Könnyedén nyertek a litvánok a magyar válogatott ellen

BOBORY BALÁZS, FAZEKAS ZOLTÁN (Köln), BACSKAI JÁNOS (percről percre)BOBORY BALÁZS, FAZEKAS ZOLTÁN (Köln), BACSKAI JÁNOS (percről percre)
2022.09.06. 17:05
Hamar eldőlt a litvánok elleni újabb meccs, amelyen a magyar együttes 87–64-re kikapott a kontinensbajnokság kölni csoportjának negyedik fordulójában és továbbra is nyeretlen.
Győzött a jobb csapat
A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK (Fotó: Árvai Károly)
Győzött a jobb csapat A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK (Fotó: Árvai Károly)

KOSÁRLABDA
FÉRFI EURÓPA-BAJNOKSÁG
4. FORDULÓ
B-CSOPORT (KÖLN)
LITVÁNIA–MAGYARORSZÁG 87–64
(22–18, 26–15, 27–19, 12–12)
Köln, 11 000 néző. Vezette: Glisics (szerb), Aunkrogers (lett), Mitrovski (északmacedón)
LITVÁNIA: JOKUBAITIS 10/3, GRIGONIS 15/9, Butkevicius 2, SABONIS 19/3, VALANCIUNAS 21. Csere: Kuzminskas 4/3, Brazdeikis 2, Lekavicius 6, Echodas 4, Zemaidis, Giedraitis 4, Zukauskas. Edző: Kazys Maksvytis
MAGYARORSZÁG: Váradi 2, Vojvoda 10/3, Benke 2, ALLEN 10, Hopkins 4. Csere: Eilingsfeld 5, Somogyi 2, Keller Á. 5/3, PERL 16/3, Ferencz 2, Golomán 6/3. Edző: Ivkovics Sztojan
Az eredmény alakulása. 3. perc: 4–5. 6. p.: 13–7. 9. p.: 17–14. 12. p.: 24–23. 14. p.: 26–27. 17. p.: 39–29. 23. p.: 57–38. 25. p.: 64–42. 34. p.: 77–60. 38. p.: 83–62

Bosznia-Hercegovina–Franciaország 68–81
(19–19, 15–25, 16–8, 18–29)

Németország–Szlovénia 80–88 (14–21, 22–23, 19–17, 25–27)

6. Magyarország404–524

Érdekes lélektana volt a magyar–litván mérkőzésnek, hiszen teljesen ellentétes helyzetben várta a két csapat az Európa-bajnokság B-csoportja 4. fordulójának második összecsapását. Míg a mieink vezérüket (Hanga Ádám combsérülés miatt már nem is volt a többiekkel és hétfőn orvosi vizsgálatokra visszautazott Madridba) és továbbjutási esélyüket is elvesztették, a balti állam együttese a berlini folytatás reményében az utolsó szalmaszálba próbált belekapaszkodni.

Roppantmód bizarr volt azt látni, hogy a kölni hatos keddi programjának első mérkőzése negyedik negyedében, bosnyák vezetésnél, eszméltek az ismét szép számban jelenlévő litvánok drukkerek, hogy a matek azt mutatja, ha a franciák kikapnak Bosznia-Hercegovinától, Domantas Sabonisék valószínűleg kiesnek. A tábor észbe kapott, elkezdte buzdítani Rudy Gobertéket, akik begyűrték ellenfelüket. Litvánia ezzel versenyben maradt, s tudta, ha megveri a mieinket és szerdán a bosnyákokat, akkor indulhat a német fővárosba.

Miközben Hanga távozott, Szalay Ferenc, a magyar szövetség elnöke este megérkezett, s másnap a bemelegítés előtt újfent köszöntötte, és egy-két biztató szóval küldte csatába a magyar együttest, amely Vojvoda Dávid triplájával 5–4-re vezetett a 3. percben. Az ellenfél próbálta erőltetni a gyors játékot, s minél előbb megjátszani a két NBA-s sztárcentert, Sabonist vagy Jonas Valanciunast.

Működött a taktika, 17–9-re elléptek a litvánok, majd állandósult a 4-6 pontos vezetésük, de Perl Zoltán tökéletes saroktriplája után egyre kapaszkodtunk fel a 12. percben, Vojvoda duplájával pedig átvettük ismét a vezetést. Csakhogy a negyed hátralévő részét nagyon megnyomta a labdát gyorsan és jól járató ellenfelünk, futott egy 13–0-s etapot, aminek köszönhetően tekintélyes, 15 pontos előnnyel vonulhatott a nagyszünetre.

Amiből a 26. percre 25 pontos fór lett, közben Váradi Benedek ujja eltört, és nem térhetett vissza a pályára, s ezúttal, nem úgy, mint az augusztusi világbajnoki selejtezőn Szombathelyen, nem tudtuk felvenni a versenyt a korábbi háromszoros Eb-győztessel. Eldőlt a meccs, valamint az is, hogy négy forduló után továbbra is nyeretlen maradt a magyar válogatott, míg a litvánok szerdán a bosnyákok ellen a továbbjutásért lépnek parkettre, mi pedig a házigazda és már nyolcaddöntős németek ellen zárjuk a tornát. 87–64

A MÉRKŐZÉS UTÁN PERL ZOLTÁN ÉS ALLEN ROSCO ÉRTÉKELT AZ NS-NEK

A Nemzeti Sportot az Eb-ről tudósítja: Bobory Balázs, Fazekas Zoltán, Szabóky Zsolt (videó), Árvai Károly (fotó)

Forrás: fiba.basketball

10. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

9. perc Butkevicius beszór kettőt csont nélkül. Ennyi. 64–87

9. perc Ferencz elront két büntetőt. 64–83

8. perc Kuzminskasé is, de övék a lepattanó. De Golomán odacsap neki, két büntető... egy pont.

7. perc Somogyi jól védekezik. Ferencz dobása rossz.

7. perc Golomán tripázna, de nem jó a dobás, a másik oldalt sem jellemzi most a pontosságra törekvés.

6. perc Zemaitis ziccere becsorog a vasról, a mi oldalunkon büntető. Kettő, Somogyi duplázik. 62–82.

5. perc Grigonis faulttal együtt bedobja közelről, jogos a büntetődobás.

4. perc Rossz hárompontos-kísérlet Zemaitistől... de Perltől is.

4. perc Allen csodás akció végén szerez kosarat. 60–77!

3. perc Két jó magyar védekezés egymás után, kifutott az ellen mindannyiszor az időből.

3. perc Perl levonta a tanulságokat, most nagyobb ívben dob Sabonis fölött... 16 pontnál jár.

2. perc Most meg jól védekezik Perllel szemben. 56–77

1. perc Egy Hopkins-duplával. Sabonis válaszol, 4 assziszt, 8 lepattanó, 19 pont.

1. PERC FOLYTATJUK!

Fotó: Árvai Károly

10. PERC VÉGET ÉRT A HARMADIK HARMAD!

10. perc Hopkins és Kuzminskas is ront, Echodas kosara még ér... és Perlé is! 52–75!

9. perc Megússzuk, elveszik Echodas kosarát, de Allen próbálkozása sem jobb.

8. perc Ferencznek személyi, most még csak háromnál járunk. Giedraitis meg két pontnál...

7. perc Brazdeikis két hibája elöl, egy meg hátul, két büntetővel jön Eilingsfeld. Nem is ront!

6. perc Golomán két büntetőt dobhat, a második jó. 46–71!

5. perc Bepörögnek a litvánok, záporoznak a kosarak. A főszerepben: Echodas!

4. perc Valanciunas büntetője jó. 42–67

4. perc Magyar időkérés.

4. perc Meglöki ziccer közben Valanciunast, a dobás ettől jó.

4. perc Perl és Goloman kísérlete sem jó, Perlt meglökik. Somogyi le, Benke be.

4. perc Az imént beállt Goloman tör be a kosár alá, nem hibázik, megütik a kezét, a büntető is bent van. Grigonis egy dobásból összehoz három pontot.

3. perc Hiba hiba hátán, egészen Perl kétpontosáig.

1. perc Valenciunas és Vojvoda kosárváltásával, a magyar játékos büntetőzhet is. 38–57

Nagyot fordult a világ a háromszoros Európa-bajnok (1937, 1939, 2003), háromszoros olimpiai bronzérmes (1992, 1996, 2000) litvánokkal, akik éremesélyesként érkeztek Kölnbe, három forduló után viszont nyeretlenül állnak a B-csoportban, és hátralévő két találkozójukat muszáj megnyerniük, különben mehetnek haza. A két NBA-sztárral (Jonas Valanciunas, Domantas Sabonis) és tapasztalt, az Euroligában edződő játékosokkal felálló gárda három rendkívül szoros meccset veszített el, közülük talán legfájóbb az utolsó, németek elleni, kétszeri hosszabbításba torkolló csata. Olyannyira lejtett a hazai pálya, hogy még bírói műhiba is történt (a németek elleni technikait elfelejtették ledobatni a játékvezetők…), amit megóvtak a baltiak, ám ezt a FIBA késői beadásra hivatkozva elutasította. A mieink élményei frissek a litván együttes játékáról, az Eb előtt Szombathelyen világbajnoki selejtezőt vívtunk ellene (78−88), amelyet csak az utolsó két percben döntöttek el Valanciunasék. Ami a két gárda Eb-múltját illeti: mindössze egyszer, 1939-ben játszottak egymással kontinensbajnokságon, azt a meccset a későbbi aranyérmes 79−15-re nyerte meg.

10. PERC VÉGET ÉRT A MÁSODIK NEGYED!

10. perc
De legalább végigmegy a félidőig a meccs egy magyar támadással. De nem, Perl távolija rossz, Jokubaitis faulttal együtt bedobja a ziccert! Az extra pont is megvan. Neki ma a 10.

10. De Lekavicius is a másik kosár alatt...

10. perc Eilingsfeld mindkettőt bedobja a büntetői közül. 33–43

10. perc Meg egy litván időkérés.

9. perc Valanciunas egyből betalál most, Keller a palánk alattt... leperdül a labda a vasról. Valanciunas kísérlete még rosszabb, van hátra még egy támadás.

9. perc Keller jól vldekezik, de Perl nem figyel, Valanciunas meg kétszer ront közelről, de mindkétszer az övé a lepattanó, harmadszor nem hibázik. Perl betalál, végre! 31–41!

8. perc Vojvoda horogdobása sem jó, Benke váltja. Ferencz tiplával kísérletezik... nem megy.

7. perc Keller ötméteres dobása pontatlan, Vojvoda passza után, a kontrát ellépik a litvánok. Jokubaitis.

Tíz közötte, ma először.

7. perc Videózás. Nem, Vojvoda simán technikai hibát kap. Grigonis büntetőzik, nem is ront.

6. perc Nagy játék, zsákolás Sabonistól, ziccert rontunk, Sabonis indít, Jokubaitis zsákol. 29–38

5. perc Benke hárompontossal próbálkozik, majd hátul szabálytalankodik, 3-3 személyi itt és ott. Le is megy Benke, Vojvoda váltja.

5. perc Hopkins csele jó, a tempódobása rossz, Sabonis hárompontossal büntet. 29–34

4. perc Allen labdát szerez, végigviszi a pályán, 29–28! Jokubaitis triplájáig.

4. perc Valanciunas dobásra emelkedik, már nem vezetünk, Allen dobása rossz, a lepattanó Sabonisé. A támadólepattanókért sokszor el sem indulnak a magyar játékosok!

3. perc Allent ellökik, büntet, kétszer, majd jó védekezés után Vojvoda ziccerezik, 27–26!

2. perc Litván időkérés, Valanciunas nagyon ideges!

2. perc Ferencz ismét jól védekezik, Allen passzát Perl bedobja szépen jobbról... és tripla!

1. perc Hokins dobása rossz, Brazdeikisé jó. Allen dobhat két büntetőt, nem is ront. 20–24

10. PERC VÉGET AZ ELSŐ NEGYED!

10. perc Vojvoda távolija nem jó. 18–22!

10. perc Jó védekezés, öt másodperc van vissza a támadóidőből. Kuminskas harmadik hibája egymás után, van még tíz másodperc a negyedből.

10. perc Parádés pincérdobás bátor betörés után Perltől!

9. perc Keller kioszt egy sapkát, de Sabonisé a lepattanó, ellökik, büntetők. Nem ront.

8. perc Keller újabb kísérlete rossz, de mienk a lepattanó, Ferencz kétpontosa nagyon kellett. Kuzminskas triplája nem annyira, Váradi szép befutással válaszol, és jól is céloz. 16–20!

7. perc Sabonis kihagyja az extra dobást. Keller hármasa ellenben igen szép! 12–17, majd lépéshiba Brazdeikistől.

7. perc Magyar időkérés.

75 százalékosan dobják a kétpontosokat ők, 33 százalékban mi.

6. perc Jó védekezés, rossz támadás, Sabonis zsákol, 9–15. Keller kap egy egészen rossz indítást, Sabonis a tábla mögül eredményes, közben ellöki őt Somogyi. Büntető is.

5. perc Újabb lepattanó a litvánoké, pedig nem magasabbak most, Sabonist ellökjük, két büntető. Mindkettő jó. Két magyar ziccer kimarad, Kelleré a lepattanó, és most jó kezekben a labda.

4. perc Valenciunas és Hopkins centerezik, Grigonis hárompontossal jelentkezik. Benke második hibája után Váradi ront tiszta helyzetből. Sabonisé a lepattanó, és az assziszt is, 7–11.

3. perc Valenciunas egyedül marad, ritkán szokott hibázni négy méterről. Vojvoda hárompontosa sem kutya! 5–4!

2. perc Két rossz támadás itt és ott is.

1. perc Grigonis villámkosarával. Allen tempója rossz, két személyi hiba, makd Allen ziccerezhet. 2–2.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A mieink tiszta fehérben, a vendégek zöldben, sárga díszítésekkel.

A férfi kosárlabda Európa-bajnokságon számos világklasszis játékos vesz részt Kölnben is, így szinte bárki bármikor találkozhat a sportág ikonjaival. Tudósítóink éppen a mezőny egyik legjobbjával, a szlovén Luka Donciccsal futottak össze.

A magyar válogatottra kedden a szintén nyeretlen Litvánia vár, Mikael Hopkins szerint egyik csapat sem szeretne győzelem nélkül hazamenni a tornáról – persze a feladat még nehezebb Hanga Ádám nélkül. A center ezen szavai után néhány perccel öszszefutottunk a baltiak két sztárjával, Domantas Sabonisszal és Jonas Valanciunasszal, akiknek már csak a sportszerűség miatt is sok szerencsét kívántunk, mire előbbi csak annyit felelt: „Szükségünk lesz rá…”

„A saját teljesítményemet nem szeretném elemezni, mindig igyekszem azt tenni a pályán, amire a csapatnak szüksége van – folytatta Hopkins. – Persze fontos, hogy jól játsszak, itt van előttünk az új évad, meg kell találnunk a ritmust. Igazán izgalmas NBA-játékosok ellen szerepelni, óriási motiváció nekem.”

A végtelenül szerény és szimpatikus honosított kosárlabdázó arra is büszke, hogy olyan ellenfelekkel nézhetett farkasszemet, mint a franciák Minnesota Timberwolveshoz szerződő lepattanókirálya, Rudy Gobert, de Hopkins nemcsak őt emelte ki, hiszen eddig kivétel nélkül nagyszerű kosarasokkal találkozott, akikkel megtiszteltetés volt megküzdenie. Az amerikai születésű 29 éves kosaras nem felejtette el megemlíteni, mennyire sokat jelentett neki és a csapatnak a magyar szurkolók lelkes buzdítása.

Közben nyertek ismét a franciák

„Csalódott voltam vasárnap este, eddig ez volt a legszorosabb mérkőzésünk az Európa-bajnokságon, és nagy szó lett volna a győzelem – különösen egy olyan válogatott ellen, mint Franciaország – mondta Mikael Hopkins, a mieink centere, aki 10.3 pontot és 5.3 lepattanót átlagolt az eddigi három meccsen. – Úgy gondolom, védekezésben és támadásban is jól teljesítettünk, ami biztató lehet a litvánok elleni összecsapás előtt. Sajnos már nem juthatunk tovább a csoportunkból, de iszonyatosan erős a mezőny, amelyben mi kis csapatnak számítunk. Ettől függetlenül nagyon örülök, hogy itt lehetek, együtt küzdhetek a csapattársaimmal, és rengeteg tapasztalatot szerezhetek.”

NEM ÚGY ALAKULT a vasárnap este Kölnben, ahogyan szerettük volna, pedig legszebb álmaink valóra váltásához is közel álltunk, hiszen egy perccel a dudaszó előtt még a vezetés átvételéért harcoltunk az NBA- és Euroliga-sztárokkal felálló, olimpiai ezüstérmes franciák ellen. Aztán a végjátékot nem sikerült megnyernünk, ráadásul csapatunk nemcsak az utolsó, döntő másodpercekre, hanem az egész tornára elveszítette legjobbját, Hanga Ádámot, akinek a reményt hozó csodálatos triplája után kiújult a combsérülése, és a hajrát már csak a kispadról figyelhette. Végül a vereség azt is jelentette, hogy hiába van még két játéknap, a bosnyákok szlovénok elleni bravúrgyőzelme olyan helyzetet teremtett, hogy már matematikai esélyünk sincs a továbbjutásra.

A franciák elleni szoros vereség után hétfőn pihenhetett után hétfőn pihenhetett a magyar kosárlabda-válogatott, amelyre kedden Litvánia, szerdán Németország vár Kölnben – immár legmagasabban jegyzett játékosa nélkül.

Hanga köszönetet mondott a közönségek a támogatásért, kijelentette, hogy az eddigi három vereség ellenére büszke a csapatra, és reményét fejezte ki, hogy három hét múlva, a Spanyol Szuperkupa-mérkőzésen már „rendben lesz”.

„Valószínűleg nekem itt véget ért az Európa-bajnokság, amit nagyon sajnálok, mert nem úgy alakult, ahogyan szerettük volna” – mondta kissé keserűen Hanga Ádám, aki az előző, Szlovénia elleni mérkőzést kihagyni kényszerült, és bár a franciák ellen már játszott, sőt többet is a tervezettnél, az utolsó percben újra szúrást érzett a combhajlító izmában.

Mint beszámoltunk róla, a magyar férfi kosárlabda-válogatott nagyon szoros, egylabdás mérkőzésen 78–74-re kikapott az olimpiai bajnok Franciaországtól az Európa-bajnokság vasárnapi játéknapján. A meccs után Ivkovics Sztojan szövetségi kapitány, valamint Hanga Ádám, Váradi Benedek és Vojvoda Dávid értékelt Bobory Balázsnak és Szabóky Zsoltnak a Nemzeti Sport kamerája előtt.

Franciaország–MAGYARORSZÁG78–74

• MAGYAR RÉSZVÉTEL: a mieink 16. alkalommal szerepelnek Európa-bajnokságon. A magyar válogatott kezdetben rendszeres résztvevő volt – 1955-ben arany-, 1953-ban ezüst-, 1946-ban bronzérmet szerzett –, ám 1969 óta a mostani mindössze a harmadik indulása (1999, 2017, 2022). A legutóbbi, 2017-es tornán a mieink továbbjutottak a csoportból, a nyolcaddöntőben Szerbiától szenvedtek vereséget.

• ÚJÍTÁS: ez az első kontinenstorna azóta, hogy a kétévenkénti rendezés helyett a négyévenkénti mellett döntött az európai szövetség.

• TOVÁBBJUTÁS: mind a négy csoportból az első négy helyezett jut be az egyenes kieséses szakaszba. Azonos pontszám esetén (ebben a sorrendben) a következő szempontok rangsorolnak: (1) egymás elleni eredmény, (2) pontkülönbség, (3) több szerzett pont.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A MAGYARORSZÁG–LITVÁNIA MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!