Új gyarmatosítás – Thury Gábor jegyzete

THURY GÁBORTHURY GÁBOR
Vágólapra másolva!
2023.06.26. 22:47

Mondják, a pénz keresi a helyét – s mivel a közel-keleti olajországok dúsgazdagok, sok pénzük van, keresik, mibe érdemes befektetni. A futball jó üzlet, Katar már rendezett labdarúgó-világbajnokságot, Szaúd-Arábia szeretne. Jóllehet, éppen a katari esemény miatt a 2030-as tornát nem adná a FIFA csak a szaúdiaknak, ezért az arab ország Egyiptommal és Görögországgal pályázna úgy, hogy mindkét országban finanszírozná a stadionok építését. Cserébe a 48 csapatos vb mérkőzéseinek kétharmadát Szaúd-Arábiában játszanák. A terv kidolgozása viszonylag sürgős: a 2030-as torna házigazdájáról jövőre döntenek.

Cristiano Ronaldo 38 évesen első fecskeként került az Al-Naszr együtteséhez, nem titkoltan azzal a „különmegbízással”, hogy a szaúdi vb-rendezés mellett korteskedjen. Karim Benzema 35 esztendősen megy a Real Madridtól az Al-Ittihadhoz. Még ment a duma egy ideig, „öregek”, levezetni mennek, jó formában és korban lévő sztárok nem igazolnak a Közel-Keletre. Azóta a Chelsea-ből a francia N'Golo Kanté (Al-Ittihad) is felkerült a listára, ugyancsak a londoni klubtól igazolt el a szenegáli Kalidou Koulibaly (Al-Hilal) vagy éppen a portugál válogatott Rúben Neves (Al-Hilal) a Wolverhamptontól. S cikkünk szerint a lista még nem végleges, nem véletlen, hogy edzőkre is kivetették a hálót, a magyar válogatottal sikeres Marco Rossi szintén a kiszemeltek között van. Nem mellékesen a Szaúd-Arábia kormánya által gründolt Nyilvános Befektetési Alap – milyen véletlen... – a többségi tulajdonosa az Al-Hilalnak, az Al-Ittihadnak, az Al-Naszrnak és az Al-Ahlinak, az angol Newcastle-nak, sőt állítólag a Chelsea tulajdonosi körének is van kapcsolata az alappal.

Újfajta gyarmatosítás zajlik a futballvilágban: most nem az Európába özönlés a jellemző, hanem a kirajzás az öreg kontinensről. Kína és az Egyesült Államok esetében már volt hasonlóra példa, az utóbbi esetében a hagyományos futball nem tudott betörni a major sportágak közé, az ázsiai országban pedig megtorpant a folyamat.

Mi az, ami a szaúdiak mellett szól? Egyszerű: sokkal több pénzt képesek invesztálni a sportágba, mint a másik két ország. Azon is érdemes elgondolkodni, Mohamed bin Szalmán kormánya egyáltalán miért fordult a sport felé? Neves labdarúgók megvásárlása mellett F1-es futamot, profi nehézsúlyú bokszmérkőzést rendezett, egyértelmű, hogy a szaúdiak egyfajta hegemónia kiépítésén dolgoznak – mondjuk ki, a közel-keleti ország egy új világrendet óhajt, sőt, annak vezetőjeként pozicionálná magát. Földrajzilag remek a fekvése, hogy centruma legyen az afro-eurázsiai térségnek.

Ki beszél itt már futballról?

A Nemzeti Sport munkatársainak további véleménycikkeit itt olvashatja!

Legfrissebb hírek

Kihagyhatatlan ajánlat – Smahulya Ádám jegyzete

Klub-vb
2 órája

Debreceni Disneyland – Bodnár Zalán jegyzete

Labdarúgó NB I
Tegnap, 6:28

A derű óráit számolva – Malonyai Péter jegyzete

Egyéb egyéni
2025.07.06. 07:50

Béke vagy te, futball! – Thury Gábor jegyzete

Foci vb 2026
2025.07.05. 07:20

Isteni Diogo – Domonkos Bálint jegyzete

Angol labdarúgás
2025.07.03. 23:44

Nincs az a pénz – Gyenge Balázs jegyzete

Klub-vb
2025.07.02. 23:53

Ott vagyunk, ahova tartozunk – Vincze Szabolcs jegyzete

Atlétika
2025.07.01. 06:43

Örömteli alkalom – Malonyai Péter jegyzete

Légiósok
2025.06.30. 06:37
Ezek is érdekelhetik