Werner-duplával dobogós a Leipzig, Kramaric-négyes a Dortmundnak

M. G.M. G.
2020.06.27. 15:26
A búcsúzó Timo Werner duplája kellett a lipcsei bronzéremhez (Fotó: AFP)
Véget ért a német labdarúgó Bundesliga 2019–2020-as idénye, már csak az osztályozó van hátra. A bajnok Bayern München a Wolfsburg ellen is nyerni tudott, az ezüstérmes Dortmund súlyos vereséget szenvedett a mesternégyest elérő Andrej Kramaric vezette Hoffenheimtól, az RB Leipzig (sem Gulácsi Péter, sem Willi Orbán nem játszott) augsburgi győzelmével biztosította be bronzérmét. A három dobogós mellett BL-főtáblás a Borussia Mönchengladbach is, Európa-liga-főtáblás a Bayer Leverkusen és a Hoffenheim, El-selejtezős a Wolfsburg, osztályozós helyre menekült a Kölnt lemosó Werder Bremen, kiesett a Fortuna Düsseldorf és a Paderborn. Sallai Roland végig a pályán volt a Schalkét kiütő Freiburgban, Szalai Ádámot nem vetette be a Leverkusenben alulmaradó Mainz, ifj. Dárdai Pál (Palkó) a kispadon ült a Herthában.

NÉMET BUNDESLIGA
34. FORDULÓ
Augsburg–RB Leipzig 1–2
(R. Vargas 71., ill. Werner 28., 80.)
Borussia Dortmund–Hoffenheim 0–4 (Kramaric 8., 30., 48., 50. – a negyediket 11-esből)
EintrachtFrankfurt–Paderborn 3–2 (Rode 9., André Silva 33., Dost 52., ill. Dräger 55., Michel 75.)
Freiburg–Schalke 4–0 (Waldschmidt 20., 57., Schmid 38., Höler 46.)
Bayer Leverkusen–Mainz 1–0 (Volland 2.)
Mönchengladbach–Hertha BSC 2–1 (J. Hofmann 7., Embolo 78., ill. Ibisevic 91.)
Union Berlin–Fortuna Düsseldorf 3–0
(Ujah 26., Gentner 54., Abdullahi 90.)
Werder Bremen–1. FC Köln 6–1 (Oszako 22., 58., Rashica 27., Füllkrug 29., Klaassen 55., Sargent 68., ill. Drexler 62.)
Wolfsburg–Bayern München 0–4 (Coman 4., Cuisance 37., Lewandowski 73. – 11-esből, Th. Müller 79.)

BUNDESLIGA 2019–2020
EURÓPAI KUPAINDULÓK
BL-főtábla: Bayern München (1.), Borussia Dortmund (2.), RB Leipzig (3.), Borussia Mönchengladbach (4.)
El-főtábla: Bayer Leverkusen (5.), Hoffenheim (6.)
El-selejtező: Wolfsburg (7.)
KIESÉS-FELJUTÁS
Osztályozós: Werder Bremen (16.). Az osztályozó időpontja: július 2. és 6.
Kiesett: Fortuna Düsseldorf (17.), Paderborn (18.)
Már feljutott: Arminia Bielefeld

AUGSBURG–RB LEIPZIG

Az Augsburg számára már nem volt nagy tétje a mérkőzésnek, a Gulácsi Pétert nem nevező (Yvon Mvogo kapott lehetőséget a kapuban), Willi Orbánt a kispadra ültető Leipzignek viszont csak a győzelem jelentett volna biztos bronzérmet. Ennek megfelelően az RBL rögtön magához ragadta az irányítást és kapuja elé nyomta a házigazdát, igaz, sokáig nem koronázta siker a próbálkozásokat.

Néhány percig a lipcseiek még a virtuális dobogóról is lecsúsztak, de aztán a 28. percben Amadou Haidara tökéletes labdával ugratta ki a leshatáron settenkedő Timo Wernert, a csapattól búcsúzó válogatott csatár kilépett, elhúzta a labdát Tomás Koubek mellett és higgadtan a kapuba gurított (0–1). Ez volt Werner 94., tétmérkőzésen elért gólja a Leipzig színeiben, ezzel klubrekordot állított fel, eddig az alacsonyabb osztályokban vitézkedő Daniel Frahnnal együtt tartotta a csúcsot.

A második félidőben kevesebb volt a helyzet, a legérdekesebb esemény az volt, amikor Felix Brych előbb kiállította Philipp Maxot, majd négy perc konzultáció és videózás után visszavonta a piros lapot, mert az augsburgi játékos a labdához is hozzáért. A 72. percben aztán Ruben Vargas egy óriási bombával egyenlített – mondhatni, a semmiből –, és a Leipzig ideiglenesen lecsúszott a dobogóról (1–1)! Szűk tíz percig, mert megint megvillant Werner és egy csodálatos egyéni megoldással megszerezte a lipcseiek második gólját – bronzérmes az RBL (1–2)!

Sallai Roland és társai szép győzelmet ünnepelhettek (Fotó: AFP)

5. Rouwen Hennings (Fortuna Düsseldorf) 15

A mérkőzést a Schalke kezdte jobban, a vendégek többször is tesztelték Mark Flekkent, a helyzetek azonban kimaradtak, s ezt kétszer is megbüntette a Freiburg az első félidőben. A 20. percben egy remek bal oldali támadás végén Christian Günter tette középre a labdát, amelyet a második hullámban teljesen üresen érkező Luca Waldschmidt állítgatás nélkül a jobb alsó sarokba küldött (1–0), majd a 38. percben Günter legurított szabadrúgása után Jonathan Schmid lőtte ki a jobb alsót (2–0).

A fordulás után szinte azonnal újabb gólt szerzett a Freiburg, Vincenzo Grifo indítása után Lucas Höler pöckölte el a labdát a kapus mellett (3–0). És itt még közel sem volt vége, az 57. percben Waldschmidt köszönt be másodszor (4–0). Nem sokkal később a meccset végigjátszó Sallai Roland is majdnem gólt szerzett, Alexander Nübel azonban védett a közeli próbálkozása után. A folytatásban már nem esett újabb gól, így a freiburgiak kiütéses győzelemmel, míg a gelsenkircheniek 16 mérkőzéses nyeretlenségi sorozattal zárták a bajnokságot.

A TÖBBI PÁLYÁN

Kiharcolta az osztályozót a Werder Bremen. Nem is akárhogy… A brémai alakulat az egész eddigi szezonban 16 hazai mérkőzésén összesen kilenc gólt szerzett, most, az 1900. Bundesliga-meccsén már az első fél órában hármat, végül hatnál állt meg, így kiütéses győzelmet aratott az 1. FC Köln felett (6–1). További érdekesség: a Werder a meccset megelőző legutóbbi 1000 játékperc során két gólt szerzett hazai pályán, a Köln ellen az első félidőben hét perc leforgása alatt hármat. Kiesett így a Fortuna Düsseldorf, amelynek a brémaiak nagy különbségű sikere miatt a döntetlen sem lett volna elegendő Berlinben, de azzal, hogy 3–0-ra kikapott az Uniontól, nemcsak rosszabb gólkülönbsége, hanem kevesebb pontja miatt is a Werder mögé szorult. A brémaiak a 2. Bundesliga harmadik helyezettjével játszanak osztályozót az élvonalbeli tagságért.

Kramaric négy góllal süllyesztette el a Dortmundot (Fotó: AFP)

Kramaric „kivégezte” a Dortmundot. A BVB már különösebb tét nélkül, biztos ezüstérmesként fogadta a Hoffenheimet, de ez nem lehet mentség a 4–0-s vereségre… Andrej Kramaric a sinsheimi együttes történetének első játékosa, aki az élvonalban egy meccsen négy gólt szerzett, és szintén ő az első, aki a Bundesligában mesternégyest ért el a Dortmund vendégeként. A dortmundi vezetőség a meccs előtt elbúcsúztatta a klub első csapatát összesen négy évig szolgáló Mario Götzét. Csapattársa, Mats Hummels a 350. tétmérkőzésén lépett pályára a BVB színeiben.

Marui Götzét (középen) elbúcsúztatták Dortmundban (Fotó: AFP)

Negyedik a Mönchengladbach. Hiába nyert a Bayer Leverkusen a Szalai Ádámot nem bevető Mainz ellen (1–0), a Mönchengladbach is legyőzte otthon a Herthát – amelyben ifj. Dárdai Pál végig a kispadon ült –, így Marco Rose együttese indulhat a Bajnokok Ligájában a Bayern München, a Dortmund és az RB Leipzig mellett.

Száz góllal zárt a bajnok Bayern. A Bayern az utolsó bajnoki meccsét sem vette fél vállról, 4–0-ra nyert az Európa-liga-induló Wolfsburg vendégeként, így pontosan 100 szerzett góllal fejezte be a bajnokságot, Kingsley Coman, Mickaël Cuisance, Robert Lewandowski és Thomas Müller talált be. Utóbbi kiosztott egy gólpasszt is, már a 21.-et ebben a bajnokságban, ezzel túlszárnyalta a korábbi Wolfsburg-játékos, Kevin De Bruyne (20) 2014–2015-ös csúcsát. Lewandowski 34 találattal lett Bundesliga-gólkirály.

Lewandowski lett a 2019–2020-as idény gólkirálya (Fotó: AFP)