Női kosár NB I: egy lépésre a címvédéstől a Sopron

GYŐRI FERENC, BERG SÁNDORGYŐRI FERENC, BERG SÁNDOR
2022.04.20. 20:00
Goree (labdával) 18 pontja kevés volt a szekszárdi sikerhez (Fotó: Makovics Kornél / Tolnapi Népújság)
A női kosárlabda NB I rájátszása döntőjének második mérkőzésén a címvédő Sopron Basket 66–62-re nyert Szekszárdon, így szombaton bajnok lehet. A bronzéremért vívott párharc második meccsén a DVTK hazai pályán 58–57-re nyert, így egyenlített a PEAC ellen, s szintén egyenlített a 7. helyért folyó összecsapás második mérkőzésén az MTK a Csata ellen.

A legutóbbinál valamennyivel könnyebben nyert a címvédő a tolnaiak ellen, azonban félő, hogy egyik kulcsembere, Határ Bernadett súlyos sérülést szenvedett.

Kültéri bokszedzés szemtanúi lehettek, akik nagyon korán odaértek a szekszárdi csarnokhoz, hogy megtekintsék a női bajnoki döntő második mérkőzését, amelyen az Atomerőmű KSC az egyenlítésért küzdött a címvédő, másfél hete Euroligát nyerő Sopron Basket ellen, miután szombaton mindössze két ponttal maradt alul. A vendégek közül elsőként az amerikai Stefanie Dolson merészkedett ki a pályára, aztán sorra érkeztek a többiek is. Jó volt látni, hogy a klubrivalizálást fölényesen múlta felül a honfitársi, baráti szeretet: amikor a házigazda legjobbja, Nikolina Milics a parkettre sétált, előbb Jelena Brooks, majd Nevena Jovanovics ölelgette meg, akik ugyebár a soproniakat erősítik.

Az első találkozót betegsége miatt elmulasztó Gereben Lívia együtt melegített a hazai csapattal, Krnjics Szara ugyanakkor természetesen ezúttal sem állhatott Djokics Zseljko rendelkezésére, hiszen hónapokat kell kihagynia, és végül Gereben sem kapott lehetőséget. Miklós Melinda már a második percben vérző fejjel terült el a földön, miután ütközött Határ Bernadett-tel. Ijesztő jelenet volt, az meg a zöld-sárgákat tölthette el némi aggodalommal, hogy Milics hét pontjával 7–2-re húzott el a Szekszárd, azonnal időt is kért Gáspár Dávid, megelőzendő a nagyobb bajt. Miklós a hetedik percben visszatérhetett a küzdelembe, ami megnyugtatólag hatott, együttese ugyanakkor hosszú kosárcsendre kárhoztatott, 2:28-tól egészen 8:07-ig nem talált be, ezalatt a soproniak 11 pontot szereztek. Ezután magára talált a vendéglátó, s az első negyedet már kétpontos előnnyel zárta.

A második etap elején azonban megint elfogyott az ötlet, több mint négy percig nem született szekszárdi kosár, aztán az ismét rendkívül bátran kosárlabdázó Miklós megtörte a csendet triplájával. Az első félidő hárompontos soproni vezetéssel fejeződött be, tehát ekkor még bármit el lehetett képzelni a kimenetelt illetően, abszolút versenyben volt a KSC.

A MECCS...

...legváratlanabb kosara:a szekszárdiak 30 éves csapatkapitánya,Bálint Rékaa második negyed nyolcadik percében új oldaláról mutatkozott be, védőjét, Varga Alízt beforgatva gyönyörű centermunkával szerzett két pontot, sőt, mivel őrzője faultolta is őt, dobhatott egy büntetőt, amit szintén sikerült értékesítenie.

...legsportszerűbb jelenete:meglehetősen kiélezett helyzetben, bő négy perccel a harmadik felvonás vége előtt Mányoky Réka dobása lepattant a gyűrűről. Az alapvonalon elhelyezkedő játékvezető úgy látta, hogy a lepattanócsata után Mányoky kezéről ment ki a labda, ám a soproni center, Határ Bernadett feltette a kezét, mutatta, hogy ő érintette utoljára a játékszert, így a KSC kapta meg a támadás lehetőségét – másodpercekkel később Kolby Morgan triplát szerzett...

...legkedvesebb buzdítása:nyolc perc volt még hátra, egypontos hátrányban volt a Szekszárd, ám lelkes szurkolótábora, a Kadarka Brigade már ekkor azt kiabálta kedvenceinek, hogy „büszkék vagyunk rátok” – a fantasztikusan küzdő hazaiaknak járt is az elismerés.

A fordulás után viszont gyorsan ellépett hattal a Sopron Basket, és ha Gabby Williams tiszta hármasa is bepottyan, közel kerülhetett volna a sikerhez is, ám a dobás kiperdült a gyűrűből, a túloldalon meg beköszönt Goree. Milics megkapta a kritikus negyedik személyi hibáját, Határ középtávolija után 43–35-re vezettek a vendégek. Briann January közé tette a tízet, de két távoli dobással gyorsan lefaragta a differenciát a kék-fehér csapat.

Minden kérdés nyitott maradt az utolsó tíz percre, és kijelenthettük, a szekszárdiak ezúttal is felnőttek a feladathoz Európa legjobb klubja ellen. Ott jártak a favorit nyomában, ám Határ duplája miatt ismét nehéz helyzetbe, 61–54-es hátrányba kerültek, így Djokics mester időkéréssel fordult rá az utolsó szűk öt percre.

Zala Friskovec harmadik hármasa és Milics ziccere rögvest visszahozta a reményeket, ezután Gáspár Dávid rendelte magához együttesét. Goree-nak hiába volt labdája az egyenlítéshez, nem élt a lehetőséggel, odaát meg dudaszós triplát szerzett a világ végéről Williams (59–64). A lélektanilag döntőnek tetsző kosarat később megfejelte még egy büntetővel, az utolsó két percben pedig nem tudott már fordítani a KSC, ugyanakkor ismét jelentős fejtörést okozott a címvédőnek (62–66).

Az utolsó másodpercekben jött a dráma: Határ Bernadett súlyosan megsérült, a hazaiak palánkja alatt feküdt, miközben fájdalmában a földet csapkodta és sírt. A szekszárdi orvosi stáb azonnal a segítségére sietett, majd bekötött térddel támogatta őt le Brooks és Dolson.

A bajnoki cím sorsa mindenesetre szombaton délután eldőlhet Sopronban.

Határ Bernadett könnyek között hagyta el a pályát (Fotó: Makovics Kornél / Tolnai Népújság)

NŐI KOSÁRLABDA NB I
DÖNTŐ,
2. MÉRKŐZÉS

ATOMERŐMŰ KSC SZEKSZÁRD–SOPRON BASKET 62–66 (15–13, 16–21, 17–17, 14–15)
Szekszárd, 1270
néző. V: Cziffra, Praksch, Makrai
SZEKSZÁRD: Studer, Miklós M. 5/3, Mányoky, GOREE 18, MILICS 17/9. Csere: Friskovec 11/9, Morgan 5/3, Bálint R. 6/3. Edző: Djokics Zseljko
SOPRON: January 7/3, Fegyverneky 5/3, WILLIAMS 20/6, Brooks 12, HATÁR 15. Csere: Dolson 4, Varga A., Jovanovics, Czukor 3/3. Edző: Gáspár Dávid
Az eredmény alakulása: 3. perc: 7–2. 6. p.: 7–9. 9. p.: 11–13. 13. p.: 15–18. 17. p.: 22–27. 18. p.: 28–27. 21. p.: 33–34. 24. p.: 35–45. 27. p.: 43–45. 30. p.: 48–51. 32. p.: 52–53. 36. p.: 54–61. 37. p.: 59–61. 39. p.: 59–65.
Djokics Zseljko:
– Szenzáció, amit művelünk az Euroliga-győztes ellen! Köszönetet kell mondanom a szurkolóknak is, ez Szekszárd! Az újabb szoros vereség mellett egyetlen hiányérzetem Határ Bernadett sérülése. Rossz érzés, hogy az ellenfél engem hibáztat emiatt. Ez a döntő, nem fogjuk könnyen adni magunkat, de a határon belül teszünk mindent. Nem fogjuk feladni a párharcot, bár nem vagyunk könnyű helyzetben.
Gáspár Dávid: – Kemény mérkőzés volt, ahogy arra számítani lehetett és számítottunk is. A Szekszárd keményen játszott, nekünk pedig voltak periódusaink, amikor nehezen alkalmazkodtunk a játékstílushoz. Bízom benne, hogy a következő mérkőzés jobban fog a játékról szólni, tisztább lesz, kevesebb durvasággal és jobban ítélik majd meg a szabálytalanságokat.
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása:
2–0 a Sopron javára.

A 3. HELYÉRT, 2. MÉRKŐZÉS
DVTK–NKA Universitas PEAC 58–57 (18–19, 16–10, 15–10, 9–18)
Miskolc, 1275néző.V:Tőzsér, Csabai-Kaskötő, Nagy V.
DVTK:VORPAHL10/3,BERNÁTH14/9,Aho N.6,M. Jovanovics, GREEN12.Csere:Kuster6,Kiss A.6,Kányási4.Edző:Völgyi Péter
PEAC:DUDÁSOVÁ15/9,Wentzel8/6,Marshall12/6,Nelson8,KISS V.14.Csere:Brajkovics, Simon Zs.Edző.Csirke Ferenc
Az eredmény alakulása.4. perc:8–8.5. p.:12–8.8. p.:14–18.12. p.:20–19.16. p.:24–21.22. p.:39–29.26. p.:42–37.35. p.:49–47.37. p.:51–48.39. p.:54–53.
Völgyi Péter: – Mindkét együttes megnyerhette volna a mérkőzést, végül az döntött, hogy melyik társaság hibázott kevesebbet. Belekapaszkodtunk az utolsó szalmaszálba, és a mostanihoz hasonló mérkőzésre számítok vasárnap Pécsen is.
Csirke Ferenc:– Nehéz megszólalni így, egy egyes állásnál. Nem játszottunk jól, többször kihagytuk az üres helyzeteinket. Szívünk volt, de a dobások nem mentek. Az igazsághoz tartozik, hogy mínusz tíz után lehetett volna akár tizenhat pont is a két csapat között, a történteket követően azonban mégis azt kell mondanom, hogy kiengedtük a kezünkből a mérkőzést.
Az egyik csapat második sikeréig tartó párharc állása: 1–1.

A 7. HELYÉRT, 2. MÉRKŐZÉS
TFSE-MTK–Ludovika-FCSM Csata 76–71 (22–24, 18–18, 19–11, 17–18)
Acsády Ignác u., 150néző.V:Fodor A., Szilágyi, Kapusi.
TFSE:THEODOREÁN9/3,DÚL P.9,SÜLE10/6,Király A. 3/3, PAVEL 17/3. Csere: Szeitl 3/3, TAPLEY 19, Tóth T. 6, Burján L., Herman. Edző:Magyar Bianka
CSATA:HORVÁTH BERNADETT9/3,LELIK14/3,Böröndy V.8,ZELE20,Hegedűs J. 12. Csere: Gyöngyösi 7,Toman P.1,Angyal N., Toman D.Edző:Tursics Krisztián
Az eredmény alakulása. 4. perc:11–11.8. p.:17–19.13. p.:24–26.17. p.:34–34.24. p.:45–46.28. p.:53–53.32. p.:65–55.38. p.:73–63.
Kipontozódott:
Zele (40. p.)
Magyar Bianka:– Remek játékkal sikerült nyernünk, sokat adtunk ki magunkból. Nagyon rossz húsvétom volt a pénteki vereség után, rossz védekező taktikát választottam az első meccsre. Bármi is történik szombaton, büszkék lehetünk majd magunkra.
Tursics Krisztián:– Ha fele akkora intenzitással védekeztünk volna az egész meccsen, ahogy az utolsó öt percben tettük, akkor másképp is alakulhatott volna az összecsapás. Elképesztően puhák voltunk, ellenfelünk szinte akkor dobott kosarat, amikor akart, ezen mindenképpen javítanunk kell szombatra. Ami az erősségünk volt eddig az idény során, most az lett a vesztünk, borzasztóan rosszul, mindössze tizenhárom százalékkal dobtuk a triplákat.