Férfi kosár: remek végjáték, a Falco szépen búcsúzott a BL-től

K. Zs.K. Zs.
2023.12.19. 19:37
Perl Zoltán (sárga mezben) 24 ponttal lett a szombathelyiek legjobb dobója (Fotó: Szabó Miklós)
Az utolsó percre fordulva még hátrányban volt a Falco, de fordított, és 75–73-ra legyőzte a francia Le Mans-t a férfi kosárlabda Bajnokok Ligája keddi játéknapján. A szombathelyiek már nem vívhatták ki a továbbjutást, ezzel a meccsel búcsúztak a BL-től.

A magyar bajnok két hete kikapott Málagában, és azzal a vereséggel az is eldőlt, hogy (a Periszteri elleni két vereség miatt) már semmiképpen sem juthat be a legjobb 16 közé. Milos Konakov vezetőedző tanítványai – biztos csoportnegyedikként – már csak a szép búcsú reményében léptek pályára a csoportkör zárásán a csoportmásodik Le Mans ellen, amelyet novemberben idegenben 81–63-ra legyőztek.

Érdekes, hogy két nap híján egy éve ugyanebben a helyzetben volt a Falco, az utolsó körben már tét nélkül lépett pályára biztos búcsúzóként, méghozzá szintén francia rivális ellen. Akkor szépen sikerült a nemzetközi szereplés lezárása, a vasiak 89–71-re verték a Strasbourgot az Arena Savariában.

A keddi meccsen a házigazdák 2–0 után sorozatban kilenc pontot kaptak, de a nyitó negyed során sikerült egy pontra felzárkózni (12–13). A magyar válogatott alapemberei közül Perl Zoltán, Benke Szilárd és Keller Ákos is fontos kosarakat szerzett, ám az 5-6 pontos különbséget eleinte nem sikerült csökkenteni.

Térfélcsere után 45–43-nál ismét a Szombathely állt jobban, innentől fej fej mellett haladtak a csapatok, hazai oldalon akkor már az amerikai Matt Tiby is elkapta a fonalat. Az 59–57-ről rajtoló záró tíz percben is kiélezett csata zajlott, a vasiaknál négyen is átlépték a tízpontos határt, majd 66–66 után három magyar pontra hét érkezett válaszul.

Már veszni látszott a találkozó, de az utolsó hat pont a Falcóé lett, amely így győzelemmel búcsúzott a Bajnokok Ligájától. A mérkőzés hőse a győztes kosarat dobó, 24 pontos Perl lett.

PERL ZOLTÁN GYŐZTES KOSARA

A csoportgyőztesek közvetlenül a 16 közé kerülnek, a másodikok és harmadikok play-in tornát vívnak, míg a negyedikek számára véget ér a BL-idény.

Az előző kiírásban a sárga-feketék szintén a csoportkör végén búcsúztak, eggyel korábban viszont továbbjutottak az alapszakaszból a BL középdöntőjébe, ahol hat meccsükből egyet tudtak megnyerni.

(MTI)

FÉRFI KOSÁRLABDA BAJNOKOK LIGÁJA
A-CSOPORT, 6. (UTOLSÓ) FORDULÓ
FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY–LE MANS SARTHE BASKET (francia) 75–73 (12–17, 23–21, 24–19, 16–16)
Szombathely, 3030
néző. V: Horozov (bolgár), Jurcevic (horvát), Zupanovic (szlovén)
SZOMBATHELY: Pongó Marcell 3/3, Jordano, BENKE SZ. 10/6, TIBY 18/12, KELLER Á. 13/3. Csere: PERL 24/3, Barac 4, Tanoh Dez 3, Krivacsevics. Edző: Milos Konakov
LE MANS: Hudgins 9/3, LEWIS 13/9, Schwartz 7, NARACE 10/3, Mawugbe 5. Csere: Delaunay 7/3, Djasrambaye 6, De Lattibeaudiere 6/3, Yeguete 6, Grasshoff 4, Obasohan. Edző: Elric Delord
Az eredmény alakulása. 4. perc: 2–9. 8. p.: 10–13. 12. p.: 12–19. 16. p.: 27–28. 18. p.: 33–33. 20. p.: 35–38. 23. p.: 45–43. 27. p.: 54–53. 30. p.: 59–57. 33. p.: 64–59. 38. p.: 66–72. 39. p.: 71–73
Milos Konakov:
– Nagy csatát vívtunk, örülök, hogy a játékosaim végig bírták erővel a tempót, végig bírták koncentrációval a negyven percet. Ráadásul többen is kisebb sérüléssel, betegséggel vállalták a játékot. Csapatként játszottunk, kiosztottunk 24 gólpasszt úgy, hogy több tiszta dobást is rontottunk – bíztunk egymásban. Sajnálom, hogy Perl utolsó dobása nem továbbjutást, hanem „csak” győzelmet ért. Kicsit több szerencsével talán tovább is juthattunk volna ebből az erős csoportból, de ilyen a kosárlabda. Fárasztó időszak zárult le, most kicsit szusszanunk, aztán dolgozunk tovább.
Elric Delord: – Jó meccset játszottunk, végig kiélezett, küzdelmes összecsapást, ráadásul remek volt a hangulat a csarnokban. Számunkra a legfontosabb az volt, hogy jól gazdálkodjunk a percekkel, hogy letudjuk a meccset sérülés nélkül, illetve hogy elég időt adjunk a fiataloknak. Bár kikaptunk, kaptam pozitív visszajelzéseket a csapatomtól.