Vállalható vereség a címvédő Szlovéniától a kosár Eb-n

BOBORY BALÁZS, FAZEKAS ZOLTÁN (Köln), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)BOBORY BALÁZS, FAZEKAS ZOLTÁN (Köln), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)
2022.09.03. 20:19
Újabb vereséggel folytatta szereplését a férfi kosárlabda Európa-bajnokságon Magyarország. A címvédő Szlovénia ellen léptünk pályára, és bár egy komolyabb vereség rémképe is felrémlett, végül sikerült a tisztes helytállás, és a szuperklasszis Luka Doncic vezérelte szlovének 15 ponttal nyertek, 103–88-ra.
Benke Szilárd megy el szlovén ellenfele mellett (Fotó: Árvai Károly )
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Benke Szilárd megy el szlovén ellenfele mellett (Fotó: Árvai Károly ) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
FÉRFI EURÓPA-BAJNOKSÁG, CSOPORTKÖR
B-CSOPORT, 2. FORDULÓ
SZLOVÉNIA–MAGYARORSZÁG 103–88 (29–16, 25–17, 34–27, 15–28)
Köln, 15 000
néző. V: Purszanidisz (görög), Aunkrogers (lett), Kunellesz (ciprusi)
SZLOVÉNIA: Nikolic 6/6, BLAZIC 11/9, DONCIC 20/9, CANCAR 11/3, Tobey 2. Csere: PREPELIC 14/12, G. Dragic 5, DIMEC 11, Z. Dragic 9/3, Muric 11/3, Samar, Rupnik 3/3. Edző: Aleksander Sekulic
MAGYARORSZÁG: Váradi 11/3, Vojvoda 11/3, Benke 3/3, Allen 3, Keller Á. 2. Csere: HOPKINS 14/12, PERL 18/3, EILINGSFELD 13/3, Ferencz, SOMOGYI 10/6, Golomán 3. Edző: Ivkovics Sztojan
Az eredmény alakulása. 3. perc: 8–0. 5. p.: 13–2. 8. p.: 18–11. 13. p.: 36–22. 16. p.: 45–24. 22. p.: 60–41. 27. p.: 74–53. 34. p.: 96–71. 38. p.: 101–80
Kipontozódott: Samar (31. p.)
Aleksander Sekulic:
 – Úgy álltunk hozzá, ahogyan kell, és már a félidőre eldöntöttük az összecsapást. Utána tudtam pihentetni a kulcsembereinket, ami nagyon fontos a folytatás miatt.
Ivkovics Sztojan: – Aki kijött a mérkőzésre, az miattunk és az ellenfelünk miatt tette, mert ilyen sztárokat láthat a pályán. Nagyon gyámoltalanul kezdtünk, látszott, hogy megvan a respekt a szlovénok iránt, utána azonban elkaptuk a ritmust és megmutattuk, hogy mi is tudunk kosarazni. A játékunk rendben volt, bizonyítottuk, ha esetleg idekerülne hozzánk egy NBA-sztár, bárkivel jó meccset tudnánk játszani. Ha a szlovénok a teljes rotációjukkal játszottak volna, bajba kerülünk, és harmincöt pontnyi különbség lett volna a két csapat között, de időnként „csak” euroligás játékosokkal léptek pályára.

Bobory Balázs, Fazekas Zoltán, Árvai Károly jelenti Kölnből

MOSOLYOGVA ÜLT Eilingsfeld János a csapatok szállásául szolgáló luxushotel halljának egyik foteljében, és nyugodtan várta, hogy sorra kerüljön a nyilatkozók között. „Mitől lennék dühös vagy szomorú? Van még négy meccsünk, élvezni kell, hogy itt lehetünk” – dünnyögte a Paks erőcsatára. Mindez egy nappal a bosnyákok elleni vereség és egy nappal a szlovénok elleni „lehetetlen küldetés” előtt történt, s jól mutatta a mieink hozzáállását. Merthogy a címvédő elleni második megméretés tényleg az a kategória volt, amelyben a tisztes helytállásért is bizony nagyon meg kellett küzdenie a mieinknek. Aztán amikor kiderült, hogy Hanga Ádám, hazánk legtöbbre taksált játékosa, a Real Madrid klasszisa kihagyja a meccset, alighanem az a kevés remény is füstbe ment, ami előtte volt… A hátvéd combsérülés miatt nem is melegített a többiekkel, csak a kispadon szomorkodott, s valóban nem is játszott.

Ellenfelünk, a nyitó napon a litvánokat hét ponttal legyőző szlovén gárda öt esztendeje úgy nyerte meg a kontinensviadalt, hogy valamennyi (9) meccsén győztesen jött le a parkettáról, így azzal valójában nem lehetett kalkulálni, hogy most nem veszik komolyan az összes összecsapásukat. Ezzel kapcsolatban Aleksander Sekulic szövetségi kapitány azt nyilatkozta, hogy jobb csapatnak tartják magukat a magyarnál, de ezt bizonyítaniuk is kell Luka Doncicéknak és ugyanolyan koncentráltan játszani, mint két nappal korábban. A Dallas Mavericks 23 éves zsenije Hangával (aki helyén Váradi Benedek, a nyáron a Falcótól a litván Rytashoz szerződő karmester kezdett) ellentétben már a feldobásnál a parketten volt, s 30 másodpercet követően kiosztotta első gólpasszát a sarokból triplát dobó Jaka Blazicnak. 0–7-nél Vojvoda Dávid szerezte az első magyar pontokat, de ezután ismét könnyed szlovén találatok érkeztek, így már az 5. percben, 2–13-nál időt kellett kérnie Ivkovics Sztojan szövetségi kapitánynak, mert Vlatko Cancar kínai figurából végrehajtott zsákolása jelezte: lendületben van a címvédő. Mikael Hopkins hárompontosaival zárkóztunk, a honosított center kétszer is betalált távolról a negyed vége felé, de így is 13 ponttal vezettek 10 perc után a kék mezesek. A litvánokat hatalmas küzdelemben legyőző franciák szövetségi kapitánya, Vincent Collet a sajtóteraszról figyelte a csoportellenfelek játékát, s közben serényen jegyzetelt.

A folytatásban nem bonyolították túl a szlovénok a játékot, amint valaki üres helyzetben találta magát – ez elég gyakran megtörtént – azonnal tüzelt. Ennek eredményeképpen a 16. percben húsz fölé nőtt a különbség, ezek után már tényleg nem lehettek illúzióink a végeredményt illetően. Bemutató jellege lett a találkozónak, a játékosok, időnként a mieink is, zsákolásokkal, látványos passzokkal és triplákkal szórakoztatták a közönséget. Doncic ebben is élen járt, varázslatos megmozdulásainak mi is szívesen tapsoltunk volna, ha nem ellenünk mutatja be. A vége magabiztos szlovén győzelem, mi vasárnap a franciák ellen folytatjuk, az sem lesz sokkal könnyebb.

A CSOPORT TÖBBI MÉRKŐZÉSÉN
Németország–Bosznia-Hercegovina 92–82(18–20, 24–27, 28–11, 22–24)
Litvánia–Franciaország 73–77(25–23, 16–17, 15–10, 17–27)

NS-SZAKÉRTŐ
BOROS Zoltán, korábbi 88-szoros válogatott játékos: AZ ELEJÉN RÖGTÖN helyreraktak minket, a kettő tizennyolcas kezdés megadta az alaphangot. A szlovénok sokkal nagyobb sebességgel játszanak, igaz ez a labdavezetésükre, a passzaikra, a dobásaikra, a mozdulataik gyorsaságára – ízelítőt adtak az európai élvonal és az NBA szintjéből. Doncic azt csinált, amit akart, de akadtak biztató pillanatok is, így Eilingsfeld János és Mikael Hopkins teljesítménye vagy a második félidő támadójátéka, igaz, Szlovénia is visszavett az agresszivitásából. Ha végig úgy játszott volna, mint az első negyedben, nagy bajba kerülünk, de ez a különbség és a nyolcvannyolc bedobott pont reménykeltő, megint a kapott pontmennyiséggel volt a gond. A franciákat is a top háromba várom, nem tudom, van-e esélyünk ellenük, és azt sem, hogy Hanga Ádám tud-e játszani...

NS-napló – Fazekas Zoltán
Összetartozás és harc a litván szurkolókkal
Van annak is egyfajta bája, amikor összegyűlik több magyar idegenhonban egy olyan kötődés kapcsán, mint esetünkben a férfi kosárlabda Európa-bajnokság. A Magyar Sportújságírók Szövetsége és a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége jóvoltából Kölnben is folytatódott a hagyomány, ahogyan az öt évvel ezelőtti kolozsvári férfi Eb-n is megvendégelte a két szervezet a kollégákat, most is összejöttünk mi, a kontinensbajnokságról tudósító sportújságírók egy vacsorára a meccseknek otthont adó Lanxess Aréna közelében. A rántott hús elfogyasztása közben fesztelen beszélgetés zajlott fotós és televíziós, újságíró és rádiós között – igaz, hogy a csapat kissé késve érkezőinek a megjelenése előtt az előre lefoglalt asztalunk megtartásáért meg kellett harcolni, mert a várost ellepő, ekkorra már meglehetősen illuminált állapotban lévő litván drukkerekkel időnként nehéz volt megértetni, hogy a helyek bizony foglaltak. Az összejövetel ideje alatt az összetartozás érzése jólesően járta át a kollégákat, s ami a legjobb volt az egészben, hogy a fő téma nem a magyarok bosnyákok elleni veresége volt – talán ettől is lett emlékezetes az este.

NEGYEDIK NEGYED

40. perc: Vége a meccsnek, végül vállalható vereség lett belőle. 88–103

40. perc: Golomán szerzett még egy duplát a palánk alól, az utolsó húsz másodpercet meg már lepörgették a csapatok. 88–103

39. perc: Muric dobhatott két büntetőt, mindkettő bement. Gyönyörű hármassal közeltettünk, majd újabb labdaszerzés után Perl dobott még egy hármast! 86–103

38. perc: Eilingsfeld is dobott egy gólt, a szlovének már a cseresorukat játszatják. 80–101

37. perc: Perl egyéni akció végén a palánk segítségével dobott kosarat. 15 pontnál jár. A szlovén hármaskísérlet rossz volt, Somogyié viszont a sarokból jó lett. 78–101

36. perc: Prepelic ezúttal kihagyta, igaz, nagyon messziről próbálkozott. Zsákolással szereztünk két pontot, közben Dimec elesett, és a hátát fájlalta. Reklamáltak a szlovének, kaptak egy technikait. A büntetőt Perl kihagyta. 73–101

35. perc: Dimec hihetetlen, olyan, mint egy hegy, minden lepattanó az övé. Aztán egy kosár is. Vojvoda dobása rossz volt, majd túllépnek a százon egy hármassal.

34. perc: Eilingsfeld szép kosarával jöttünk közelebb, majd a szlovének passza rossz volt, de beleért egy magyar. Prepelic nem bír magával, ezt a hárompontost is bedobta. Váradi egy szép lefordulás után kiválóan bedobta. 71–96

33. perc: Perl dobhatott büntetőket, és mindkettőt bedobta. Zoran Dragic ment végig a pályán, és szépen bedobta a ziccert. Váradi dobása rövid lett, majd leszedtük a szlovének lepattanóját. 67–93

32. perc: Golománt szerelték, jött Dimec, de a horogdobása szerencsére nem ment be. Perl labdát vesztett, de Eilingsfeld összeszedte, és bedobta. 65–91

31. perc:A hármas kijött, sőt két hármaskísérlet is a szlovénoktól. Perl egy-egyezett, majd faulttal együtt bedobta. A büntető is bement. Muric a sarokból dobott egy hármast, hogy ne érezzük olyan jól magunkat. 63–91

31. perc: Elkezdődött a negyedik negyed.

HARMADIK NEGYED

30. perc: Vége a harmadik negyednek. 60–88

30. perc:Golomán dobhatott két büntetőt, az egyik bement. Golomán nagy szerelése után Perl pöcizett be egy lepattanó labdát. Cancar dobott be egy lepattanót, ennyi a negyed. 60–88

29. perc: Prepelic dobott megint egy hármast. Van itt kraft Doncic nélkül is... Aztán egy eladott labda után Muric dobott duplát. Magyar időkérés. Eilingsfeld jött be remekül a büntetővonalra, kapta, és bedobta a labdát. De nem igaz, hogy Prepelic hogy tudja bevágni rémesen messziről is... 57–86

28. perc: Két büntetőt kapott Muric, és mindkettő bement. Somogyi csodás betörés után tette fel, két pontot ért. Dimec kapott egy sapkát, aztán Perl rosszul fejezte be a támadást. videóznak, hogy sportszerűtlen hiba volt-e Golománé. Nem volt az. 55–78

27. perc: Aprócska duplával folytatták a szlovénok, majd Vojvoda dobása jött le a palánkról. Azért van egy jó hír is, Doncic leült egy kicsit pihenni... 53–76

26. perc: Dimec térült-fordult a palánk alatt, és a maga 211 cm-jével bedobta. A válasz is jött, méghozzá Hopkins hármasával. Hopkins labdát szerzett, Vojvoda kihagyta, de Eilingsfeld bezsákolta. 53–74

25. perc: Labdaeladás után Doncic megint megpróbálta ugyanolyan messziről, de úgy látszik, nem minden papsajt. Hopkins került tiszta dobóhelyzetbe, be is ment a hármas. 48–72

24. perc: Váradi szerzett lepattanót, és ha már ott volt, bedobta. Cancarnak is bement a hármas, tíz háromast szórtak. Sikerült két ponttal közelebb jönnünk, majd Doncic, de tényleg, „száz méterről" bedobta. Őrület. 45–72

23. perc: Doncic jó messziről mutatta meg, hogy kell hármast dobni. Keller kihagyta, Nikolic is hárompontost dobott. Benke is megpróbálta, ez nem jött össze. Doncic egészen lazán dobott egy újabb hármast. Elképesztő. 41–66

22. perc: Cancar középtávolija lett kosár, a másik oldalon Vojvoda harcolt ki személyit, majd betörés után szerzett kosarat. Doncic kapott faultot, az oldalbedobás után jött az újabb magyar fault, és Dimec dobhatott két büntetőt. Az egyik bement. Váradi hármasa viszont nem. 41–57

21. perc: Hoppá, egy szép Váradi-kosárral kezdtünk, három pontot ért, akárcsak Benke Szilárdé, aki egy gyors lerohanás után talált be. 39–54

21. perc: Elkezdődött a harmadik negyed.

MÁSODIK NEGYED

20. perc: Vége az első félidőnek, több mint húsz ponttal vezetnek a szlovének. 33–54

20. perc: Doncic dobta be faulttal együtt, jól belelendült, mit mondjunk. A plusz egy dobást viszont kihagyta. Allen harcolt nagyot a palánk alatt, végül faultolták. Egy ment be a kettő közül. 33–54

19. perc: Előbb Hopkins, majd Vojvoda szerzett egy-egy duplát. A szlovének sem hagyták abba, Prepelic dobott középtávolit. Somogyi végigvitt egy szép egyéni akciót, és bedobta a ziccert. 32–52

18. perc: Végre szedtünk egy támadólepattanót, erre fújtak nálunk újra egy támadóhibát. Mondjuk ezúttal jogosan. Doncic harcolt ki két büntetődobást, amelyből egy be is ment. Somogyi dobása a palánkot találta el, Doncic végigszaladt a pályán, és csodásan dobta be a gyűrű alatt átfűzve a labdát. 26–50

17. perc: Blazic kihagyta a ziccert, Vojvoda a hármast, hogy aztán Doncic zsákolhasson egyet. Hopkins próbálkozott egy hármassal, de nem ment be. Doncic forgatta meg Allent, aki végül megunta a lábközötti passzokat, és visszahúzta.

16. perc: Perl kapott egy sapkát, a másik oldalon Blazic dobta be a ziccert. Perl adott szép passzt Allennek, aki bedobta a helyzetét. Eladták a labdát a szlovének, Perl egyéni akciója nem volt sikeres. 26–45

15. perc: Újabb rontásunk után Zoran Dragic dobott kintről nagyon szép hármast. Magyar időkérés. Perl szép betörése után kapott két büntetőre lehetőséget, és mindkettőt bedobta. Élmény nézni Doncicot, más kérdés, hogy ne nekünk dobálja már a pontokat, ha lehet... 24–41

14. perc: Benke kapott egy könyököst, nem fújták le, azért fáj az ilyesmi bordára... Aztán mázlink volt, hogy kihagyták a ziccert. Váradi vállalt el egy hármast, de nem ment be, Doncic végigvitte, és bedobta. 22–38

13. perc: Vojvoda vitte szépen végig, egy duplára jó volt. Prepelic vagy tíz méterről rontott, majd Allennél fújtak támadóhibát. 22–36

12. perc: Váradi tört be a palánk alá, faultolták, két büntető. Mindkettő bement, aztán a másik oldalon Dimec dobta be, nem tudtuk tartani. A mi támadásunk gyenge volt, erre Prepelic egy jó kis hármassal válaszolt. 20–36

11. perc: Óriási passz után Dimec dobta be a palánk alól. A másik oldalon Vojvoda csodás passzát zsákolta be Keller. Prepelic távoli dobása kijött, miénk lett a labda. 18–31

11. perc: Elkezdődött a második negyed.

ELSŐ NEGYED

10. perc: Vége az első negyednek, sokkal jobb az ellenfél. 16–29

10. perc: Ez viszont nagyon szép volt, Eilingsfeld dobott a jobb sarokból szép hármast. Nem tudtuk leszedni a hármast, Dimec dobta be. 16–29

9. perc: Dimec tűnt fel a palánkunk alatt, nyilván bedobta... Nagyon nehezen kerültünk dobóhelyzetbe, Perl is elrontotta. Utána Váradi szerzett labdát, majd Vojvoda dobása jött ki a gyűrűről, a másik oldalon Zoran Dragic pöccintett gólt. 13–27

8. perc: Megint labdát halásztunk, Somogyinak odaütöttek. Oldalbedobás után megint Hopkins dobhatott, és ez is bement. Elértük az öt csapatszemélyit, Goran Dragic mindkettőt bedobta. Perl dobása beszédült a gyűrűbe, majd Goran Dragic dobott kosarat faulttal együtt. A plusz egy is jó volt.13–23

7. perc: Sokáig támadtak a szlovének, kétszer is szabálytalankodtunk velük, majd szép szerelés után Perl indult meg előre, Hopkinshoz játszott, aki bevágta a hármast. Újabb támadást védekeztünk ki, de támadót fújtak nálunk. Meglepő ítélet. 8–18

6. perc: Kétszer is leszedte a támadólepattanót Tobey, másodszorra bedobta. Hopkins kapott Doncictól egy prakkert, majd Blazic dobott egy hárompontost... Atyaég... Ez viszont szép volt, Vojvoda dobta be kintről. 5–18

5. perc: Labdát vesztettünk, Doncic megindult előre; majd légpasszal hozta játékba Cancart, aki zsákolt. Ha nem mi kaptuk volna, akkor gyönyörű lenne, de így is szép volt... Magyar időkérés. Vojvoda hárompontosa mellé ment, szerencsére az ellenfél is rontott. A hárompontosok nem mennek be, ezúttal Hopkins rontott. 2–13

4. perc: Keller elindult a palánk alá, kivették a kezéből a labdát, majd jött egy újabb tiszta hárompontos a szlovénektől. 2–11

3. perc: Ha már úgy, akkor Blazic dobott egy újabb hármast. A másik oldalon Vojvoda szerezte meg első pontjainkat. 2–8

2. perc: A támadásunkból még dobás sem lett, a másik oldalon Cancar dobhatott kettőt a büntetővonalról, és mindkettőt bedobta. Őrület, hogy Allen dobása milyen tekervényes úton jött ki a gyűrűről! 0–5

1. perc: Az első kísérletünk lejött a gyűrűről, a másik oldalon bezzeg Blazic bevágta a hármast. Rögtön utána jöhetett volna a válaszunk, de ez a hármas sem süllyedt el a gyűrűben. Szerencsére Blazic másodszorra már kihagyta, így aztán jöhettünk újra az első pontjainkért. 0–3

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a magyar csapat tiszta fehérben, a szlovén tiszta világoskékben játszik.

A magyar szurkolók Kölnben (Fotó: Árvai Károly)

ELŐZMÉNYEK

Hanga Ádám, a magyar válogatott csapatkapitányával készített interjúnkatitt lehet elolvasni,de néhány részletet itt is közlünk belőle.

– Nagyon bántja, hogy nem sikerült a nyitó találkozót behúzni?
– Természetesen, de én eddig is minden mérkőzésemre – főleg az elmúlt években – úgy mentem fel a pályára, hogy együtt élek azzal a lehetőséggel, hogy nem fog sikerülni nyerni. Persze nagyon nem jó érzés, amikor egész nyáron egy meccsre készülsz, és nem jön össze a siker, ám a sportban amíg nem akasztod fel a cipőt meg a mezedet a fogasra, addig mindig van egy következő lehetőséged a javításra. Nekünk itt a szombati, már arra koncentrálunk.

– Melyek voltak a bosnyákok elleni mérkőzés fordulópontjai?
– Egyértelműen a fizikai adottságokkal kerekedtek fölénk. Ezek nem feltétlenül az elején válnak rögtön döntő faktorrá, csütörtökön is az első félidőben vezettünk még. Aztán szépen lassan felőröltek minket és a meccs folyamán sokkal több támadási lehetőségük volt, köszönhetően annak, hogy sok támadólepattanót szereztek. Mi kiszorított helyzetekből tudtunk dobni és minden egyes kosárért iszonyatosan meg kellett küzdenünk. A harmadik negyedben három-négy szituáció is akadt egymás után, amelyekben nem voltunk szerencsések, és ott lényegében el is dőlt a találkozó. Ami bánt és nem vagyok kibékülve vele, az az, hogy tudtuk előre, mennyire kemény fizikai csata lesz a bosnyákok elleni, mégsem tudtunk úgy reagálni, ahogy szerettünk volna.

– Látták csütörtökön a többi riválist, így tisztában vannak vele, mennyire kemény dió lesz akár már a szombati, szlovénok elleni összecsapás is…
– Így van, bár azt hozzáteszem, hogy szerintem fizikai adottságok terén a legnehezebb csapattal találkoztunk. A többiek talán nem ennyire agresszív harcmodorban lépnek majd pályára. A bosnyákok elképesztő dinamikával mentek a lepattanókért, a mezőnyembereik is állandóan ott voltak a gyűrűk alatt. A folytatásban tehetségesebb játékosokkal találkozunk, de talán más stílusban kosárlabdáznak majd. Négy nagy kosárnemzettel fogunk játszani, igyekszünk ezekből a meccsekből kihozni a maximumot. Szlovénia ellen sportolóként csakis a győzelemmel lennék maradéktalanul elégedett. Ha sikerül üres helyzeteket kialakítani, de kimaradnak a dobások és kikapunk, akkor az benne van a játékban. Szombaton is csupán az összecsapás után tudom majd megmondani, mennyire lehetek elégedett, előzetesen csak a győzelem érdekel.