Közel voltunk a csodához, de kikaptunk a franciáktól

BOBORY BALÁZS, FAZEKAS ZOLTÁN (Köln), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)BOBORY BALÁZS, FAZEKAS ZOLTÁN (Köln), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)
2022.09.04. 20:18
A Bosznia-Hercegovina és a Szlovénia elleni vereség után is nagyon nehéz feladat várt a magyar válogatottra, hiszen az olimpiai ezüstérmes Franciaország volt az ellenfél a férfi kosárlabda Európa-bajnokságon. A franciák ugyan végig vezettek, de nem szakadtunk le tőlük, és az utolsó pillanatig versenyben voltunk a győzelemért. Amit nem sikerült kiharcolnunk, de az eddigi legjobb meccsünket vívtuk az Eb-n (74–78).
Hanga Ádám keményen harcolt (Fotó: Árvai Károly) – A GALÉRIÁHOZ KATTINTSON A KÉPRE!

FÉRFI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, CSOPORTKÖR
B-CSOPORT, 2. FORDULÓ
FRANCIAORSZÁG–MAGYARORSZÁG 78–74
(21–17, 21–22, 25–14, 11–21)
Köln, 12 000 néző. V: Ciulin (román), Aunkrogers (lett), Matejek (cseh)
FRANCIAORSZÁG:
Albicy 2, Tarpey 2, Fournier 12/6, YABUSELE 17/3, GOBERT 15. Csere: Luwawu-Cabarrot 7/3, Heurtel 3/3, Okobo, Fall 2, M’Baye 6/6, POIRIER 10, Maledon 2. Szövetségi kapitány: Vincent Collet
MAGYARORSZÁG: HANGA 18/12, Vojvoda 8/6, Benke 9/3, Allen 7/3, HOPKINS 10/3. Csere: VÁRADI 9/3, Eilingsfeld 6, Keller Á. 7/3, Perl. Szövetségi kapitány: Ivkovics Sztojan
Az eredmény alakulása. 3. perc: 6–3. 7. p.: 19–5. 9. p.: 19–14. 12. p.: 24–23. 17. p.: 38–31. 21. p.: 42–42. 24. p.: 54–42. 27. p.: 56–50. 29. p.: 65–50. 33. p.: 67–59. 33. p.: 67–59. 38. p.: 72–67

UGYAN A VILÁGHÁLÓN egyfolytában a szlovén zseni, Luka Doncic ellenünk szombaton bemutatott trükkjei és kilenc méterről dobált hárompontosai jöttek szembe az óvatlan netezővel, a nemzetközi szövetség rövid összefoglalójában olyan jeleneteket is láthattunk, amikben a magyar játékosok, s nem a Dallas Mavericks világsztárja volt a főszereplő. Példának említhetjük Perl Zoltánt, aki Doncichoz hasonlóan kötényt adott ellenfelének a félpályánál, majd bevágott egy triplát, vagy Mikael Hopkins visszahúzós zsákolását is. Ám ezeken már nem lamentáltak a mieink, hiszen jött az újabb meccs Franciaország ellen.

Az egészen príma és kétszeri hosszabbítás után német győzelemmel véget érő első vasárnapi kölni csoportmeccset a lelátóról nézte Dávid Kornél, hazánk eddigi egyetlen NBA-játékosa is. A Milwaukee Bucks játékosmegfigyelője ódákat zengett a németek 21 éves bedobójáról, az Orlando Magicnél pallérozódó Franz Wagnerről, aki 32 ponttal sújtotta a litvánokat.

A magyar válogatottról Dávid elmondta, eddig azt kapta a csapattól, amire számított, míg az esti, franciák elleni találkozóról úgy vélekedett, meglepetés lenne, ha szoros meccset tudnánk játszani a legutóbbi ötkarikás játékok ezüstérmesével. Ehhez mondjuk egy egészséges és jó napot kifogó Hanga Ádámra is szüksége lett volna a válogatottnak, de bizakodásra adott okot, hogy a Real Madrid 33 éves játékosa, aki a szlovénok ellen combsérülés miatt nem játszott, ezúttal ismét a többiekkel melegített, majd kezdett is.

Sőt, az első magyar pontokat is ő szerezte sarokból helyére küldött hárompontos révén, majd a következő két pontunkat is ő jegyezte. Aztán csak jöttek és jöttek a francia kosarak, Rudy Gobert kétszer is addig forgolódott, míg álló helyzetből zsákolni nem tudott – 17–5-nél időt kellett kérnünk. 19–5 után repesztettünk egy 11–0-s etapot Váradi Benedek vezérletével, így a franciák szövetségi kapitányának, Vincent Collet-nek kellett magához rendelnie fiait. A nagy kedvvel játszó Hanga újabb triplájával 21–20-ra feljöttünk a 11. percben. Innentől kezdve a félidőig remekül tartottuk a lépést a riválissal, jól és fegyelmezetten játszottunk, a második negyedet megnyertük egy ponttal, így mínusz hárommal mehettünk pihenőre.

Hopkins-hármas, és megint egál a 22. percben, ám ezután a franciák futottak egy 12–0-s rohamot szűk három perc alatt, miközben a szülinapos Vojvoda Dávidra, aki vasárnap lett 32 esztendős, már a második támadóhibát fújták. A harmadik tíz percet 11 ponttal nyerte meg Franciaország, amely jobban védekezett és koncentráltabban játszott az első félidőhöz képest, úgy tűnt, kézben tartja a meccset, ám a nagyot küzdő magyar együttest nem tudta lerázni, s egy perccel a vége előtt Hanga hármasa után 74–72-t mutatott az eredményjelző. A meglepetések napján – a belgák a spanyolokat, a bosnyákok a címvédő szlovénokat verték meg – a levegőben lógott az újabb szenzáció, de végül a franciák négy pontot megőriztek az előnyükből. 78–74

A B csoport állása:

1. Németország 6 pont, 2. Szlovénia 5 (288-270) 4, 3. Bosznia-Hercegovina 5 (274-270), 4. Franciaország 5 (218-223), 5. Litvánia 3 (265-278), 6. MAGYARORSZÁG 3 (247-276)

NEGYEDIK NEGYED

40. perc: Vége a meccsnek, nem sokon múlott... 78–74

40. perc: Heurtel triplája rövid volt, Támadhattunk az egyenlítésért. Vojvoda megpróbálta a hármast, de kijött a gyűrűről a labda... Gyorsan faultoltuk Albicyt, aki kettőt dobott, de egy sem ment be, ráadásul a lepattanóért vívott harcban Allent látták szabálytalannak. Yabusele dobott kettőt, sajnos mindkettő bement. Időkérés. Allen zsákolt egyet, két pont a hátrány, időt kértek a franciák 11 másodperccel a vége előtt. Fournier-t faultoltuk, kettőt dobhatott. Helyén volt a szíve, mindkettő bement. Újabb magyar időkérés. Váradi dobta el a hármast, sajnos nem ment be. 78–74

39. perc: Hosszú idő után bedobták, Yabusele vitte be egyedül a labdát. Hanga triplája lejött, Váradi leszedte, és bedobta közelről. Yabusele rossz passzát lefüleltük. Hanga egészen messziről bevágta a hármast. Francia időkérés.74–72

38. perc: Rossz francia passz után Hanga ment végig, és harcolt ki két dobást. Mindkettő bent van. Kihagyták a franciák, de sajnos eladtuk a labdát. 72–67

37. perc: Hopkins hármasa nem ment be, a másik oldalon Luwawu-Cabarrot kilépett. A támadásunk nem hozott pontot. 72–65

36. perc: Óriási passz után Gobert zsákolt, bár lépésgyanús volt. Benke szerzett lepattanót a francia palánk alatt, és bedobta. 72–65

35. perc: Vojvodának bejött a hármas, sőt még odacsaptak neki, így dobhatott is egyet, és az is bement. Gobert labdája kijött a gyűrűről, Perl dobása nem érte el a gyűrűt. 70–63

34. perc: Lépéshiba miatt vesztettünk labdát, aztán mindkét csapat ügyetlenkedett. Jöhettek a franciák, Vojvoda labdát szerzett. Perl szép betörése után a labda kijött a gyűrűől, azátn a másik oldalon Heurtel bevágott egy hármast. 70–59

33. perc: Újabb rossz passz a franciáknál, nem bántuk, Vojvodát pedig dobás közben faultolták. Francia időkérés. Vojvoda a kettőből egyet dobott be. Váradi szabálytalankodott, oldalbedobással jöttek a franciák, Luwawu-Cabarrot-nál viszont támadóhibát fújtak. 67–59

32. perc: Hibáztak támadásban a franciák, jöhettünk előre, Eilingsfeld középtávolról bedobta. 67–58

31. perc: Hanga esett nagyot, mert szabálytalankodtak vele. A két büntetőből csak az egyik ment be. A franciáknál támadóhibát fújtak. Ivkovics reklamált, kapott egy technikait. Az egy dobás Fournier-től kimaradt. Nagy zűrzavar után sikerült bedobni a támadásunk végén. 67–56

31. perc: Elkezdődött a negyedik negyed.

HARMADIK NEGYED

30. perc: Vége a harmadik negyednek, elléptek a franciák. 67–53

30. perc: Poirier keveredett zsákolásos helyzetbe, neki ez semmiség... Keller próbálta a levegőből a kosárba húzni a labdát, de szabálytalankodtak vele. Két dobás jött, mindkettő kimaradt. A végén maradt 3.3 másodpercünk, de nem lett belőle semmi értékelhető. 67–53

29. perc: Lépéshiba Váradinál. Ezekért nagyon nagy kár. Poirier dobása lejött a gyűrűről, Benke pedig nagyszerű hárompontost dobott jobbról. 65–53

28. perc: Megint duplával távolodtak tőlünk a franciák, akik egyre jobban védekeztek, Fournier labdát lopott, és bedobta a ziccert. Majd egy újabb hiba után kellett Keller gyönyörű szerelése. 65–50

27. perc: Fournier is tud ám hármast dobni, sajnos. A magyar támadás pont nélkül ért véget, a franciáké viszont nem, mert Poirier bedobta. 61–50

26. perc: Létszámfölényben támadhattunk, Hopkins faulttal együtt dobta be. A plusz egy is bement. Keller osztott ki egy szép prakkert, majd Váradi dobott gyönyörű hárompontost. 56–50

25. perc: Lepattanót szereztünk, Hopkins tűnt fel a francia palánk alatt, odacsaptak neki, két dobás, ráadásul sportszerűtlen hiba Gobert-nél. Hopkins mindkettőt bedobta, és jöhettünk oldalról. Két hármast is dobhattunk volna, de egyik sem ment be. Poirier-nek ütöttünk oda, jött a két dobás. Az óriás mindkettőt bedobta. 56–44

24. perc: Hopkins kintről rontott, a másik oldalon Gobert pöccintett be egy lecsorgót. Vojvodánál fújtak támadóhibát, egyértelmű magyar hullámvölgy.

23. perc: Hanga labdát vesztett, Vojvoda utánanyúlt Albicynak, aki mindkettőt bedobta, ráadásul sportszerűtlen miatt ők jöhettek oldalról. Allannél fújtak faultot, Yabusele dobhatott kettőt, mindkettő bement. Benke hármaskísérlete lepattant a gyűrűről. Gobert zsákolt jó nagyot, jött a magyar időkérés. 52–42

22. perc: Eladott labda nálunk is, Tarpey futott be a gyűrűig, és könnyű kosarat szerzett. Hopkins két lepattanóját is leszedte, amikor odaütöttek neki. 46–42

21. perc: Rossz passz a franciáknál, Hopkins maradt tisztán, és bedobta a hármast. Yabusele válaszolt egy közeli duplával. 44–42

21. perc: Elkezdődött a második félidő.

MÁSODIK NEGYED

20. perc: Vége az első félidőnek, hárommal vezetnek a franciák. 42–39

20. perc: Eilingsfeld dobása rövid lett, de így is beszédült. Francia időkérés. Keller faultját úgy ítélték meg, hogy két dobást ér. Gobert mindkettőt bedobta. Hanga betörése nem volt jó, vége a negyednek. 42–39

19. perc: Benke szabálytalankodott, utána Eilingsfeld remekül szerelt. Keller jól forgott le, de a horog már nem ment be. 40–37

18. perc: Benke emberrel a nyakán is bedobta, a másik oldalon Yabuselénél fújtak támadóhibát. Benke dobhatott kettőt, és mindkettő bement. 40–37

17. perc: Poirier zsákolt, Ivkovics időt kért. Hopkins tört be a francia palánk alá, faultolták, két dobás. Az első bement és a második is. Maledon középtávolija szépen bement. 40–33

16. perc: Allen is dobott egy hármast, ő a sarokból. Luwawu-Cabarrot szép betörés után dobott ziccert. Utána kétszer is dobhattunk hármasra, egy sem ment be. 36–31

15. perc: Luwawu-Cabarrot is elsüllyesztett egy triplát, a másik oldalon Vojvodáé kimaradt. Luwawu-Cabarrot tört be, szabálytalansággal lehetett csak megállítani. Két dobás. Mindkettő bement. 34–28

14. perc: Vojvoda dobott el egy triplát, és jól! M'Bayé most tévesztett, Hopkins dobása kijött a gyűrűről. 29–28

13. perc: Hibáztak a franciák, aztán a mi támadásunk is rossz passzal ért véget. Benke labdát szerzett, majd Allen dobott duplát betörés után. Óriási passz után Poirier zsákolt. 29–25

12. perc: M'Bayé eldobott még egy hármast, ez is bement. Fogyott a támadóidőnk, nem is lett jó Hanga dobása. 27–23

11. perc: Hanga kapta a labdát Vojvodától, és bedobta a hárompontost. Jött rá a válasz, M'Bayé révén. Keller is megpróbált egy hármast, a palánkról ment be a labda. 24–23

11. perc: Elkezdődött a második negyed.

ELSŐ NEGYED

10. perc: Vége az első negyednek, tartjuk magunkat. 21–17

10. perc: Hanga szerzett lepattanót, faultolták. Perl passzát Eilingsfeld dobta be. Francia időkérés. Eilingsfeld szabálytalansága után kettőt dobhattak a franciák, Fall mindkettőt bedobta. Hanga bűvölte a labdát, odacsaptak neki, dobhatott kettőt. Az első bement, a másik nem. 21–17

9. perc: Rossz passz a franciáknál, Hanga dobott be egy újabb hárompontost. 19–14

8. perc: Megint labdát szereztünk, és Váradi megint jól dobta a duplát. Váradi labdát szerzett, odaütöttek neki, jöhettünk oldalbedobással. Váradi nagy passzát Keller dobta be közelről. 19–11

7. perc: Váradi duplájával kapaszkodtunk, majd labdát szereztünk, de Perl kihagyta a dobást. 19–7

6. perc: Jött az újabb zsákolás, ezúttal Yabusele pakolta be. Magyar időkérés. Vojvoda hármaskísérlete nem ment be, a másik oldalon Yabusele dobott duplát. 19–5

5. perc: Fournier emelkedett fel egy hármasra, és be is dobta. Lépéshibát fújtak Hopkinsnál, Gobert megint bezsákolta. A 215 centi az 215 centi. 15–5

4. perc: Yabusele szedte össze a labdát a palánkunk alatt, és könnyen bedobta. Hanga vitt végig egy támadást, és faulttal együtt bedobta. A plusz egy dobás kimaradt, jöhettek a franciák. Gobert-t találták meg a palánkunk alatt, onnan meg bezsákolta. 10–5

3. perc: Lépéshiba a franciáknál, Vojvoda hozta fel a labdát, és támadófaultot fújtak nála. Fournier dobása lejött a gyűrűről, majd a támadásunk közben Vojvoda kezéből kicsúszott a labda.

2. perc: Hopkins lefordulás után dobta rá, de kijött a labda a gyűrűről. Allen labdaszerzése után Fournier odacsapott egy faultért. Hanga vállalta el a hárompontost, és be is ment neki. 6–3

1. perc: Mindjárt egy hármassal kezdtek a franciák, Yabusele vágta be. A másik oldalon Vojvoda pincérje kimaradt, személyi hibánk után Gobert a kosárral együtt egy faultot kiharcolt, a plusz egy dobás is bement. 6–0

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a magyar csapat tiszta pirosban, a francia tiszta fehérben játszik.

A csoport többi találkozóján:
Litvánia–Németország 107–109(19–19, 22–27, 24–20, 24–23, 7–7, 11–13)– kétszeri hosszabbítás után
Szlovénia–Bosznia-Hercegovina 93–97(32–26, 20–23, 21–23, 20–25)

Fotó: Árvai Károly

ELŐZMÉNYEK

A Szlovénia elleni vereségről így nyilatkoztak a főszereplők:

A szövetségi kapitány szerint nagy pozitívum, hogy ha az ellenfélnél nincs a pályán NBA-játékos, akkor a magyar csapat pariban tud lenni a riválissal.

„Valahol produkálni kell a következő években egy-két NBA-játékost, hogy fel tudjunk zárkózni az első tizenhatra”– hangsúlyoztaIvkovics Sztojan.

Somogyi Ádámnakis nagy élmény volt a debütálás, ráadásul a világ legjobbjai ellen tehette ezt meg.

„Nem kell beszélni plusz motivációról. Minden ember álma, hogy a világ legjobbjai ellen játszhasson és egy életre szóló élmény volt ellene is pályára lépni”– mondta Somogyi Ádám azzal kapcsolatban, hogy az Európa-bajnoki címvédő szlovén csapat sikeréből 20 ponttal vette ki a részét a Dallas Mavericks szupersztárja, Luka Doncic.

„Ezen a tornán valószínűleg Szlovénia a legérdekesebb csapat. Kiváló a támadójátékuk és meglehetősen sok üres helyzetet hagytunk nekik, amit megbüntettek. Mi is jól támadtunk, de ha száz pontot kapsz, akkor nagyon nehéz nyerni. Elsősorban védekezésben kell fejlődnünk, hiszen másodszor kaptunk száz pont környékén”– értékelte a mérkőzéstMikael Hopkins.

„Az első félidőt nagyon rosszul kezdtük, belementünk a szlovénok rohanós játékába, ami nekünk abszolút nem kedvez, hiszen az nem a mi játékunk, nekik pedig jó volt, mert nagyon durván elhúztak. A szünetben megbeszéltük, hogy kontrollálnunk kell ezeket a gyorsindításos kosarakat, illetve hogy álljunk meg és kontrolláljuk a saját játékunkat is. A második félidőben sikerült betartani ezt a taktikai utasítást, vissza is tudtunk jönni és megnyertük a második félidőt, ami abszolút pozitívum a jövőre nézve”– húzta aláEilingsfeld János.