Giro: tömegbukás a rajt után, olasz győzelem a 15. szakaszon

K. B.K. B.
2022.05.22. 17:07
A Trek-Segafredo versenyzője, az olasz Giulio Ciccone nyerte meg az olasz kerékpáros-körverseny 15., Rivarolo Canavese és Cogne között rendezett 177 kilométeres nehéz hegyi szakaszát. Noha az elején bukott, végül megőrizte a rózsaszín trikót az olimpiai bajnok Richard Carapaz. A magyarok közül Fetter Erik szerepelt a legjobban, a 45. helyen zárt.

Giulio Ciccone pályafutása harmadik szakaszgyőzelmét aratta a Girón (Fotó: AFP, archív)

Alig öt kilométerrel a rajt után tömegbukás történt, amelyben benne volt a 2019-es Giro-győztes, a jelenlegi rózsaszín trikós Richard Carapaz, valamint a szombaton második szakaszgyőzelmét arató Simon Yates is. Nagy baj szerencsére nem történt, a versenyt mindenki folytatni tudta.

Az első sprintrészhajrára kilencven kilométer megtétele után került sor, és a belga Dries De Bondt bizonyult a legjobbnak, ezzel megszerezte az érte járó 12 pontot. Hamarosan jött a hegyi részhajrá, amelyen Koen Bouwman ért át elsőként az ellenőrzőponton, ami egyben azt jelentette, hogy az övé lesz a kék trikó – a jelenlegi tulajdonosa, az olasz Diego Rosa jócskán lemaradva haladt a mezőnnyel.

A nagyjából húszfős szökevénycsoport körülbelül 50 kilométerrel a vége előtt több részre szakadt, a következő hegyi részhajrához közeledve a kolumbiai Santiago Buitrago, a spanyol Antonio Pedrero, valamint az olasz Giulio Ciccone haladt elöl, őket fél perc hátránnyal követte a brit Hugh Carthy, a holland Martijn Tusveld és a portugál Rui Costa. A Verrogne 1193 méter magasan található pontjára végül Ciccone ért fel elsőként. Az élmezőny ekkor hatfősre alakult, és bő öt és fél perccel tekert a mezőny előtt.

Ciccone húsz kilométerre volt a céltól, amikor egyedül megindult, s negyven másodperces előnyt alakított ki magának az őt üldöző Buitragóval és Carthyval szemben. Ám a Trek-Segafredo olasz bringása elképesztő tempóra kapcsolt, folyamatosan növelte előnyét, amelyet egészen a befutóig megtartott, így megszerezte pályafutása harmadik Giro-szakaszgyőzelmét. Nem is akárhogyan! Magasan ez volt a legnagyobb különbségű siker az idei versenyen: 1:31 perccel előzte meg a második helyen záró Santiago Buitragót.

A magyarok közül Fetter Erik szerepelt a legjobban, ő együtt haladt az először meginduló 20, majd 25 fősre duzzadt szökevénycsoporttal, a második hegyen szakadt le az élmezőnytől, és végül a 45. helyen zárt. Peák Barnabás a 96. lett, míg Valter Attila a 127. pozícióban ért célba.

„Kis szerencsével vissza tudtam érni, és utána kezdtem magamhoz térni a mélypontról, de közel sem éreztem magam olyan jól, mint az elmúlt napokban, ami nagy kár, hiszen pont ma voltam ilyen jó szökésben. De lesz még pár lehetőség” – nyilatkozta Fetter Erik a szakasz után.