Hoki-vb: Kanada nyerte a drámát, az oroszok a rangadót

2019.05.13. 18:49
Alekszandr Ovecskin (8) próbál halászni a cseh kapu előtti zavarosban (Fotó: AFP)
Kanada egy másodperccel a vége előtt ütött góllal győzte le 6–5-re a házigazda Szlovákiát a jégkorong elit-világbajnokság hétfő késő esti, feszült hangulatú kassai mérkőzésén. A csoport délutáni meccsén hosszabbítás döntött az Egyesült Államok javára az eddig hibátlan finnek ellen (3–2). A B-csoport százszázalékosainak hétfő délutáni rangadóján Oroszország 3–0-ra legyőzte Csehországot, míg Svédország 9–1-re eltángálta Norvégiát.

SZLOVÁKIA–KANADA 5–6

A fordulatos kassai csatában Matus Sukel szerezte meg a vezetést a szlovákoknak a nyolcadik percben, három elakadt lövés után ő eszmélt a leggyorsabban, és közelről bekotorta a korongot a kapuba (1–0). Alig egy perccel később Adam Liska volt szemfüles, a kapuson átbucskázó korongot a hálóba terelte (2–0).

A házigazdáknak volt esélyük az újabb találatra, a verekedések tarkította első harmadban egyszer négy a három ellen játszhattak két percig, de a lehetőség elúszott. A nehéz szituáció megúszásából erőt merítő kanadaiak egy szép kombináció után Anthony Mantha révén szépíttetek (2–1), majd Shea Theodore távoli lövéssel gólra váltotta a játékrész végi emberfórt (2–2).

Ha nem is könnyen, de Ladislav Nagy egy megpattanó lövéssel gólt termelt a második harmad elejére áthúzódó emberelőnyből (3–2), majd a 19 éves Liska egy kipattanóból már másodszor szerzett kétgólos előnyt a hazaiaknak (4–2). De ez sem tartott ki sokáig… Jonathan Marchessault emberelőnyből, kétkötényes találattal csökkentette a hátrányt (4–3), és még mindig nem voltunk a meccs felénél, amikor Anthony Cirelli közelről bekotort egy kipattanót az öt emberrel is a harmadukba szoruló szlovákok kapujába (4–4).

A drámát egy meg nem adott szlovák gól fokozta: Tomás Tatar beütötte a kipattanó pakkot, csakhogy a játékvezetők hosszas videózás után úgy döntöttek, hogy a korongot kiejtő Matt Murrayvel ütköző Richard Pánik szabálytalanul akadályozta a kapust. Kisvártatva már nem volt vita, a szlovákok megint beszorultak öt emberrel, és Troy Stecher palánk közeléből eleresztett lövését Patrik Rybár bevédte – először vezetett Kanada (4–5).

A harmadik periódusban a szlovákok rohamoztak az egyenlítésért, emberfór nélkül is bent tartották a korongot a kanadai harmadban, és nem is maradt el a jutalmuk: az egyik beszorítás csattanójaként az első gólt szerző Sukel bombája két kanadain irány változtatva a hálóba pattant (5–5).

Az utolsó hét percben mindkét csapat megkapta az esélyt a győztes találatra: a szlovákok nem használták ki az emberelőnyüket, a kanadaiak azonban igen – az erre a játéknapra eső 26. születésnapját alighanem alaposan megünneplő Mark Stone bombája a rövid felsőbe vágódott (5–6). Egy másodperccel a végső dudaszó előtt…

EGYESÜLT ÁLLAMOK–FINNORSZÁG 3–2 – H. U.

Az A-csoport délutáni meccsén remekül kezdtek az amerikaiak, Brady Skjei távoli bombájával már az első percben megszerezték a vezetést (1–0), sőt az első harmad közepén Johnny Gaudreau szélről betett pakkja – egy finn játékos korcsolyájának „segítségével” – szintén a hálóban kötött ki (2–0).

A finnek lélektani szempontból jó pillanatban, az első harmad utolsó percében szépítettek: Harri Pesonen éles szögből leadott lövése végzetesen meglepte az amerikai kapust (2–1). Egy-egy emberfór kimaradt, aztán megint csak jött egy utolsó perc, immár a második harmadban – és Sakari Manninen középre tett korongjából Niko Ojamäki közelről kiegyenlített (2–2).

A harmadik harmadban nem született találat, jött a hosszabbítás, amely 3:47 percig tartott – Dylan Larkin akkor vágta be a tengerentúliak győztes gólját (3–2).

OROSZORSZÁG–CSEHORSZÁG 3–0

A B-csoport délutáni rangadóján Szergej Andronov a 13. percben szerezte meg közeli lövéssel a vezetést az oroszoknak (1–0), akik az első harmadban többek között egy emberhátrány kivédekezésével őrizték meg előnyüket.

A fórok kihasználása a későbbiekben sem ment, a záró periódus derekáig a csehek három, az oroszok két ilyen lehetőséget is elpackáztak – utóbbiak tulajdonképpen megengedhették maguknak a pazarlást, hiszen a Nyikita Kucserovval remekül kombináló Nyikita Guszev a második harmad közepén szép góllal megduplázta előnyüket (2–0).

A záró játékrész utolsó perceiben a csehek még úgy sem tudtak Andrej Vasziljevszkij kapujába találni, hogy levitték a kapusukat – ráadásul a kockáztatásra ráfizettek: Nyikita Zajcev lefülelt egy rossz passzt, és a saját harmadából az üres kapuba lőtt (3–0).

Az oroszok három mérkőzés után is százszázalékosak.

SVÉDORSZÁG–NORVÉGIA 9–1

A B-csoport esti mérkőzésén Alexander Wennberg és Patric Hornqvist két-két gólt ütött, a svédek két harmad után nyolccal vezettek, az egyetlen kérdés az volt, lesz-e norvég szépítés – lett, Matthias Trettenes gondoskodott róla.

–10 0
Pontegyenlőség esetén az egymás ellen szerzett pontok, majd gólkülönbség, az egymás elleni mérkőzéseken szerzett gólok, az összevetésben szereplő csapatokon kívüli legjobb helyezést elérő csapat elleni eredmény, az összevetésben szereplő csapatokon kívüli második legjobb helyezést elérő csapat elleni eredmény, végül a torna előtti kiemelés rangsorol.