Ebből nem lett Maracanazo: Copa-győztes lett a selecao!

2019.07.07. 21:50
Két gólt szereztek az első félidőben a brazilok (Fotók: AFP)
A házigazda Brazília nyerte meg a 2019-es Copa Américát, miután a döntőben 3–1-re megverte Perut, a mérkőzést emberhátrányban végleg eldöntve.

COPA AMÉRICA, BRAZÍLIA
DÖNTŐ
Brazília–Peru 3–1 (2–1)

Rio de Janeiro, Maracana, 87 000 néző. Vezette: Tobar (chilei)
Brazília: Alisson – D. Alves, Marquinhos, Th. Silva, A. Sandro – Arthur, Casemiro, Coutinho (Éder Militao, 77.) – G. Jesus, Firmino (Richarlison, 76.), Éverton Soares (Allan, 93.). Szövetségi kapitány: Tite
Peru: Gallese – Advíncula, Zambrano, Abram, Trauco – R. Tapia (Ch. Gonzáles, 83.), Yotún (Ruidíaz, 78.) – Carillo (Polo, 86.), Cueva, E. Flores – P. Guerrero. Szövetségi kapitány: Ricardo Gareca
Gólszerző: Éverton Soares (15.), G. Jesus (45+3.), Richarlison (90. – 11-esből), ill. P. Guerrero (43. – 11-esből)
Kiállítva: G. Jesus (70.)

Abszolúte győzelmi kényszerben lépett pályára a selecao hazai pályán Peru ellen a Copa América döntőjében, az argentinok elleni elődöntőbeli győzelem, illetve a Peru elleni csoportkörbeli öt nullás siker után különösképpen.

A csurig telt Maracana közönsége az első negyedórában csak mezőnyjátékban és a sok különös szurkolóban gyönyörködhetett, majd a torna egyik nagy felfedezettje, Éverton Soares megszerezte a hőn vágyott korai vezető gólt (1–0) Gabriel Jesus meseszép beadásából. A gól után Tite mester legénysége továbbra is kőkemény letámadásokkal operált, alig volt a labda a peruiaknál, Philippe Coutinho meg olyan bokamozdulattal lőtt majdnem a jobb alsóba futtából, ahogyan azt utoljára ilyen szinten csak Zicótól láttuk.

Jesus meg úgy szállt bele nyújtott lábbal szegény Yoshimar Yotún derekába, hogy Lúcio, Aldair, Branco és Roque Junior is elismerően csettinthetett, majd Alex Sandro szép beadását fejelte a léc fölé a középcsatár, Roberto Firmino. A szünet előtt egyenlített Peru, helyzet nélkül, Thiago Silva kezezett becsúszva ötöse előtt, a jogosan megítélt büntetőből Paulo Guerrero meg véget vetett Alisson remek sorozatának – a kapus 889 perc után kapott újra gólt, talán a legrosszabbkor. 1–1

Guerrero immáron mind a kilenc dél-amerikai válogatottnak betalált!

Gabriel Jesus meg a legjobbkor talált be, az első félidő legvégén (2–1), a perui válogatott csődjét büntette nagyon okos lövéssel. A pihenőt követően pár perc alatt eldönthette volna a mérkőzést a brazil gárda, de Coutinho tekerése centiméterekkel célt tévesztett, Firmino meg két elhibázott ziccerrel húzta alá azt a véleményt, hogy nagy rá a selecao középcsatári kabátja.

Gabriel Jesus aztán pillanatok alatt hősből bűnbakesélyessé vált, ugyanis megszerezte a második sárga lapját, de finoman szólva is elhamarkodott döntést hozott a chilei játékvezető, Roberto Tobar. Tite mester lehozta gyorsan Firminót és Coutinhót is, utóbbi helyére védőt küldve a pályára, a peruiak átálltak kétcsatáros taktikára, ám a hajrá vagdalkozásba és szabálytalanságokba torkollott.

Jesus: majdnem bűnbak!

A 87. percben a torna Guerreróval holtversenyben aranycipőse, Éverton kiharcolt egy büntetőt, a csereként beálló Richarlison lába és szíve pedig nem remegett meg a VAR-ozást követően: Brazília ezúttal hozta a kötelező hazai tornagyőzelmet – Neymar nélkül is. 3–1

Ebből a fináléból nem lett Maracanazo a brazil válogatott számára: mindig a kötelező győzelem a legnehezebb, ezt láthattuk ma is.

A döntő összefoglalója

A torna aranylabdása pedig a veterán védő, Dani Alves lett.

Alisson a torna legjobb kapusa, a brazilok a fair play díjasok.

Tite
az első mester, aki megnyeri a Copa Américát, a Copa Libertadorest (Corinthians, 2012) és a Copa Sudamericanát (Internacional, 2008) is.
Állítólag még ma lemond, a stábja már eligazolt a szövetség hozzáállása miatt.

Éverton Soares és P. Guerrero lett a torna gólkirálya, holtversenyben.

Megkönnyebbültek...

95. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

93. perc Allan
be, Éverton le, az utolsó csere ma.

91. perc
Öt perc a ráadás.

90. perc
Sárga lap a gólszerzőnek mezlevételért.

90. PERC SZÓVAL RICHARLISON odalép, és jobbal a jobb alsó sarokba lő. A vetődő Gallese nem érte el, COPA-GYŐZTES A SELECAO!

Persze VAR. Zambrano még csak a labdára sem nézett lökés közben. 11-ES!

87. PERC ÉVERTON KIHARCOL EGY BÜNTETŐT! Négy csel után kilép elé a kapus az ötösre, fogja a labdát, Zambrano azonban teljesen fölöslegesen ellöki a brazil szélsőt.

86. perc
Újabb csere, lemegy a perui Carillo, feljön a fiatal Andy Polo.

85. perc Ruidíaz nagyot lök Casemirón, ezzel is elmegy egy perc.

84. perc Luís Advíncula
már nem ússza meg Éverton felrúgását.

83. perc Christofer Gonzáles
be, Tapía le, szűrő helyett támadó középpályás.

80. perc
Advíncula odakönyököl Évertonnak. Megbeszélés.

78. perc
A szűrő Yotún le, a középcsatár Raúl Ruidíaz be a peruiaknál.

77. perc Éder Militao
meg Coutinhót váltja, karmester helyett bekk.

76. perc Richarlison
be, Firmino le a hazaiaknál. Csatárcsere.

73. perc
Perui helyzet, de Alisson figyel Trauco 16 méteres, jobblábas lövésénél, véd a jobb alsó előtt. A szöglet rossz, de Flores ballal 22-ről milliméterekkel a bal sarok mellé lő, félmagasan.

Azt hiszi, ezek a Copa América legőrültebb percei? Ugyan, ugyan...

A játékvezető szándékosságot érzett akkor az ütközésben.

70. PERC GABRIEL JESÚS HŐSBŐL BŰNBAK LESZ? Megkapja második sárgáját, PIROS! A földre vitte most Advínculát, a levegőben ütköztek, a brazil derékkal lökött... TÚLZÁS! Hol a VAR?

68. perc Carlos Zambrano
bodicsekeli Jesúst, aki jobb kézzel azért odacsapott ellenfelének.

68. perc
Jesús megvillan a balon, ballal beadna Évertonnak, de közbelép Advíncula.

66. perc Ez a Yotún-beadás is Silváé.

65. perc Ezek Peru percei, a térfelére nyomja a selecaót, Carillo pimaszul Sandróra sarkazza a labdát, bedobás, majd Firmino birkózza le a balon Carillót.

62. perc Cueva megvillan a balon, beadását kivágja Silva.

Éverton gólöröme

58. perc Éverton passzát Coutinho jobbal 22-ről belelövi Tapiába.

57. perc Ez is! Sandro ad be balról ballal Éverton remek passza után, Firmino hat méterről a bal sarok mellé fejel!

Paulo Guerrero az első perui, aki a CONMEBOL mind a kilenc másik tagországa ellen gólt szerzett válogatott mérkőzésen. A 35 éves csatárnak egyedül Brazília hiányzott eddig a listájáról, de ma a selecaót is kipipálhatta végre.

54. perc Jesús nagyon okos passzát az ötös jobb sarka elől Firmino jobbal eltöri a túlsó alsó sarok mellett. ZICCER!

52. perc Thiago Silva is kap egy sárga lapot, fellökte Cuevát.

50. perc MAJDNEM CSODAGÓL! De elsuhan a jobb felső sarok előtt a 16 méterről, kissé jobbról érkező Coutinho-tekerés. Jesús passzolt elé középről.

49. perc Renato Tapia
lerántja oldalról Firminót, annyira sárga lap, hogy maga sem reklamál.

48. perc Brazil támadások, meg egy pontatlan Alves-lövés távolról.

46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

Remény II: Éverton csapata első lövéséből betalált, a legutóbbi ilyen Copa-döntőn 2007-ben történt, Júlio Baptista talált be.

Remény...

Spanyol sajtóértesülések szerint meglepően súlyos büntetésre számíthat az argentin válogatott és a Barcelona játékosa, Lionel Messi. Bár a dél-amerikai szövetség hivatalos közleményéből sejthető, hogy valamilyen büntetést kap majd Messi, a kétéves eltiltás példátlanul súlyos lenne – ebben az esetben Messi a 2020-as Copa Américát és a 2022-es világbajnokság selejtezősorozatát is kénytelen lenne kihagyni.

44 éve nyert legutóbb Copa Américát Peru, 2007-ben Brazília.

12 gólt szerzett Brazília az idei Copán, ebből ötöt a Peru elleni csoportmeccsen, kettőt meg most.

45+4. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

Yotúnt könnyedén szerelték, Tapia meg elcsúszott.

45+3. PERC ÚJRA VEZET A SELECAO! Firmino labdát szerez, Artur remekül viszi fel azt a 16-os elé, okos passzt ad GABRIEL JESÚSNAK, aki jobbal 10 méterről okosan a jobb alsóba lő. 2–1!

44. perc
Három perc a ráadás.

889 perc után kapott újra gólt Alisson, de most ez a legkisebb baja.

43. PERC PAULO GUERRERO odaáll, nekifut, és jobbal a bal alsó sarokba lő. Alisson jobbra el: 1–1.

43. perc VAR! Ha éppen senki sem használja a frekvenciát. BÜNETETŐ AKKOR IS.

42. perc
Mit szól ehhez Messi, és mi lesz az Alisson-csúccsal?

41. PERC BÜNTETŐ PERUNAK!
Szép támadás a jobbon, elesik az ötös sarka előtt Carillo... 11-ES, KEZEZÉS! Cueva passza a becsúszó Silva kezén csattant! Nem szándékos, de szabál az szabál.

37. perc MAJDNEM!
Sandro balról ballal mesterien nyesi középre a labdát, az ötös jobb sarka elől azonban Firmino a léc fölé fejel. Bezzeg Romário! Na, ő speciel fel sem ugrott volna olyan magasra. 1989-ben ő lőtte az aranygólt a brazilok hazai kvázi Copa-döntőjében.

36. perc
Alves beadása után a csele sem jön be.

35. perc Hatalmas mezőnyharc, Éverton most elfut a balon Advíncula mellett, de érkezik Zambrano.

Egy játékos van a brazil válogatottban, aki nyert már Copa Américát, Daniel Alves 2007-ben.

30. perc Gabriel Jesús
kap sárga lapot, nyújtott lábbal elvitte emlékbe Yotún derekát. Minimum...

28. perc Yotún ível ismét a kapu elé, Silva fejjel ment.

27. perc Perui helyzet!
Yotún bal oldali szögletét az ötös elől a léc fölé fejeli Guerrero.

24. perc HOPP!
Firmino ad be balról ballal szépen, középen Coutinho pazar bokamozdulattal 14-ről, jobbal a jobb alsó sarok mellé perdít. Nem sokkal! Gallese kapus vetődve biztosított.

23. perc
Casemiro ad egy egészen pocsék passzt Évertonnak.

20. perc Kőkeményen futballoznak a középpályán a brazilok, alig van Perunál a labda.

Már egyedül vezeti a góllövőlistát.

15. PERC VEZETNEK A BRAZILOK! Jesús kap remek passzt a jobbon Alvestől, két remek csel után jobbal bead, az ötös túlsó sarka előtt üresen marad ÉVERTON SOARES, és jobbal laposan a kapu közepébe lő. 1–0!

A brazilok minden Copát megnyertek, amelyet ők rendeztek: 1919-ben, 1922-ben, 1949-ben és 1989-ben.

12. perc
Éverton passzol a balon Coutinhóhoz, Advíncula azonnal szerel, kontra, Sandro szerel, Yotún azonnal bokán cserdíti.

Roberto Firmino, Éverton, Philippe Coutinho, Edinson Flores és Paolo Guerrero is 2–2 gólos, ők vezetik a góllövőlistát.

6. perc
Sandro megindul a balon, Advíncula azonnal feldönti. Coutinho keresztpasszát Alves azonnal elveszíti.

4. perc
Arthur arcon csapja Guerrerót a miheztartás végett.

2. perc
Cueva 25 méteres szabadrúgását elkapja a jobb sarok előtt Alisson.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A brazilok sárga mezben és kék nadrágban, a vendégek piros-fehér mezben és fehér nadrágban. Két ikonikus összeállítás.

Mindkét csapat ugyanúgy kezd, ahogyan az elődöntőben.

A braziloktól F. Luís és Richarlison is sérült, utóbbi mumpszos volt. Neymar is csak a lelátón, de ő már régóta sérült.

Egy kis örökmérleg: 44 találkozó, 31 brazil és 4 perui sikerrel, 95, ill. 29 rúgott góllal.

COPA AMÉRICA-ADATBANK ITT!

A peruiak nagy hiányzója Jefferson Farfán.

Meglepetésre Peru esélyt sem adott Chilének a Brazíliában zajló labdarúgó Copa América elődöntőjében: Ricardo Gareca együttese 3–0-ra legyőzte a címvédőt, így ő lesz Brazília ellenfele a vasárnapi fináléban.

Willian a kontinensbajnokság előtt megsérült Neymar helyett került be a brazil keretbe, a tornán a házigazdák öt mérkőzése közül négyszer kapott játéklehetőséget, mindannyiszor csereként. A csoportkörben góllal járult hozzá Peru 5–0-s legyőzéséhez, a Paraguay ellen tizenegyespárbajban megnyert negyeddöntőben pedig értékesítette a tizenegyesét.

Willian nem állhat a házigazda brazil válogatott rendelkezésére a labdarúgó Copa América vasárnapi döntőjében. A Chelsea 30 éves középpályása csütörtökön közösségi oldalán jelentette be, hogy a szerdai orvosi vizsgálatok combsérülést állapítottak meg nála.

Noha az Aranylabda megnyerése erősen kérdéses, így is Alisson a futballtörténelem első kapusa, akit ugyanabban az idényben három jelentős sorozatban, az angol bajnokságban, a Bajnokok Ligájában és a Copa Américán is Aranykesztyűt nyert. Bár kissé szokatlan, egybehangzó sajtóértesülések szerint a döntő végeredményétől függetlenül megkapta az elismerést a minap a derekát fájlaló, de a fináléban nyilván pályára lépő csillag.

Az uruguayi Cayetano Saporiti (1917), az argentin Américo Tesoriere (1921) és a kolumbiai Óscar Córdoba (2001) után ő lehet a negyedik kapus, aki kapott gól nélkül nyeri meg a Copa Américát. Érdekesség, hogy ez eddig mindhárom játékosnak hazai közönség előtt sikerült.

Ha a Peru elleni döntőt is kapott gól nélkül tudja le, megkoronázza az idényét – s erre minden esélye megvan. A csoportkörben Brazília 5–0-ra nyert a két csapat összecsapásán, és a legutóbbi négy egymás elleni mérkőzésükön nem kapott gólt. Legutóbb a 2015-ös Copa Américán a brazilok által 2–1-re megnyert mérkőzésen Christian Cueva talált be Jefferson kapujába, az azóta játszott három összecsapáson már Alisson védett.

„Rengeteg klasszis pályázik az Aranylabdára, én pedig csak egy kapus vagyok” – mondta a Marca által idézett játékos az argentinok elleni elődöntő után. Noha azon a meccsen a kapufa is kisegítette, az eddig játszott öt mérkőzésen nem kapott gólt, s legutóbb március 26-án, a csehek ellen 3–1-re megnyert felkészülési találkozón kapitulált a válogatottban. A tétmérkőzéseket tekintve 846 perce érintetlen a hálója, legutóbb Salomón Rondón talált a kapujába a Newcastle elleni bajnokin (3–2).

A 26 éves brazil kapusnak kulcs-szerepe volt abban, hogy a Liverpool megnyerte a Bajnokok Ligáját, és az utolsó pillanatig versenyben volt az angol bajnoki címért. A „vörösöket” irányító Jürgen Klopp azt mondta róla, ha tudta volna, hogy ennyire jó, a dupláját is kifizeti érte. Sok sztárral ellentétben eddig a nyári Copa Américán sem okozott csalódást, rengeteget tett azért, hogy a brazil válogatott 2007 után ismét bejusson a döntőbe, és az ötödik hazai kontinenstornán is aranyérmes lehet. Ha így lesz, két nagy sikerrel zárja a 2018–2019-es idényt úgy, hogy mindkét sorozatban kulcs-szerepe volt a sikerben. Ilyen bravúr legutóbb a 2016-ban BL-t és Eb-t nyerő Cristiano Ronaldónak sikerült.

Miközben a fél világ azt találgatja, vajon Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, netán Virgil van Dijk lesz-e a következő aranylabdás, a többség mintha megfeledkezne a Peru elleni Copa América-döntőre készülő Alissonról. Pedig a teljesítménye alapján legalább annyi esélye van a díj elnyerésére, mint az említett futballistáknak.

A fantasztikus időszakot élő Alisson 846 perce nem kap gólt, és a Bajnokok Ligája megnyerése után újabb nagy trófeát emelhet a magasba, ha Brazília megnyeri a Peru elleni finálét a labdarúgó Copa Américán.

Argentína izgalmaktól és balhétól nem mentes mérkőzésen 2–1-re legyőzte a címvédő Chilét a Brazíliában zajló labdarúgó Copa América 3. helyről döntő találkozóján.

A CONMEBOL ezt követően közleményben reagált a Barcelona klasszisának szavaira.

„A futballban néha nyersz, és néha vesztesz, s a fair play egyik alappillére az, hogy az eredményt mindig tisztelettel tudomásul veszed. Ugyanez vonatkozik a játékvezetői döntésekre. Elfogadhatatlan, hogy egy tizenkét csapatos tornán, amelyen minden résztvevő egyenlő feltételek mellett versenyez, valaki megalapozatlan vádakkal megkérdőjelezi a Copa América feddhetetlenségét. A vádak tiszteletlenséget sugallnak a torna, a résztvevő játékosok és a CONMEBOL több száz alkalmazottja felé” – olvasható a szövetség hivatalos honlapján.

Mint ismert, az ötszörös aranylabdás argentin támadót a Chile elleni bronzmeccsen – a chilei Gary Medellel együtt – kiállították. Messi nem vett részt a találkozó utáni éremátadón, majd korrupcióról beszélt a 2019-es Copa kapcsán.

A Dél-amerikai Labdarúgó-szövetség (CONMEBOL) hivatalos közleményt adott ki, miután Lionel Messi, a Brazíliában zajló Copa Américán bronzérmet szerző argentin válogatott kiválósága élesen kritizálta a szövetséget és a kontinenstornát.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A BRAZÍLIA–PERU COPA AMÉRICA-DÖNTŐ ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!