Itthon is legyőztük Norvégiát, kijutottunk az Eb-re!!!

2015.11.15. 20:25
Szurkolók és játékosok együtt örültek Priskin Tamás vezető gólja után (Fotó: Hegedüs Gábor)
A magyar labdarúgó-válogatott hazai pályán 2–1-re legyőzte a hajrában szépítő Norvégiát az Európa-bajnoki pótselejtező visszavágóján, ezzel kettős győzelemmel, 3–1-es összesítéssel kijutott a 2016-os franciaországi kontinenstornára. A magyar csapat Eb-n 1972, míg nagy világversenyen 1986 óta szerepelhet először. Az Eb sorsolását december 12-én tartják Párizsban.

EB-PÓTSELEJTEZŐ, VISSZAVÁGÓ
MAGYARORSZÁG–NORVÉGIA 2–1 (1–0)
Budapest, Groupama Aréna, 22 186 néző. Vezette: Velasco Carballo (spanyol)
MAGYARORSZÁG: Király – Fiola, Guzmics, Lang, Kádár – Nagy Á. – Dzsudzsák, Elek (Pintér Á., a szünetben), Kleinheisler (Németh K., 74.), Lovrencsics – Priskin (Böde, 62.). Szövetségi kapitány: Bernd Storck
NORVÉGIA: Nyland – Elabdellaoui, Hovland, Forren, Aleesami – Tettey, Johansen – Skjelbred (Berget, 80.), Ödegaard (Pedersen, a szünetben), Elyounoussi (Helland, a szünetben) – Henriksen. Szövetségi kapitány: Per-Mathias Högmo
Gólszerző: Priskin (14.), Henriksen (83. – öngól), ill. Henriksen (87.)
A párharcot kettős győzelemmel, 3–1-es összesítéssel Magyarország nyerte meg

BEÉRTE CZIBORÉKAT
Priskin Tamás a 17. gólját szerezte a magyar válogatottban, ezzel beérte Schaffer Alfrédot, Czibor Zoltánt és Dzsudzsák Balázst. A négy játékos holtversenyben a 26. helyen áll a gólörökrangsorban.

Több szempontból is történelmi jelentőségű mérkőzés volt ez, hiszen Király Gábor 101. alkalommal lépett pályára a magyar válogatottban, ezzel beérte az eddigi csúcstartó Bozsik Józsefet. Az első mérkőzéssel ellentétben ezúttal nem kellett hatalmas bravúrt bemutatnia rögtön az elején, sőt az első 13 percben egyetlen nagyobb helyzetet sem láttunk.

De aztán elérkezett a 14. perc! Kádár Tamás indította hosszú passzal a bal oldalon meglóduló Priskin Tamást, aki befelé húzott, kicselezte védőjét, majd jobbal 15 méterről kilőtte a kapu bal felső sarkát. Védhetetlen találat volt: 1–0!

A gól után visszaállt a magyar válogatott, de a norvégok nem igazán tudtak mit kezdeni mezőnyfölényükkel. Nem voltak persze teljesen veszélytelenek, a 27. percben például Haitam Aleesami került oda a magyar kapu elé, de Király Gábor résen volt, megúsztuk szöglettel.

Az utolsó negyedórában kétszer is közel álltunk a gólhoz, előbb Lovrencsics Gergő fejelt mellé Kleinheisler László fordítása után, majd szintén Kleinheisler passzával Priskin került helyzetbe, ám nem passzolt a középen üresen érkező Dzsudzsák Balázshoz, lövését blokkolták.

A norvég kezdőcsapatba bekerülő Martin Ödegaard nem villogott az első félidőben, kis híján mégis gólpasszt jegyezhetett: a szünet előtti utolsó szöglete után Even Hovland a bal oldali kapufa tövére fejelt.

Ödegaardnak ez volt az utolsó említésre méltó megmozdulása, a szünetben ugyanis lecserélte Per-Mathias Högmo, aki egy másik cserét is végrehajtott ekkor, míg nálunk Elek Ákost Pintér Ádám váltotta.

Böde Dániel nem kímélte a norvégokat (Fotó: Hegedüs Gábor)

A második játékrész elején nagyon beszorítottak minket a vendégek, ám sikerült ezt az időszakot átvészelnünk. Olyannyira, hogy az 58. percben már azon bosszankodhattunk, hogy nem 2–0-ra vezetünk, hiszen Dzsudzsák Balázs amolyan robbenes csavarásánál a léc mentette meg a norvégokat. Az utolsó húsz percbe fordulva ismét Dzsudzsák alakított ki magának lövőhelyzetet, de 17 méteres próbálkozását Örjan Nyland nagy vetődéssel hárította.

Nem sokkal később Királyon volt a sor, Marcus Pedersen közeli lövésébe vetődött bele, ez is hatalmas helyzet volt.

A csereként beálló Böde Dániel sem akart a háttérben maradni. A Fradi csatára előbb a nyakánál fogva szó szerint eldobta Hovlandot, amiért sárga lapot kapott, két perccel később viszont sokkal építőbb jellegű megmozdulása volt. Dzsudzsák szögletére érkezve megcsúsztatta a labdát, amely ezután Markus Henriksen lábáról a kapufára, onnan a kapusra, róla pedig a kapuba pattant. Öngól! 2–0

Örömmámorban úszott a stadion és a játékosok is, talán emiatt csökkent kissé a koncentráció, Norvégia ugyanis gyorsan szépíteni tudott az imént még balszerencsés Henriksen találatával. 2–1

Ennél többre azonban nem telt a vendégek erejéből, 2–1-re nyertünk, 1986 után ismét nagy tornán vehet részt a magyar válogatott!

Az Európa-bajnokság csoportjait december 12-én sorsolják Párizsban.

A mérkőzést követően a játékosok értékeltek az NSO Tv-nek

EB-PÓTSELEJTEZŐ

Norvégia–Magyarország 0–1 (Kleinheisler 26.)
Magyarország–Norvégia 2–1 (Priskin 14., Henriksen 83. – öngól, ill. Henriksen 87.)

Magyarország–Észak-Írország 1–2
(Priskin 75., ill. McGinn 81., Vanczák 88. – öngól)
Románia–Magyarország 1–1 (Rusescu 45., ill. Dzsudzsák 82.)
Feröer–Magyarország 0–1 (Szalai 21.)
Magyarország–Finnország 1–0
(Gera 84.)
Magyarország–Görögország 0–0

Finnország–Magyarország 0–1 (Stieber Z. 82.)
Magyarország–Románia 0–0
Észak-Írország–Magyarország 1–1 (Lafferty 93., ill. Guzmics 74.)
Magyarország–Feröer 2–1 (Böde 63., 71., ill. Jakobsen 11.)
Görögország–Magyarország 4–3 (Sztafilidisz 5., Tahcidisz 57., Mitroglu 79., Kone 86., ill. Lovrencsics 26., Németh K. 54., 76.)

NORVÉGIA SZEREPLÉSE A 2016-OS EB SELEJTEZŐSOROZATÁBAN
Norvégia–Olaszország 0–2
(Zaza 17., Bonucci 62.)
Málta–Norvégia 0–3 (Daehli 22., J. King 26., 49.)
Norvégia–Bulgária 2–1 (Elyounoussi 14., H. Nielsen 72., ill. Bodurov 43.)
Azerbajdzsán–Norvégia 0–1 (Nordtveit 25.)
Horvátország–Norvégia 5–1 (Brozovic 30., Perisic 54., Olic 66., Schildenfeld 87., Pranjic 94., ill. Tettey 81.)
Norvégia–Azerbajdzsán 0–0
Bulgária–Norvégia 0–1 (Forren 57.)
Norvégia–Horvátország 2–0 (Berget 51., Corluka 69. – öngól)
Norvégia–Málta 2–0 (Tettey 19., Söderlund 52.)
Olaszország–Norvégia 2–1 (Florenzi 73., Pelle 82., ill. Tettey 23.)

AZ EB RÉSZTVEVŐI
24 csapat jut ki. A rendező Franciaország, a 9 csoportelső, a 9 csoportmásodik, a legjobb csoportharmadik és a pótselejtezős párharcot megnyerő 4 válogatott.