Puskás Akadémia: folytatásos bravúrsorozat, dobogón a felcsútiak!

ZOMBORI ANDRÁSZOMBORI ANDRÁS
2022.06.03. 10:35
Annál szebb meglepetést nem kaphatott a Puskás Akadémia vezetőedzője, Hornyák Zsolt, mint amikor a díjkiosztó után a boldog játékosok nyakon locsolták pezsgővel... (FOTÓ: TÖRÖK ATTILA)
Sorozatban harmadik alkalommal lett dobogós a Puskás Akadémia, a labdarúgók teljesítménye ezúttal bronzérmet ért.

Közel, nagyon közel járt a Puskás Akadémia ahhoz, hogy története legjobb idényét produkálja – ha nem is feltétlenül helyezésben, pontszámban mindenképpen.

Az együttes nyolccal több ponttal vonult téli szünetre, mint egy évvel korábban, az ezüstérmet hozó bajnoki esztendőben, megfelelő alapot teremtve önmagának a folytatásra.

A tavaszt aztán a Ferencváros elleni (pótolt) mérkőzésen 1–0-s győzelemmel nyitották Szolnoki Rolandék, három nappal később a megyei rivális Mol Fehérvárt is 1–0-ra verték meg, és amikor a 19. fordulóban a Mezőkövesd Zsóry vendégeként is nyertek 2–1-re, a címvédő Fradit két ponttal megelőzve az első helyre léptek.

Nem kevesen gondolták ekkor, a Hornyák Zsolt irányította csapat a bajnoki címért lehet versenyben – nem így történt.

A következő két bajnokiját a sereghajtó MTK Budapest és a tizedik helyezett DVSC ellen egyaránt hazai pályán játszotta a Puskás Akadémia, egyik riválisa sem tűnt verhetetlennek, ennek ellenére mindkét meccsét elvesztette, ráadásul a kék-fehérek elleni 1–2 meglehetősen rossz sorozat kezdetét jelentette.

Tavasszal már csak az egyébként mumusának számító Paksot (2–0), és a Mezőkövesdet (3–1) tudta felülmúlni, és mert az utolsó tizennégy találkozójából csak kettőn győzött, meg kell becsülni, hogy még az utolsó játéknapon is volt esélye a második hely megszerzésére.

A csapat így is csak négy ponttal gyűjtött kevesebbet, mint az előző idényben, harmadikként futott be, ám adódik a kérdés: mi lett volna akkor, ha abból a nyolc párharcból, amelyet tavasszal döntetlenre adott, mondjuk hármat-négyet megnyer – mint ahogy egyébként volt rá lehetősége.

Persze nem szabad figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy az alapemberek közül Urblík József az egész őszt kihagyta sérülés miatt, a januárban szerződtetett, biztatóan bemutatkozó Mohamed Mezgraninak csak két bajnoki jutott, aztán megsérült a térdszalagja, a több poszton is kimagasló teljesítményre képes Jakub Plsek a 22. fordulóban lépett pályára utoljára, ami alaposan behatárolta a szakmai stáb mozgásterét.

Hornyák Zsolt vezetőedző az idény befejezése után elmondta, az előrelépéshez feltétlenül igazolni kell, és mert a csapat házi gólkirálya, Alexandru-Mihai Baluta csak hétszer talált a kapuba, a legnagyobb erősítést olyan támadó megszerzése jelentené, aki 10-15 góllal tudna segíteni. Hiányérzet lehet még Felcsúton a Magyar Kupa-szereplés miatt (a legjobb 32 között az NB II-es ETO jelentette a végállomást), ám gyanítjuk, ha valaki garantálja, jövőre is dobogós lesz a Puskás Akadémia, azt a klubnál mindenki előre elfogadja.

A 2021-2022-ES IDÉNY HÁROM FONTOS PILLANATA
Történelmi vereség
Jól kezdte a bajnokságot a csapat, a rajton Újpesten győzött 2–1-re, a következő fordulóban azonban NB I-es története legsúlyosabb vereségét szenvedte el. Tény, a Paks elleni hazai találkozón Nagy Zsoltot még a szünet előtt kiállította a játékvezető, majd a hajrában Joao Nunes is idő előtt mehetett zuhanyozni, ám ettől még aligha lett volna szabad 6–1-es vereségbe beleszaladni.
Közbeszólt a koronavírus
Nagyszerűen indította a tavaszt az együttes, előbb a címvédő Ferencvárost, majd a tavalyi bronzérmes Mol Fehérvárt is 1–0-ra legyőzte, aztán pedig Mezőkövesden nyert 2–1-re, ezt követően viszont Hornyák Zsolt vezetőedző koronavírusos lett, és az MTK ellen nem ülhetett le a kispadra. A meccsen a rivális szerezte meg a három pontot, a Puskás Akadémia pedig rossz sorozatba kezdett: a következő tizenhárom bajnokijából csak kettőt nyert meg.
Bokatörés Debrecenben
Miután a FIFA döntése értelmében a háború miatt az Ukrajnában és Oroszországban játszó külföldi játékosok idény közben is szabadon igazolhatók lettek, a Puskás Akadémia márciusban szerződtette a Zorja Luhanszk centerét, Sahab Zahedit. A támadó a Mol Fehérvár és a Mezőkövesd Zsóry ellen is duplázott, a DVSC elleni bajnokin viszont eltört a bokája, így az idényzárón már nem léphetett pályára.

NS szakértő: SZIJJÁRTÓ István, a Puskás Akadémia korábbi vezetőedzője

Harmadik éve dobogón végez a Puskás Akadémia, ez egyértelműen szép szereplés, hiszen az első osztályban ez még csak a nyolcadik idénye volt. Amikor az első három tavaszi meccsét megnyerte, sokan gondolták, ebből valami nagyon jó jöhet ki, ám valamiért „lelassult a szekér” a vége bronzérem lett. Hornyák Zsolt is elmondta, hektikus volt az idény: előfordult, hogy az első félidőt átaludták a játékosok, a szünet utáni rész pedig rendben volt, máskor egy-egy mérkőzés között mutatkozott nagy különbség. Úgy gondolom, a Ferencváros és a Mol Fehérvár mellett a Puskás Akadémiának a legerősebb a kerete, amely a vezetőedző keze alatt összeállt, így a dobogó teljesen reális. Nem könnyű munka ez, ugyanis eredményt kell elérni úgy, hogy mellette beépíted a saját nevelésű fiatalokat, de valahogy megoldódik. A következő bajnoki idény is jó lehet, persze sok múlik azon, sikerül-e megfelelő befejező embert szerződtetni.