Bundesliga: csoda, 30 bajnoki és 358 nap után győzött a Schalke!

2021.01.09. 17:17
Hoppe mesterhármast szerzett, a Schalke 358 nap után nyert ismét (Fotó: AFP)
Egyetlen meccsre járt a Schalke attól, hogy a Bundesliga történetében újabb – vélhetően hosszú ideig fennmaradó – rekordot kössenek a nevéhez. Ám a rekordbeállítás elmaradt. Ezt pedig a legkevésbé sem bánják a Ruhr-vidékiek. A gelsenkircheni együttes 4–0-ra legyőzte a Hoffenheimet a német élvonalbeli labdarúgó-bajnokság 15. fordulójában. A Freiburg 5–0-ra megverte a Kölnt, Sallai Roland 66 percet kapott a mérkőzésen, és egy találatig jutott. A Mainz 2–0-ra kikapott a Frankfurttól, Szalai Ádám a 85. percben kapott lehetőséget a tabella utolsó helyére visszacsúszó házigazdánál.

„Mentsétek meg a Tasmania rekordját” – ilyen és ehhez hasonló molinókkal fogadták múlt héten Berlinben a Schalke együttesét. A gelsenkircheniek akkor 3–0-ra kikaptak a Hertha otthonában, ezzel egyhuzamban a 30. Bundesliga-meccsükön maradtak nyeretlenek. A Tasmania az 1965–1966-os idényben szerepelt a német élvonalban, indulásában a politikának nem kis szerepe volt, a kizárt Hertha helyére a regionális bajnokság harmadik helyéről léptették elő. A klub az idényben 31 nyeretlen bajnokit „hozott össze” zsinórban – ezzel a mai napig a Bundesliga valaha volt legrosszabb csapataként emlegetik. Nem mellékesen a Tasmania hivatalos honlapja is büszkén(!) hirdeti a tényt.

A Schalkénak egyetlen dobása maradt megmenteni a Tasmaniát (no és saját becsületét), hazai pályán le kellett győznie a Hoffenheimet a Bundesliga 15. fordulójában. Talán sorsszerű, hogy a nevében az angol nyelv remény szavára, azaz a „hope”-ra írásban merőben hajazó Matthew Hoppe szállította a találkozó első gólját. Az idényben mindössze hatodik bajnokiján pályára lépő, 19 esztendős amerikai támadó Amin Harit indítása után emelt a kimozduló kapus feje felett a hálóba (1–0).

A Hoffenheim hiába járatta többet a labdát és alakított ki több helyzetet, a hazai kaput őrző Ralf Fährmann bravúrokkal vette ki a részét az előny megtartásából.

A fordulás után sem változott a játék képe, a Schalke érezhetően kevesebbet birtokolta a labdát, csak míg a Hoffenheim támadógépezete akadozott, addig a királykékek ezen a délután kegyetlen helyzetkihasználásról tettek tanúbizonyságot. Az 57. percben ismét Harit indította Hoppét, aki a kilépő kapus mellett ezúttal elhúzta balra a labdát, majd az üres kapuba helyezett(2–0). A 63. percben a Schalke a második félidőben mindössze másodszor találta el a vendégkaput – a második gólját szerezte a játékrészben, összességében pedig már a harmadikat. A gólszerző? Matthew Hoppe. A gólpassz? Persze, hogy Amin Harittól jött (3–0)...

Az amerikai támadónak szombatig gólja sem volt a német élvonalban, most pedig egy csapásra lett a Schalke és a Tasmania Berlin hőse. Harit története nem kevésbé érdekes, hiszen az idénynek volt olyan szakasza, amikor „fegyelmi okokból” nem is edzhetett együtt az első keret tagjaival. Jegelése az ősz egyik legnagyobb botrányához vezetett a Ruhr-vidéken, s nem kis szerepet játszott abban, hogy Manuel Baum vezetőedzőt 79 nap és csupán 10 bajnoki után menesztették december közepén.

A hajrában ráadásul Harit maga is beköszönt, ezzel a 80. percbenteljesen nyilvánvaló vált a meccs végkimenetele, illetve a Schalke-rekord kérdése(4–0). A gelsenkircheniek megmenekültek attól, hogy évtizedeken át a Bundesliga „lúzereiként” hivatkozzanak rájuk, a Tasmania pedig attól, hogy akarata ellenére többé ne a német élvonal történetének legrosszabb csapataként emlegessék.

Mindenki nyert. Leszámítva a Hoffenheimet. A Schalke történetesen 358 nap után először.

A Freiburg a Kölnt ütötte ki, az 5–0-s hazai sikerből Sallai Roland góllal vette ki a részét. A Mainz Szalai Ádámot a 85. percben pályára küldve 2–0-ra kikapott hazai pályán a Frankfurttól. Az Union Berlin hiába vezetett, nem tudta legyőzni a Wolfsburgot (2–2), a Leverkusen pedig a 70. percben mentette döntetlenre a Werder Bremen elleni meccset (1–1).

NÉMET BUNDESLIGA
15. FORDULÓ
Freiburg–Köln 5–0
(Demirovic 18., Hofler 39., Sallai 59., Leinhart 69., Holer 79.)
Bayer Leverkusen–Werder Bremen 1–1 (P. Schick 70., ill. Toprak 52.)
Mainz–Eintracht Frankfurt 0–2 (André Silva 24., 72. – mindkettőt 11-esből)
Schalke–Hoffenheim 4–0 (Hoppe 42., 57., 63., Harit 80.)
Union Berlin–Wolfsburg 2–2 (S. Becker 29., Andrich 52., ill. Steffen 10., Weghorst 65. – 11-esből)