Férfi kosár Euroliga: blokk, álompassz, meccsmentő buzzer-beater – top videók

K. Zs.K. Zs.
2022.10.17. 13:44
Markus Howard nagyot játszott a Baskoniában (Fotó: AFP)
A héten két teljes fordulót rendeznek az európai férfi kosárlabda elitbajnokságban, az Euroligában, de mielőtt ránk szakadna a meccsdömping, bemelegítésül nézzük meg a legutóbbi forduló 10 legszebb megmozdulását. A liga válogatásába semmi sem került be a barcelonai győzelmet hozó el Clásicóról, de azért érdemes mustrálni a kínálatot – álompassz, zsákolás, blokkolás egyaránt található benne, a pálmát pedig egy tripla viszi el: Markus Howard azzal mentette hosszabbításra a Baskonia meccsét, amelyet a spanyol csapat végül meg is nyert.

10. Johannes Thiemann (Alba Berlin) – egyetlen asszisztot osztott ki a hosszabbításban megnyert milánói meccsen (Yovel Zoosman zsákolt belőle a második negyedben), de azt megéri megnézni. A berliniek megnyerték mindkét eddigi meccsüket.

9. Darius Thompson (Baskonia) – az amerikai irányító a mérkőzés elején, ötpontos Partizan-vezetésnél viharzott végig a pályán, majd egykezes zsákolással faragott a hátrányból. Ehhez a meccshez még visszatérünk…

8. Donatas Motijeunas (Monaco) – két perccel a rendes játékidő vége előtt a címvédő Efes még vezetett Monacóban, amikor a hazaiak litván centere üresbe mozgott, és zsákolásával egyenlített. Motijeunas 14 ponttal zárta a hosszabbításban megnyert csatát.

7. Luka Mitrovics (Crvena zvezda) – a belgrádiak nagyon szoros ütközetet veszítettek el a Patanhinaikosz ellen, ezzel a zsákolással éppen feléjük billent a mérleg nyelve.

6. Ismaël Bako (Bologna) – kiélezett meccset nyert meg a Bologna is a Bayern ellen, a belga center hat ponttal, benne ezzel a zsákolással segítette a hazai csapatot.

5. Moustapha Fall (Olympiakosz) – a francia center 16 ponttal vette ki a részét csapata győzelméből, e zsákolás láttán alighanem tombolt volna a pireuszi publikum, ha egy tavaszi incidens miatt nem zárt kapuk mögött rendezik a mérkőzést…

4. Donta Hall (Monaco) – vissza Monacóba, a címvédő Efes elleni csatára, az NBA-be is belekóstoló center ezzel az alley ooppal talpra ugrasztotta a hazai tábort.

3. Thomas Walkup (Olympiakosz) – újra egy jelenet Pireuszból, az amerikai hátvéd egyetlen dobásblokkolása még az összecsapás elején történt.

2. Rolands Smits (Zalgiris) – és még mindig Pireusz, a mérkőzés legeleje: a 10 ponttal finiselő erőcsatár látványos egykezes zsákolásig cselezte magát.

1. Markus Howard (Baskonia) – ahhoz, hogy a korábbi NCAA-gólkirály dudaszókor behulló hárompontosával lehetőség nyíljon hosszabbításra, kellett az is, hogy néhány pillanattal korábban a 89–86-ra vezető Partizan játékosa, James Nunnally elrontsa második büntetőjét. Elrontotta… Howard remekül dobta a hármasokat ezen az estén (8/12), nem csoda, hogy az utolsó támadás során elvállalta a potenciális buzzer-beatert. Aztán a ráadásban is bevert egyet, és összesen 33 pontig jutott a végül meg is nyert meccsen.

EUROLIGA – A 2. JÁTÉKHÉT 10 LEGSZEBB MEGMOZDULÁSA

Az Olympiakosz–Zalgiris mérkőzés három jelenete a fenti válogatásban is szerepelt, de ezzel még nincs vége a pireuszi képeknek: a tízpontos győzelmet arató görög csapat bolgár csatára, Szasa Vezenkov érdemelte ki a második forduló MVP-címét. Vezenkov 23 ponttal, 14 lepattanóval, 2-2 gólpasszal és labdaszerzéssel zárt.

EUROLIGA – A 2. JÁTÉKHÉT LEGJOBBJA: SZASA VEZENKOV (OLYMPIAKOSZ)

Fenerbahce (török)–Maccabi Tel-Aviv (izraeli) 86–71
Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol)–Partizan Beograd (szerb) 103–96, h. u.
Emporio Armani Milan (olasz)–Alba Berlin (német) 74–80, h. u.
Valencia Basket (spanyol)–ASVEL Villeurbanne (francia) 76–77

A 3. FORDULÓ PROGRAMJA
Október 18., kedd

Zalgiris Kaunas (litván)–Virtus Segafredo Bologna (olasz)
Anadolu Efes Istanbul (török)–Valencia Basket (spanyol)
Fenerbahce (török)–ASVEL Villeurbanne (francia)
Maccabi Tel-Aviv (izraeli)–Monaco (francia)
Bayern München (német)–Barcelona (spanyol)
Partizan Beograd (szerb)–Emporio Armani Milan (olasz)
Október 19., szerda
Alba Berlin (német)–Panathinaikosz (görög)
Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol)–Crvena zvezda (szerb)
Real Madrid (spanyol)–Olympiakosz Pireusz (görög)

18. Partizan Beograd 2 2 173–189 0.000

A 18 csapat 34 fordulós, oda-vissza vágós körmérkőzésben zajló alapszakasza (2022. október 6. – 2023. április 14.) után az első nyolc helyezett bejut a playoffba, amelyben négy párharcot rendeznek – azok győztesei játszanak majd a final fourban.

A múlt héten megkezdődtek a küzdelmek a második számú sorozatban, az Eurokupában is; íme, a 10 legszebb megmozdulás és az MVP-díjat érő produkció!

FÉRFI KOSÁRLABDA EUROKUPA
ALAPSZAKASZ – A 2. FORDULÓ PROGRAMJA
A-CSOPORT

Reyer Venezia (olasz)–Bourg Basket (francia)
Október 19, szerda
Lietkabelis (litván)–Ratiopharm Ulm (német)
Germani Brescia (olasz)–Prometej (ukrán)
Cluj-Napoca (román)–Olimpija Ljubljana (szlovén)
Bursaspor (török)–Joventut Badalona (spanyol)
B-CSOPORT

Hamburg Towers (német)–Türk Telekom Ankara (török)
Slask Wroclaw (lengyel)–Buducsnoszt VOLI Podgorica (montenegrói)
London Lions (angol)–Dolomiti Energia Trento (olasz)
Paris Basketball (francia)–Hapoel Tel-Aviv (izraeli)
Promitheasz Patrasz (görög)–Gran Canaria (spanyol)

Az Euroleague Basketball égisze alá tartozó Eurokupa alapszakaszában (2022. október 11.–2023. március 29.) két csoportban 10-10 csapat küzd, oda-vissza körmérkőzés után mindkettőből az első nyolc helyezett jut be a kieséses szakaszba (2023. április 12. – május 3.). A nyolcad-, a negyed- és az elődöntő párharcai egyaránt egymérkőzésesek, akárcsak a finálé (a hazai pálya előnye az alapszakaszban jobb helyezést elérő csapatot illeti meg).