Női kosár Euroliga: soproni továbbjutás súlyos vereséggel

GY. F.GY. F.
2023.03.01. 21:53
Súlyos vereséget szenvedtek a zöld mezes soproniak (Fotó: FIBA)
Több mint harminc ponttal, 81–50-re kikapott a címvédő Sopron Basket az olasz Schio otthonában a női kosárlabda Euroliga alapszakaszának szerdai zárásán, ennek ellenére továbbjutott csoportjából. A DVTK csoportkör utáni búcsúja már korábban biztossá vált – a miskolciak franciaországi vereséggel zárták le euroligás szereplésüket.

31 PONTTAL KAPOTT KI utolsó csoportmérkőzésén a Sopron Basket a Beretta Famila Schio vendégeként, ezzel negyedikként végzett az Euroliga B-csoportjában. Alárendelt szerep jutott szerda este honfitársainknak, ami azért nagyon szomorú, mert nemcsak az olaszoknak, a mieinknek is létfontosságú volt ez a mérkőzés. Gáspár Dávid együttese így csak annak köszönheti a továbbjutását, hogy a spanyol házirangadón a Perfumerías Avenida Salamanca hozta a kötelezőt a Spar Girona ellen.

A zöld-sárgáknak két vereség fájhat egyértelműen: a múlt heti, amikor a francia Landes vitte el a két pontot teljesen váratlanul a Novomatic Arénából, valamint a DVTK elleni idegenbeli kudarc, amikor borzalmasan elrontotta a végjátékot a Sopron. Amelyben ebben az évadban bizony csak a szerb-magyar magasbedobó, Jelena Brooks nyújt kiegyensúlyozott és valóban klasszis teljesítményt, a többiek produktuma vagy hullámzó, vagy inkább alulmúlja a várakozásokat. Határ Bernadett bár visszatért hosszú térdsérüléséből, egyelőre nincs olyan állapotban, hogy építeni lehessen rá, a Schio ellen is csupán bő két és fél percet kapott.

A negyeddöntőben megismétlődik a tavalyi döntő párosítása, a török Fenerbahce pályaelőnnyel csap össze az Euroliga magyar címvédőjével. A Sopron Basketnek jelen állapotában szinte semmi esélye sincs a final fourba jutásra, ugyanakkor ha a legutóbbi isztambuli csodára gondolunk, akár el is képzelhetnénk, hogy bármi lehet. Azonban a Fener az előző idényben látottnál is jóval masszívabb, a Sopronra viszont ezt nem lehet elmondani, sőt...

Az első felvonást március 14-én rendezik Isztambulban, három nappal később a leghűségesebb városban találkoznak a felek, ha nem ugyanaz az együttes nyeri ezt a két találkozót, március 22-én újra Törökországban lesz a harmadik csata.

NŐI KOSÁRLABDA EUROLIGA
ALAPSZAKASZ, 14. (UTOLSÓ) FORDULÓ
B-CSOPORT

BERETTA FAMILA SCHIO (olasz)–SOPRON BASKET 81–50 (21–16, 15–13, 27–15, 18–6)
Schio, 1400
néző. V: Horozov (bolgár), Vulic (horvát), Oliot (francia)
SCHIO: Verona 8/6, MABREY 23/6, R. HOWARD 17/9, KEYS 12, NDOUR 11/3. Csere: Sventoraite 2, Sottana 3/3, K. Mestdagh 5/3, Bestagno, Sivka. Edző: Jorgosz Dikeulakosz
SOPRON: Époupa 4, Fegyverneky 4, Czukor 4, Brooks 13/3, MAGBEGOR 11/3. Csere: Kunek 3/3, Böröndy 6, Turner 5/3, Sztankovics, Határ. Edző: Gáspár Dávid
Az eredmény alakulása. 3. perc: 7–4. 4. p.: 7–9. 6. p.: 14–9. 8. p.: 21–12. 11. p.: 21–20. 15. p.: 27–20. 17. p.: 27–27. 19. p.: 36–27. 21. p.: 39–29. 23. p.: 46–33. 26. p.: 51–36. 28. p.: 57–40. 31. p.: 68–44. 39. p.: 79–46
Gáspár Dávid:
– Nehéz erről a mérkőzésről beszélni. Egy dolgot tehetünk most, elismerjük, hogy a Schio a játék minden elemében fölénk nőtt. Nem esünk szét, mindenképpen szeretnénk a további Euroliga-mérkőzéseken sokkal jobb játékkal kirukkolni, és jelentős céljaink vannak a magyar bajnokságban is. Mindenki tükörbe néz a csapatban, és elgondolkodik azon, mit tehet még a közösségért, a munkáért, a hivatásunkért, és ezzel a szellemiséggel megyünk tovább. Nagyon szépen köszönjük a szurkolást az otthoniaknak, és azoknak, akik elutaztak idáig, és támogattak minket.

EGYETLEN TÉTJE VOLT a DVTK-Hun-Therm idénybeli utolsó Euroliga-mérkőzésének: sikerül-e a borsodi klubnak ötvenszázalékos mérleggel zárnia története első főtáblás szereplését az elitben?

Mivel a második félidőben egy perc és egy másodperc elteltével hat pontot szereztek a vendégek a francia Basket Landes otthonában, s ezzel 34–26-ra elmentek a pontszegény találkozón, lehetett abban bízni, hogy igennel válaszolhatunk a feljebb feszegetett kérdésre. Helyi szokás szerint Mont de Marsanban remek rezesbanda szolgáltatta a talpalávalót, és a lelátó népének hamarosan volt is miért örülnie, mert a házigazda tíz–nullás szériát produkálva átvette a vezetést, a negyvenéves irányítólegenda, Céline Dumerc kosara után időt is kért Völgyi Péter.

A mieink a negyedik negyed derekára hétpontos hátrányt dolgoztak le, ám ezt a differenciát alig három perc alatt visszaállította a Landes, amely a Sopron Basket után a DVTK-val is kibabrált – a találkozót 17 ponttal záró Bernáth Réka és társai a hatodik pozícióban zárták a B-csoportot, és összességében igen tisztességesen teljesítettek, ám hat győzelmük mellett végül nyolc vereséggel búcsúztak.

BASKET LANDES (francia)–DVTK-HUN-THERM 72–63 (14–17, 12–11, 22–19, 24–16)
Mont de Marsan, 3000
néző. V: Jankowski (lengyel), Baloun (cseh), Gajdosz (lengyel)
LANDES: DUMERC 13/6, Fauthoux 2, Chery 8, Gil 5/3, MAGARITY 13. Csere: Djaldi-Tabdi 2, PAGET 16/12, Turcinovic 2, Roumy 11/9. Edző: Julie Barennes
DVTK: Aho N. 4, BERNÁTH 17/9, Guirantes 9/3, Garbin 6/6, Ch. Green 4. Csere: Kányási 2, GRIGALAUSKYTE 17, M. Jovanovics 2, Kiss A. 2. Edző: Völgyi Péter
Az eredmény alakulása. 3. perc: 8–4. 4. p.: 12–6. 6. p.: 12–11. 11. p.: 14–19. 12. p.: 20–19. 15. p.: 22–24. 21. p.: 26–34. 25. p.: 36–34. 27. p.: 41–36. 30. p.: 48–47. 33. p.: 58–51. 35. p.: 60–60. 38. p.: 67–60
Völgyi Péter:
– A harmadik negyed volt a sorsdöntő, előnyünk birtokában is siettettük a támadásainkat, és a védekezésünk is pontatlanná vált. Fontos és értékes mérkőzést játszottunk, mert rávilágított a hibáinkra, amelyeket javítanunk kell. Nagyon jó emlék marad az első euroligás idény, sajnos a végére felőrölt bennünket az a sebesség és dinamika, ami ebben a versenysorozatban várt ránk. Innentől kezdve tudunk a magyar kihívásokra koncentrálni.