbán kapáslövése után sem jutott kapuba a labda, mint ahogy Dani Olmo és Christopher Nkunku lehetőségei is kimaradtak.

A második félidő viszont teljesen máshogy alakult. Pedig jó húsz percig még nem volt gond, és a bajorokat alighanem túlságosan megnyugtatta az előny. Csakhogy eljött a 65. perc. A rosszul sikerült Bayern-szöglet után a lipcsei kontra végén Konrad Laimer, aki nyártól éppen a Bayern München játékosa lesz, egyenlített.

És innentől kedve minden a Leipzig kedve szerint alakult.

Tíz perccel később Pavard felrúgta Nkunkut a tizenhatoson belül. A büntetőt a sértett nagy erővel a hálóba bombázta. Majd eljött Szoboszlai pillanata! A hajrában a De Ligt kezezésért megítélt újabb büntetőt a magyar támadó középpályás végezhette el, és szépen be is rúgta a labdát a kapu jobb oldalába.

Maradt az 1–3, és bár a Bayern még mindig vezeti a Bundesligát, az egypontos hátrányban lévő Borussia Dortmund még játszik vasárnap az Augsburg ellen.

A Leipzig ezzel a sikerrel már biztosan a harmadik helyen végez, és indulhat a BL-ben.

A FORDULÓ TOVÁBBI PROGRAMJA
Szombati mérkőzések

Hoffenheim–Union Berlin 4–2 (Bebou 23., Kramaric 36., 90. – az elsőt 11-esből, Dabbur 90+9., ill. Doekhi 45+4., Laidouni 90+5.)
Schalke–Eintracht Frankfurt 2–2 (Terrode 1., Polter 85., ill. Kamada 21., Tuta 59.)
Werder Bremen–1. FC Köln 1–1 (Schmid 73., ill. Tigges 36.)
Hertha BSC–Bochum 1–1 (Tousart 64., ill. Schlotterbeck 90+4.) – részletes tudósítás itt!
Vasárnap
15.30:
Mainz–VfB Stuttgart (Tv: Arena4)
17.30:
Augsburg–Borussia Dortmund (Tv: Arena4)
19.30:
Bayer Leverkusen–Mönchengladbach (Tv: Arena4)

18. Hertha33681940–68–2826

90+5. perc: vége a mérkőzésnek!

90+3. perc: lipcsei kontra, Forsberg zicceren fölé vágja a labdát.

87. perc: Mazraui helyére Mané jö, Cancelót Upamecano váltja. Olmo és Gvardiol is lejön, Diallo és Klostermann be.

86. perc: ezt már Szoboszlai lövi, a kapu jobb oldalába bombázza a labdát. 1–3

85. perc: De Ligt kézzel ér a labdához, büntető!

84. perc: Nkunku kap nagy labdát a bal oldalon, de nagy ziccerben Sommerbe lő.

83. perc: Laimer lő távolról, fölé.

81. perc: óriási tűzijáték a lipcsei kapu előtt, de a védelem blokkol, illetve Blaswich véd.

77. perc: Coman is lejön, Mathys Tel a helyén.

75. perc: Nkunku végzi el, nagy erővel a kapu közepébe vágja. 1–2

74. perc: bünettő a Leipzignek! Pavard rúgja fel Nkunkut.

73. perc: Szoboszlai egyből kapura rúgja a szabadot oldalról, Sommer szépen véd.

69. perc: Goretzka és Gnabry jön le Gravenberch és Sané folytatja. A vendégeknél Haidara és André Silva távozik, Kampl és Forsberg jön be.

68. perc: Gvardiol kap sárgát amiért szabálytalankodik Comannal.

68. perc: Nkunku kap óriási passzt a bal oldalon, majd lőne, de előtte a cselei nem jönnek be, szerelik.

65. perc: egyenlít a Leipzig! Bayern-szöglet után a 4 az 1 ellen kontrázik a Leipzig, és ugyan majdnem elakad a labda, végül Konrad Laimer – aki éppen a Bayern játékosa lesz – középről a léc alá bombáz. 1–1

63. perc: Kimmich próbál meg előhúzni egy speciális kombinációt a szabadrúgásnál, de egyszerűen kirúgja a labdát az alapvonalon túlra.

61. perc: Kimmich lő erősen 18 méterről, de a jobb kapufa mellé.

58. perc: Olmo lőne 18 méterről, de rosszul találja el a labdát.

54. perc: Szoboszlai és Henrichs játszana össze, de Goretzka jól olvassa a támadást, és hárítja.

51. perc: Coman kap remek labdát a jobb oldalon, de nem sikerül helyzetet kialakítani.

49. perc: Henrichs ad be középre, de Pavard tisztáz.

48. perc: Sommer húzza le az előreívelt labdát.

A második félidőre Simakan helyére Henrichs jött.

46. perc: elkezdődött a második félidő

45+1. perc: vége az első félidőnek!

43. perc: lipcsei szabadrúgás, Szoboszlai átíveli a labdát Orbánhoz, aki eléggé kisodródva kapásból oldalról fölé lő.

41. perc: Szoboszlai egy csel után lő, kevéssel a léc fölé.

39. perc: Cancelo ad középre tökéletesen, Coman tisztán fejelhet, de mellé megy.

37. perc: most Dani Olmo teszteli Sommert egy fejessel, de ebből sincs gól.

35. perc: Nkunku kerül helyzetbe, de Sommer védi a lövést.

34. perc: De Ligt röviden fejeli ki a labdát, Szoboszlai kapásból kapura teszi, de Sommer szépen vetődve véd.

33. perc: a Bayern eddig tökéletesen hatástalanítja a Leipzig támadásait.

30. perc: Szoboszlai adja be a labdát jobbról, de Sommer simán magához öleli.

27. perc: Coman beadása után Musiala egyből kapura perdíto a labdát, de az az oldalhálóban köt ki.

25. perc: vezet a Bayern! Serge Gnabry kapja meg a labdát a bal oldalon Müllertől, majd kissé oldalról 14 méterről Blaswich mellett a kapu jobb oldalába lő, a labda a kapufáról pattant be. 1–0

24. perc: Cancelo kényszerítőzik Musialával, de nem jó a visszapassz, a labda kimegy az alapvonalon túlra.

23. perc: veszélyes Bayern-akció a jobb oldalon, de a bajorok nem jutnak lövéshez.

18. perc: Musiala passza után Müller kapja meg a labdát tisztán a vendégek 16-osán belül, majd lő, de Blaswich nagyot véd.

17. perc: Coman beadása után Goretzka lő középről, de blokkolják.

15. perc: az Orbánnal ütköző Müller földre rogy a 16-os közelében, de Aytekin továbbot int.

14. perc: Simakan harcol nagyot a jobb oldalon, el is megy, de a passza nem jó Szoboszlainak.

13. perc: Cancelo beadását kifejelik.

11. perc: Simakan és Cancelo ütközik, előbbi némi ápolásra szorul.

10. perc: a Bayernnek eddig már három kapura lövése volt, igaz, egyik sem találta el. A lipcseieknek még nem volt lövésük.

6. perc: Coman lövését blokkolják, majd Goretzka ad be jobbról, Müller fejel, de rögtön utána szögletre ment a védelem.

5. perc: Pavard indít hosszan, de túlságosan is hosszan. Ez sem jó.

4. perc: Gnabry megy el a bal oldalon, de hiába adhat be tisztán, minden játékost messze elkerül a labda.

1. perc: lipcsei szöglet mindössze fél perc után. Halstenberg végzi el, de nem alakul ki belőle helyzet.

1. perc: elkezdődött a mérkőzés!

A mérkőzés 18.30-kor kezdődik.

ELŐZMÉNYEK

CSÚCSRANGADÓ A BUNDESLIGÁBAN! A Bayern München egy ponttal vezeti a tabellát a Borussia Dortmund előtt, és bár az utolsó fordulóban esedékes Köln elleni idegenbeli mérkőzés sem tűnik sétagaloppnak, ha legyőzi az RB Leipziget, minden bizonnyal az utolsó nagy akadályt is átlépi a bajnoki címig vezető úton. A bajor sztárcsapatnak az egész idényben problémát jelentett az átmenetek levédekezése, ugyanakkor Marco Rose – és összességében a Red Bull-iskolát követő valamennyi edző – csapata éppen ebben jeleskedik. Az idény végére ráadásul összeszedte magát az RB Leipzig, az utóbbi nyolc meccséből hetet megnyert, és a múlt heti, Werder Bremen elleni drámai győzelmével gyakorlatilag biztossá tette jövő évi Bajnokok Ligája-indulását. Willi Orbán a 87., Szoboszlai Dominik a 96. percben percben talált be, így a két magyar légiós állította be a 2–1-es végeredményt.

A klub honlapjának adott nyilatkozatában Marco Rose vezetőedző éppen a magyar játékosokat méltatta, és hosszú idő után Gulácsi Péter állapotáról is friss információkat közölt.

„A kapus Gulácsi Péter jó hangulatban van, mert végre visszakerült az öltözőbe, egyre több edzésmunkát végezhet, és úgy érzi, minden a jó irányban halad. A cél az, hogy az előszezonra tökéletes állapotba kerüljön. Willi Orbánnak csak a gólját kell megnézni a Bremen ellen, hogy tudjuk, ki is ő: kimagasló képességű és mentalitású labdarúgó, az sem véletlen, hogy sok helyen változtattunk már a felálláson az idény során, de ő mindvégig érinthetetlen maradt a kezdőben. Szoboszlai Dominikkal kapcsolatban a legfontosabb, ahogyan el is mondta, csak a hátralévő két bajnoki mérkőzésre, valamint a kupadöntőre figyel.”

Edzőkollégája, Thomas Tuchel nehéz mérkőzésre számít, nemcsak az ellenfél, hanem a bajnoki címre vonatkozó elvárások miatt is. Jó hír a bajoroknak, hogy az Ausztrália elleni világbajnoki csoportmérkőzésen térdszalagszakadást szenvedő francia Lucas Hernández felépült sérüléséből, ám Gulácsi Péterhez hasonlóan csak a felkészülési időszaktól számíthat rá edzője.

„A korábbi években az idény ezen szakaszára már eldőltek az érdemi kérdések a bajnokságban, ugyanakkor a tabella állása nem rutinszerűen alakul ki. Nehéz ellenfél a Leipzig, de nekünk csak a győzelem elfogadható” – nyilatkozta a mérkőzést megelőző sajtótájékoztatón Thomas Tuchel.