Az Újpest elrontotta a Debrecen ünnepét, Zivzivadze ismét betalált

ZOMBORI ANDRÁS (összefoglaló), PÓSFAI GYULA (percről percre)ZOMBORI ANDRÁS (összefoglaló), PÓSFAI GYULA (percről percre)
2022.03.12. 14:25
Croizet (jobbra) ismét elemében volt, ezúttal egy gólpasszt adott <br />A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK (Fotó: Kovács Péter)
A labdarúgó NB I 24. fordulójában az alapításának 120. évfordulóját ünneplő Debreceni VSC hazai pályán 2–1-es vereséget szenvedett az Újpesttől, amely öt és fél év után tudott újra sorozatban négy bajnokit nyerni.

LABDARÚGÓ NB I
24. FORDULÓ

Debreceni VSC–Újpest FC 1–2 (Dzsudzsák 65. –11-esből, ill. Zivziadze 5., Antonov 45+3.)
Debrecen,
Nagyerdei Stadion, 6011 néző. Vezette: Bogár Gergő

PERCŐL PERCRE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

Megnyílt a 120 éves Debreceni VSC új business klubja

A zártkörű rendezvényről Tóth Csaba, a DVSC sajtófőnöke az MTI-nek szombaton azt mondta, a klub létrehozásával szeretnének szorosabb kapcsolatokat kialakítani a labdarúgócsapat támogatóival és bővíteni a szponzorok körét. A tervek szerint legalább negyedévente szerveznek találkozókat, amelyekre neves előadókat hívnak meg. A szombati első találkozón Varga Mihály pénzügyminiszter volt a business klub vendége. Az előadást követően a klub tagjai és a sajtó előtt átadták a legjobb játékos és a legjobb edző díjakat.

A szurkolók szavazatai alapján a 120 éves DVSC legjobb játékosa a 11-szeres válogatott Sándor Tamás lett, aki négyszer volt bajnok (2005, 2006, 2007, 2009), nyert Magyar Kupát (2008) és három Szuperkupát, 1996-ban pedig az év legjobb labdarúgója volt Magyarországon. A legjobb debreceninek járó Zilahi-díjat kétszer, 2004-ben és 2006-ban nyerte el. Sándor a klub történetének legeredményesebb játékosa 88 NB I-es góljával.

A szurkolók a klubtörténet legjobb edzőjének választották Herczeg Andrást, aki játékosként 1974 és 1979 között szerepelt a DVSC-ben, majd utánpótlásedzőként, pályaedzőként és klubmenedzserként is dolgozott az egyesületnél. Legnagyobb sikereit 2007 és 2010 között érte el vezetőedzőként – hivatalosan klubmenedzserként –, ugyanis kétszer bajnokságot (2009, 2010), kétszer Magyar Kupát (2008, 2010), kétszer Szuperkupát (2009, 2010), egyszer pedig Ligakupát (2010) nyert a csapattal, amelyet a Bajnokok Ligájában, és az Európa-ligában is a főtáblára juttatott.

Ugyancsak a szurkolók szavazatai alapján a 2005-ös, Hajduk Split elleni labdarúgó Bajnokok Ligája-selejtezőt választották a 120 éves DVSC legjobb mérkőzésének.

A klub legendáit a szombati DVSC-Újpest mérkőzés kezdőrúgásánál köszöntötték a szurkolók a Nagyerdei Stadionban.

Zúgott a taps a Nagyerdei Stadionban. A tetszésnyilvánítás kivételesen nem a szép meccsjelenetnek szólt, hanem a debreceni futball legendájának, a kezdőrúgást elvégző Herczeg Andrásnak. A Loki kispadján oly sok nagy meccset megélő szakember annak tudatában ballagott fel a játéktérre, hogy az alapításának 120. évfordulójához éppen az Újpest elleni találkozó napján elérkező DVSC rajongói őt szavazták meg a klubtörténet legjobb edzőjének. Az eredeti elképzelés egyébként az volt, hogy a legjobb játékosnak megválasztott Sándor Tamással közösen végzik el a kezdőrúgást, ám információink szerint a debreceni szurkolók nagy kedvencének nem volt PCR-tesztje és annak hiányában az MLSZ nem engedélyezte, hogy belépjen a sportzónába…

A több ezer voks összesítése után egyébként előbb azt lehetett megtudni, hogy a játékoskategóriában Adamo Coulibaly lett az ötödik, Igor Bogdanovics a negyedik, az edzők közül pedig Supka Attila és Miroslav Beránek lett még topötös. Szavazni lehetett az elmúlt 120 esztendő öt legjobb Loki-meccsére is, s ebben a listában az ötödik a Bordeaux elleni 3–1-es siker lett az UEFA-kupában, a negyedik a Ferencváros 6–1-es legyőzése 1999-ből. Később megtudhattuk, a futballisták közül Dombi Tibor futott be harmadiknak, a jelenlegi csapatkapitány, Dzsudzsák Balázs másodiknak, míg a szakemberek közül Kondás Elemér végzett harmadikként, Garamvölgyi Lajos másodikként, az emlékezetes meccsek közül a Hajduk Split elleni 3–0-s BL-selejtező és a Levszki Szofia 2–0-s legyőzése fért még fel a dobogóra. Szerdán vált biztossá, hogy a DVSC-vel négy bajnoki címet nyerő, a klub örök-góllövőlistáját 88 találattal vezető Sándor Tamás lett a DVSC valaha volt legjobb labdarúgója és nem jelentett meglepetést az sem, hogy az edzők közül az a Herczeg András végzett elsőként, aki két bajnoki cím mellett többek között a Bajnokok Ligájában és az Európa-ligában is a főtáblára vitte a Lokit. Jelenleg pedig a DVSC Labdarúgó Alapítvány elnökeként dolgozik. Amikor a legendás szakember a labdát Dzsudzsák Balázshoz passzolta, a szurkolók csak reménykedhettek abban, hogy a mérkőzés legalább olyan élményt ad majd nekik, mint a 2005-ös Splitben 5–0-ra megnyert összecsapás, amelyet minden idők legjobb DVSC-meccsének választottak meg.

Öt perce sem tartott a találkozó, máris a fővárosi együttesnél volt az előny: a gólt ki más, mint a Mol Fehérvártól kölcsönvett Budu Zivzivadze szerezte. A találathoz elengedhetetlenül szükség volt a gólpasszt adó Yohan Croizet nagyszerű cselére – nem véletlenül rajonganak a francia játékosért az újpesti szurkolók. A Loki az egész első félidőben látványosan szenvedett, az első tizenöt percben Banai Dávid kapujának a közelébe sem került. Nem volt sebesség, kreativitás a házigazda futballjában és ha félóra leforgása alatt az újabb Croizet, Zivzivadze összjáték után a vezetőgól szerzője pontosabban céloz, megduplázódhatott volna csapata előnye. A játékrész hosszabbításában Nemanja Antonov szabadrúgásból a bal felső sarokba tekerte a labdát, ekkor már nagyon úgy tűnt, az Újpest nyerő szériája nem szakad meg.

Újpesti öröm Antonov (jobbról a második) szabadrúgásból lőtt gólja után (Fotó: Kovács Péter)
Óriási újpesti helyzettel indult a második félidő és ha Zivzivadze passza után a labda nem megy el Beridze talpa alatt a kapu torkában, minden lényegi kérdés eldőlt volna. A helyzet kimaradt, aztán a 65. percben Bogár Gergő játékvezető a VAR-vizsgálat után büntetőt ítélt a DVSC javára, Dzsudzsák Balázs szépített, így maradt izgalom a hajrára, de a mérkőzés állása nem változott, a lila-fehérek némiképp elrontva a debreceni ünneplést, megnyerték a bajnokit.

1. Ferencvárosi TC 24 15 4 5 41–19 +22 49
2. Puskás Akadémia 24 13 5 6 33–25 +8 44
3. Kisvárda 24 12 8 4 39–24 +15 44
4. Paksi FC 24 10 4 10 60–48 +12 34
5. Zalaegerszegi TE 24 9 7 8 33–39 –6 34
6. Újpest FC 24 8 6 10 33–36 –3 30
7. Mol Fehérvár 24 8 5 11 28–33 –5 29
8. Budapest Honvéd 24 8 4 12 39–40 –1 28